Προς το περιεχόμενο

Yamaha HS-50 vs. Tascam VL-X5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους/όλες σας!

 

Έφτασε η μεγάλη στιγμή όπου και εγώ πρέπει να πάρω ηχειάκια μόνιτορ.

Αυτό που θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω είναι αυτό που υποδηλώνει και

ο τίτλος του post μου βέβαια! :lol:

 

Η μουσική που ηχογραφώ είναι κυρίως λαΐκό και έντεχνο (ας μου

επιτραπεί ο όρος..) τραγούδι. Δεν με απασχολεί δηλαδή το απύθμενο μπάσο

απλά μια συχνοτική ισορροπία σε όσο το δυνατόν πιο ευρύ φάσμα.

Δεν περιμένω πληροφορία κάτω από τα 60Hz με τέτοια ηχειάκια...

Ο χώρος μου είναι (το υπνοδωμάτιό μου δηλαδή) 3.30x3.5m και με ταβάνι ψηλο στα 3m.

 

Και τα δύο ηχεία τα έχω ακούσει καθώς είναι και αυτά που έχω διακρίνει

σε αυτή την κατηγορία τιμής (<400 ευρώ) μεταξύ των κάτωθι:

Τα άλλα ηχεία που άκουσα είναι τα αντίστοιχα σε τιμή KRK RP-5, τα EMU

PM-5, τα m-audio ΒΧ5 και κάποια fostex στο bon studio.

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας περί των δύο ηχείων λοιπόν!Δεδομένου ότι

τα tascam έχουν "υμνηθεί" μέσα σε αυτό το φόρουμ από πολλούς όσο

και από μένα θα ήθελα να επικεντρώσετε τα σχόλιά σας στα HS-50

για τα οποία έχουν γραφτεί όχι και τόσο θετικές γνώμες στο noiz.

 

:arrow: Τέλος θα ήταν ιδιαίτερα πολύτιμες οι απόψεις σας σχετικά με

την καταλληλότητα της χρήσης ηχείων με 6 ίντσες γούφερ αντί 5

και φυσικά αν έχετε κάποια πρόταση.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :lol:

 

Λοιπός εξοπλισμός:

κάρτα ήχου: M-audio 410 FW

προενισχυτής: Focusrite Twin Track pro

μικρόφωνο: AKG 535eb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωρέ φίλε theoniki θα σε μαλώσω... :)

 

αφού τα έχεις ακούσει θα πρεπε ήδη να έχεις επιλέξει ποιο θεωρείς "σωστότερο" εκτός αν θες να σου δανείσω εγώ ή κάποιος άλλος τα δικά του αυτιά... :)

(την γνώμη μου άλλωστε την έχεις διαβάσει όπως και όλων των άλλων εδώ..αν δηλαδή βρεθεί κάποιος και πει ότι τα yamaha τα θεωρεί καλύτερα τι θα γίνει ? είμαι περίεργος από την στιγμή που και συ όπως λες είχες "υμνήσει" τα tascam...ακούγοντας και τα δύο δεν θάπρεπε να έχεις ήδη αλλάξει θέση αν τίθεται τέτοιο θέμα για το αισθητήριο σου?...γιατί περιμένεις να σε φωτίσει κάποιος άλλος που μπορεί -όπως κι εγώ- να κάνει λάθος?)

 

λοιπόν και για να σοβαρευτούμε θα επαναλάβω αυτό που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω...

<<δεν επιλέγουμε monitor με κριτίριο το είδος μουσικής που καλούμαστε να διαχειριστούμε ως υλικό...η ΤΟΝΙΚΗ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ είναι το μόνο που μας ενδιαφέρει...είτε μιξάρουμε κλασσική είτε σκυλάδικα...

για την ακρόαση βέβαια τα πράγματα αλλάζουν άρδην και όλοι έχουν δίκιο καθότι η τέρψη είναι ο ορισμός της υποκειμενικότητας και καλά κάνει...>>

 

όσο για την διάμετρο του woofer παραθέτω το παρακάτω για να μην ξαναγράφω...

 

Καλό είναι να μην υπερ απλουστεύουμε κάποιες φορές' date=' γιατί βγαίνουν λάθος συμπεράσματα που οδηγούν στις ράδιο αρβύλες...

 

η απόκριση στα "χαμηλά" ενός ηχείου είναι μέρος μιας σύνθετης σχεδιαστικής προσέγγισης του κατασκευαστή του και έχει άμεση σχέση εκτός της διαμέτρου του μεγαφώνου των χαμηλών, με το υλικό κατασκευής του, του υλικού της μεμβράνης, του μεγέθους του μαγνήτη του, του όγκου της καμπίνας σε λίτρα, του ηχοαπορροφητικού υλικού που χρησιμοποιείται εσωτερικά και τέλος φυσικά του τρόπου υλοποίησης του bass reflex...

 

το να μπαίνουν στο ίδιο "καλάθι" όλα τα ηχεία με κριτήριο την διάμετρο του woofer τους είναι επιεικώς άστοχο σαν προσέγγιση..

 

έχουμε συνηθίσει στα "μπασοκούτια" αλλά καλό είναι να μην ξεχνάμε την ταλαίπωρη συχνοτική ισορροπία αφήνοντας κατά μέρος "λεπτομέρειες" όπως το ότι τονίζοντας κάποιες συχνότητες στο ακουστό φάσμα, υποβαθμίζονται αναλογικά κάποιες άλλες...

ας συνυπολογίσουμε και την έννοια "σώμα" που μπερδεύεται πολλές φορές από πολλούς με το "μπάσο" και που η υποβάθμιση του είναι φυσική αδυναμία των "μικρών" ηχείων..

 

[/quote']

 

ΥΓ. πέρα των παραπάνω περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ως συνήθως... όποιο ηχείο και να διαλέξει καθένας αν το τελικό παραγόμενο αποτέλεσμα είναι "σωστό" σηκώνω τα χέρια ψηλα...

 

οι συστάσεις των πιο έμπειρων εδώ παραμένουν συστάσεις και δεν είναι, ούτε προτροπές ούτε έχουν "οπαδική" νοοτροπία...

 

απλές συμβουλές με μόνο σκοπό να μην βρεθούν προ δυσάρεστων εκπλήξεων οι νεότεροι φίλοι που δεν έχουν εντρυφήσει στο αντικείμενο...

 

ΥΓ2. η λαμπρότητα στην μεσαία περιοχή του yamaha ίσως να εντυπωσιάσει κάποιους σε πρώτο άκουσμα, αλλά απέχει από το να χαρακτηριστεί ως τονικά ισοροπημένο ηχείο...

σαν συμπληρωματικό ηχείο near σε ένα καλό mid ίσως και να στέκει ειδικά αν η χρήση του περιοριστεί στην διαδικασία του recording..(βλέπε ns 10 αν και αρκετά καλύτερο του...)

ως μοναδικό hardware σε ένα setup η γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να σταθεί και θα απογοητευσει εν καιρό τον χρήστη του...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου npap σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες και φυσικά για

την πληρέστατη απάντησή σου περί του θέματος:lol:

 

Παραθέτω λοιπόν:

 

ωρέ φίλε theoniki θα σε μαλώσω... :)

 

αφού τα έχεις ακούσει θα πρεπε ήδη να έχεις επιλέξει ποιο θεωρείς "σωστότερο" εκτός αν θες να σου δανείσω εγώ ή κάποιος άλλος τα δικά του αυτιά... :)

...γιατί περιμένεις να σε φωτίσει κάποιος άλλος που μπορεί -όπως κι εγώ- να κάνει λάθος?)

 

 

Περιμένω λοιπόν να με φωτίσει και κάποιος άλλος καθώς όταν τα

αυτάκια μας δεν έχουν ακούσει τόσα πολλά όσο τα δικά σου ή όσο

άλλων φίλων εδώ μέσα στο noiz μπορεί ένα ηχείο το οποίο "φαινομενικά"

να δείχνει αναλυτικό τελικά να "απατά".

 

Ακούγοντας λοιπόν πρώτη φορά τα yamaha διαπίστωσα αμέσως μια προβολή στην μεσουψηλή συχνοτικά περιοχή η οποία και εντυπωσίαζε.

Όντας λοιπόν αρκετά άπειρος θα μπορούσα κάλλιστα να πω:

"οκ' date=' εδώ είμαστε, αυτό το ηχείο τα ξεγυμνώνει όλα" υποστηρίζοντας παράλληλα τον "άνευρο" χαρακτήρα του Tascam.

 

Είναι λοιπόν πολύ έυκολο να πέσει κανείς σε αυτή την παγίδα δεδομένου

τελικά ότι εδώ δεν ψάχνουμε για χαρακτήρα αλλά για ένα ηχείο

πραγματικά "αχαρακτήριστο":) ! Αυτός λοιπόν είναι και ο λόγος για

τον οποίο έγραψα το topic: Έτσι ώστε μία υποψία ενος άπειρου

ερασιτέχνη της μουσικής να βεβαιωθεί ή να ακυρωθεί από κάποιους

πιο έμπειρους.

 

Με καλύπτει λοιπόν πλήρως η τελυταία σου πρόταση :arrow:

 

η λαμπρότητα στην μεσαία περιοχή του yamaha ίσως να εντυπωσιάσει κάποιους σε πρώτο άκουσμα, αλλά απέχει από το να χαρακτηριστεί ως τονικά ισοροπημένο ηχείο...

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου αλλά και για την όλη σου

συνεισφορά στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι λίγο "άσφαιρο" λόγω άγνοιας. Τα vl x5 παίρνουν "κανονικά" καλώδια κιθάρας ή ειδικά. Και δεύτερον, σκέφτομαι να τα πάρω από θωμά, (ακολουθεί χαζή ερώτηση) καλώδια ρεύματος έχουνε μέσα;

Μερσί :D

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι λίγο "άσφαιρο" λόγω άγνοιας. Τα vl x5 παίρνουν "κανονικά" καλώδια κιθάρας ή ειδικά. Και δεύτερον' date=' σκέφτομαι να τα πάρω από θωμά, (ακολουθεί χαζή ερώτηση) καλώδια ρεύματος έχουνε μέσα;

Μερσί :D[/quote']

 

Μόλις έχω και εγώ ένα ζευγάρι εδώ και 2 μέρες :lol:

Τα παράγγειλα από Θωμά το Σάββατο και ήρθαν Τρίτη!

Παίρνουν και κανονικά καλώδια κιθάρας λοιπόν (jack ή καρφιά ή TRS δηλαδή αφού έχουν και τις τρεις αυτές ονομασίες) αλλά να ξέρεις ότι η ενδεδειγμένη λύση είναι (βεβαια διαφορά στον ήχο θα δεις σε αρκετά μέτρα, περίπου πάνω 5) με καλώδιο XLR (μικροφώνου με τους τρεις ακροδέκτες) για ισορροπημένη σύνδεση (αν βέβαια βγάζει τέτοια έξοδο η κάρτα σου, εμένα πάντως έχει μόνο καρφιά αλλά έχω βάλει δύο ακριβούτσικα καλά καλώδια).

 

Τέλος, έχουν μέσα καλώδια ρεύματος, ένα για κάθε ηχείο και αρκετά χοντρά ώστε να έχεις περιθώρια για πολύ ρεύμα (παραπάνω ίσως από αυτό που τραβάνε τα VL-X5, τόσο χοντρά είναι!).

 

Αυτά! Καλές αγορές.

 

ΥΓ: Ο Yameth είχε πει ότι τα ηχεία αυτά καταργήθηκαν από την εδώ αντιπροσωπία οπότε ο Θωμάς είναι μονόδρομος...(και 100 ευρώ πιο φθηνά από τον εδώ αντιπρόσωπο:evil:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου