Προς το περιεχόμενο

Κάνουμε μουσική με τη φωνή μας?


Affectuoso31

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να γράψει τη φωνή του πολλές φορές μιμούμενος μουσικά όργανα και να φτιάξει "φωνητική ορχήστρα "χωρίς την παρουσία άλλου μουσικού οργάνου? Είναι πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα και το μόνο που χρείαζεται είναι ένα μικρόφωνο και πολύ μεράκι....

 

Η τελευταία δουλεία που έπεσε στην αντίληψη μου είναι το cd

" Eγώ οι 5" ενός έλληνα ομογενή που ζεί στην γερμανία του Δημήτρη Λιάτσου.

Αξίζει να το ακούσετε.

 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλλιτέχνες στο διεθνές στερέωμα που έχουν χρησιμοποιήσει αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά την φωνή σαν όργανο στις δημιουργίες τους αλλά η ερώτηση μου απευθύνεται σε εμάς τους « άσημους», εγχώριους και ταπεινούς εργάτες της μουσικής τέχνης και μέλη του noiz.

 

Αναρωτιόμουν λοιπόν αν κάποιος έχει πειραματιστεί γράφοντας μουσική μόνο με φωνή χωρίς την συμμετοχή effects sampling ή οποιασδήποτε άλλης επεξεργασίας ίσως εκτός από τα βασικά συστατικά μιας καλαίσθητης μίξης, διασκευάζοντας για φωνή τα μουσικά μέρη ενός κομματιού.

 

Αλήθεια πως σας φαίνεται σαν ιδέα να δοκιμάζαμε ομαδικά κάτι ανάλογο αφήνοντας τα όργανα μας στην άκρη και ανάλογα με τη φωνή που έδωσε στον καθένα μας η φύση να φτιάχναμε το επόμενο song? Και μην βιαστείτε να πείτε «μα εγώ δεν ξέρω να τραγουδάω» γιατί όλοι μας λίγο πολύ μπορούμε να σιγομουρμουρίσουμε μια απλή μελωδική γραμμή χωρίς να έχουμε ιδιαίτερες φωνητικές ικανότητες. Ε τί στο καλό? Τόσα μέλη είμαστε δεν υπάρχουν ούτε 4 δεν υπάρχουμε που να τραγουδάμε στο μπάνιο?

 

Περιμένω τη γνώμη σας. Στο κάτω κάτω κανείς δεν θα μας κόψει το ψωμάκι μας αν δεν τραγουδάμε επάξια του Pavarotti !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενδιαφερον ακουγεται ολο αυτο

εμενα μου θυμιζει ενα χορο που χορευαμε με τους λυκους

σημασια δεν εχει να χορευεις

"σημασια εχει να χορευεις" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία πειραματίζομαι πάρα πολύ με την φωνή μου δημιουργώντας ήχους και μπορώ να πω οτι το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ ωραίο. Βέβαια, χρειάζετε αρκετή δουλίτσα, αλλα αξίζει τον κόπο.

 

Εγω είμαι μέσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο kourosava !

 

Δώσε σε παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες.

Τί ακριβώς εννοείς λέγοντας πως πειραματίζεσαι με τη φωνή φτιάχνοντας ήχους? Μέσω κάποιας επεξεργασίας ως δείγματος sampling?

Εγώ είχα στο μυαλό μου μια ακριβή μίμηση των των φθόγγων του κάθε οργάνου συμπεριλαμβανομένων και των κρουστών και του μπάσου χωρίς απαραίτητα την ύπαρξη στοίχων. Κάτι ανάλογο με το ρεπερτόριο της χορωδιακής μουσικής a capella αλλά με χρήση των 4 φωνών (S-A-T-B) αντικαθιστώντας τα μουσικά μέρη των πραγματικών οργάνων μιάς σύνθεσης.

Για παράδειγμα υπέροχα η φωνή ενός μπάσου μπορεί να αντικαταστήσει ένα κοντραμπάσο και η φωνή μιας soprano ένα υψίφωνο έγχορδο ( πχ.βιολί) κ.οκ

 

Υπάρχει τρόπος να ακούσω ένα δείγμα από τους πειραματισμούς σου?

 

Όσο για σένα φίλε indiano μάλλον τον χορό σου θα πρέπει να τον δώ σε αρχείο με προεκτάσεις .mpeg, .avi .svcd …κοκ ε?

:wink: :D

 

ΥΓ: Αλήθεια υπάρχει τρόπος ανταλλαγής αρχείων προς ακρόαση ανάμεσα στα μέλη του forum σε κάποια γωνιά που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα? Όχι απαραίτητα δικής μας σύνθεσης αλλά ακόμα και δειγμάτων από ήδη υπάρχουσες συνθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο kourosava !

 

Δώσε σε παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες.

Τί ακριβώς εννοείς λέγοντας πως πειραματίζεσαι με τη φωνή φτιάχνοντας ήχους? Μέσω κάποιας επεξεργασίας ως δείγματος sampling?

 

Λοιπόν,

βγάζω π.χ. μια κραυγή, την γράφω στο wavelab, την κάνω στον τόνο που θέλω, την "στολίζω" με εφφέ, την περνάω σε ενα softsynth και την χρησιμοποιώ ως ήχο.

Θα φτιάξω ενα demo και θα στο στείλω να το ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ακριβώς αυτό στο μυαλό μου :cry:

Κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφεις έτσι και αλλιώς μπορούμε να το βρούμε και έτοιμο σε κάποιο soft h hard synth.

Εγώ αναφερόμουν σε αναπαραγωγή των πραγματικών οργάνων με την δική μας φωνή, με όσο το δυνατόν λιγότερη επεξεργασία και effects .

Μόνο με τα στοιχειώδη συστατικά μιας μίξης, άντε και λίγο βαθάκι κανένα EQ.

Αυτό που μου περιγράφεις είναι sampling. Και εξάλλου μετά την επεξεργασία που αναφέρεις η κραυγή είτε δικιά σου είτε άλλου δεν θα έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα.

Αν θέλεις ξαναδιάβασε την περιγραφή μου πιο πάνω γιατί ακόμα δεν βρήκα πως στο καλό τις κάνετε αυτές τις παραθέσεις :cry:

Παρόλα αυτά θα με ενδιέφερε να ακούσω ένα δείγμα της προσπάθειας ακόμα και αν δεν έχει άμεση σχέση με την αρχική μου ιδέα. Θα προσπαθήσω κι εγώ να φτιάξω ένα μικρό δείγμα και να το δώσω σε όποιον τυχόν ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφεις έτσι και αλλιώς μπορούμε να το βρούμε και έτοιμο σε κάποιο soft h hard synth.

 

Ναι ' date=' συμφωνώ, αλλα άλλο είναι να το φτιάχνεις εσυ και άλλο το έτοιμο.

 

Εγώ αναφερόμουν σε αναπαραγωγή των πραγματικών οργάνων με την δική μας φωνή, με όσο το δυνατόν λιγότερη επεξεργασία και effects .

 

Σόρρυ, δεν κατάλαβα. :?

Και αυτό το έχω κάνει, συγκεκριμένα πριν 2 βδομάδες. Έγραψα ενα ολόκληρο κομμάτι μιμούμενος ολα τα τα μουσικά όργανα. Βέβαια το αποτέλεσμα δεν ηταν ικανοποιητικό γιατι χρειάζετε καλό μικρόφωνο για αυτές τις δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αυτό το πριν δυο βδομάδες :D Πως θα το ακούσω??? :D

Όσο για το καλό αποτέλεσμα λόγω έλειψης καλού μικροφώνου τα βρίσκουμε :wink:

 

Σημασία έχει η ιδέα και η ενορχήστρωση που μπορεί να γίνει κατανοητή και με μη καλής ποιότητας μικρόφωνο.

 

Κι εγώ θέλω ενα steinway& sons με ουρά στο σπίτι μου αλλά μελετάω και στο γέρικο γερμανικό μου μέχρι να μου πεσει το lotto ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αυτό το πριν δυο βδομάδες :D Πως θα το ακούσω??? :D

 

 

Όταν μπορέσω θα το ανεβάσω για να το ακούσετε όλοι οι ενδιαφερόμενοι. :wink: Μάλλον αύριο το πρωϊ θα το έχετε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η ιδέα, πάνω που ετοιμαζόταν να πέσει το πλάνο για το Song 3, μέσα και εγώ, νομίζω ότι μία απαράδεκτη φωνή έχει να προσφέρει κάτι σε μία μίξη :)

 

Σχετικά με τα downloads:

 

... ενώ στο upload μου δείχνει ότι καταχωρούνται' date=' στα downloads δεν το βρίσκω :cry:

Κάνω κάτι λάθος??? Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας που αφήσει message για να μην γεμίζουμε άδικα threads.[/quote']

 

Λοιπόν, ο πρώτος τρόπος είναι να κάνεις upload ένα κομμάτι από τα My_Uploads. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να μας στείλεις τα πλήρη link με τα κομμάτια που ανέβασες. Παράδειγμα:

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/gerasimos/potpouri.mp3

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι από τα Donwloads, όπου καταχωρείς ένα νέο κομμάτι. Εκεί, θα πρέπει να το εγκρίνει πρώτα ο yameth.

 

Το καλύτερο είναι να φτιάξει ο yameth μία περίοχη στα Downloads όπως έγινε για τα Song 1 και 2.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου