Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια από ένα concept album


Lost_Highway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το λέω για κακό. Απλά ειδικά το πρώτο κομμάτι δεν ακολουθεί "κανόνες" και αυτή είναι η ομορφιά του. Έχει μια διαφορετικότητα στην δομή του η οποία εκπλήσει ευχάριστα.

Σαν παράδειγμα να σου πώ ότι κάποιος όταν ξεκινάει να χτίσει ένα σπίτι αρχίζει από την βάση, μετά κάνει τους τοίχους και τελικά την σκεπή.

Εμένα αυτό το τραγούδι μου ακούστηκε σαν να έχει "χτιστεί" πρώτα από τα κεραμίδια.

Όμως είναι κάτι διαφορετικό από αυτά που ακούμε συνήθως και φαντάζομαι ότι κάποιοι θα το λατρέψουν και κάποιοι θα αδιαφορήσουν παντελώς. Από την στιγμή όμως που σε εκφράζει σαν δημιουργό και φτάχνοντάς το εξωτερικεύεις αυτά που θέλεις προχώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ανέβασα κι ένα τελευταίο κομμάτι της ίδιας ενότητας.

Ο τίτλος του είναι "Διαδοχή των γενεών / Επιστρέφοντας".

 

Όποτε έχετε διάθεση, περάστε μια βόλτα για μια ακρόαση.

Στο προφίλ έχω προσθέσει τους στίχους των τραγουδιών, όπως και κάμποσες φώτος.

 

Παρεμπιπτόντως ψάχνω μουσικούς. Λεπτομέρειες στις Αγγελίες του Noiz

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπια σχόλια, όπως μου έρχονται:

 

¶κουσα και μου άρεσαν:

- Δυναμική χρήση reverb.

- Καλό "αυτί" για χροιες/ηχοχρώματα.

- Χρήση θορύβου, ωραίες "τριχωτές" κιθάρες.

- Πνευστά (πες μας λίγο γι'αυτά).

- Τα chime/bell/vibe-οειδή ηχήδια που άκουσα στα "Δρόμοι γυρίζουν" και "Διαδοχή". Χρησιμοποίησέ τα περισσότερο! (λέω τώρα, απλά αρέσει σε μένα πολύ η αντίθεση πάνω στα υπόλοιπα χρώματα)

- "Διαδοχή": Ωραία μουσική!

- "Οι Δρόμοι Γυρίζουν": Πολύ καλή η ενορχήστρωση/σταδιακή-εισαγωγή-οργάνων κ χροιών!

- Γενικό σχόλιο: Δεν πολυ-ακούω τους στίχους, δηλ. δεν επικεντρώνομαι τόσο πολύ στο νόημα/λογική/whatever που φέρουν, (είναι δικό μου θέμα αυτό..) αλλά στο μουσικό/ηχητικο/ρυθμικό μέρος,

αλλά σίγουρα το ΤΙ λεγεται έχει σημασία - δηλ. η επιλογή των λέξεων έχει και ηχητική αξία. Έχοντας πει αυτά (για να καταλάβεις την προοπτική μου) μ' αρέσουν.

 

Τα γράφω όλα αυτά με αφορμή τα νέα κομμάτια (ακόμα δεν έχω καταφέρει να τ'ακούσω), γιατί μου άρεσαν αυτά εδώ από τότε που διάβαζα ως νέος στο noiz τα παλιότερα threads, αλλά ποτέ δεν κάθισα να σχολιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πνευστά (πες μας λίγο γι'αυτά).

 

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

 

Πηγές; Στην εισαγωγή της Διαδοχής (και αργότερα) ακούω 4 φωνές; Τι όργανα; Μου κίνησαν το ενδιαφέρον γιατί ακούγονται πολύ καλά στημένα - για να μην πω "αληθινά" γιατί δεν είναι αυτό που έχει σημασία νομίζω. Έχεις ψάξει ενορχηστρωτικά τα πνευστά γενικώς; Ρωτάω γιατί το έχω κάνει μόνο αποσπασματικά στο παρελθόν (τύπου θέλω-funky-stabs-σε-ένα-κομμάτι και ασχολούμαι ίσα για να κάνω μόνο αυτό, αυτό που σίγουρα μου έμεινε είναι να μείνω μακριά απ΄τα σαξόφωνα..λολ)

 

Όπως βλέπεις δεν έχω πολύ σαφείς απορίες, ακριβώς γιατί δεν ξέρω τι να ρωτήσω, ότι πληροφορία θεωρείς ουσιαστική για το θέμα είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγές; Στην εισαγωγή της Διαδοχής (και αργότερα) ακούω 4 φωνές; Τι όργανα; Μου κίνησαν το ενδιαφέρον γιατί ακούγονται πολύ καλά στημένα - για να μην πω "αληθινά" γιατί δεν είναι αυτό που έχει σημασία νομίζω.

 

Τα πνευστά είναι samples. Δύο τρομπέτες κι ένα τρομπόνι' date=' αν θυμάμαι καλά.

Επειδή αρκετοί έκαναν σχόλιο για τα πνευστά, θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι εξίσου σπουδαίο ρόλο (αν όχι μεγαλύτερο) με την ποιότητα των samples που χρησιμοποιεί κάποιος, παίζει ο τρόπος προσέγγισης του εκάστοτε οργάνου. Δε σημαίνει δηλ ότι επειδή κάποιος κατέβασε πχ την VSL, έχει "καθαρίσει".

Εν προκειμένω, αυτά είναι κάτι απλά free samples (και μάλιστα έχει γίνει και resampling, αφού δεν είχα όλες τις νότες).

 

Έχεις ψάξει ενορχηστρωτικά τα πνευστά γενικώς;

 

Δεν τα έχω "μελετήσει" με την ωδειακή έννοια. Απλώς γνωρίζω ακριβώς τι θέλω να κάνω με το καθετί. Όλα τα άλλα έρχονται.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αρκετοί έκαναν σχόλιο για τα πνευστά' date=' θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι εξίσου σπουδαίο ρόλο (αν όχι μεγαλύτερο) με την ποιότητα των samples που χρησιμοποιεί κάποιος, παίζει ο τρόπος προσέγγισης του εκάστοτε οργάνου. Δε σημαίνει δηλ ότι επειδή κάποιος κατέβασε πχ την VSL, έχει "καθαρίσει".[/quote']

Εχεις δίκιο, το βασικότερο είναι η επιλογές των φράσεων, το εύρος του κάθε "οργάνου" και οι εκφραστικές του ιδιαιτερότητες. Γι'αυτό σε ρώτησα αν το έχεις μελετήσει (με όποια έννοια), και αυτό εννοούσα με το "καλά στημένα". Θενκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο βασικότερο είναι η επιλογές των φράσεων' date=' το εύρος του κάθε "οργάνου" και οι εκφραστικές του ιδιαιτερότητες.[/quote']

 

Ακριβώς. :wink:

Από εκεί και πέρα επαφίεται στον καθένα ο τρόπος διαχείρισης αυτών των δυνατοτήτων.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

και απο μενα πολλα μπραβο :)

 

απο καθαρα αισθητικης αποψης το αποτελεσμα ειναι αρτιο,δυσκολο,αλλα αρτιο,και εκει ειναι το "περιεργο",νεοι μουσικοι να κανουν τοσο καλες παραγωγες που δεν υπολειπονται σε τιποτα απο γνωστοτερους και μεγαλυτερους "και καλα" αυθεντιες,μεγαλους πειραματιστες και δεν ξερω γω τι αλλο....

 

πολλα συγχαρητηρια,τιμας τις επιρροες σου και τις "μαγειρευεις" μαγικα μεσα απο το προσωπικο σου φιλτρο,η μουσικη σου λειτουργησε σαν βαλσαμο αυτο το αυγουστιατικο απογευμα μεσα στην σιωπη μου...

 

ειπα να επιτελους,ενας ανθρωπος με καταλαβαινει.....

 

μπραβο ρε φιλε,εχει μια σκοτεινια πολης η μουσικη σου,αλλα ειναι τοσο καλοδουλεμενη και ειλικρινης,που ειναι αγαλιαση για κουρασμενα αυτια που εχουν ακουσει τα παντα και βαριουνται τις επαναληψεις...

 

τα παντα ειπα? αστειευομαι....η μουσικη δεν τελειωνει ποτε και ο φιλος μας εδω το αποδεικνυει :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλημέρα σας.

 

Ανέβασα άλλο ένα κομμάτι από τον ίδιο κύκλο τραγουδιών.

Ο τίτλος του είναι "Καπνοί".

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου