Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια από ένα concept album


Lost_Highway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά +++ για τα πνευστά και το...νταουλίζον groove του κομματιού!

 

Κάποιες από τις παλιότερες ενστάσεις παραμένουν εν μέρει, αλλά συνολικά οι "Καπνοί" μου άρεσαν πολύ.

 

 

 

Συνέχισε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα κι από εμένα.

Είπα κι εγώ να γράψω την άποψή μου μιας και άκουσα τα κομμάτια(άλλωστε όπως έχει πει κι ο μεγάλος Μπουκόφσκι "η άποψη είναι σαν την κω...τρυπίδα:όλοι έχουν από μία " κι εγώ έχω λοιπόν μία :-X :-X) ;D ;D)

.Εντυπώσεις με ένα all in the raw άκουσμα;Εντυπωσιασμένος!!!!!!!!!!

Μυρίζομαι εκ του αποτελέσματος ότι έχει πέσει πάρα μα πάρα πολύ δουλειά και εκατοντάδες εργατοώρες ψαξίματος και πειραματισμού εδώ(εκτός από τη σύνθεση)!Ωραίες ιδέες,ποιητική διάθεση,σκοτεινη+φωτεινή διάθεση ταυτόχρονα,συναίσθημα και το κυριότερο από όλα:Νιώθω,ακούγοντάς τα, εντελώς την αίσθηση ενός ενιαίου μουσικά concept έργου(ελπίζω να γίνομαι κατανοητός) δηλ. κομμάτια προορισμένα για να τα ακούσεις το ένα πίσω από το άλλο,όχι σκόρπια.(φαντάζομαι ότι αυτός είναι ο σκοπός οπότε δεν είναι κακό)

Για την παραγωγή σαν απλός ακροατής που είμαι,μπορώ να πω ότι είναι μια καλή παραγωγή σε γενικές γραμμές(και ειδικά η φωνή σαν παραγωγή μου αρέσει ιδιαίτερα-εγώ δε θα άλλαζα ειδικά σ'αυτόν τον τομέα τίποτα) και εξυπηρετεί πλήρως το κλίμα που θέλει φαντάζομαι ο δημιουργός να αποδώσει(δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά στη μουσική αν μου ζητούσαν να της δώσω ένα χρώμα θα ήταν γκρί).

Επίσης σαν ερασιτέχνης μουσικός που είμαι χαίρομαι γιατί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βάλω καμμιά μουσική ταμπέλα ούτε να κατατάξω τη μουσική σε κάποιο είδος(όσο κι αν δεν θέλουμε υποσυνείδητα όλοι το κάνουμε)-ούτε μου θυμίζει έντονα κάτι.

Με λίγα λόγια Lost_highway(δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την όλη κουβέντα το όνομα έχει προέλθει απο την ταινία του David Lynch;) τι να πώ...Εύγε!!!!!!!!!!!!!Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ από κάθε άποψη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά +++ για τα πνευστά και το...νταουλίζον groove του κομματιού!

Κάποιες από τις παλιότερες ενστάσεις παραμένουν εν μέρει, αλλά συνολικά οι "Καπνοί" μου άρεσαν πολύ.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.  :)

 

Για την παραγωγή σαν απλός ακροατής που είμαι,μπορώ να πω ότι είναι μια καλή παραγωγή σε γενικές γραμμές.

 

Εδώ υπάρχει ένα θέμα. Απ' ό,τι έχω αντιληφθεί, το MySpace μετατρέπει σε κάποιο native format τα κομμάτια που του ανεβάζουμε, με αποτέλεσμα να "χάνουν" ξανά (λόγω συμπίεσης;...). Βέβαια, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και δεν κάνω παράπονα, απλώς τα κομμάτια μου, επειδή είναι σχετικά μεγάλα σε διάρκεια (οι Καπνοί είναι πχ 8 λεπτά), είναι εξαρχής πολύ συμπιεσμένα -για να μπορέσουν να ανέβουν στον σέρβερ του MySpace.

 

Από τη μικρή πείρα που έχω, μεγάλες διαφορές παρατηρώ στις δυναμικές -οι οποίες, ειδικά στους "Καπνούς" έχουν πάει περίπατο... Αξίζει να αναφέρω ότι συμφορουμίτης μας, που είχε πρωτακούσει τους Καπνούς σε .wav, κι αφού άκουσε αρκετές φορές τη "MySpace εκδοχή" του, μου είπε "να ανεβάσεις κι εκείνο που μου άρεσε" (εννοώντας το ίδιο κομμάτι... ::) ;))

 

Να διευκρινήσω, πάντως, ότι τα ελαφρώς distorted κρουστά και οι πυρακτωμένες κιθάρες δεν προέκυψαν από τη μετατροπή σε mp3. "Καπνοί" γαρ.  :)

 

Επίσης σαν ερασιτέχνης μουσικός που είμαι χαίρομαι γιατί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βάλω καμμιά μουσική ταμπέλα ούτε να κατατάξω τη μουσική σε κάποιο είδος.

 

Ίσως επειδή κι εγώ δε δίνω σημασία σε αυτά. ;)

 

(το όνομα έχει προέλθει απο την ταινία του David Lynch;

 

Ναι.

 

Τι να πώ...Εύγε!!!!!!!!!!!!!Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ από κάθε άποψη

 

Χαίρομαι και σ' ευχαριστώ πολύ.

 

 

Ανέβασα και τους στίχους των Καπνών (για όσους ενδιαφέρονται να διαβάζουν).

Επίσης, στην ίδια σελίδα έχω ανεβάσει διάφορες νέες φώτο

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αξιώθηκα να μπω στο profile σου και ν ακούσω!

Δε μπορώ να πω κάτι...

Τα κομμάτια είναι υπερβολικά δύσκολα για να βγάλεις συμπέρασμα με την πρώτη ακρόαση! Θα επανέλθω...

 

Πάντως έχεις ένα ξεχωριστό στυλ και άποψη, κάτι που γενικώς λείπει από τη σημερινή ελληνική πραγματικότητα - ίσως και παγκόσμια, δεν ξέρω - και γι αυτό σε παραδέχομαι και για αυτό βέβαια σου έκανα και friend request μέσω της δικής μου μπάντας!!!

 

Καλή συνέχεια σε όλους μας!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lost highway maresoun poli ta komatia sou ! ke na skeftis oti den maresi i elliniki mousiki alla ta dika sou ine poli prototipa vgazoun mia psixedelia pou maresi! pos tha gini na ta exoume se cd i mp3 na ta akoume ke sta player mas? (toulaxiston sto diko mou...):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ incal, vangelisorfas, BillTheEmperor, OlvaR

 

Χαίρομαι πολύ που βρίσκετε ενδιαφέροντα τα τραγούδια μου.

 

έχεις ένα ξεχωριστό στυλ και άποψη, κάτι που γενικώς λείπει από τη σημερινή ελληνική πραγματικότητα

 

Αν μιλάς για την σημερινή ελληνική πραγματικότητα, όπως καταγράφεται από τις δισκογραφικές εταιρείες, δε θα διαφωνήσω. Το πράγμα πάει απ’ το κακό στο χειρότερο.

Προφανώς όμως, η ελληνική πραγματικότητα δεν είναι πλέον (μόνο) αυτή. Στο MySpace υπάρχουν εξαιρετικές μουσικές.  ;)

 

- ίσως και παγκόσμια, δεν ξέρω

 

Εδώ, βέβαια, υπερβάλλεις. Αλίμονο.

 

pos tha gini na ta exoume se cd i mp3 na ta akoume ke sta player mas?

 

Σήμερα ενεργοποίησα το download για τα τραγούδια (μέχρι πρότινος έδειχνε ότι μπορείς να τα κατεβάσεις, αλλά δε σε άφηνε…), οπότε μπορείς να τα κατεβάσεις σε mp3 format.  8)

 

Το ίδιο έκανα και στο άλλο μου project, τα Κτίρια τη Νύχτα, για το οποίο είχα στην αρχή επιλέξει κάποιον external player, αλλά εξαιτίας κάποιων προβλημάτων (στο τέλος δεν υπήρχαν καν τα τραγούδια... ::)) επέστρεψα στον player του MySpace.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx re lost highway tha ta valo sto mp3 mou na ta akouo...ti na po proti fora akouo kati elliniko me toso style...den perimena pote mou oti tha po oti ne exo sto mp3 mou elliniki mousiki ke maresi...alla tespa apoti fenete irthe i ora na bi ke kati elliniko pou aksizi ke me to parapano...den ksero ine toso elefthera grameni i sinthesi sou ine afto pou leme out of the box...xoris kanones xoris tpt apla ekfrastikes opos itheles...ke etsi prepi giati ine texni aloste...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα διψασμενα μου αφτια ξεδιψασαν.

Μπραβο φιλε, περιμενω ολοκληρη τη δουλεια σου.

Κανε οπως οι radiohead 1,2 ή 3 ευρω στο διαδυκτιο.

Κανεις δε θα σε κλεψει για να μπορεις να κανεις αυτο που κανεις.

Γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου