Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια από ένα concept album


Lost_Highway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητε blue

δεν απευθυνεσαι σε μενα

φιλε blue

αλλοιως δεν θα διαφωνουσαμε...μιλας σε αυτο που καταλαβες...σε αυτο που εχεις στο μυαλο σου...οπως ολοι μας λιγο πολυ...(απο τα κακα του γραπτου λογου).

Το μονο που με εξιταρε σε οσα εγραψες' date='ειναι το "εσυ και οι αλλοι".Για αυτο και σου απαντω.Χωριζεις το κοσμο στα 2.Η Μπεζαντακου και ο "φευγατος αναρχιζων μουσικος"Αν μου θετεις τετοιο ερωτημα ...δεν το συζητω...ΔΑΓΚΩΤΟ ΜΠΕΖΑΝΤΑΚΟΥ.

Και για να επανελθουμε στο τοπικ.

Καντε οτι μπορειτε.Αλλα καντε τα μονοι σας.Ασε τι εκανε o lost highway star pos ton lene,oute pou ton xero ton anthropo, λεμε τετοια ωρα....

Γραψτε δικα σας.Και μετα τα λεμε ...[/quote']

 

Koψε τα ναρκωτικα γιατι δεν θα χω εγω και τα χρειαζομαι τετοια περιοδο(εξεταστικη...κλαψ, λιγμ...).

Περα απο την πλακα, αναρωτιεμαι αν καταλαβες και συ τι εγραψες! :lol:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ' ό,τι βλέπω σήμερα, η ιστορία τράβηξε κι άλλο χτες τη νύχτα...

 

Το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να γίνει είναι να αρχίσετε να τσακώνεστε μεταξύ σας, επειδή σε κάποιον άρεσαν τα κομμάτια και σε κάποιον όχι.

 

Αν και είναι προφανές, υπογραμμίζω ότι τα τραγούδια δεν τα εξέθεσα ούτε για να τα "καταλάβετε", όπως λέτε (δεν καταλαβαίνω τι εννοεί κανείς με αυτήν τη φράση), ούτε για να πλέξετε εγκώμιο, ούτε να μου δώσετε παράσημο.

Τα μοιράστηκα διότι θεώρησα ότι υπάρχουν άνθρωποι με την ίδια αγωνία που έχω κι εγώ για να ακούσω κάτι που θα με κάνει να νιώσω όμορφα, τουλάχιστον για όσο διαρκεί το τραγούδι. Και ευτυχώς, δεν έπεσα έξω. Είμαι ευτυχής που έχουμε "γνωριστεί" με αυτόν τον τρόπο. Και φυσικά, ήμουν σίγουρος ότι πολλοί θα έβρισκαν τα τραγούδια μου από αδιάφορα έως εμετικά. Αλλά δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας.

 

Earendil, τα κίνητρά σου είναι πράγματι ευγενή. Ουσιαστικά η κουβέντα σταματάει στο ότι δε σε κέρδισαν τα τραγούδια.

Όμως, επειδή με ρωτάς αυτό:

Πλην όμως' date=' οι μουσικές ιδέες καθαυτές μου δίνουν την εντύπωση (μετά από κάμποσες ακροάσεις) ότι είναι με το στανιό καλουπωμένες μέσα σε ένα άναρχο, ας το πούμε, περιβάλλον. [b']Αυτό εξυπηρετεί προσωπική επιδίωξη, συνισταμένη επιρροών αγνώστων σε εμένα, ή κάτι άλλο;[/b] Γιατί, λειτουργικά, είναι λίγο κόντρα στο ίδιο σου το τραγούδι, νομίζω.

κι επειδή κάποια παιδιά (μέσω Noiz, αλλά και μέσω MySpace) ρώτησαν τι συμβαίνει με την εισαγωγή της "λαίμαργης αγάπης", θα ήθελα να αναλύσω το σκεπτικό πάνω στο οποίο έστησα την εισαγωγή, θέλοντας αφενός να δώσω ένα δείγμα σχετικά τη "λογική" που χρησιμοποιώ, το οποίο ενδεχομένως θα αποτελέσει ένα κίνητρο για να ψάξει κάποιος και σε άλλα σημεία κάτι αντίστοιχο, αφετέρου να δώσω κατ' αυτόν τον τρόπο μια απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Θα το κάνω όταν βρω λίγο χρόνο, σύντομα πάντως.

Εξακολουθώ, βέβαια, να πιστεύω (όπως κι εσύ εξάλλου) ότι δεν έχει νόημα να κρίνεται κανείς από τις προθέσεις του, ούτε κι απ' το "τι θέλει να πει ποιητής". Αυτά, μακριά από εμάς.

 

Ό,τι γράψω, απλά πάρτε το σαν ένα μικρό δωράκι για όσους άρεσαν τα τραγούδια.

 

(έπεσε για λίγο ο σέρβερ ή εγώ είχα πρόβλημα; )

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν είχες πρόβλημα.

 

Μπράβο Lost_Highway.

Για τη δουλειά αλλά και για τη στάση.

Συγχαρητήρια γιατί

Τα μοιράστηκα διότι θεώρησα ότι υπάρχουν άνθρωποι με την ίδια αγωνία που έχω κι εγώ για να ακούσω κάτι που θα με κάνει να νιώσω όμορφα, τουλάχιστον για όσο διαρκεί το τραγούδι.

Δεν υπάρχει λόγος να κριτικάρουμε σαν μουσικολόγοι τα έργα μας εδώ.

Σκοπός είναι να βοηθηθούμε μεταξύ μας.

Τα συγχαρητήρια του κοινού έτσι κι αλλιώς τα πέρνει από το Myspace όπως αναφέρεται σε άλλο θέμα.

Αν υπάρχει κάτι εμφανές που κάνει το αποτέλεσμα να φαίνεται εξόφθαλμα ότι έχει τεχνικά προβλήματα (ηχοληπτικά ή και μουσικά), εκεί νομίζω ότι πρέπει να επέμβω.

Στη συγκεκριμμένη περίπτωση δεν ακούω κάτι τέτοιο καθώς ακούγεται σαν ολοκληρωμένο αποτέλεσμα.Καλό.

 

Επίσης δεν το ακούω με υποκειμενικό μουσικό κριτήριο.

Δηλαδή δεν τοποθετούμαι στο αν θα έδινα χρήματα για ν' αγοράσω κάτι τέτοιο.

Αν μου ζητηθεί θα εκφράσω την άποψη μου προσωπικά και μόνο για να βοηθήσω και όχι να απαντήσω σαν γκουρού της μουσικής.

Και νομίζω ότι ο Lost_Highway δεν είπε ότι έγραψε το ακαταλαβήστικο αριστούργημα, για τους λίγους εκλεκτούς.

Απλά αυτό που αισθάνθηκε, αυτό έγραψε.

Και ιδιαίτερα όταν λέει ότι το έκανε για να νιωσει όμορφα όσο διαρκεί ένα τραγούδι... Μπράβο και πάλι. Μακριά από τη σοβαροφάνεια!

Εμένα δεν λέει κάτι, σε άλλον λέει. Over.

 

Πολύ καλός. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε, λοιπόν, το δωράκι που είχα υποσχεθεί παραπάνω.

 

Σχετικά με τις «ανακατεμένες μελωδίες»:

 

Στην εισαγωγή υπάρχουν τέσσερα tapes, τα δύο παίζουν σε σταθερό tempo, τα άλλα δύο σε μεταβλητό.

Δύο άνθρωποι άγνωστοι συναντιούνται (οι δύο «ασταθείς» μελωδίες) και σιγά-σιγά μπλέκονται ο ένας μέσα στον άλλο, μαζί μΆ αυτούς και οι ιστορίες τους, άκαμπτες και συμπαγείς (οι «σταθερές» μελωδίες). Στα τελευταία μέτρα, τα 4 tapes συγχρονίζονται και γίνονται ένα.

 

 

Σχετικά με την επιλογή των κασετοφώνων:

 

Η «λαίμαργη αγάπη» είναι το ένατο και, τυπικά, τελευταίο κομμάτι της ενότητας. Ακολουθεί ένα κομμάτι, ας πούμε, κρυφό. Από εκεί λείπουν οι τελευταίοι στίχοι του κειμένου που μελοποίησα, οι οποίοι αναφέρονται στην εποχή που έγραφα διάφορες μελωδίες στα τέλη των κασετών. Ήθελα με κάποιον τρόπο να «υπάρχουν» αυτοί οι στίχοι μέσα κι έτσι σκέφτηκα το εξής:

Τα τραγούδια υπάρχουν σε ένα επίπεδο στο χώρο και μια ευθεία (που ανήκει στο επίπεδο) χωρίζει τα 9 τραγούδια από το τελευταίο. Αν τσάκιζα κατά μήκος της ευθείας το επίπεδο, με σκοπό το τελευταίο κομμάτι να κρυφτεί πίσω από τα άλλα, το τέλος του κομματιού αυτού (εκεί δηλ που υπήρχαν οι στίχοι που δεν έβαλα) συμπίπτει με την αρχή του ένατου. Έτσι, εκεί έπρεπε να τοποθετήσω τα κασετόφωνα, τα οποία θα λειτουργούν σαν αναφορά σε εκείνα τα χρόνια του αναλογικού rec-stop-play.

 

Αυτά.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέμε "μετά από απαίτηση των ακροατών"...

 

Πρόσθεσα ένα τρίτο κομμάτι.

Ο πλήρης τίτλος του (αφού στο Myspace δε χωράει) είναι:

"ένα όχημα που δε βλέπεις και το βαγόνι που δε θα θυμόμουν".

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο. Εάν και δεν είναι το ύφος της μουσικής που γράφω σαν ακροατή με κέρδισες. Η μουσική σου αν και έχει κάποιες "τεχνικές διαφωνίες" κατά την γνώμη μου, ντύνει όμορφα τον ποιητικό στίχο.

Γι αυτό και μόνο σου έστειλα message για να με κάνεις add στους φίλους σου. Συνέχισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

Η μουσική σου αν και έχει κάποιες "τεχνικές διαφωνίες"

 

Δηλαδή;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου