Προς το περιεχόμενο

Νέα free Vst, ρίξτε μια ματιά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδή το λένε στο kvraudio τι πάει να πει?? Εσύ τα δοκίμασες καθόλου??

Ε για να λέω ότι ο λιμιτερ και 1 κομπρεσοράς του είναι πολύ καλοί τι λες; Και το kvraudio φημίζεται για διάφορα (καλά και κακά) 1 εκ των οποίων είναι ότι εξαιτίας του παρελθόντος του (πως ξεκίνησε, με τη βάση χρηστών, κτλ κτλ) θεωρούν το Reaper ανώτερο του cubase και γενικότερα διάφορα τσάμπα από τα αντίστοιχα εμπορικά. Οπότε αν σε 1 τέτοιο site οι χρήστε στην τραγική τους πλειοψηφία έχουν αυτήν την άποψη, ε δεν μπορεί, κάτι στραβό τρέχει.

 

Εσύ τι έχεις να πεις? Τα έβαλες σε κανένα δικό σου κομμάτι να δεις ότι παίζουν με την analog ζεστασιά του hardware?

Σορυ αλλά καμιά σχέση. Μάλιστα αν ζοριστούν βγάζουν τραγικό ήχο. Μάλιστα ένας από κει είχε αναλύσει διάφορα τι κάνουν και πως αλλοιώνουν τραγικά τον ήχο.

 

Από την άλλη απόψεις εκφράζουμε,δεν νομοθέτησα υπερ του Antress. icon_lol.gif .

Γιατί ποιος είπε το αντίθετο;

 

Πάντως όταν λέω για "καλύτερα" δεν εννοώ για transparency αλλά για μουσικότητα και χαρακτήρα.Βαρέθηκα τα "κλινικά" και trasparent plug-ins.

Μουσικά είναι τα kjaerhus και το posihfopit. ¶κουσέ τα

 

Bάλτα σε δικά σου Tracks και βγάλε την παρωπίδα του "τσάμπα".Ίσως τα δεις με άλλο μάτι icon_smile.gif

Μόλις πέταξες την ύψιστη μπαρούφα στον κατάλληλο άνθρωπο. Αυτόν δλδ που χαίρεται που έχει το synth1, το polyiblit και πάρα πολλά άλλα τσαμπέ Plugs που δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απολύτως από πάρα πολλά εμπορικά.

Αυτόν που έχει προτείνει αρκετά τσαμπέ και σε διάφορους χρήστες εδώ μέσα (και μάλιστα να επιμένει στο: κάποιος να μην πάρει κάποιο σπασμένο εμπορικό, χειρότερο από το αντίστοιχο τσαμπέ με το σκεπτικό που μόλις μου πρόταξες), αλλά και στον admin να τα σηκώσει στην βάση του νοιζ!

 

Για το polihfopit δοκίμασε αυτό http://www.hitsquad.com/smm/programs/posihfopit/

 

 

 

Στο εν τω μεταξύ σαν να μου φαίνεται λίγο επιθετικό το ποστ μου, αλλά δεν είναι, ειλικρινά. Απλά έτσι βγήκε. ¶λλωστε χαλαρή κουβέντα κάνουμε :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶σε ρε να ψιλοτσακωθούμε και για κάνα plug-in.Mόνο για τα καυσόξυλα των Satrianiδων θα παίζονται μπουκέτα εδώ μέσα? :lol:

 

Anyway,απλώς κατάλαβα αρχικώς ότι δεν εκτιμάς το τσάμπα,αλλά έκανα λάθος.

 

Τώρα κατεβάζω το Nebula να το δω με τα libraries.

 

Όσο για τα antress,αυτό ακριβώς το distortion είναι που τα κάνει ενδιαφέροντα όπως π.χ το τελευταίο που "εξομοιώνει" το thermionic phoenix.;Oσο δίνω gain τόση seventίλα μου έρχεται στα μούτρα :lol:

 

Από την άλλη για "μαλακό" λαμπάτο compression το manley σκίζει!

 

Ή το dbx για μπάσσο.Suuuper.

 

Γενικά δηλαδή τα κομπρεσέρ του έχουν "μαλακό" envelope που αναλογικοποιεί τα σήματα,και από κει και πέρα υπάρχουν plugs σκληρά και "μαλακά" για να διαφοροποιήσεις τον ήχο σου.

 

Τα kjaerhus τα χρησιμοποιώ και γω.Εντάξει είναι ειδικά το chorus fuckίζει στις κιθάρες αλλά όχι καλύτερα τα κομπρεσέρ του και από του Antress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λΕπών το nebula3CM δεν ξέρω αν κυκλοφορεί, καθώς ήταν ειδική "κατασκευή" για το computer music. Στο λέω γιατί άλλο αυτό, άλλο το nebula free και άλλο το nebula3 (πες το ως έξυπνη στρατηγική προώθησης εκ μέρους της εταιρίας).

Τώρα για τον κομπρέσορα αν μου λες για αυτόν που είναι "αντιγραφή" του LA τότε ίσως να είναι και αυτός που λέω που μου άρεσε. Αν όχι πες μου ποιον "αντιγράφει" να του ρίξω μια ματιά, μπας και μου ξέφυγε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναφέρθηκα στο thermionic Phoenix

 

VPME.jpg

 

στον Manley vari-mu

 

ModernVRME.jpg

 

και στον dbx 160

 

VDME.jpg

 

Για eq,το γραφικό του Modern Painter

 

ModernModule.jpg

 

το Μodern Equalizer

 

MEQ.jpg

 

και το Analoguer για Lo-fi λούπες κλπ.

 

MA.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βλέποντάς τα μου φανήκαν ενδιαφέροντα, θα τα τιμήσω δεόντως ,

 

Ευχαριστώ κι εγώ τον φίλο Ιχνηλάτη που τα παρέθεσε !!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά βρίσκεται μεταξύ του τσάμπα και του εμπορικού. Κάποιοι κομπρεσορες παραπάνω, εκουαλαιζερ, εφε άλλα, ψαγμένα πρισετ κι έτσι. Αν και το free είναι καλό. Πάντως προλαβαίνεις να πάρεις το τελευταίο computer music που το είχε

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για αρχή το free στηρίζεται στο 2, ενώ το cm στο 3. Αυτό σημαίνει πολύ καλύτερο gui.

 

Ο δημιουργός του δεσμεύτηκε ότι θα συνεχίσει η ανάπτυξή του και τα διάφορα bugfixes αναβαθμίσεις, παράλληλα με την κανονική έκδοση του 3.

 

Ουσιαστικά σκέψου ότι το cm είναι κομμένη έκδοση του 3, ενώ το free του 2.

 

Πάντως νομίζω ότι δεν σηκώνει τις βιβλιοθήκες, ούτε αυτό ούτε το free. Ο δημιουργός πιστεύει ότι είναι πολύ πλήρες από μόνο του (που ισχύει) και αν θες και άλλα, τότε πλήρωσε (το έξυπνο μαρκετιγκ που σου έλεγα). Πάντως έχει αρκετά καλά εφέ (κομπρεσορες, preamps, phazers, choruses, flangers, φίλτρα) Στο reverb υπάρχει 1 bug που το κάνει να κολλάει, αλλά στο update που έκανε το διόρθωσε. Δεν ξέρω αν το έχει βάλει μέσα η ελληνική έκδοση του cm.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου