Προς το περιεχόμενο

Μ Αudio 88 midi controler - απόψεις, γνώμες


yannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαίρετε παίδες

Θα ήθελα την άποψή σας στο εξής. Εχω ήδη το έρημο το λαπτοπ και το πλήκτρο/κάρτα ήχου της M Audio και θα ήθελα την άποψή σας για το ολοκαίνουργιο 88άρι midi controller M-Audio. εχει καλά πλήκτρα -περισσότερο για πιάνο παρά για organs/rhodes/synths- και 59 controllers για τα VSt's (B4, Lounge Lizard, Mini Moog). Λιανική τιμή 612 ευρλω από την Ελίνα. Το χρειάζομαι κυρίως για live προκειμένου να μεταφέρω μόνο αυτό, το laptop και το Ozone.

Το έχει κάποιος ήδη? Αν ναι, ποια η γνώμη του σε ό,τι αφορά σε ευκολία χρήσης κτλ κτλ?

 

 

Κάθε άποψη δεκτή και θα βοηθήσει πολύ

Μerci

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγώ. Δεν μπορώ να βρώ κανένα μειονέκτημα, αλλά η μακροβιότητά του σε σκληρή live χρήση είναι κάτι που δεν έχει αποδειχθεί ακόμη, ακριβώς επειδή είναι τόσο νέο προϊόν. Σίγουρα σε "φτιάχνει" με την όλη φάση του, if you know what i mean.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I know what you mean. Αθτο που θέλω να ξέρω είναι αν αξίζει τον κόπο η κουβάλα - είναι τρελλά βαρύ ή μου φαίνεται? Μπαίνει σε πίσω κάθισμα αυτοκινήτου ή όχι? Βασικά αυτά για έναν γέροντα μουσικό σαν και μένα :lol:

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως βαρύ, πριν δυο μέρες του άλλαξα θέση στο δωμάτιο και θυμήθηκα την τρέχουσα ηλικία μου. Αλλά το βάρος (παλαιόθεν) θεωρείται ένδειξη καλής ποιότητας κατασκευής, εκτός αν τα γεμίζουν με τσιμέντο και βότσαλα σκοπίμως:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... με προβληματίζεις. Μόνος -μαζί με τσάντα laptop και ακορντεόν- μάλλον ζόρι είναι να το πηγαινοφέρνω στο γκαράζ! Αλλά το άτιμο έχει τόσους κοντρόλερς που με τσιμπάει... με τσιμπάει! Ασε που έχει καλό πλήκτρο και είναι απολύτως συμβατό με την Ozone. Μπας και πρέπει να βρω roadies?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να ζήσεις χωρίς το.. τσίμπημα, τότε έχε υπόψιν σου ότι η M-audio έβγαλε και αυτό

 

http://news.harmony-central.com/Newp/2004/Keystation-88es.html

 

.. το οποίο πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο αλλά χωρίς τους controllers. Εγώ προσωπικά (ερασιτέχνης γαρ) αυτό θα είχα πάρει αν ήξερα ότι θα το βγάλουν, αλλά μου το κρατήσανε κρυφό τα πουλημένα τομάρια του μάρκετινγκ (πλάκα κάνω, μια χαρά παιδιά είναι στην ελίνα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhnx man

Είναι όντως καλή εναλλακτική πρόταση, αν και το βαρύτερο είναι καλύτερο στα midi keyboards νομίζω... (σε αντίθεση με τη μέση μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέρασες γιατρέ μου!! :D

ακου δε μπορεί να κουβαλάει!

τι να πούμε και εμεις που κουβαλάμε ολόκληρο twin reverb απο live σε live :!: :D

 

πλάκα-πλάκα τα χρόνια περνάνε & εμείς εκεί στο κουβάλημα :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super

Πριν από 4,5 χρόνια είχα κουβαλήσει -μαζί με τη μπάντα- σε λάιβ στο ΠΑΡΑΦΩΝΟ ολόκληρο το Hammond με τον Leslie!! Μαζί ένα ακόμη keyboard συν κιθάρες, μπάσα, ενισχυτές κλτ κλτ

Και τι μας λέει ο μπάρμαν (καλό παιδί κατά τ' άλλα)? "που την πας την ψαροκασέλα ρε Γιαννάκη?"

ΛΟΛΟΛ

Το σκέφτομαι σήμερα και γελάω

Πρώτον που είχα το κέφτι να κουβαλάω (ομοίως rhodes και τόνους πλήκτρων)

Και δεύτερον για την άγνοια που επικρατεί γύρω από τα όργανα και τον ήχο τους από μαγαζάτορες, κοινό κλτ κλτ.

Μετά από χρόνια λοιπόν αποφάσισα πως live σημαίνει λίγα πλήκτρα, καλές προσομοιώσεις και την ελάχιστη δυνατή κουβάλα. Το Nord Electro μαζί με το laptop και το Ozone είναι πλέον αρκετά - όλα είναι εκεί. Μαζί ενα ακορντεόν και μία μελόντικα. Αντε, στις καλύτερες, να πάρω κονσόλα και ένα delay πεντάλ. Πάνε οι εποχές που κουβαλούσα hammond - τώρα τα βαριά αναλογικά όργανα μόνο στο στούντιο

Οσο για τον twin reverb... μάλλον θα τον κουβαλάς εσαεί, αν θες πραγματική ποιότητα ήχου

Χαιρετίσματα

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τον twin reverb... μάλλον θα τον κουβαλάς εσαεί, αν θες πραγματική ποιότητα ήχου

 

ναι ρε γαμώτο και σκέψου ότι σκέφτομαι να κουβαλάω τον Mesa Boogie Mark 3 που έχω απο εδω και μπρός μια και είναι "μικρότερος" (αλλο "τουβλο" και αυτο!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου