Προς το περιεχόμενο

Σκηνική Παρουσία


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οσα χρόνια νταλαβερίστικα με γκρουπ στην Αμερική & την Αγγλία ΚΑΝΕΝΑ δεν κουβέντιαζε ή "σχεδίαζε" το image του απλά το ΕΙΧΕ...

Κάτι πήγες να πεις edw αλλά πάλι δεν σου βγήκε:wink:

 

Για να έβλεπες τον Nick Cave με καμπανούλα κοτλεδάκι & χωριστρούλα να σου πω εγω αν θα σου άρεσε :D 8O

 

Superfunk δοκίμασες να γνωρίσεις κάποιον μουσικό χωρίς να ξεκινήσεις από τις επιταγές της τηλεόρασης; Για παράδειγμα εγώ που γνωρίζω μουσικούς μέσω ανταλλαγής cd-βινυλίων χωρίς να έχω δει τις φάτσες τους και τρέχω να τους πετύχω σε κάποιο live για να τους δω και ζωντανά είμαι λάθος; Λες να μου αρέσει ένα cd και όταν πάω στη συναυλία και τους δω να ξενερώσω επειδή δεν μου άρεσε το show;

 

Και να ρωτήσω κάτι, το αρχικό topic αναφερόταν σε συγκροτήματα που οι οπαδοί τους έχουν αγοράσει το έργο τους και τους ξέρουν (και το συγκρότημα ξέρει ότι παίζει «σε δικό του» κοινό) ή σε παιδάκια που πληρώνουν και από πάνω τον κάθε μαλάκα για να τους αφήσει να παίξουν στο μαγαζί του; Που προσπαθούν αγχωμένα να ακούσουν το όργανό τους και να συγκεντρωθούν στα 20' χρόνο που έχουν στη διάθεσή τους; Γιατί έτσι δε νομίζω να χοροπηδούσες όσο κιτς και αν είσαι.

 

Μπορεί κάποιος να κατηγορήσει τα Διάφανα Κρίνα γιατί δεν βγαίνουν με γούνες στα live; γιατί οι Τρύπες δεν είχαν χορεύτριες στο background κλπ;;; Όπως γουστάρω έτσι θα συμπεριφερθώ και είναι δικό σου λάθος αν εσύ αυτό το αποκαλείς show - κάτι που δηλώνει την υλιστική και διασκεδαστική σχέση σου με τη μουσική:wink: .

 

¶λλωστε για ποιο λόγο τα «συνήθως» μικρά ελληνικά συγκροτήματα που «συνήθως» δεν έχουν κάποιο ιδεαλιστικό στόχο αλλά παίζουν για την καύ...λα τους να τους βγαίνει αυθόρμητα να αρχίσουν να κοπανιούνται στη σκηνή; Επειδή τάχα μου πρέπει να προσφέρουν θέαμα! Και πως μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να γίνουν οι ίδιοι θέαμα;

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για πέντε στοιχειώδη πράγματα που λείπουν και του αλλάξατε τα φώτα.¶μα γουστάρετε κοιτάτε σα χάνοι απο κάτω και μην τολμήσετε να αφεθείτε ούτε για μια στιγμή,ντροπή...τι θα πεί ο κόσμος άλλωστε;Τουλάχιστον κόψτε τις επισκέψεις στο ρόδον και κοιτάχτε σε καμιά μπουάτ,θα βρείτε εκεί το κοινό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πιστεύω ότι η σκηνική παρουσία είναι ένας τρόπος να έκφραστείς με πιο εμφανή τρόπο και κατ΄ επέκταση να έρθεις πιο κοντά και να γίνεις πιο οικείος σε αυτούς που σε παρακοκλοθούν και να περάσουν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Τώρα το πώς θα το καταφέρεις αυτό είναι δικό σου θέμα. Μπορείς να κάτσεις σαν άγαλμα ( αυτό που σε είδε και σε θυμήθηκε) και αν βγάλεις απίστευτο feeling, να φορέσεις τα πιο απλά ρούχα και να δείχνουν απάνω σου σαν να μην τα έχει ξαναφορέσει κανείς. Από την άλλη Συμφωνώ με τα posts που μίλησαν περί ιεροτελεστίας πάνω στην σκηνή. Όσο αστείο και αν ακούγεται πρόκειται για μια θεατρική πραξη χωρίς σενάριο και τέλος που συνοδεύει την μουσική. Αν πάμε σε live μόνο για την μουσική γιατί δεν κρεμάμε και μάι κουρτίνα μπροστά από την σκηνή για να μην βλέπουμε τις αγριόφατσές τους? Όσο για το image τον σκυλάδων που είπε κάποιος, οφείλω να τον ενημερώσω ότι όσο κιτσ και αν είναι είναι πολύ πιο επαγγελματίες από άλλους που θέλουν να αναγνωρίζονται και να πληρώνονται ως τέτοιοι. Ο αγαπημένος μας Μαργαρίτης όταν πήγε να παίξει στο πανυγήρι ενός χωριού, εμφανήστηκε κουστουμαρισμένος στην τρίχα, έπαιξιε κάμποσες ώρες και δεν ζήτησε και φράγκο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για πέντε στοιχειώδη πράγματα που λείπουν και του αλλάξατε τα φώτα.¶μα γουστάρετε κοιτάτε σα χάνοι απο κάτω και μην τολμήσετε να αφεθείτε ούτε για μια στιγμή' date='ντροπή...τι θα πεί ο κόσμος άλλωστε;Τουλάχιστον κόψτε τις επισκέψεις στο ρόδον και κοιτάχτε σε καμιά μπουάτ,θα βρείτε εκεί το κοινό σας.[/quote']

 

Sorry ρε Jacques_Clouseau. Έχεις και εσύ τα δίκια σου. Δεν διαφωνώ με το ερώτημά σου αλλά με τον τρόπο προσέγγισης που έγινε.

Πάντως αν ψάξεις και διακρίνεις το «λανθάνον»* μήνυμα στα προηγούμενα posts σχεδόν όλα απαντάνε στο αρχικό σου ερώτημα!!! 8)

 

By the way τις επισκέψεις στο Ρόδον τις έχω κόψει προ πολλού.

 

*Λανθάνον μήνυμα -με απλές λέξεις- είναι αυτό που κρύβεται κάτω από αυτά που λέμε.

Η μουσική που παίζουμε περικλείει πάντοτε τουλάχιστον ένα λανθάνον μήνυμα! :roll:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζήτησα να μου πεί κανείς αν έχω δίκιο ή όχι ένα θέμα έθιξα που απ΄ότι βλέπω δεν προβληματίζονται και πολλοί. Και ειλικρινά δεν δίνω δεκάρα για το τι κάνουν οι άλλοι,το πολύ πολύ να χάσω 2 ώρες απ΄την ζωή μου και 10 ευρώ.Απλά δεν γίνεται να αναρωτιούνται μετά τι πήγε στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι για να πω και εγω την γνωμη μου πιστευω οτι η σκηνικη παρουσια ειναι απαραιτητη.και για να μην γραφω τα ιδια με τους προηγουμενους φιλους με καλυπτουν απολυτα οι αποψεις του superfunk αλλα και ολων των αλλων που εχουν την ιδια αποψη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι η σκηνική παρουσία είναι θεμιτή αλλά όχι απαραίτητη, και βέβαια εξαρτάται από το είδος της μουσικής.

πχ Δεν μπορείς να παίζεις funk και να στέκεσαι παγοκωλόνα...πως θα χορέψει ο κόσμος αν δεν του μεταδώσεις την ενέργεια σου ??

Απ'την άλλη υπάρχουν συγκροτήματα που πας στις συναυλίες τους για να ακούσεις ΚΑΙ ΜΟΝΟ !

¶κουσα τον Peter Hamill με πιανο και βιολί και άκουγα με σηκωμένη την τρίχα...

¶κουσα τους camel στο Λονδίνο και ήταν η καλύτερη συναυλία στη ζωή μου...σκηνική παρουσία...τι να την κάνεις ? είναι απλά περιττή.

Και η τελευταία περίπτωση όπου συγκροτήματα καταστρέφουν την εικόνα τους με καραγκιοζιλίκια του τραγουδιστή τους-frontman.

Προσωπικά η σκηνική παρουσία απλά δεν με απασχολεί...Πάω να ακούσω ένα συγκρότημα για τη μουσική του. Αντικειμενικά όμως πιστεύω πως εξαρτάται απ'το είδος της μουσικής .

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η τελευταία περίπτωση όπου συγκροτήματα καταστρέφουν την εικόνα τους με καραγκιοζιλίκια του τραγουδιστή τους-frontman.

 

Θα προτιμούσες παρόλα αυτα να πας σε μια συναυλία και ο τραγουδιστής να είναι ανέκφραστος;Σε ποιά συγκροτήματα αναφέρεσαι;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχω μέση επιλογή, ναι προτιμώ να είναι ανέκφραστος παρα να κανει τον καραγκιόζη...

τελευταίο παράδειγμα ενα συγκρότημα σε ένα φεστιβάλ πρόσφατα...ο κιθαρίστας δεν ξέρω τι πρόβλημα είχε πάντως έκανε σαν ξεχαρβαλωμένος...ασε η καημένη η jaguar που την κοπανούσε με μανία στο πάλκο...

όταν δεν μπορεί να μιλήσει η μουσική, μιλάν άλλα...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου