Προς το περιεχόμενο

Σκηνική Παρουσία


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα καλό παράδειγμα καλλιτέχνη που μονίμως έχει υψηλό επίπεδο (μουσικώς, στιχουργικώς κλπ), αλλά ποτέ δεν παραμέλησε την παράμετρο "σκηνική παρουσία" είναι ο Peter Gabriel. Προτείνω να δείτε το πρόσφατο dvd με τίτλο Growing Up Live για να δείτε το πως ο 50χρονος (και πλέον) Gabriel μαγνητίζει το κοινό του προτείνοντας εντελώς νέες θέσεις-σχέσεις ανάμεσα στον καλλιτέχνη και τον όποιο συναυλιακό χώρο.

 

Οι έλληνες μουσικοί θα έπρεπε να ακούν τους δίσκους του Gabriel και να βλέπουν το βίντεο υλικό του, περίπου 5 φορές την ημέρα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ας μιλησουμε για την Ελλαδα καλυτερα.

 

σκηνικη παρουσια η μηπως εννοειτε "ερμηνεια"?

 

τι θα λεγατε εαν ενα γκρουπακι του ροκ εκανε αυοτ που εκαναν οι Beatles στη Αγγλια δηλαδη να εβαζαν απο ενα ιδιο κουστουμακι σαν στολη?

 

 

τι θα λεγατε αν ενα τετοιο γκρουπακι οπου τα μελη του να μοιαζουν σαν τους καλυτερους γαμπρους για της κορες των συντηρητικων Ελληνων

αποδεικνυοταν οτι επαιζε επι σκηνης το πιο σκληροπυρηνικο πανκ που εχετε ακουσει?

 

με αυτο θελω να πω οτι η σκηνικη παρουσια πρεπει απλα να ειναι ταιριαστει με τον ερμηνευτη και την ηλικια του. Φανταζεστε τον Βοσκοπουλο να εβγαινε επι σκηνης οχι με το Αρμανι που βγαινει σημερα αλλα με τα καφτανια και τις κελεμπιες των seventies?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μιλησουμε για την Ελλαδα καλυτερα
Γιατί είναι καλύτερα να μιλήσουμε για την Ελλάδα; Και - εν πάσει περιπτώσει - για ποια Ελλάδα ακριβώς; Την Ελλάδα του Βοσκόπουλου; Την Ελλάδα του Fame Story; Την Ελλάδα της φουστανέλλας (υπάρχει και αυτή);

 

Τι υπεκφυγή είναι αυτή φίλε Mule; Μήπως είναι ακόμη καλύτερα να μιλήσουμε για την Κένυα, ώστε να είναι ακόμη πιο σίγουρο ότι εκεί τα πράγματα είναι πραγματικά πίσω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι υπεκφυγη και μιλω για την Ελλαδα και του Βοσκοπουλου και της Καλομοιρας και του ροκ και ων δημοτικων και της ...δικης σου μπαντας!!!

 

η σκηνικη παρουσια αφορα ολους μας που ασχολουμαστε με τη μουσικη και οχι μονο τον image maker που θα σε μεταμορφωσει για να σε "πουλησει" στο κοινο.

 

και μην εισαι τοσο σιγουρος οτι στην Κενυα τα πραγματα ειναι πισω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Μπορεί να είναι μπαγιάτικη η συζήτηση,αλλά το θέμα είναι ενδιαφέρον και λέω να πω κι εγώ αυτά που σκέφτομαι:

 

Α)Δεν έχει τεκμηριωθεί επιστημονικά ότι παίζεις βαρύτερο thrash με καρφιά στα χέρια.Τουλάχιστον μέχρι τη στιγμή που γράφω.

 

Β)Ο ήχος μιας κιθάρας επί σκηνής είναι αμιγώς τεχνικό θέμα.Δεν βγάζεις καλύτερα πρίμα αν φοράς πέτσινο.

 

Γ)Δεν διάβασα σε καμιά εγκυκλοπέδια ότι οι drummer αποδίδουν μόνο γυμνόστηθοι.

 

Δ)Δεν είναι υποχρεωτικό,αν τραγουδάς σαν τον Danny Filth,να μιλάς με την ίδια καφρο-τσιρίδα στο κοινό σου.Εκτός κι αν έτσι καλημερίζεις και τη μάνα σου.

 

Ναι,καλά το μυριστήκατε,δεν χωνεύω τα on-stage κουστούμια...Ίσως γιατί στα μέρη μας δίνεται τόση έμφαση στο κωλο-look.Έχω παίξει κάμποσα live,διασκευές Sabbath,Hendrix,The Who,Led Zeppelin αλλά και δικά μας κομμάτια,heavy rock με κάργα χιτζάζ & riff ασήκωτα...και μαντέψτε...Δεν φόραγα σταυρούς,χαιμαλιά,μαύρα δέρματα πατόκορφα και άρβυλα!Απέδωσα χειρότερα λόγω πουκαμίσου/τζιν/αθλητικών παπουτσιών;Χάλασε η μόστρα μου που αντί να πουλάω βαριά ροκιά έλεγα μ@λ@κιε$ με το κοινό ανάμεσα στα κομμάτια;Ή μήπως...είμαι εκτός πραγματικότητας που μετά από live πήγα με το group σε φιλικό σπίτι αντί να περιφέρομαι σαν περιθωριακός με μια μπύρα κι ένα τσιγαριλίκι;

 

Το όλο sex and drugs and rock 'n' roll attitude μας τελείωσε.Ευτυχώς.Για να βγουν μπροστά κι αυτοί που παίζουν τη μουσική τους χωρίς να κουβαλούν το άγχος να θεωρηθούν ενταγμένοι...

 

 

Υ.Γ:Δεν έχω πρόβλημα με τους μεταλάδες.Ούτε εγώ ακούω Σοπέν.Με τα μυαλά ορισμένων έχω σιχτιρίσει...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι οι Xaxakes έχουν αυτό που ζητάτε... δεν είμαι και σίγουρος, γιατί δεν τους ξέρω πολύ καλά, αλλά έχω την εντύπωση ότι πιστεύουν αυτό που κάνουν ανεξαρτήτως αν είναι του γούστου μας ή όχι.

Υπάρχουν ακόμη άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι οι Xaxakes έχουν αυτό που ζητάτε... δεν είμαι και σίγουρος' date=' γιατί δεν τους ξέρω πολύ καλά, αλλά έχω την εντύπωση ότι πιστεύουν αυτό που κάνουν ανεξαρτήτως αν είναι του γούστου μας ή όχι.

Υπάρχουν ακόμη άραγε?[/quote']

 

Δεν είναι του γούστου μου η αλήθεια.Μόνο ένα τραγούδι τους μου άρεσε.Νομίζω ότι υπάρχουν ακόμη έτυχε να έρθουν τρείς εξ αυτών στο μαγαζί που παίζαμε με τη μπάντα μου και είπαν ότι μόλις ήρθαν απο live.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω πιστευω οτι η σκηνικη παρουσια ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο το Image making.και θα αναφερω καποια απλα παραδειγματα.

 

1.nick cave and the bad seeds στη θεσσαλονικη. κουστουματος οσο δεν παει, με γιλεκο απο μεσα και τα συναφη.μαζι με την χορωδια πανω απο 10 ατομα πανω στην σκηνη.τετοια ενεργεια δεν εχω ξαναδει πανω στην σκηνη.επικοινωνια με το κοινο και πανω απ ολα ο cave εδειξε οτι ειναι ο μεγαλυτερος performer αυτην τη στιγμη.(αποψεις ειναι αυτες) :lol:

 

2 pj harvey στο rockwave.απλη λιτη με ενα κοκκινο φορεμα. την θεωρω πολυ ασχημη γυναικα, αλλα δεν νομιζω οτι υπηρχε κανεις που να μην ηθελε να την γ@#%^^σει απο συγκινηση..μας αρρωστησε ολους.

 

3.portishead στο rockwave. h beth gibbons σαν εγγλεζα νοικοκυρα με ενα μπλουζακι ενα τζιν που χωραγα εγω μεσα(και ειμαι και 100 κιλακια..) και ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ εγγλεζου τουριστα στην παραλια. μυσταγωγια. τετοιο κλιμα δεν εχω ξαναδει σε live και ημουν και 15 χρονων.

 

δηλαδη πιστευω οτι η σκηνικη παρουσια ειναι μια μυστικη συνταγη.δεν ειναι ρουχα ουτε ροχαλες ουτε 60 ζευγαρια βυζια πανω στην σκηνη(οσοι πηγαινατε rockwave καταλαβατε) ουτε το Α Θ Λ Ι Ο manowar :lol: :lol: :lol: :lol: στυλακι με τα πετσινα και τις harley πανω στην σκηνη.

 

και για να κλεισω, σκηνικη παρουσια ειναι αυτο που εκαναν οι stones στο οακα. μπορει να μην ενιωθαν τιποτα.μπορει να το εκαναν για τα φραγκα. δεν ξερω αλλα αυτες οι γερομαιμουδες το ξερουν καλα το κολπο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν το συνηδητοποιεις αλλα απο τη μια μιλας για image making και μετα το πρωτο που αναφερεις ειναι το τι φορουσαν αυτοι. και για να μην μπερδευομαστε...πεσ μου δεν ειναι image making το οτι ο cave φοραει ΠΑΝΤΑ κοστουμι που στο τελοσ της συναυλιας βγαζει?η μηπως δεν ειναι image making το οτι η polly βγαινει παντα με τακουνι και φορεμα? μην ξεχνας οοτι μιλαμε για multimillion selling artists...δεν προκειται περι συμπτωσης. Παντως οσο υπαρχει ο cave και η polly ολοι οι υπολοιποι απλα αντιγράφουν οπως μπορουν. υπαρχουν διαφορετικα ειδη βεβαια για διαφορετικα κοινα ετσι...

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου