Προς το περιεχόμενο

GR-33 Guitar Synthesizer και Cubase SX


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγόρασα το GR-33 της Roland και δουλεύω με το Cubase SX.

H κάρτα ήχου που έχω δεν περιέχει ήχους (:synthesizer) και θέλω να

χρησιμοποιήσω τους ήχους του GR-33 για να ακούω τις midi νότες από

το Cubase. Έτσι αγόρασα ακόμα ένα καλώδιο midi και σύνδεσα το midi-out

της κάρτας ήχου με το midi-in του GR-33.

Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν παίζω τις midi νοτες από το Cubase, δεν ακούω τίποτα από το GR-33.

Mήπως χρειάζεται να κάνω κάποια επιπλέον ρύθμιση που δεν γνωρίζω, ώστε να έχω ήχο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zinobios,

 

Καλώς ήλθες στο Noiz.

 

Καταρχήν, πρέπει να ρυθμίσεις και το Cubase και το GR-33. Βασικά, η Roland έχει ένα πιο πολύπλοκο τρόπο για το Bank selection και πρέπει να ορίζεις 2 τιμές (πράγμα που δεν είναι άμεσα προσβάσιμο στο Cubase). Για να δουλέψει κάνε τα εξής:

 

1. Cubase: Πήγαινε στο "Devices" -> "MIDI Device Manager" -> "Install Device" και επέλεξε το JV-1080 (Roland). Επιπλέον, στο "Output" διάλεξε σε ποιά MIDI πόρτα είναι συνδεδεμένο το GR-33.

 

2. Cubase: στο MIDI track τώρα επέλεξε το "out" να είναι το JV-1080.

 

3. Cubase: στο MIDI track επέλεξε σαν κανάλι "chn" αυτό στο οποίο έχεις ρυθμίσει και το GR-33 να δέχεται μηνύματα (άστο "1" καταρχήν).

 

4. Ρύθμισε το GR-33 ώστε να δέχεται μηνύματα στο ίδιο κανάλι (δες το manual του για το πως γίνεται αυτό).

 

Επιπλέον, φαντάζομαι ότι την έξοδο LINE OUT του GR-33 την έχεις συνδέσει κάπου ώστε να ακούς. Μην περιμένεις ότι θα γίνει μέσω MIDI αυτό. Αν αυτό δεν το γνώριζες, βάλε καταρχήν ακουστικά στη GR-33 να δεις ότι παίζει ο ήχος.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις υποδείξεις σου !!!

Τώρα μπορώ να ακούω τα midi tracks από το Cubase μέσω του GR-33.

Kάτι όμως που παρατήρησα είναι ότι πρέπει να βάζω το GR-33 σε θέση

Local-off γιατί διαφορετικά δεν παίζονται όλες οι νότες και το Cubase

κατά την αναπαραγωγή των midi νοτών μέσω του GR-33 φαίνεται σαν

να "μπουκώνει"... Που λές να οφείλεται αυτό ;

Κάτι άλλο που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι να ορίσω το midi chanel στο GR-33 και έτσι για να ακούσω τις midi νότες βάζω στο Cubase το midi track channel στο "ANY" (μόνο έτσι ακούγεται το GR-33). [Σε οποιοδήποτε άλλο chanel (και στο 1) δεν ακούω τίποτα.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου