Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 Ιουλίου 2004. Η ημερομηνία που άλλαξε ριζικά την ζωή μου.

 

Μέχρι της 6 Ιουλίου 2004 ήμουν ένα μικρό παιδί χαμένο στον κόσμο της παραπληροφόρησης και στο επίκεντρο των εταιριών που με τις διαφημίσεις τους προσπαθούσαν να με πείσουν να αγοράσω κάποιο απο τα software τους. Σαν μικρό παιδί και εγώ, ψάρωνα απο την παραπληροφόρηση και τις καλοσχεδιασμένες διαφημίσεις και έτρεχα στο κοντινότερο κατάστημα να αγοράσω π.χ. το software. Το έκανα εγκατάσταση στον υπολογιστή και χανόμουν σε αυτό που νόμιζα οτι ήταν το καλύτερο και ήμουνα πάρα πολύ ευτυχισμένος. Είχα ένα software το οποίο μου επέτρεπε να δημιουργήσω μουσική πάρα πολύ εύκολα (Acid, Reason...). Η ιστορία αυτή κράτησε για αρκετά χρόνια, όσπου μια μέρα ψάχνοντας να βρω ένα site για να πουλήσω/ανταλλάξω μια λάθος αγορά που έκανα, η οποία ήταν αποτέλεσμα της παραπληροφόρησης, σκόνταψα στο ΝΟΙΖ. Αυτό ήταν. Η ζωή μου άλλαξε εντελώς. Απο μικρό παιδί που ήμουνα άρχισα σιγά σιγά να μπαίνω στην εφηβεία και τώρα βρίσκομαι στο δρόμο προς την ενηλικίωση, δρόμος μακρύς και δύσκολος. ¶ρχισα να βλέπω τα πράγματα απο όλες τις πλευρές και οχι μονόπλευρα όπως ήθελαν κάποιοι. Οι άριστοι καθηγητές του ΝΟΙΖ μου έμαθαν να μην βιάζομαι και να μην φαίρομαι εγωιστικά όταν πρόκειται να αποφασίσω για την αγορά κάποιου software η κάποιου μουσικού οργάνου. Μου έμαθαν να μην γεμίζω τον υπολογιστή μου με οτι βλακεία μου προτείνουν, αλλά να εγκαταστώ προγράμματα που θα μου είναι χρήσιμα τα οποία θα τα έχω ψάξει πρώτα για να δω αν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μου. Μου έμαθαν να ρωτάω όταν δεν ξέρω κάτι και οχι να το παίζω εξυπνάκιας και πολύξερος. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια. Μου έμαθαν να χρησιμοποιώ σωστά τα μηχανήματα μου και τα software ώστε το αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο. Μου έμαθαν να μην πανικοβάλομαι όταν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα γιατί όλα τα προβλήματα έχουν την λύση τους. Μου έμαθαν οτι πρέπει να μοιράζομαι τις γνώσεις μου με άλλους όπως και αυτοί τις μοιράστηκαν μαζί μου. Μου έμαθαν να μην γράφω με κεφαλαία και greeklish. :) Μου έμαθαν 1002 ατάκες που μπορώ να χρησιμοποιώ ώστε να πείθω την γυναίκα μου οτι το εργαλείο που πρόκειται να αγοράσω θα μου φανεί πολυ χρήσιμο και θα με βοηθήσει να κάνω αυτό που κάνω καλύτερα. Μου έμαθαν να μην είμαι ρατσιστής και να αγαπάω τους γερμανούς και μου γνώρισαν τον Thomann (ο οποίος είναι πάρα πολυ καλό παιδί, με αρχές και καλές τιμές), και άλλους αλλοδαπούς που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με τον γερμανό φίλο μου.

Αν συνεχίσω να γράφω τι μου έμαθαν, δεν θα τελειώσω ποτέ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ που με βάλατε στον ίσιο δρόμο.

 

Ο kourosava είναι καλά!!!

 

Υ.Γ. Ένα πράγμα δεν μου έμαθαν. Που θα βρω τα μπικικίνια να αγοράσω τα εργαλεία που θέλω!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα όσο λες.Και εγω ξεστραβώθηκα σε πολλά ,ειδικά σε όσα αφορούν αυτα τα "δαιμονισμένα" τα computers!! :lol:

Στο noiz υπάρχουν άνθρωποι με πολλες γνώσεις & μεράκι!(και ΠΑΝΤΑ πρόθυμοι να βοηθήσουν!)

 

όσο για τα "μπικικίνια" κάτι θα κάνουμε και για αυτό,μπορούμε να παίξουμε όλοι μαζί ενα τούρμπο τζοκερ και να μοιραστούμε τα κέρδη... :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και εγω ξεστραβώθηκα σε πολλά ' date='ειδικά σε όσα αφορούν αυτα τα "δαιμονισμένα" τα computers!! :lol:...

[/quote']

 

Τα κομπιούτερ δεν είναι δαιμονισμένα. Εμείς δαιμονιζόμαστε όταν βρισκόμαστε σε αδιέξοδο. :)

Ο καλύτερος εξορκισμός για τους υπολογιστές και για εμάς είναι, διάβασμα, ψάξιμο, υπομονή και αγάπη γι'αυτό που κάνουμε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά κι έναν καιρό,μιά όμορφη μέρα γνώρισα την γυναίκα της ζωής μου,την λέγανε Μουσική.Και όλο μου έκανε ναζάκια και όλο έπαιζε μαζί μου,δεν με άφηνε να την πλησιάσω όσο θα ήθελα.Μέχρι που μου είπε το μυστικό:"Βλέπεις εκείνο το πολύ-πολύ μακρινό μέρος,εκεί στο πέρας του μυαλού σου?",μου λέει."το βλέπω"της απαντάω,"αλλά είναι τόσο μακρυά που δεν ξέρω ούτε πως να πάω,ούτε ποιον δρόμο να πάρω".

"Αυτό",μου λέει,"θα πρέπει να το βρεις μόνο σου,γιατί μο\όνο έτσι θα μπορέσουμε να είμαστε μαζί όπως εσύ με θέλεις".

Είχα ακούσει για εκείνο το μέρος - Δημιουργία το λέγανε οι παλιοί - αλλά τον πρώτο ενθουσιασμό διαδέχτηκε μια πικρή απογοήτευση στο μυαλό μου.

"Και πώς στο διάολο θα καταφέρω να πάω εγώ ο τιποτένιος ως εκεί?τί πρέπει να πάρω μαζί μου,ποιον δρόμο από τους χιλιάδες έπρεπε να διαλέξω?".Δεν έχω τίποτα να χάσω είπα στον εαυτό μου και διάλεξα έναν στην τύχη.Βρέθηκα ακόμα πιο μακρυά στο τέλος και δεν κατάφερα να μάθω και τίποτα!Δοκίμασα άλλο δρόμο,αλλά μάταια,δεν με έβγαζε πουθενά!Έτσι αποκαμομένος και πικραμένος,καθόμουν μια μέρα στην άκρη του δρόμου,ώσπου πέρασε με γοργό και σταθερό βήμα,ένας παππούλης - από αυτούς που η σοφία τους ξεπροβάλλει πριν από την υπόλοιπη μορφή τους -,μου χαμογέλασε και με ρώτησε:"Που θέλεις να πας?"."Στην Δημιουργία παππού,εκεί μακρυά,αλλά δεν ξέρω τον δρόμο"."Μα για να βρείς ποιον δρόμο πρέπει να διαλέξεις,πρέπει πρώτα να ανοίξεις τα μάτια σου".

Ξαφνιάστηκα,συνειδητοποίησα ότι τόσα χρόνια είχα κλειστά τα μάτια.Μα φυσικά!,σκέφτηκα,έτσι θα βρω τον δρόμο μου.

"Το βλέπεις εκείνο το ψηλό βουνό?",με ρώτησε ο παππούλης,"Πρέπει να το περάσεις.Όπως και το επόμενο,όπως και εκείνη την τεράστια οροσειρά,όπως και πολλά άλλα που θα συναντήσεις.Εγώ μπορώ να σου δώσω στην αρχή κατάλληλα παπούτσια για να μπορέσεις να περπατήσεις,αλλά το περπάτημα θα το κάνεις μόνος σου.Μόλις περάσεις το πρώτο βουνό,θα σου δώσω και ζεστά ρούχα να φορέσεις,γιατί δεν θα αντέξεις στο κρύο που θα συναντήσεις.Αλλά μόνος σου θα τα φορέσεις.Μόλις περάσεις και εκείνη την μεγάλη οροσειρά σε λίγα χρόνια,θα σου δώσω και ένα χάρτη,αλλά την πυξίδα θα την βάλεις μόνος σου για να βρεις την συνέχεια.Όποτε με χρειαστείς,αρκεί μόνο να με καλέσεις,θα είμαι πάντα δίπλα σου.Και όταν φτάσεις στην Δημιουργία,πέρνα και από το σπίτι μου να πεις στα παιδιά μου τις εμπειρίες μάζεψες στο ταξίδι σου."

Πήρα κουράγιο και γεμάτος όρεξη για δουλειά, ξεκίνησα το ταξίδι μου,ξέροντας πλέον που πηγαίνω και κυρίως πως να πάω εκεί.

Στην Δημιουργία δεν έφτασα ακόμη,αλλά τα πρώτα βουνά κατάφερα να τα περάσω.Μόλις πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να ανεβαίνω την οροσειρά.

Α,παραλίγο να το ξεχάσω: τον παππούλη τον λένε NOIZ και τον ευχαριστώ πολύ,αυτόν και όλα του τα παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

wow :oops: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :wink:

 

Ενα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα σε όλο τον κόσμο που αφιλοκερδώς βοηθάει, συζητά και απαντάει στα ερωτήματα μας.

Κάποιοι περισσότερο και κάποιοι λιγότερο... πάντως προσφέρουν αυτό που μπορούν!

Και ιδιαίτερα οι modulators.

Αυτή είναι η δύναμη του δικτύου!

Μπράβο σε όλους σας!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ενα απο τα "τυχερα" παιδια που ειχα το internet σπιτι μου απο τα πρωτα χρονια της εφηβειας μου. Εχουν περασει πολλα χρονια απο την πρωτη μου φορα οπως επισης εχουν περασει και εκατομηρια site απο την οθονη μου, αλλα κανενα δεν καταφερε να με κανει να πλητρολογω www.noiz.gr αφου κανω διπλο κλικ στο εικονιδιο του internet explorer και πριν σκεφτω οτιδηποτε αλλο. Αυτο σημαινει πολλα για μενα και θα ειμαι για παντα ευγνωμον σε ολα τα παιδια εδω μεσα που με ξεστραβωσαν και με βοηθησαν σε παρα πολλα πραγματα. Μπορει να μην γραφω παρα πολυ συχνα αλλα διαβαζω σχεδον καθε post εδω μεσα. Χιλια ευχαριστω παιδια, να εισται ολοι καλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάλι ήμουν μια χαρά πριν γνωρίσω το νοιζ.

ήμουν ευτυχισμένος μεστην άγνοια μου.

κολλούσε ενα πρόγραμμα ?το παρατούσα ..ήθελα να αγοράσω ενα μικρόφωνο πχ? πήγαινα στην Αθηνά άκουγα των πιο πειστικό πωλητή ,το έπαιρνα και μετά κοπάναγα το κεφάλι μου στον τοίχο .ήθελα έναν ενισχυτή ?ποιος είχε το πιο εντυπωσιακό κείμενο και εμφάνιση στο site του? αυτό έπαιρνα...κατάληξη ?ένα σωρό άχρηστα πράγματα.

Ενώ τώρα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ψωνίσω το οτιδήποτε αν δεν το συζητήσω πρώτα στο νοιζ. χώρια οτι γνώρισα και των μπάρμπα Θωμά(πως λέμε έλα απόψε στου Θωμά)και αρχίζω να νιώθω ερωτευμένος μαζί του...

Ναι είμαι εξαρτημένος.....νοιζο-μανής και δεν σκοπεύω να γιατρευτώ.....

Ευχαριστώ τους πάντες για τη ακούραστη βοήθεια τους καθημερινά ,και θα βοηθώ και εγώ νεώτερους "άρρωστους "όπως εγώ, όσο μπορώ ..thanks again

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ BRAIN

 

Διαβάζοντας τις 2 πρόσφατες καταχωρήσεις σου στο thread που εσύ δημιούργησες <<Δημοκρατικές Διαδικασίες>> πίστεψα πραγματικά

όπως αναφέρεις οτι επιθυμείς να κατευναστούν τα πνεύματα, να υπάρξει αρμονική συνύπαρξη μεταξύ όλων των μελών.

 

Μάλιστα μετά από την τελευταία σου δίκαιη παρατήρηση στην καταχώρηση του sunset, που δίκαια επίσης θεωρείς ικανή να προκαλέσει μόνο ανακατωσούρα θεώρησα πως πραγματικά κι εσύ προσπαθείς να διαφυλάξεις το φιλειρηνικό κλίμα διαλόγου.

 

Κάτω από αυτήν την οπτική σε προσκαλώ με τη σειρά μου να δείξεις μεγαλύτερη προσοχή στoν τίτλο του thread που επέλεξες να επαναφέρεις ατυχώς, στην πρώτη σελίδα για να ξαναευχαριστήσεις τους δημιουργούς, modulators και μέλη του noiz και να δηλώσεις την μεταμέλεια σου για την απρόσμενη αναστάτωση που άθελα σου προκάλεσες δημιουργώντας το σχετικό thread.

 

Νομίζω ότι οι ευχαριστίες και η ευγνωμοσύνη που ήδη είχες εκφράσει στο thread "Δημοκρατικές διαδικασίες" 'ήταν αρκετές και κανέναν λόγο δεν είχες να τις επαναλάβεις ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΌ ΤΟ THREAD!

 

O kourosava ΔΕΝ είναι καλά πιά. Ο kourosava διαγράφηκε για ανάρμοστη συμπεριφορά και επειδή λειτούργησε αντίθετα από το συμφέρον και το καλό του noiz.O kourosava δεν έχει το δικαίωμα να είναι πια ανάμεσα μας και φυσικά ούτε και να επεξεργαστεί ή να αφαιρέσει το σχετικό thread Διαγραφήκε για να προστατευτεί η ίδια η ύπαρξη του noiz όπως αναφέρθηκε από τον admin ως γενική αιτία των λιγοστών και αναγκαστικών διαγραφών

 

Θα παρακαλέσω λοιπόν να μπεις στον κόπο αν όντως νοιώθεις τόσο μεγάλη την ανάγκη να ξαναευχαριστήσεις , να ανοίξεις ένα νέο thread που ίσως να έχει τον τίτλο O BRAIN είναι καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε restoration τώρα μόλις πρόσεξα την αλλαγή του τίτλου

από ¨" ο κουροσαβα είναι καλά¨" σε " εντυπώσης¨"

 

"μάλον είμαι γκαντέμης" :cry: πρέπει να είναι ο νέος τίτλος

 

δίχως άλλα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου