Προς το περιεχόμενο

Gibson Sg special faded η Epiphone Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς φίλε Κafka θα συμφωνήσω κι εγώ με όσους σου είπαν να πας να ακούσεις τις 2 κιθάρες. Γενικά προσωπική μου άποψη είναι ότι ούτε πιο βαρύ ήχο βγάζουν οι SG ούτε τίποτα! Απλά είναι διαφορετικά όργανα από τις LesPaul και δεν φθάνει να στηριχτείς στις θεωρητικές τους ομοιότητες λόγω των 2 humbuckers για να αποφασίσεις ποια σου κάνει.

 

Από εκεί και πέρα αν σε νοιάζει τόσο πολύ η μεταπωλητική αξία πήγαινε στην SG Faded, για να έχεις το όνομα στο headstock.

Η δική μου άποψη για την συγκεκριμένη κιθάρα είναι αρκετά άσχημη (και την έχω ξαναπεί) και ιδίως για την ταστιέρα και το feel του μπράτσου της, και θεωρώ τα σχεδόν 900 ευρώ απίστευτη υπερβολή για το όργανο που παίρνεις. Εγώ αν ήθελα Gibson SG θα μιλούσα μονάχα για την Standard.

Στην ίδια χρηματική ζώνη με την Faded υπάρχει και η SG Menace, που φοράει καλύτερους σαφώς μαγνήτες (490R neck / 498T bridge), αλλά έχει 60s neck.

Ρίχτης μια ματιά εδώ... http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_menace.htm

 

Όσο για LP εδώ έχεις σαφώς περισσότερες λύσεις:

Εγώ θα όρμαγα σε αυτήν που είναι και πολύ όμορφη, κι ακόμα κι αν της αλλάξεις μαγνήτες πάλι σε μικρότερο budget θα είσαι από την SG Faded.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm

 

Αλλά υπάρχουν και πολλές άλλες και φυσικά υπάρχουν και οι Hagstrom Super Swede για τις οποίες λέγονται και γράφονται σχεδόν παντού τα καλύτερα και ο Γερμανός τις τιμολογεί λίγο πάνω από τα 500 ευρώ.

http://www.thomann.de/gr/hagstrom_super_swede_bk.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν παιρνεις καμια greco σαν αυτη λεω εγω,να εχεις κορυφαιο οργανο με λιγα λεφτα??

http://cgi.ebay.com/VINTAGE-JAPANESE-1977-GRECO-SG-MAHOGANY-SET-NECK-1_W0QQitemZ120124593297QQihZ002QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

 

991f_3.JPG

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν με ενδιαφερει η αξια μεταπωλησης γιατι δεν μου πολυαρεσει να πουλαω τις κιθαρες! Απ'την συγκεκριμμενη θελω ογκο και αρκετα γκαζια ,αλλα και τα καθαρα της να την παλευουν! Το πακετο ειναι οτι την sg δεν την εχει κανενα μαγαζι σε ντεμο για δοκιμη και δεν ξερω τι λεει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η ουσιαστική διαφορά είναι η ταστιέρα' date=' αν θυμάμαι καλά όλες οι Epi είναι με medium jumbo ενώ οι Gibson με jumbo.

Με άλλα 140 της βάζω jumbo άμα γουστάρω και είμαι king 8)[/quote']

 

Tι είναι το jumbo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι jumbo ρε παιδια? ψυχραιμία... από πότε η γκίπσον έχει ανακαλύψει τα jumbο τάστα? Την sg special τη έχει ένας φίλος και έχει πολύ μικρά τάστα! σαν κ αυτά των απλών κιθάρων. Γενικώς το όργανο είναι απογοητευτικό σαν παίξιμο. Είναι πολύ "δύσκολο" και αργό. Πάρε μια esp και άσε τις ταρζανιές. Είναι πολλά τα λεφτά Αρη...

 

Αν και η Gipson έχει ΤΕΛΕΙΟ ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι jumbo ρε παιδια? ψυχραιμία... από πότε η γκίπσον έχει ανακαλύψει τα jumbο τάστα? Την sg special τη έχει ένας φίλος και έχει πολύ μικρά τάστα! σαν κ αυτά των απλών κιθάρων. Γενικώς το όργανο είναι απογοητευτικό σαν παίξιμο. Είναι πολύ "δύσκολο" και αργό. Πάρε μια esp και άσε τις ταρζανιές. Είναι πολλά τα λεφτά Αρη...

 

Αν και η Gipson έχει ΤΕΛΕΙΟ ήχο.

 

Όχι και μικρά τάστα. Τα κλασσικά medium jumbo έχει εκτός κι αν παίζεις με scalloped ταστιέρα και τάστα 6100! Οπότε ΝΑΙ, είναι πολύ μικρά τα τάστα σε σχέση μ'αυτά...

Όσο για το δύσκολο και αργό, απλά έχει χοντρό μπράτσο που ορισμένους δεν τους βολεύει, γι'αυτό είναι πολύ σημαντικό να τη δοκιμάσεις πριν την πάρεις.

 

Πάντως δε θα τη χαρακτήριζα και απογοητευτική στο παίξιμο. Ίσα ίσα που σαν playabillity, αν είναι ΣΩΣΤΑ σεταρισμένη είναι πολύ βολικό όργανο γιατί είναι ελαφρύ, η ένωση λαιμού και σώματος είναι κάπου στο 16ο τάστο κι αυτό σημαίνει ότι έχεις πολύ εύκολη πρόσβαση σε όλα τα τάστα και έχει radius 12" όπως όλες οι Gibson άλλωστε.

 

Πάντως επειδή εγώ δε θα εμπιστευόμουν Gibson χωρίς να τη δοκιμάσω πρώτα, το καλύτερο είναι, αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις κάτι παραπάνω, να την πάρεις από την Ελλάδα (γιατί όχι και μεταχειρισμένη?) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, γιατί ειδικά η σειρά Special δεν έχει και πολύ καλό όνομα όπως κατάλαβες...

 

Good luck!

 

ΥΓ: Θα κοιτούξα σίγουρα κι άλλες μάρκες (epiphone, δύσκολα θα έπαιρνα πάντως, αν μπορούσα να δώσω γύρω στα 1000¤, θα έψαχνα και Tokai πάντως...)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sg special faded εχει στην ελλαδα 1400 τουλαχιστουν και ο thomann 860. Δεν υπολογιζα εξ'αρχης να δωσω τοσα πολα λεφτα για κιθαρα αυτην την στιγμη,οποτε δεν παιζει να την παρω απο ελλαδα!!Τα αρχικα μου φραγκα ηταν απο 400-600 ,αλλα μετα ειδα την sg και θελω να δω αν αξιζει τα παραπανω 200!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιρνεις καμια greco σαν αυτη λεω εγω' date='να εχεις κορυφαιο οργανο με λιγα λεφτα??

http://cgi.ebay.com/VINTAGE-JAPANESE-1977-GRECO-SG-MAHOGANY-SET-NECK-1_W0QQitemZ120124593297QQihZ002QQcategoryZ2384QQrdZ1QQcmdZViewItem[/quote']

 

Είπα να μην το πω και εγώ για θα με λέγατε γραφικό........... ;)

 

 

 

 

 

 

 

Πάντως πολλά λεφτά οι Greco... για την ακρίβεια ΟΛΑ τα λεφτά.....

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια κι εγώ σε κάτι εναλλακτικό θα κοιτούσα...

Greco, Tokai, Edwards, Hagstrom...

 

Πάντως η SG special Faded δεν ξέρω αν ξεπερνάει τα 1000-1100¤, εκτός κι αν οι Gibson ξέφυγε τελείως στη χώρα μας....τί να πω...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι jumbo ρε παιδια? ψυχραιμία... από πότε η γκίπσον έχει ανακαλύψει τα jumbο τάστα? Την sg special τη έχει ένας φίλος και έχει πολύ μικρά τάστα! σαν κ αυτά των απλών κιθάρων. Γενικώς το όργανο είναι απογοητευτικό σαν παίξιμο. Είναι πολύ "δύσκολο" και αργό. Πάρε μια esp και άσε τις ταρζανιές. Είναι πολλά τα λεφτά Αρη...

 

Αν και η Gipson έχει ΤΕΛΕΙΟ ήχο.

 

Λοιπόν χτες το βράδυ κατά τύχη ο τεχνικός που είχα πάει κάτι κιθαρόνια μου έδειξε την όλη φάση με τα τάστα.

 

Είχε μια LP του '90 με medium jumbo. Είχα δει παλιότερα ένα γνωστό που έχει μια LP Classic του 2003 με jumbo και υπέθεσα ότι έτσι βγαίνουν πλέον.

 

What can I say...πάντως τυπικά μου είπε ότι η Gibson χρησιμοποιεί medium jumbo (πάντως κι'αυτό είναι σχετικό, τα νούμερα μετράνε, το medium jumbo μιας μαρκας είναι το jumbo άλλης).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου