Προς το περιεχόμενο

Gibson Sg special faded η Epiphone Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτιδηποτε εκτος απο τα φρικτα 6230 θεωρειται "jumbo".

 

Απο εκει και περα υπαρχουν πολλες επιλογες.

 

Οι περισσοτερες κιθαρες του εμποριου παντως φορανε τα τα 6130 η τα 6150

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=fretsize

 

βεβαια υπαρχουν διαφορες και αναλογα με τη μαρκα του ταστου (Dunlop,warmoth,stewmac)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον το παλικαρι ρωτησε κατι απλο ρε παιδια...μην το πατε μακρια το θεμα! :lol:

Παρε την SG αδερφε! :wink: εχω παιξει και με τα 2 κιθαρονια και εχω να πω τα εξης...

-Τα ηλεκτρικα της Epiphone ειναι χαλια-θελουν αλλαγη

-Η SG ειναι παναλαφρη αν και μαονι ενω η αλλη ασηκωτη!

-η SG ειναι made in USA!

-και οι 2 εχοuν πολυ γλυκο ηχο αλλα οταν βαλεις τον neck μαγνητη στην SG θα καταλαβεις διαφορα..

Ελπιζω εστω κ λιγο να βοηθησα... :wink:

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα όρμαγα σε αυτήν που είναι και πολύ όμορφη' date=' κι ακόμα κι αν της αλλάξεις μαγνήτες πάλι σε μικρότερο budget θα είσαι από την SG Faded.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm[/quote']

 

Πραγματικά αξίζει πολύ περισσότερα απο την τιμή της.

Την έχω περίπου 6 μήνες και είμαι ενθουσιασμένος. Φοβερό όργανο και σε εμφάνιση και σε ήχο. Παίζεις ότι θέλεις την συνηστώ ανεπιφύλακτα.

Μόνο που όταν την πάρεις να ξέρεις ότι θέλει ένα καλό setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το παλικαρι ρωτησε κατι απλο ρε παιδια...μην το πατε μακρια το θεμα! :lol:

Παρε την SG αδερφε! :wink: εχω παιξει και με τα 2 κιθαρονια και εχω να πω τα εξης...

-Τα ηλεκτρικα της Epiphone ειναι χαλια-θελουν αλλαγη

-Η SG ειναι παναλαφρη αν και μαονι ενω η αλλη ασηκωτη!

-η SG ειναι made in USA!

-και οι 2 εχοuν πολυ γλυκο ηχο αλλα οταν βαλεις τον neck μαγνητη στην SG θα καταλαβεις διαφορα..

Ελπιζω εστω κ λιγο να βοηθησα... :wink:

 

Ναι μωρέ εγώ φταίω σόρρυ.

 

Συμφωνώ σε όλα που λες εκτός απ'το Made in USA (καλή είναι και η Κορέα ρε παιδί μου :D ).

 

Πάντως υπόψη ότι αρκετά μοντέλα της Epi, συμπεριλαμβανομένου και μερικές από τις Custom φτιάχνονται στην Κίνα πλέον.

 

Καλή η Special αλλά χαλάει πολύ ρε γαμώτο αν δεν έχει τα trapezoid inlays με τους διπλούς! Για κάποιο περίεργο λόγο δε με χαλάει το ανάλογο μοντέλο με P90.

 

Δε μας έχει πει όμως ποια Epi LP έχει στο μάτι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-η SG ειναι made in USA!

-και οι 2 εχοuν πολυ γλυκο ηχο αλλα οταν βαλεις τον neck μαγνητη στην SG θα καταλαβεις διαφορα..

 

Τώρα για το made in USA εν έτει 2007 πιστεύω δεν αποτελεί επιχείρημα που να πείθει. ¶λλωστε all over the net πληθαίνουν διαρκώς τα παράπονα για το QC της Gibson και όλες οι κιθάρες πλην των custom shop κατασκευάζονται από αυτοματοποιημένες μηχανές. Γιατί η αμερικάνικη να κόβει καλύτερα από την κινέζικη...;

 

Όσο για τον ήχο είναι υποκειμενικό θέμα και ο καθένας προτιμάει να ακούει άλλο πράγμα. Κι εγώ SG έχω, Epiphone μεν με Gibson μαγνήτες δε, και γουστάρω απόλυτα τον ήχο της αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.

 

Και τελικά μην ξεχνάμε αυτό που είπα και στο πρώτο μου post: Ακόμα και με δραστικά upgrades μια Epiphone δεν θα γίνει ποτέ Gibson...γιατί απλά θα γίνει πολύ καλύτερη στο value for money. Επιμένω και είμαι πεπεισμένος γι' αυτό που λέω ότι 850-900 ευρώ είναι εξωφρενική τιμή για Special Faded. Αυτή η κιθάρα δεν έπρεπε να ξεπερνά τα 700 ευρώ σε λιανική τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν ειπα ποια epiphone ηθελα! Ελεγα ή για την στανταρ ή για την custom!! Αλλα ξενερωνω να παρω την κιθαρα και να την τρεχω για setup κλπ.!Μαλλον πρεπει να βρω τροπο να την ακουσω την special faded ,γιατι αλλοι λενε οτι είναι αθλια και αλλοι οτι τα σπαει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν ειπα ποια epiphone ηθελα! Ελεγα ή για την στανταρ ή για την custom!! Αλλα ξενερωνω να παρω την κιθαρα και να την τρεχω για setup κλπ.!Μαλλον πρεπει να βρω τροπο να την ακουσω την special faded ' date='γιατι αλλοι λενε οτι είναι αθλια και αλλοι οτι τα σπαει!!![/quote']Καμμία σχεδόν κιθάρα μαζικής παραγωγής (μέχρι 2000-3000¤) δεν έρχεται έτοιμη - σεταρισμένη στα μέτρα του κάθε αγοραστή...Αυτό είναι αδύνατον, εκτός από κάποια custom μοντέλα συγκεκριμένων κατασκευαστών όπου σετάρουν την κιθάρα σύμφωνα με τους "κοινούς κανόνες" (ας μου επιτραπεί η έκφραση) σεταπ.

 

Όσο για το ότι κάποιοι σου είπαν ότι είναι άθλιες οι faded και κάποιοι το αντίθετο αυτό αποδεικνύει για άλλη μια φορά το ότι η Gibson έχει μεγάλες αποκλίσεις από κομμάτι σε κομμάτι. Και αυτό είναι κάτι που ισχύει. Εγώ πχ όταν είχα πάρει τη δική μου (καλοκαίρι 2004) SG Special (όχι faded), είχα δοκιμάσει μια άθλια Faded. Πήρα όμως τελικά αυτή που μου έκατσε καλύτερα στο χέρι ακόμη κι αν δεν ήξερα τίποτα το ιδιαίτερο από κιθάρες. Απλά τη faded εκείνη δε θα την έπαιρνα με τίποτα!

 

Οπότε, βγάλε τα συμπεράσματά σου...

good luck...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό σετάρισμα είναι αυτό που "δείχνει" ένα όργανο.

 

Πάμε όλοι μαζί: "το καλό σεταπ είναι απαραίτητο". :D

 

Δεν πας να'χεις Anderson των 5,000 Ευρω αν είναι ασετάριστη θα σου τη σπάσει και δεν θα σου κάθεται.

 

Επίσης οποιοδήποτε όργανο μπορεί να σου έρθει με nut που δεν είναι καλά κομμένο, με τάστα που θέλουν λίγη προσοχή ακόμα...και όλα αυτά να χαλάνε την απόδοση της κιθάρας και τη δικιά σου πάνω σ'αυτή. Είτε Epi είτε Gibson.

 

ΣΤΟ ΘΕΜΑ:

Μην κάνεις το δίλλημα σου Epi ή Gibson. Να το κάνεις Les Paul ή SG. Μόνο έτσι θα κατασταλάξεις πιστεύω. Και η Epi Custom και η Gibson SG Special είναι πολύ καλές αλλά αρκετά διαφορετικές στο παίξιμο (pardon my pun :lol: ).

 

Και αν γουστάρεις παίρνεις KAI την Epi LP Plus KAI την Epi Vintage G-400 :wink:

 

Shoshtos!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το made in USA εν έτει 2007 πιστεύω δεν αποτελεί επιχείρημα που να πείθει. ¶λλωστε all over the net πληθαίνουν διαρκώς τα παράπονα για το QC της Gibson και όλες οι κιθάρες πλην των custom shop κατασκευάζονται από αυτοματοποιημένες μηχανές. Γιατί η αμερικάνικη να κόβει καλύτερα από την κινέζικη......

 

όσο όμως και να πληθαίνουν τα παράπονα όλοι πάντα θα θέλουν μια SG USA γιατί πάντα θα παίζει καλύτερα.

Επίσης ότι πληρώσεις παίρνεις.

Επίσης όσο κακό και να ναι το QC' date=' Κίνα και US έχουν άλλα standards στην παραγωγή, και ας έχουν και ίδιες μηχανές.

 

Όσο για τον ήχο είναι υποκειμενικό θέμα και ο καθένας προτιμάει να ακούει άλλο πράγμα. Κι εγώ SG έχω, Epiphone μεν με Gibson μαγνήτες δε, και γουστάρω απόλυτα τον ήχο της αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.......

 

 

σαφώς και έχεις δίκιο μιά και προφανώς κατέχεις μιά εξαιρετικά πειραγμένη Epi SG!!!!!

 

Και τελικά μην ξεχνάμε αυτό που είπα και στο πρώτο μου post: Ακόμα και με δραστικά upgrades μια Epiphone δεν θα γίνει ποτέ Gibson...γιατί απλά θα γίνει πολύ καλύτερη στο value for money. Επιμένω και είμαι πεπεισμένος γι' αυτό που λέω ότι 850-900 ευρώ είναι εξωφρενική τιμή για Special Faded. Αυτή η κιθάρα δεν έπρεπε να ξεπερνά τα 700 ευρώ σε λιανική τιμη..........

 

Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ απόλυτα, μιάς και είχα την SG strd faded για μεγάλο διάστημα, και ήταν άλλο η Gibson άλλο η Epi.

Όσο για το δεύτερο σκέλος διαφωνώ. Η τιμή 800 ή 1000 ευρώ είναι λογικότατη για ένα US SG, με "κομμένα" χαρακτηριστηκά. Αν θές κάτι καλύτερο πάς στο strd. Επίσης πάλι από την άλλη πλευρά Gibson SG θα εχεις.

Αν αναβαθμίσεις όμως την Epi SG δεν θα έχεις Gibson και θα έχεις δώσει κάτι κοντά στην τιμή της Gibson SG special......

Το ίδιο ισχύει και για την Les Paul Epi :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι πως την τελευταία φορά που δοκίμασα μια gibson sg faded σε μαγαζί με μουσικά φίλου μου η κιθάρα ήταν εξαιρετικά απογοητευτική ακόμη και αν πουλιόταν φθηνότερα…..(ενώ ήταν πολύ πολύ καλά σεταρισμενη)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου