Προς το περιεχόμενο

Tokai SG-38 BB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασημί; Ποιά εννοείς;

 

Αυτή πήρα:

hr_demon1.jpg

 

Τελικά δεν βγήκε το G.A.S. ήταν αργά. Όταν δοκιμάσω την Tokai θα σας πω εντυπώσεις.

 

Για το pickguard' date=' ίσως αυτό που ψάχνω δεν είναι το mirror (θα πρέπει να το δω από κοντά για να το καταλάβω). Στην Joe Perry μου με πωρώνει το nickel των Burstbuckers και μάλλον κάτι τέτοιο ψάχνω για pickguard αλλά πρέπει να είναι ψιλοακατόρθωτο...θα δω, στην τελική δε μπορούμε να τα έχουμε όλα :roll: :D

 

Πάντως αυτοί οι Duncan Designed HB-105 active της Schecter είναι πόρωση για καφρίλες!!!! 8) 8) 8) 8) 8)[/quote']

 

Καλορίζικη! Έπαιξα προχτές με τις Extreme (την 6άρα και την 7άρα στη βιτρίνα) και έμεινα μ@λ@κ@ς! Απίστευτα καλά δουλεμένες για τα 300 ευρώ που, πάνω-κάτω, ζητάνε...

 

Καλή, καλή; :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν κάνω λάθος (έχει και 700 μοντέλα η Schecter, άσε που οι ονομασίες είναι πανομοιότυπες) εγώ έπαιξα με αυτές :

 

omen6_extreme_amb.jpg

 

omen7_extreme_bch.jpg

 

...και αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις. Η 6άρα είχε αρκετά χοντρό μπράτσο για τις δικές μου συνήθειες, αλλά εκτιμώ πως μάλλον "κανονικό" πρέπει να είναι. Τϊ να κάνω που η SG μου έχει μπράτσο-φλύδα! :lol:

 

Καλά σεταρισμένη, ψαρωτικό φινίρισμα -παρόλο που προφανώς για κάποιο λεπτό φιλμάκι πρόκειται-, "κυριλέ" binding. Το coil tap δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι κάνει κάτι ουσιαστικό, αλλά και ποιός θα το χρειαστεί άλλωστε; :lol: :lol: Οι μαγνήτες πάντως ήταν καλύτεροι απ'ότι περίμενα.

 

Κουκλίτσα και η 7άρα, άσχετα που στα σολάκια που δοκίμασα μπέρδευα τα χέρια με τα πόδια μου :D :D . Μπράτσο λεπτό, αρκετά ελαφριά και αυτή, όπως και η 6άρα. Τιμές: 300 η 6χορδη, 340 η 7χορδη.

 

Προσωπική εκτίμηση: Είναι μια περίπτωση που πρέπει να ελέγξει κάποιος που ψάχνει μια κιθάρα-"ρεζέρβα", μια κιθάρα μπαλαντέρ, π.χ μια καβάντζα με διαφορετικό κούρδισμα, ή έστω μια διαφορετική γεύση χωρίς ο προϋπολογισμός να πάει περίπατο.

 

Έμαθα ότι εντός των ημερών αναμένεται και νέα παραλαβή από τον αντιπρόσωπο οπότε...αναμείνατε... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Ναι είναι πολύ καλή, να φανταστείς μάζευα λεφτά για να πάρω αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_st.htm

 

αλλά κάτα τύχη την δοκίμασα πριν μερικές μέρες μόλις είδα ότι φοράει duncan designed και κυριολεκτικά έμεινα και αγόρασα τη Schecter (και έχω βάλει στο μάτι την Tokai :wink: )! Τέλειος ήχος για κλασικό μέταλ και ταστιέρα σαφώς ανώτερη από πολλές άλλες που έχω δοκιμάσει (σα σύνολο, θέλουν ένα ελαφρύ γυαλισματάκι σε σημεία). Το μπράτσο είναι σχετικά χοντρό αλλά κάθεται πολύ άνετα στο χέρι. Το hardware φαίνεται αρκετά καλό βέβαια ο καιρός θα δείξει. Έχει πολύ καλό natural sustain.

 

Σε σχέση με τη Schecter που έχει τους EMG 81 και 85 αυτή μου άρεσε περισσότερο. Δεν ξέρω μάλλον έχω αδυναμία στον γέρο-Seymour :D

 

Κάτι που ρίχνει την τιμή σίγουρα είναι ότι το μπράτσο και το σώμα δεν είναι λουστραρισμένα αλλά με βολεύει έτσι το μπράτσο (δεν το περίμενα). Δεν ξέρω πως θα εξελιχτεί με το χρόνο από βρώμες και τέτοια αλλά δε με πολυχαλάει είναι πολύ underground και υποχθόνιο το έπιπλο :D

 

300 Ευρά έδωσα μου έκανε καλή τιμή το μαγαζί γιατί είμαστε πολλά χρόνια φίλοι αλλά δεν έχει και πολύ παραπάνω κανονικά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έβαλε το χέρι του ο: mitsotakis.jpg

γνωστός γκαντέμης, όχι πολιτική δήλωση :)

 

και ο Μεταλλίδης έχει ξεπουλήσει από Tokai ταυράκια γενικά. Περιμένουν νέο shipment αλλά μου είπαν ότι αργούνε πάντα λόγω της υπόθεσης με τη Gibson και ότι είναι εξαιρετικά αυστηροί με το quality control.

 

Αν προλάβω θα πάω να βρω να δοκιμάσω μια Τokai Les Paul σε παρόμοια λεφτά, θα μου δώσει μια ιδέα για το ταυράκι (ελπίζω).

 

Μα τον Τουτάτη και τον Μπελενός, ελπίζω να μη γίνει γαϊτανάκι η υπόθεση και μόλις τα φέρνουν (σίγουρα δεν θα φέρουν και καμιά τρομερή ποσότητα)να ξεπουλιούνται πρωτού προλαβαίνω να τα δοκιμάζω (ας όψονται και οι ώρες δουλειάς)!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι' date=' αυτή η κιθάρα κάνει 300¤? Και η 7-χορδη σε αντίστοιχα λεφτά ειναι?[/quote']

 

Ναι! Και πήρα το ΟΜΕΝ 6 ΕΧΤREME. and I'M 110% SATISFIED!!!

Απίστευτη κιθάρα και μονο 300€!

:P :twisted: :lol:

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαπα το καρπουζι φιλε επαιξα εγω με την συγκεκριμενη, αισθητη η φτηνια στα ξυλα (ΝΑΤΟ)μην ξεγιελιεσσαι απο την εμφανιση στην φωτο το μονο που γουσταρα σε αυτην συγκεκριμενα ηταν το φιλετο που ειχε στην ταστιερα για τοσο φτηνη κιθαρα,δες τα επομενα μοντελα απο αυτην που πιστευω μαμανε και δερνουν,προσωπικα κουραστηκα να περιμενω απο τον συγκεκριμενο πωλητη να φερει τοκαι γιατι μαλλον και οι εμπορες τον εχουν γραμμενο εδω και μηνες.. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις Tokai, η καλύτερη περίπτωση είναι μέσω e-bay από Ιαπωνία. Οι μόνες κιθάρες οι οποίες έφτασαν την ποιότητα της Standard σείράς της Gibson ήταν οι Orville (Eργοστάσιο της Gibson στην Ιαπωνία) και οι Tokai που φτιάχτηκαν κατόπιν στο ίδιο εργοστάσιο.Πάντως δεν θα σου έρθει και πάρα πολύ φθηνότερα, μια les paul κοστίζει κατα μέσο όρο γύρω στα 1500 δολλάρια. Επίσης υπάρχουν και κάποιες πάρα πολύ καλές Tokai (όταν πρωτοδημιουργήθηκε η εταιρία -άρχες εβδομήντα αν δεν απατώμαι-) οι οποίες εικάζεται ότι είναι συναρμολογημένες από παλιές Gibson (50s-60s)! Όμως μην τις ψάχνεις, είναι συλλεκτικές και έχουν εξαφανιστεί. Επίσης κάποια στιγμή η εταιρία εφτιαχνε και κάποιες πολύ καλές Telecaster (τώρα θα μου πεις σιγά το δύσκολο) τις λεγόμενες Breeze Sound (αυτές επειδή έχω παίξει όντως παίζαν καλύτερα από μια fender standard). Tα υπόλοιπα είναι μύθοι. Περισσότερες πληροφορίες στο Les paul forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mitsotak1.jpg

 

Εύχομαι στον φίλτατο Jasemeister καλή τύχη στις μελλοντικές του αγορές!

 

Καλά Earendil έγραψες εδώ και μισή ώρα γελάω ασταμάτητα! :lol: :lol: :lol: :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου