Προς το περιεχόμενο

Επάγγελμα "Μουσικός"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα το σχολιάσω*..απλά θα το μοιραστώ μαζί σας και θα δώ τις εντυπώσεις. ::)

 

"Για ακόμα μία χρονιά υποψήφιοι μπαίνουν σε σχολές με βαθμούς… κάτω από τη βάση.

Συγκεκριμένα στο τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθήνας μπαίνει υποψήφιος από την γενική κατηγορία με 6.465 (-7.048 μόρια σε σχέση με πέρυσι)."

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/403936/eisehodai-sta-tei-me-vathmous-kato-apo-ti-vasi-/

 

*Είμαι πολύ μεγάλος και απέχω από τους τρόπους, μεθόδους και αποτέλεσμα της εκπαίδευσης. Δεν γνωρίζω δε, ούτε το αντικείμενο των συγκεκριμένων σπουδών...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To δυστυχως επτωχευσαμεν το γνωριζεις Μarathon ετσι δεν ειναι ;ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΣ &ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΩΣ βεβαιως -βεβαιως Τι να πουμε ...καταντια μεγαλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη φυλακή λένε καλύτερα 10 ένοχοι έξω,παρά ένας αθώος μέσα.Στη συγκεκριμένη περίπτωση καλύτερα 10 "ένοχοι" μέσα παρά ένας "αθώος" έξω...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους εκτος πανεπιστημιων δεν πεφτει και πολυς λογος, εκτος ισως οτι καποια στιγμη, διαφοροι απιθανοι τυποι θα σου συστηθουν ως επιστημονες μουσικοι, ενταξει μωρε :p την πικρα την τρωει αυτος που εχει ονειρο να σπουδασει μουσικη και θελει να κουραστει, να μαθει το αντικειμενο σε βαθος, και ξαφνικα βρισκεται σε ενα δημοσιο οργανισμο με εγκαταστασεις τυπου ΙΚΑ, με ακαδημαϊκους καθηγητες φιλοσοφιας, μηνας μπαινει μηνας βγαινει, με αντικειμενο  στην πραξη την μαζικη παραγωγη δημοσιων υπαλληλων, (οι οποιοι εδω που τα λεμε δεν χρειαζεται να εχουν και πολλες ικανοτητες , το να υπαρχουν αρκει)    γεματο κατα λαθος φοιτητες ανωτατης εκπαιδευσης οι οποιοι θα αποφοιτησουν οπως δηποτε ολοι, και θα εχουν στα χαρτια ολοι τα ιδια προσοντα. Συνειδητοποιει οτι δεν υπαρχει γνωση για να του με μεταδοθει και οτι το αν βγει απο εκει ικανος και  γνωριζοντας το αντικειμενο εχει να κανει μονο με τις δικες του προσπαθειες και τιποτα με το ιδρυμα, (συν οτι στην συγκεκριμενη χωρα, αν συστηθει σαν μουσικος και ο αλλος δεν εχει δει την φατσα του σε γιγαντοαφισα θα πει καλως τον απιθανο! :D) εγω αυτον σκεπτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι ο σπαραγμος? Οι βάσεις των σχολών, έπαιζαν διαχρονικά εκεί. Ανεβηκαν το 2003 που ειχα μπει εγω +6000 μορια, επειδή ακούστηκε ότι διορίζεσαι στο δημόσιο, και επειδή ειχαν γίνει γελοιες οι μουσικές εξετάσεις.

 

Αποτέλεσμα ήταν να πέσει το επίπεδο των εισακτέων κατακόρυφα, και να παρουσιάζεται το φαινόμενο, τριτοετείς φοιτητες μουσικολογίας, να μαθαίνουν βασικούς κανόνες αρμονίας, και να δυσκολευονται να γράψουν απλό ντικτέ.

 

Η αποψη μου είναι, ότι τα μουσικολογικά πανεπιστήμια, είναι στην καλύτερη "φορμα" τους. Με πληθώρα νέων και με όρεξη, καθηγητών, και με μικρες, αλλά υπαρκτές βασεις (επιτέλους), εγχωριας μουσικολογικής ερευνας.

 

Επιστημονικά είναι πολύ ανοιχτο το πεδίο ακόμα και γεμάτο διακεκριμένους νεους επιστήμονες. Θα έλεγα πως μονο ενθαρρυντικά είναι τα πραγματα...αν δεν τα ρουφήξει καποια μιζερη πραγματικότητα.

 

Το διδακτικό προσωπικό στα μουσικά πανεπιστήμια αυτη τη στιγμή απαρτίζεται κυρίως από νέους και ενθουσιώδεις ανθρώπους, και η προσφερόμενη γνώση είναι υπεραρκετή. Δε γνωρίζω για άλλες χώρες, αλλά δε νομίζω να εχουμε να ζηλέψουμε τίποτα, μια και διαθετουμε πολλους περισσότερους διακεκριμένους μουσικολόγους απ'οτι παλιότερα.

 

Κατα τη γνώμη μου, η ελληνική μουσικολογία κάνει μεγαλα βήματα μπροστα, και είναι στο χέρι του φοιτητή να επωφεληθεί απ'αυτό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βγει απο εκει ικανος και  γνωριζοντας το αντικειμενο εχει να κανει μονο με τις δικες του προσπαθειες και τιποτα με το ιδρυμα

 

Διαφωνώ καθέτως, αλλά με ενδιαφέρει να ακουσω γιατι το λες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου, η ελληνική μουσικολογία κάνει μεγαλα βήματα μπροστα, και είναι στο χέρι του φοιτητή να επωφεληθεί απ'αυτό ;)

Όντως κάνει βήματα μπροστά. Ιδίως στην καταγραφή και μελέτη της ελληνικής μουσικής όπου υπήρχε τεράστιο κενό. Δυστυχώς γκρινιάζουμε για κλάδους που δεν γνωρίζουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναπω κι ας γινομαι κουραστικος ;D Το διδακτικό προσωπικό που εχουν σημερα τα μουσικά πανεπιστημια μας, θα το ζηλευε οποιοδήποτε του εξωτερικού.

 

Και αυτό γιατι ανήκουν σε μια φουρνια, που όπως λες, ασχολήθηκε με την νεοελληνική, αλλά και την παλιοτερη δημοτική μουσική. Ειχε (και εχει), μπροστά της ενα παρθένο πεδίο για ερευνα, και γι'αυτο προκύπτουν και ορεξάτοι ερευνητές.

 

Για να μην πιάσουμε και το πεδίο της βυζαντινής, όπου δεν υπάρχει ανταγωνισμος. Είμαστε σαν την Εθνική Ισπανίας, που έκανε μεταγραφή και τον Κριστιάνο Ρονάλντο ;D

 

Ισως παραείμαι αισιόδοξος...αλλά τα τελευταία 3 χρονια που ενημερώνομαι συστηματικά, βλέπω μεγάλη πρόοδο απο χρονο σε χρονο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναπω κι ας γινομαι κουραστικος ;D Το διδακτικό προσωπικό που εχουν σημερα τα μουσικά πανεπιστημια μας, θα το ζηλευε οποιοδήποτε του εξωτερικού.

Χαίρομαι που το ακούω, ειδικά από εσένα.

Η αρχική μου απορία ομως είναι πώς, κάποιος που παίρνει 6.500 μονάδες (δήλ γράφει κάτι παραπάνω από το όνομά του...), μπαίνει (και βγαίνει?) στο Πανεπιστήμιο..

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου