Προς το περιεχόμενο

Επάγγελμα "Μουσικός"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι ο Ιατρος προτιμω να ξερει ανατομια, παρα τον Καβαφη ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Από την άλλη...εάν κάτι δεν πάει καλά, καλύτερα να σου απαγγέλλει την Ιθάκη, παρά το Κύριε Ελέησον ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

όταν τα παιδιά σου γράψουν 3 για το Πανεπιστήμιο (και θα μπούν)...θα ξανασυζητήσουμε για οξεία μιζέρια και αυτολύπηση...Γι αυτό το λόγα άνοιξα το θέμα και όχι για συγκρίσεις (που είναι αυτονόητες και δεδομένες).

Εσύ, σαν γονιός τι περιμένεις από ένα παιδί που γράφει 3 και από ένα Πανεπιστήμιο που το δέχεται...

Καταρχήν ελπίζω ως πατέρας να έχω κάνει αρκετά ώστε να μη γράψει 3. Έπειτα ελπίζω ότι και ο ίδιος θα ξέρει ότι μπορεί να κάνει ότι γουστάρει, μέσα ή έξω από το πανεπιστήμιο, μέσα ή έξω από την Ελλάδα.

 

Αλλά για να σου απαντήσω από το πανεπιστήμιο δε περιμένω πολλά, αλλά από τους γονείς και τα σχολεία περιμένω (αφού έρχονται πρώτα. Το πανεπιστήμιο στα 18 του τι να του πει του παιδιού; Ενώ το δημοτικό έχει να λέει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ελπίζω ως πατέρας να έχω κάνει αρκετά ώστε να μη γράψει 3.

έτσι νόμιζα και εγώ... ???

 

Έπειτα ελπίζω ότι και ο ίδιος θα ξέρει ότι μπορεί να κάνει ότι γουστάρει, μέσα ή έξω από το πανεπιστήμιο, μέσα ή έξω από την Ελλάδα.

και εσύ και εγώ, ξέρουμε τι γουστάρει ένα παιδί 18 ετών... ;) Τα περάσαμε...

 

Αλλά για να σου απαντήσω από το πανεπιστήμιο δε περιμένω πολλά,

εγώ πάλι, το βλέπω σαν τη τελευταία ευκαιρία...ωρίμανσης ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πτυχια και διπλωματα που δινονται απο τα ωδεια (και δινονται μονο για κλασσικα οργανα, πχ jazz κιθαρα δεν εχει διπλωμα κτλ αναγνωρισμενο απο το κρατος ! )

 

Πτυχίο ηλεκτρικής κιθάρας που αναγνωρίζεται από το κράτος δίδεται πια από εγχώριο πανεπιστήμιο με κωδικό ΠΕ 16.01 που προσπερνά στην κατάταξη τους ωδειακούς ΤΕ.

Ρίξε μια ματιά

http://e-aitisi.sch.gr/mousika_orom_2012/Ki8ara_hlektrikh.html

 

Οι πανεπιστημιακοί προσπερνούν τους ωδειακούς με το που βγαίνουν από το πανεπιστήμιο.

Και καλώς γίνεται αυτό.

Γιατί σαν πανεπιστημιακός αν μιλήσω σε έναν ωδειακό για παιδαγωγική κατάρτιση,μεθοδολογία της διδασκαλιας,ΠΑΔ,θα με κοιτάει σαν εξωγήινο.

 

Άλλο σολίστας και άλλο καθηγητής.Η επάρκεια στο πρώτο δεν συνεπάγει και το δεύτερο.

 

Για να μην μιλήσω,ειδικά για επαρχιακά ωδεία και  το επίπεδο των πτυχιούχων τους.

 

Έχω υπάρξει και μαθητής επαρχιακού ωδείου πριν γίνω φοιτητής.

 

Τα πτυχία από ωδεία πια δεν έχουν καμία τύχη στο δημόσιο.

Τα πανεπιστημιακά προηγούνται,αλλά πια τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα γενικότερα στην εκπαίδευση.

 

Όποιος βλέπει  χρησιμοθηρικά τα μουσικά πτυχία,απλά έχει χάσει την ουσία της ενασχόλησής του με την μουσική.

Το πτυχίο πρέπει να είναι μια φυσική συνέπεια της αγάπης για τη μουσική και όχι αυτοσκοπός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όποιος βλέπει  χρησιμοθηρικά τα μουσικά πτυχία,απλά έχει χάσει την ουσία της ενασχόλησής του με την μουσική.

Το πτυχίο πρέπει να είναι μια φυσική συνέπεια της αγάπης για τη μουσική και όχι αυτοσκοπός.

 

+2112  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Κανιμώθριε μαλλον δεν με καταλαβες . Συμφωνω 1000 % μαζι σου , σε ολα αυτα περι παιδαγωγικων και ολα αυτα που μου λες και στο οτι ακομα οι ακαδημαικοι πρεπει να ειναι πανω απο τους ωδειακους . Αυτο που λεω ειναι οτι στην Ελλαδα εκτος απο το Πανεπιστημιο Μακεδονιας στο τμημα  μουσικης επιστημης και τεχνης που εχει αρχισει τωρα πια και δινει πτυχια ακαδημαικα  "οργανων " δεν υπαρχει κατι αλλο περαν απο τα ωδεια για οργανα  . Και επισης ο τροπος που μπορεις να μπεις σε αυτο ειναι μεσω Πανελληνιων κτλ και οχι με ακροαση και γραπτη εξεταση  σαν τις αντιστοιχες σχολες του εξωτερικου κατι που θεωρω λαθος γιατι υπαρχουν ατομα  που θελουν εναν ακαδημαικου τιτλο (και με τις γνωσεις που συνεπαγεται αυτο και σε παιδαγωγικα και σε αλλα ζητηματα ) αλλα δεν δωσανε για μουσικολογια και Πανεπιστημιο Μακεδονιας στα 18 και αναγκαζονται να ξαναδινουν πανελληνιες , με ενα χαζο και ηλιθιο συστημα ( για να γινεις σολιστας πρεπει να γραψεις καλα και στην  Φυσικη και στα Μαθηματικα γιατι το Πανεπιστημιο Μακεδονιας εχει και βαση 17000 κοντα μορια αν δεν κανω λαθος .

 

Συμφωνω επισης οτι σε πολλα ωδεια το επιπεδο πτυχιουχων και διπλωματουχων ειναι οτι να ναι και το ανεφρα και πιο πριν και μιλαω για την Αθηνα που ξερω . Βεβαια υπαρχουν και αλλοι με πτυχια και διπλωματα που δωσανε για εξω και περασανε με τα τσαρουχια .

 

Οσο για τον αν βλεπω χρησιμοθηρικα τα μουσικα πτυχια , κανεις λαθος . Αυτο που λεω ειναι οτι αφου εχεις κοπιασει και το αξιζεις πανω απο ολα  , θες αυτο το χαρτι που εχεις να εχει καποια "σχετικη" αξια και πιστοποιηση των γνωσεων σου .Εφοσον ενδιαφερεσαι να ασχοληθεις επαγγελματικα με τον κλαδο της μουσικης .  Γιατι μη ξεχναμε οτι παλαιοτερα δεν υπηρχε καμια μουσικη ακαδημαικη σχολη στην Ελλαδα και ολοι ηταν απο ωδεια . Το διπλωμα ειχε ουσιαστικη αξια και μπορουσες να βρεις καποεις δουλειες με αυτο , ελεγες εχω τελειωσει Ωδειο Αθηνων πχ και κατι σημαινε κοβοντουσαν ατομα στις εξετασεις , ενω σημερα σαν αξια τιτλου ειναι , "ε και ? "

 

Εν κατακλειδι , και εγω κατα των ωδειων ειμαι και ας εχω παρει πτυχιο και δινω φετος για διπλωμα , επειδη απλα πουλανε ακομα το παραμυθι οτι τα πτυχια μας εχουν αξια και ειμαστε γαματοι και ποιος χεζει τα πανεπιστημια , ενω δεν ειναι ετσι, ζητανε απιστευτα για την εποχη λεφτα για εξεταστρα σε πτυχια κτλ  . Και δεν κοιτανε να γινει μια ακαδημια που θα δουλευει σαν αυτες του εξωτερικου ( απο οτι εχω ακουσει ετσι παει να γινει στο Πανεπιστημιο Μακεδονιας , αλλα ποτε ? ) και ετσι να αναβαθμιστει το ολο θεμα . Γιατι πχ απο τη μουσικολογια ξερω πολλα παιδια που δεν ξερουν που τους πανε τα πεντε απο αρμονια , αντιστοιξη κτλ , αλλα μπηκαν εκει και αλλα παιδια που ειναι σε ακυρες σχολες η και καθολου που πραγματικα ειναι καλοι μουσικοι και διαπρεπουν ως σολιστες αλλα και σαν δασκαλοι , γιατι αυτοι δεν επελεξαν μουσικολογια , βλακες ειναι ?

. Αυτο δεν πρεπει να μας προβληματιζει ? Απο καπου μπαζει η βαρκα και οσο το δυνατο νωριτερα το καταλαβουμε τοσο το καλυτερο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεω ειναι οτι στην Ελλαδα εκτος απο το Πανεπιστημιο Μακεδονιας στο τμημα  μουσικης επιστημης και τεχνης που εχει αρχισει τωρα πια και δινει πτυχια ακαδημαικα  "οργανων " δεν υπαρχει κατι αλλο περαν απο τα ωδεια για οργανα  .

 

Υπάρχει και ένα ακόμη τμήμα, το Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής(Πε 16.02) που μαζί με μουσικολογική, ανθρωπολογική και παιδαγωγική κατάρτιση παίρνεις και ένα πτυχίο οργάνου(Από ούτι μέχρι ηλεκτρική κιθάρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ως ''ταξιδευτής'' σε τούτο το ντουνιά  ;D και παρά τις αντιρρήσεις της τρόικας και του Σουπερφανκ  ;D, προτιμώ ελεύθερη πρόσβαση στα πανεπιστήμια ΄,υποτροφίες για τους αριστούχους και δίδακτρα για τους ακαμάτιδες.

 

Σαν ''ταξιδευτής'' ετούτου του ντουνιά που παρά τα χρόνια μου εξακολουθώ να απολαμβάνω μαθαίνωντας βιωματικά ,απόλαυσα-εκ των υστέρων- τη πανεπιστημιακή γνώση που πήρα ,παρά το ότι δεν τη διάλεξα . Άλλωστε ακόμα και σήμερα στην ηλικία που είμαι ,ακόμα δεν ξέρω τι θα ήθελα να γίνω ,όταν θα ''μεγαλώσω'' μια και το συνταξιούχος στις μέρες μας είναι υπό αμφισβήτιση  ;D. Α ναι ξέχασα, καθότι κάποιας ηλικίας και τότε μόνο ο λοχίας Σώντερς έπαιζε στη τιβί ,το όνειρο της ζωής μου όταν μεγαλώσω ,εκπληρώθηκε στο ακέραιο . Έγινα λοχίας  ;D.....................άλλο ένα καλό σχολείο ο στρατός,έστω κι αν κι εκεί βαρυγκόμησα που πήγα. Ακούγεται περίεργο σε πολλούς νεώτερους ,αλλά και γεροντώτερους,αλλά πείρα στη ζωή αποκτάς ακόμα και όταν βγάζεις το σκύλο σου βόλτα για κατούρημα και είσαι αρκούντως παρατηρητικός στο τι συμβαίνει ανά πάσα στιγμή γύρω σου . Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να δεις κάτι που κανένα πανεπιστήμιο ,ή σχολείο ,δεν πρόκειται να σου διδάξει ,αλλά εσύ θα το έχεις εμπειρικά κτήμα σου και θα το εφαρμόσεις στη δουλειά σου-επιστήμη,ή τέχνη και θα κάνεις τη διαφορά απ τους άλλους

 

Αν για κάτι βαρυγκομώ επί της ακαδημαικής μου καριέρας ,είναι ότι έβαλα σε έξοδα τους γονείς μου-άλλωστε αυτοί με πίεζαν να περάσω ,''για να γίνω άνθρωπος''-χωρίς να πάρω το πτυχίο μου για 3 μαθήματα ,έστω κι αν υπήρξε ανωτέρα βία. Τρίχες κατσαρές ,έπιασα φράγκα στα χέρια μου και βρήκα σαν δικαιολογία την αρρώστια του πατέρα μου για να τα παρατήσω .

 

Θεωρώ πως όλοι πρέπει να έχουν την ευκαιρία να ζήσουν έστω και λίγο ακαδημαικοί πολίτες . Συναναστρέφεσαι άτομα με μεγαλύτερη μόρφωση από σένα-τουλάχιστον στα χρόνια μου ,δεν ξέρω σήμερα. Ζορίζεσαι να συγκεντρωθείς για να πετύχεις κάποιους στόχους ,έστω κι αν σ'αυτό μπαίνει και η υποχρέωση προς τους γονείς σου να τους πετύχεις ,γιατί σε ταίζουν.Κοινονικοποιήσε σε ένα νέο περιβάλλον,ή τουλάχιστον δοκιμάζεις ,βλέπεις νέα πράγματα. Μαθαίνεις ,ή τουλάχιστον προσπαθείς να βάλεις μια διαφορετική σειρά στη ζωή σου και τις προτεραιότητες που θα δώσεις.

 

 

Απ την άλλη και επειδή ακούστηκε κάτι για υδραυλικούς ,ψυκτικούς και αγρότες ,σήμερα ακόμα και στις τέχνες υπάρχει ανεργία,εξάλλου ποιός κλάδος σήμερα ανθεί στην Ελλάδα?

 

Θα ήθελα να προτείνω λοιπόν προς τη πολιτεία μας να επενδύσει στις νέες επιστήμες που κατέχουμε τόσο . Ας μη κάνει ΤΕΙ-ΑΕΙ ,ας κάνει ένα ΙΕΚ στο Κορυδαλλό όπου εξέχοντες προσωπικότητες θα διδάσκουν τα μυστικά της μίζας ,της ρεμούλας,του λαθρεμπορίουκαι του νταβατζή. Παγκοσμίως αυτές οι ''τέχνες'' ακόμα και σε καιρούς οικονομικής κρίσης είχαν ζήτηση  ;D

 

 

ΥΓ μαλτιπλ τσόις απαντήσεις σε εξεταστική ε?  ;D ;D ;D  Που ήταν αυτά τα ωραία να τα πει κάποιος όταν δίναμε προφορικά και μόνο σελίδα -σελίδα, κάτι ανατομίες,μικροβιολογίες,παθολογίες, ως υποψήφιοι ζωοτέχνες-ζωέμποροι  ;D και ήθελες κανά 6μηνο πήγαινέλα στο γραφείο του καθηγητή για το κάθε μάθημα ?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης αστεία είναι η συγκριση του Berklee με το ΑΠΘ, στον τομέα της Βυζαντινής και της Νεοελληνικής μουσικής. Υπάρχουν και κάποια γεωγραφικά και λαογραφικά στοιχεία που δίνουν κατευθυνσεις στα ιδρυματα. Τι δουλειά εχει ενα πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, να διδάσκει τζαζ? Και η βυζαντινή που θα διδαχτει? Στη Βαλτιμόρη?

 

Αλήθεια; Γιατί τότε η Σιμπέλιους διδάσκει Κλασσική και Τζάζ, και χτυπάει στα ίσα τις Αμερικάνικες σχολές; Δεν υπάρχει εγχώρια μουσική παραγωγή στη Φιλανδία; Γιατί η Ολλανδία; Γιατί η Γερμανία ή η Αυστρία - που στο κάτω-κάτω της γραφής, η κλασσική μουσική είναι δικής της προελεύσεως; Γιατί στην Ιταλία; Γιατί στη Σερβία; Γιατί στη Βουλγαρία; Έχουν θαυμάσια μουσικά πανεπιστήμια που διδάσκουν τα πάντα, και κλασσική, και jazz, και βεβαίως εγχώρια πράγματα. Στην ολλανδία ολότελα υπάρχει ινστιτούτο για ινδικά, και κάνει εκπληκτική δουλειά. Να μη μιλήσω για Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία ή Αγγλία... κτλ...

 

Η βυζαντινή μουσική και η νεοελληνική, σαφώς αφορούν την Ελλάδα, αλλά κυρίως αυτήν. Δεν αφορούν ιδιαιτέρως άλλες χώρες. Το να μην δώσεις κατεύθυνση βάσει κάποιων, τουλάχιστον, ειδών της *παγκόσμιας* μουσικής, όπου ο ανταγωνισμός και το επίπεδο είναι αστρονομικά, αλλά αντ'αυτού να ασχολείσαι μόνον με τη δική σου παραγωγή ως κράτος, όσο υπέροχη και να είναι αυτή, είναι κάπως, αν μη τι άλλο, απομονωτικό και κοντόφθαλμο. Και υποχρεώνεις βέβαια όλους τους ταλαντούχους σε κάτι εκτός βυζαντινής ή νεοελληνικής μουσικής να πάνε σε οποιαδήποτε άλλη χώρα εκτός της δικής τους,

 

Βεβαίως τη θέλεις την εγχώρια παραγωγή. Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να έχεις σοβαρό μουσικό πρόσωπο αν δεν παράγεις πολλούς και διεθνώς καλούς εκτελεστές κλασσικής και τζαζ, όπως και μαέστρους ή συνθέτες. Και πολλούς και καλούς.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου