Προς το περιεχόμενο

Lexicon Alpha - Πρόβλημα με bleed του backing track


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλα τα παιδιά του noiz.gr, ελπίζω να είστε καλά και να γυρίσατε (ελπίζω να αποδράσατε προς κάπου) ανανεωμένοι και ίσως και μαυρισμένοι για τη νέα σαιζον.

 

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με την κάρτα ήχου μου.

Πρόκειται για την Lexicon Alpha, αγορασμένη καινούρια από εμένα την άνοιξη του 2014 περίπου.

 

Πρόσφατα που κάθισα να ξαναφτιάξω demos - μαζέψω ιδέες, παρατήρησα ότι το εκάστοτε backing track που έχεις και παίζει κατά την ηχογράφηση, bleedάρει στο νέο κανάλι που γράφεις. (!!!!!)

 

Αρχικά πρόσεξα ότι bleedαρε ο μετρονόμος (ίσως γιατί ακούγεται πολύ μέσα σε όλα τα υπόλοιπα όργανα) αλλά μετά από διάφορα tests κατέληξα στο ότι απλά bleedάρουν τα πάντα.

Αν κλείσεις μετρονόμο bleedάρουν κιθάρες, τύμπανα, μπάσα. Γενικά, ο,τι έχεις και παίζει.

 

Αυτό καθιστά τη φάση πολύ κακή για 2 λόγους:

1. Δεν γράφεις αυτό που θέλεις, έχεις ένα κάρο άλλα άσχετα επάνω (το πρόφανες).

2. Ακριβώς λόγω αυτού, έχεις τρελλό πρόβλημα με feedback ακριβώς γιατί παίρνει όλο αυτό το input, και όχι απλά ένα σήμα κιθάρας.

 

Έχει κανείς σας υπ' όψιν του γιατί συμβαίνει αυτό?

Η ίδια η κάρτα κάνει τη δουλειά της, αλλά ποιά δουλειά ρε φίλως αν έχει τέτοια προβλήματα? Ντεν έχει νόημα.

 

Αν δεν φτιάχνει, ίσως πρέπει να πάρω τίποτα άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγω το lexicon και δεν καταλαβαίνω και πολύ το πρόβλημα σου. Αυτό που κάνω αν θέλω να ηχογραφήσω είναι να το βάλω σαν input στον μείκτη μου στο daw και να βάλω το plugin που ηχογραφεί ότι μπαίνει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε να απενεργοποιησεις την onboard καρτα και να αφησεις μονο την lexicon.

Επισης τσεκαρε το manual της lexicon για τυχον δικο σου λαθος καπου στο configuration οσον αφορα το monitoring της κλπ(feedback).

Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει crosstalk εσωτερικο στα inputs/outputs της καρτας αν τα σηματα σου ειναι πολυ δυνατα.

Δεν θα επρεπε αλλα μπορει να συμβει.

Δυσκολο σε ποιοτικες καρτες αλλα μου εχει συμβει σε μικτες.(σε mackie σιγουρα!)

 

Δοκιμασε να ρυθμισεις απο τα options του daw σου το click γυρω στα -12 -18 db και χαμηλοτερα ισως αν μπορεις να το ακουσεις και συνηθισε να γραφεις γυρω στα -10 με -6 με το backing track να παιζει στα -10 και αυτο η χαμηλοτερα να δεις αν ειναι οντως θεμα volume αυτο που συμβαινει.

Aν θες να ακους δυνατοτερα απλα δυναμωσε τα ηχεια και οχι τα level των κομματιων.

Δοκιμασε να ακουσεις μονο με ηχεια αλλα και μονο με ακουστικα για να δεις που εχεις περισσοτερο bleed.

 

Γενικα το optimum level για να γραφεις σε DAW που ο θορυβος ειναι ελαχιστος ετσι και αλλιως ειναι κοντα στο -12 με absolute max το -6.

Η αποψη οτι πρεπει να γραφεις οσο πιο δυνατα γινεται αναφερεται σε αναλογικο signal path οπου επρεπε να ισορροπησει καποιος το signal to noise ratio.

Στην ψηφιακη ηχογραφιση το headroom ειναι μεγαλυτερο θεωρητικα αλλα αν αγγιξεις το οριο του να κλιπαρεις ο ηχος σου καταστρεφεται.

Καμια σχεση το αναλογικο distortion/ελαφρο clip/overdrive που μπορει σε μικρες δοσεις να δωσει "χαρακτηρα" με το ψηφιακο που μονο καταστρεφει.

Αν μετα την ηχογραφιση θες δυνατοτερο το κομματι απλα το φτιαχνεις στη μιξη και σε μεταγενεστερα βηματα(mastering)

 

To να υπαρχει crosstalk σε μια καρτα με τοσα λιγα components και σχετικα προσφατης κατασκευης ειναι μονο κακο σημαδι και υποδηλωνει κακη ποιοτητα,οποτε αν καταληξεις στο συμπερασμα οτι δεν ειναι user error ή καποια ρυθμιση στους drivers ή στα sound options (οπως λεγεται τελωσπαντων) των windows και οτι φταιει η ιδια η καρτα σαν hardware δυστυχως θα πρεπει να προχωρησεις σε μια πιο ποιοτικη αγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, δεν είμαι και ο Phil Spector.

Ούτε ο Albini.

 

Αλλά, τί διαφορετικό κάνει κανείς από το:

α) Βάζει την κάρτα σε μια usb

β) Βάζει ακουστικά ή/και monitor στις ανάλογες εξόδους

γ) Βάζει την κιθάρα ή το μικρόφωνο στην ανάλογη είσοδο, ρυθμίζοντας τα gains όσο δυνατά μπορεί χωρίς να κλιπάρει στο πιο βαρύ παίξιμο

 

Μετά ανοίγεις το DAW, κάνεις arm το κανάλι που θέλεις και ΑΝ θέλεις monitor από μέσα στο πρόγραμμα (με VST κλπ), ανοίγεις το direct monitoring.

 

Ε, κάνοντας αυτά τα απλά, το κανάλι που γράφω έχει bleed από το μετρονόμο και από τα υπόλοιπα όργανα που παίζουν ενώ ηχογραφώ.

 

Το πόσο δυνατό είναι το bleed εξαρτάται από το πόσο δυνατά ακούω στα ακουστικά την ώρα που γράφω, όπερ σημαίνει ότι είτε δυναμώσω τα levels του εκάστοτε track, είτε δυναμώσω το output volume της κάρτας (για τα ακουστικά) το bleed αυξάνει. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αφου τα λεμε απλα και ωραια για να μην μπαινεις σε διαδικασιες troubleshouting κλπ.

Η δικη μου συμβουλη : Αλλάζεις καρτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας λίγο online, είδα οτι έχουν και άλλα άτομα πρόβλημα με την συγκεκριμένη κάρτα.

Δεν κρίνεται λίγο παράξενο το να έχει περάσει έτσι στο ντούκου κάτι τόσο σημαντικό??

 

Δεν υπάρχει κάποια λογική στο να έχει bleed η εγγραφή απο μέσα από την κάρτα ήχου.

Αρχικά νόμιζα ότι αρπάζουν κάπως οι μαγνήτες της κιθάρας (αν και ούτε αυτό μου είχε συμβεί, σε τόσα στούντιο έχω γράψει, wtf :P).

 

Κάνοντας troubleshoot ανακάλυψα το εξής:

- No backing track? No metronome? Καθόλου bleed.

Αν πάω να γράψω μια σκέτη σκέτη κιθάρα, την γράφει καθαρά.

 

ΑΝ ΟΜΩΣ θέλω να έχω direct monitoring την κιθάρα με Guitar rig πχ τότε έχω πρόβλημα με feedback!!!

Πρέπει τα gains των ενισχυτών να είναι πολύ χαμηλά γιατί αλλιώς όλα σφυρίζουν!

 

Οπότε, δεν νομίζω με αυτά τα τόσο απλά cases να είναι κάτι του χεριού μου που πήγε λάθος. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ηχογραφής σε λάθος κανάλι; Πχ στο master? θα πρέπει να ηχογραφείς εκεί που έχει βάλει το όργανο σου. Δηλαδή να φορτώσεις το plugin της ηχογράφησεις στον μείκτη που έχεις βάλει το όργανο σου. Έχω και εγώ το  lexicon και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Καλό θα ήταν αν δοκίμαζες ένα άλλο usb audio Interface από φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου