Προς το περιεχόμενο

Απορια με dsp chip gina 3g και emu 1820m


spyrosark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια . Επειδη σκεφτομαι να αγορασω μια απο τις δυο καρτες Echo gina 3g και Emu 1820m , θα ηθελα να με "φωτισετε" στο θεμα dsp chip . Τι συμαινει οτι το dsp chip της gina 3g ειναι 56 bit και το αντιστοιχο της emu 1820m ειναι 32 bit ? ποσο μεγαλη διαφορα εχει αυτο ? με το cubase sx 3 ποια θα τρεχει πιο απροσκοπα ? Επισης αν καποιος γνωριζει καποιο ελληνικο site που πουλαει την Emu 1820m θα ηταν χρησιμο .Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το γρηγορο respont .Διαθετω μεχρι 500 ευρω για καρτα και θα την χρησιμοποιησω για ηλεκτρονικη μουσικη που σημαινει οτι θα πρεπει να σηκωνει πολλα αξιολογα VST plugins.Μου αρεσει παρα πολυ η emu και προπαντων για το οτι εχει περισσοτερες διασυνδεσεις απο την gina αλλα δεν ξερω αν θα σηκωνει ο επεξεργαστης μου ολα αυτα τα μπλιμπλικο - εφφε εχω pentium 4 στα 2.8 gh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συμαινει οτι το dsp chip της gina 3g ειναι 56 bit και το αντιστοιχο της emu 1820m ειναι 32 bit ? ποσο μεγαλη διαφορα εχει αυτο ? με το cubase sx 3 ποια θα τρεχει πιο απροσκοπα ?

 

Λοιπόν' date=' μία κάρτα κάνει δειγματοληψία με ένα ορισμένο μήκος λέξης, έστω 24-bit, που σημαίνει ότι η ένταση του κάθε δείγματος "κβαντοποείται" σε ένα εύρος 2^24 σταθμών.

 

Εσωτερικά, ο DSP εφαρμόζει αρκετούς πολύπλοκους αλγορίθμους επεξεργασίας των δειγμάτων. Οι αλγόριθμοι αυτοί περιλαμβάνουν σύνθετες μαθηματικές πράξεις, όπως πολλαπλασιασμούς. Αν τώρα πολλαπλασιάσεις 2 αριθμούς των 24-bit που έχουν "γεμάτα" σχεδόν όλα τα bit τους, τότε το αποτέλεσμα του πολλαπλασιασμού δεν χωράει σε 24-bit αλλά απαιτούνται περισσότερα. Αν δεν υπάρχουν περισσότερα, τότε το αποτέλεσμα "στρογγυλοποιείται" στα διαθέσιμα bit. Γι'αυτό και όλα τα DSP έχουν εσωτερικό μήκος bit μεγαλύτερο από αυτό που επιτρέπει η δειγματοληψία τους.

 

Πρακτικά, τα 56-bit διατηρούν περισσότερο τη φυσικότητα του σήματος από τα 32-bit [b']όταν[/b] (α) κάνεις πολύπλοκες επεξεργασίες στο σήμα σου και (β) έχεις ένα πολύ καλό και δυνατό σήμα εισόδου ώστε να αξιοποιείς τη πλειοψηφία των 24-bit κατά την A/D μετατροπή.

 

Ούτως ή άλλως, αυτό που ακούς έχει σημασία και είναι πάλι από τις περιπτώσεις που τα νούμερα δεν λένε πάντα την αλήθεια.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε spyrosark,

 

καλό, για την δική σου ψυχική υγεία κατά το στήσιμο και λειτουργεία του

home studio σου , θα ήταν να πάρεις μια κάρτα ήχου η οποία θα έχει και

ενα expansion board ,δηλ. ενα κουτι το οποιο θα έχει πανω όλες τις λει-

τουργίες της καρτας (πχ. εισοδοι,εξοδοι,ακουστικα,εντασεις ,phantom power λειτουργεία,προενισχυτες σήματος...) το οποιο θα ειναι διπλα σου και οχι μεσα η κατω στο pc σου και ετσι δεν θα χρειαζεται να σκύβεις κάθε φορα που χρειάζεσαι μια αλλαγη στα καλώδιά σου.

Το λέω αυτό διότι πριν αγοράσω την EMU 1820m που κατεχω τώρα ειχα

μια άλλη (και αυτη ηταν ποιοτική) με δυο in-δύο out, χωρις προενισχυτή και έξοδο ακουστικών, χωρις midi in-out και για να γράψω πχ την φωνή μου έπρεπε να κάνω αλχημίες με την μικρούλα κονσόλα μου,την φετα με τα εφφε και τον κομπρεσορα,με την δρομολόγηση σηματος σε τριτο μηχανημα για monitoring και ...ουφ!!

 

Τωρα τα εχω όλα επανω στο γραφειο μου μεσα σε ενα κουτι!Και σου λέω αλήθεια ειναι βολικότατο για εμας τους home users που εχουμε ενα αξιοπρεπεστατο home studio με λίγα λεφτα!

 

Επίσης θελω να σου πω οτι υπαρχουν πολλές καρτες με expansion board

με τιμη μεταξύ € 300 και € 500 που τα κάνουν όλα αυτά!

 

 

Δεα το site www.musiciansfriend.com/srs7/g=rec/s=computer/search?c=4741&page=1&fc=0&it=ATOW

 

Οσο για το ελληνικό site που έχει την EMU είναι: www.nakas.gr

 

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα λίγο.

Καλές Γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε παρε ΤΗΝ emu 1820m ... την πηρα.ειναι απιστευτα καλη για τα 500ε και ασε να λενε τα δικα τους.οσο για rme αν εχεις υπομονη χςσε τα διπλα και παρε την 800firewaire... μιλαμε για το διαμαντι!!!

μην παρεις καρτα "παλαιασ" τεχνολογιας η EMU ειναι πολυ καλη. και ειδικα αν ασχολεισε με ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ στην συνιστω.στα ακουστικα εχει απιστευτο ηχο...εχω τα akg 240. και θα πατηεισ την πλακα σου με το ποσο δυνατα και ποσο πεντακαθαρα ηχογραφει.εχει εξαιτετικα λιγο θορυβο...

πολυ θα ιθελα ενα benchmark με την motu 828mk2... να δουμε αν πραγματι η emu εκανε δουλεια και τα λογια μασ ειναι περιτα. τισ εχω και τις 2 και μπορω να πω οτι τα 500ε τα αξιζει πολυ παραπανω απο την motu που εκανε 1200 οταν την πηρα. και δεν ζεστενεται και πολυ. πολυ καλο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν καποιος γνωριζει καποιο ελληνικο site που πουλαει την Emu 1820m θα ηταν χρησιμο

 

Οσο για το ελληνικό site που έχει την EMU είναι: www.nakas.gr

 

:D :D :D :D

 

Συγνώμη αγόρια, αλλά ο Νάκας είναι off-line. Στείλτε ένα mail στο on-line μαγαζί και μετρήστε πόσο καιρό θα κάνει για να έρθει η απάντηση.

 

Tip: μην χρησιμοποιήσετε χρονόμετρο. Προτιμήστε ημερολόγιο.

 

Φιλάκια,

G-string

P>Always pull the right string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ρε παιδιά για όλα αυτα τα σημαντικά στοιχεία , αλλά θα ήθελα να μάθω αν η emu 1820m θα μπορεί να τρέξει τα "βαριά" VSTi s πχ HALLION 2,Arturia moog , Nord lead 2 και "βαριά" VST plugins με τα 32 bit dsp που έχει, άνετα χωρίς να βαραίνει τον επεξεργαστή μου (Pentium 4 στα 2.8 gh , 2 Giga μνήμη, evolution UC-33 και ένα midi κλαβιέ) ή θα σέρνεται ο υπολογιστής ? Δεν ηχογραφώ κιθάρες και εξωτερικά όργανα.Απο ό,τι καταλαβαίνω για ηλεκτρονική μουσική με πολλά VST να τρεχουν ταυτόχρονα καλήτερη δουλειά θα κάνει μια κάρτα με μεγαλήτερο dsp bit ,π.χ. gina 3g ή Rme 9632 ή Rme digi. Αν έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με (προσπαθώ να μάθω και εγώ). Εσύ φίλε Thano που βρήκες τόσο φτήνα την Emu ? Είναι "άνετη" με τα βάρια plugins ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου