Προς το περιεχόμενο

Κινέζικες κιθάρες. Ανεβαίνουν σε ποιότητα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα ενας ανθρωπος μονος του ειναι ,ο Michael ο οποιος οδηγημενος απο την αγαπη του για τις κιθαρες φετιχ των 60s αποφασισε να τις ξαναβγαλει..

 

ετσι κι αλλοιως ολα τα κινεζικα προϊοντα αμερικανους & ευρωπαιους εχουν απο πισω...ως γνωστον αυτοι οι "κοκκινοι" μονο τρακτερ και φυλακές ξερουν να φτιαχουν καλα.. :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H meg btw ειναι όλα τα λεφτα...Αδικά την κραζουν οι τρομεροι drummers...

 

Πολλοί ντράμερς θα ήθελαν να παίζουν τόσο απλά και σταθερά όπως η Meg! Γιατί μπορεί να φαίνεται γελoίο αλλά try it 8)

 

Γενικοτερα οι white stripes ειναι απ τα καλυτερα συγκροτηματα που εχει παρουσιασει η υφηλιος τα τελευταια 20 χρονια... Απιστευτος ηχος, απιστευτο feel, απιστευτη απλοτητα. Τους παρακολουθω απ το white blood cells και εχω φαει στην μάπα απειρους μ@λ@κες που μου εσπαγαν τα αυτια για το τι βλακεις ακουω, και να τα παρατησω αυτα και να ακουσω λιγο σοβαρη μουσικη...(=dream theater \m/). Τhe stripes rule!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ετσι κι αλλοιως ολα τα κινεζικα προϊοντα αμερικανους & ευρωπαιους εχουν απο πισω...ως γνωστων αυτοι οι "κοκκινοι" μονο τρακτερ και φυλακές ξερουν να φτιαχουν καλα.. :lol: :lol: :lol: :lol:

θα συμφωνήσω πως όλα τα προϊόντα που έχουν γνωστή επωνυμία αλλά κατασκευάζονται κινά είναι αξιοπρεπέστατα (και κάποια είναι ίσως και πολύ καλά)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/off topic (?)

 

Χωρις να θελω να υποννοησω κατι, δειτε αυτο:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=808235&lngDtrID=245

 

Απλα το πετυχα σημερα στο In.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν εχω προβλημα με τα κινεζικα οργανα αρκει να υπαρχουν υψιλες προδιαγραφες στην κατασκευη τους.Απο οσο γνωριζω ο Ken Smith ( www.kensmithbasses.com ) προμηθευεται απο Κορεα τα ξυλα και parts για τα μπασα που φτιαχνει στο σπιτακι του στο Αμερικα και κοστιζουν αρκετες χιλιαδες ευρω.Tα Ken Smith Designs ομως φτιαχνονται χειροποιητα στην Κορεα με τα ιδια ακριβως υλικα και κοστιζουν 4-5 φορες πιο κατω απο ενα Smith!

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι η eastman http://www.eastmanstrings.com/eastmanguitars/home/home.html

η οποια σαν εταιρια φτιαχνει στην Κινα κυριως κλασικα εγχορδα (βιολια κτλ) αλλα εχει και ενα division με κιθαρες παρα πολυ καλες σε ποιοτητα,υλικα και ηχητικο χαρακτηρα.

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/brand/Eastman+Guitars

Το ξυλο ειναι ενας ζωντανος οργανισμος και οταν υπαρχουν τεχνιτες που ξερουν να το δουλευουν με το χερι το αποτελεσμα ειναι ασυγκριτα καλυτερο απο να δουλευτει σε μηχανηματα γιατι εχει πανω του λεπτομερειες που μονο με ματι κ αφη φαινονται προκειμενου να δουλευτουν.Οποτε ειτε ειναι αμερικανος ο τεχνιτης ειτε κινεζος εφοσον ξερουν κ οι δυο εξισου να κανουν καλα την δουλεια τους το αποτελεσμα περναει απο το πορτοφολι του καθενος μας με τις αντιστoiχες συνεπειες καλες οι κακες.Η επιλογη δικη σας...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η eastwood ultra gp που εχω κατασκευαστικα ειναι αψεγαδιαστη.Οι μαγνητες ειναι αξιοπρεπεις ενω τα pots....αστο καλυτερα.

Α και εχει και ενα απο τα πιο ωραια flamemapletops για τους epiplolovers

 

Συμφωνώ απόλυτα... έχω την παρακάτω εδώ και ενάμισι χρόνο και είναι θεσπέσια.

 

ultragpcherryburstWALLY.jpg

 

Τα pots δεν μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα, οι μαγνήτες αν αλλάξουν θα αλλάξει όλος ο χαρακτήρας της κιθάρας (κάτι που δεν θέλω με τίποτα), πολύ όμορφη και η κατασκευή άψογη. Μονο το nut θα άλλαζα γιατί μου ενοχλεί το χέρι χαμηλά αλλά έχω αμελήσει να το κάνω. Ήταν η πρώτη φορά που αγόραζα "γουρούνι στο σακί" (χωρίς να την έχω καν δει από κοντά) και ήρθε άψογα, σεταρισμένη (και κουρδισμένη!) στην εντέλεια. Εξυπηρέτηση επαγγελματική.

 

Ειλικρινά αν άνοιγα μαγαζί στην Ελλάδα με κιθάρες, η πρώτη μάρκα που θα έφερνα θα ήταν η Eastwood. Και μάλιστα σαν αποκλειστικός αντιπρόσωπος. Εκεί να δείτε τάληρο. Στην Ελλάδα (όπως παντού) υπάρχει μεγάλο αξιοποιήσιμο εμπορικό έδαφος και κοινό για κιθάρες λογικής τιμής, καλής κατασκευής, ωραίου ήχου και πάνω απ'όλα ΕΞΩ από τα συνηθισμένα. Νισάφι πια με Fender - Gibson - Fender - Gibson.

 

Οπότε αν η εταιρία είναι εντάξει στην επίβλεψη της κατασκευής και στην επιλογή των υλικών, η Κίνα κάλλιστα ανταγωνίζεται τους πάντες. Κρίμα μόνο που είναι πρωταθλήτρια παγκοσμίως στις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά οι κινέζοι πετάνε... Με αρχηγό την Cort.Στο εργοστάσιο της κατασκευάζονται Cort,Squier ,Schechter ,Parkwood , Ibanez ,GL Tribute και πολλές άλλες.Σύνολο η Cort παράγει κάθε χρόνο το 30% των εγχόρδων του πλανήτη.Πόσο λέτε να τους κοστίζουν τα υλικά?Ενα Wlkinson τρέμολο το αγοράζουμε εμείς 130 Ε ,μια εταιρία που παίρνει ποσότητες 60Ε, η Cort ζήτημα να τα παίρνει 15ε το ένα.Ειλικρινά αγοράζεις 600 ευρώ όργανο και αν βγάλεις το hardware και το πουλήσεις βγάζεις 700 ε.Το θέμα είναι να προσέξεις να μη πέσεις σε κανένα ελλατωματικό όργανο (που το θεωρώ σπάνιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

όντως η Κινα εχει ανέβει παρα πολυ τα τελευταια χρόνια(αναφερομαι κυρίως στην Cort) αν και το δικό μου Aria Pro II μπασο είχε αρκετα ψεγαδια(άλλαξα κλειδια ,μαγνητες και παω για ταστα-το αγορασα το 2000).

τεσπα, παντως ρε συ superfunk δεν βαφτίζουμε οτι εκκεντρικο, vintage και διαχρονικο!τα eastwood είναι πραγματικά απαίσια όργανα και δεν νομίζω ότι η δική μας αισθητικη είναι που έχει το πρόβλημα.τσεκαρε μια ακομα το Rocket Bass και μπορεί να αναθεωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου