Προς το περιεχόμενο

Διαφορές των μαγνητών των Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά πράγματα!

 

- Burstbucker Pro Humbuckers

- 496R/500T Humbuckers (no cover)

- 490R/498T covered Alnico-Humbuckers

 

Δεδομένου του ότι συνήθως μ'αρέσει να τα σπάω (hardcore, metal, κτλ.), αλλά κατά καιρούς θέλω και κρυστάλλινα καθαρά, ποιοι μαγνήτες πιστεύετε ότι με καλύπτουν περισσότερο;

 

Μπορείτε σε μέσες άκρες να μου πείτε τις διαφορές τους;

 

Ή ακόμα καλύτερα, μπορείτε να μου πείτε ποια κιθάρα θα μου ταίριαζε καλύτερα απ'αυτές;

http://www.thomann.de/gr/news_msg_gibson_usa_mega_deal.html

 

Απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχει τη δυνατότητα να τα 'σπάσει' άσχημα... :P

 

Thanks εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας guys..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καθε solid body Gibson που εχει διπλους δε θα εχεις προβλημα να παιξεις σκληρα ειδη μουσικης. Δε χρειαζεσαι κεραμικους ή high output μαγνητες, το γκαζι θα το βγαλεις απο τον ενισχυτη, το πεταλι ή και τα δυο μαζι. Με medium output μαγνητες θα εχεις πιο διαυγες ηχο και σε γκαζι και σε καθαρα.

 

Θα πρεπει να παιξεις πριν αγορασεις για να δεις τις διαφορες της καθε κιθαρας, ειδικα οι Gibson εχουν τοσο διαφορετικα σωματα που θα πρεπει να δεις αν σε βολευουν να παιζεις καθιστος, αν αντεχεις το βαρος κτλ. Θεωρω την SG την πιο ευκολη κιθαρα, μικρο βαρος και απολυτη προσβαση μεχρι το 22ο ταστο.

 

Εχω μια SG Special και παιζω απο Peter Green μεχρι Sodom. Οι κιθαρες δεν εχουν συγκεκριμενο προορισμο, οσο κι αν το νομιζουν καποιοι. Το τι θα παιξεις με τη κιθαρα το οριζεις εσυ οχι η κιθαρα. Ειδικα οι Gibson με τον ογκο που εχουν ειναι ιδανικες για σκληρα ειδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks ρε Κώστα. Συμφωνώ για την SG από πλευράς βολέματος, αλλά όσο κι αν ντρέπομαι, θέλω η κιθάρα μου εκτός από καλή να είναι και κούκλα... :oops: Και όσο παράξενο κι αν φαίνεται, τις SG τις θεωρώ κακάσχημες..! Οπότε αύριο πρωί πρωί πάω Bon Studio να τις δοκιμάσω όλες και να δω τι βολεύει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις,καθαρα κρυσταλλο-κρυσταλλο δεν θα παρεις με καμια lespaul,υπαρχουν αλλες κιθαρες για αυτα.Οπως ειπε και ο Κωστας ομως δεν θα εχεις προβλημα να τα σπας με καθε επιλογη.

Απο τους 3 αυτους πιο πολυ μου αρεσουν οι bb που εχουν και καλυτερα καθαρα και πιο σκαστοι ειναι.Σε πολλων τα αυτια oμως ο bridge burstbucker "ξυριζει" και κανει εχει ενα "κενο" στα μεσαια.

Κανε μια βολτα και ακουσε.

 

Νιωθω οτι η μεταπωλητικη αξια της κιθαρας μου καταρρακωθηκε!Ο thomann εριξε την τιμη της 1100euro

Απορω πως πουλαν την lightburst premium plus 2190 και την cheryburst 3290!!!

Aν θελησω να την πουλησω (που χλωμο το βλεπω :lol: )ποσο πρεπει να την δωσω 1000?Οχι ρε γμτ :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθω οτι η μεταπωλητικη αξια της κιθαρας μου καταρρακωθηκε!Ο thomann εριξε την τιμη της 1100euro

Απορω πως πουλαν την lightburst premium plus 2190 και την cheryburst 3290!!!

Aν θελησω να την πουλησω (που χλωμο το βλεπω :lol: )ποσο πρεπει να την δωσω 1000?Οχι ρε γμτ :evil: :evil:

 

Μπα !! μην μασας , σε κανενα μηνα θα επανελθουν στις κανονικες τιμες

Αυτα ειναι κολπα του marketing που κανει καθε σοβαρος επαγγελματιας

(γιαυτο και ειναι ο Θωμας και μερικοι αλλοι πρωτη επιλογη) Απλα πρεπει

να εισαι λιγο τυχερος και να εχεις τα φραγκα την καταλληλη στιγμη

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από τις τρείς κιθάρες, θα σου πρότεινα την standard με τους Burstbuckers.

Οι σειρά Τ έχει πολλά πριμομεσαία στην εκδοσή alnico ενώ οι κεραμικοί είναι σκέτη λάσπη. Γκάζι έχουν όλοι και μάλιστα ίσως περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Στις Gibson όμως τα e-shop δεν τα προτείνω, γιατί στις Standard παίζει και αρκετή σκαρταδούρα οπότε αν δεν έχεις ακούσει την κιθάρα που θα αγοράσεις μπορεί να την πατήσεις. Ιδιαίτερα αυτές οι προσφορές, εμένα κάπως μου κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:oops: Και όσο παράξενο κι αν φαίνεται' date=' τις SG τις θεωρώ κακάσχημες..![/quote']

 

Ε όχι... ιεροσυλία... ένα δάκρυ μόλις κύλισε από το μάτι μου... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου