Προς το περιεχόμενο

To Ash in Art στο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέχασες' date='δεν έμαθες ποτέ.Γιατι δεν συχνάζεις στα κανονικά βιβλιοπωλεία που σου είπα πριν,ουτε σε ενδιαφερει να μαθεις τι πραγματικά συμβαίνει γύρω σου.Αγωνίζεσαι μόνο να βρεις διδασκάλους που θα υποστηρίξουν αυτα που ισχυρίζεσαι.

Αλλιώς θα ήξερες τουλαχιστον τον Αλβανό συγγραφέα Ismaïl Kadaré.

http://www.diplomatie.gouv.fr/label_france/ENGLISH/LETTRES/kadare/kadare.html[/quote']

 

 

Ούτε και εσύ τον γνώριζες φαντάζομαι, με γκουγκλάρισμα τον βρήκες.

Πές την αλήθεια.

 

¶λλωστε μιλάμε για έναν ΕΝΑΝ ποιητή και δημοσιογράφο

που απλά καυτηρίασε την κατάσταση της χώρας του.

Δεν συγκρίνεται …

 

Αλλά ίσως πήρα και εγώ φόρα, και εδώ ίσως είμαι άδικος,

διότι το έθνος των Αλβανών είναι νέο,

και προφανώς δεν έχει προλάβει να ξεδιπλώσει τις όποιες αρετές του.

 

Και δεν θα προλάβει ποτέ αν δεν βοηθήσουμε τους Αλβανούς

να ζούν όλοι μαζί στην χώρα τους,

και να τους βοηθήσουμε να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις να παράγουν

ότι εκ φύσεως χρειάζονται για να αναπτυχθούν.

 

Είμαι παράλογος; :roll:

 

Το κλίμα λέμε. Αρχικά τουλαχιστον.Τωρα φταιει η κοινωνική εξαθλίωση στις υπαναπτυτες χωρες' date='οπου παλι ειναι ζητημα επιβιωσης και οχι κατι εγκεφαλικο.[b']Οχι,όμως οτι εγινε απο τις επιλογες του λαου[/b]. Καταλαβαίνεις?

 

Καταλαβαίνω πώς δεν καταλαβαίνω. Αυτό δεν λέω;

 

Λαός που δεν έχει Βουληφόρο Αγορά, αφήνει άλλους να βούλονται για το τι θα τον κάνουν,

και καταλήγει στην εξαθλίωση. :wink:

Διαφωνείς;

 

 

Αυτά για απόψε. Μούφαγες τον ύπνο απόψε … :evil:

 

Αύριο θα θέσω με σαφήνεια τις θέσεις μου και … τέλος. :x

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι φυτεψαν μπροστα μας εναν τεραστιο αρχαιοελληνικο κιονα......οσο ομορφος κι αν ειναι οταν τον κοιταζουμε ,το προβλημα παραμενει...πισω του το μελλον και η προοδος....ειναι ομως τεραστιος και μας μπλοκαρει τη θεα!...θα μεινουμε αραγε σαν λαος με τα ματια μας καρφωμενα πανω του για παντα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει κάποιος λογαριασμός τραπέζης για να συμβάλλω στην Σταυροφορία; Καμιά συναυλία υπέρ Της θα διοργανώσουμε;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέχασες' date='δεν έμαθες ποτέ.Γιατι δεν συχνάζεις στα κανονικά βιβλιοπωλεία που σου είπα πριν,ουτε σε ενδιαφερει να μαθεις τι πραγματικά συμβαίνει γύρω σου.Αγωνίζεσαι μόνο να βρεις διδασκάλους που θα υποστηρίξουν αυτα που ισχυρίζεσαι.

Αλλιώς θα ήξερες τουλαχιστον τον Αλβανό συγγραφέα Ismaïl Kadaré.

http://www.diplomatie.gouv.fr/label_france/ENGLISH/LETTRES/kadare/kadare.html[/quote']

 

Ούτε και εσύ τον γνώριζες φαντάζομαι, με γκουγκλάρισμα τον βρήκες.

Πές την αλήθεια.

 

Αν τον είχα γκουγκλάρει δεν θα είχα τα μούτρα να στα πω με αυτόν τον τόνο.Τον ήξερα από πριν.Απολογίες ευπροσδεκτες.

 

¶λλωστε μιλάμε για έναν ΕΝΑΝ ποιητή και δημοσιογράφο

που απλά καυτηρίασε την κατάσταση της χώρας του.

Δεν συγκρίνεται …

 

Και βασισμένος στην υποθεσή σου συνεχίζεις το βιολι σου.Δεν μιλάμε για εναν ιχνηλατη.Μιλαμε για τον εναν που ηξερα εγώ.Η κοινή μου λογική λεει οτι υπαρχουν κι αλλοι' date='αλλα δεν τους ξερω.Το γκουγκλ ξερεις να το χρησιμοποιεις για να με κατηγορησεις,να ψαξεις μονος σου δεν εκατσες...

 

- Εγώ δεν είπα πουθενά ότι οι Αλλοδαποί είναι βλαμμένοι …

Είπα ότι είναι διαφορετικοί !!!

Διαφορετική νοοτροπία, γλώσσα, έθος, πολιτισμό…

και πως η ανάμειξη με άλλες φυλές ή έθνη, θα τα ισοπεδώσει όλα.

 

Αλήθεια πως τον έλεγαν αυτόν τον χαρισματικό άνθρωπο' date='

αυτόν τον Αλβανό, μεγάλο μαθηματικό και φιλόσοφο

με τα πολλά συγγράμματα;

Αν τον θυμηθείς πές μου, γιατί τον ξέχασα….[/quote']

 

Ναι,ετσι ειπες αρχικα.Αυτό λέγεται ωραιοποίηση του ακραίου.Λίγο να πιεστείς όμως πετας το ακραίο και βγαζουμε τα συμπερασματα μας.Ναι,ειδα οτι μετα απολογείσαι αλλα εχεις εκτεθει ήδη.Απλα επιστρεφεις στην ασφαλη οδο.

 

Παλεύεις να διαχωρίσεις το ρατσιστή από το "ρατσιστή" ,ετυμολογικά και απο τους "υπο προπαγανδα κινουμενους" αντιστοιχα, να εξηγησεις τη λεπτοτητα στη διαφορα και ποσο εχεις πεσει θυμα αυτης της παρεξήγησης.Εμμεσως πλην σαφως όμως, ισχυριζεσαι οτι ενα ολοκληρο εθνος δεν μπορει να εχει χαρισματικους ανθρωπους και σύμφωνα με τα υπόλοιπα που λες αποτελεί ένα έθνος εγκληματιών.Κι υστερα μιλας για κοινη λογικη πρυτανεων,Λυκείου και ντροπή.

 

Για το θέμα του διδασκάλου, ενισχύεται η υποψία μου οτι μιλάμε για διαφορετικά πράματα.Ειλικρινά νομίζω οτι εχω αναπτύξει πλήρως τι εννοώ.

Για τον Αλβανο αριστουχο,δεν ηθελα καπου να καταληξω.Ηταν επιχειρημα για την παρουσια καλων ή όχι καλων δασκαλων.Αλλα,ακόμα και αυτο δεν εχει σημασια πια,μιας και η κουβεντα εχει εκφυλιστει πολύ πιο πέρα.

 

 

Για την ειρωνεία έχεις δικιο.Τιποτα δεν γλιτώνει απ'αυτή.Καλώς κατα τη γνώμη μου ,κακώς κατα τη δική σου.Δε νομίζω οτι πρεπει να αναπτυχθούμε και πάνω σε αυτό.

Επίσης έχεις δίκιο για το τυρί μαλάκας φαντάζομαι.Όπως είχες και το "ηξεις αφίξεις..."Τα παραδειγματα μου δεν ηταν σωστα .

 

Κανονικά βιβλιοπωλεία είναι όλα τα βιβλιοπωλεία που υπακούν στην εξης απλή λογική.Περιέχουν βιβλια που προσφερουν γνώση πριν τη μεταγνώση,μεταφερουν τις αρχες τις ψυχολογίας πριν την παραψυχολογια,παρεχουν επιστημονικά συγγραμματα πριν τη μεταφυσική,περιεχουν κείμενα για την αρμονία πριν την αποκρυφη αρμονια κλπ.Ταυτόχρονα δεν εχουν καμμια μεγάλη σημαία κρεμασμένη σε κάποιον τοίχο τους.Οποιο βιβλιοπωλείο δεις που να εχει τουλαχιστον 3 απο αυτα τα στοιχεία,λέγεται κανονικό.

Εξαιρείται το 2310-521010 επειδη δεν μπορεις να δεις τι εχει μεσα το κτίριο.

 

«δεν εχετε τη δυνατοτητα να καταλαβετε τι λεω»

 

Πού το είπα αυτό; :? Για κάνε ένα copy paste.

 

στην 8η σελιδα

στο ποστ σου στον harilatron.Copy paste απο εκει:

...Μιλάς για κάτι που πιθανόν δεν έχεις κατανοήσει... το πρόβλημα είναι αν πως προσπαθείς να πολεμήσεις κάτι που δεν το γνωρίζεις καλά' date='

τότε πολεμάς μια εικόνα που έθεσε στην φαντασία σου

η μειωμένη [b']λόγω ελλιπών γνώσεων [/b]αντίληψη....Η αντίθεσή σου οφείλεται στην άγνοια. :roll: ....

 

Τη στιγμη που επειδη δεν ξερεις καποιον Αλβανο χαρισματικο ανθρωπο,υποθετεις οτι δεν υπαρχει και μαλιστα υποθετεις οτι εγω εψαξα για να τον βρω.

 

και επελεξες να απαντησεις μόνο εκεί που νομίζεις οτι μπορεις .

 

Αυτό εσύ το έκανες!

 

Παρελειψα κι εγω μερικα «ακινδυνα» ποστς σου' date=' που θεωρησα οτι δεν υπαρχει λογος να επεκταθουμε[/quote']

 

Αν δεν ηταν γραπτα τα οσα εχουμε πει,μια χαρα θα τα πηγαινες.Επειδη ομως ειναι γραπτα,μη ριχνεις κι αλλο το επιπεδο.Σου εγραψα ξεκαθαρα οτι:

Παρελειψα κι εγω μερικα «ακινδυνα» ποστς σου' date=' που θεωρησα οτι δεν υπαρχει λογος να επεκταθουμε (οπως το νεο θεμα των Βορειοηπειρωτών και την πολιτική του νόιζ).Αν πιστευεις οτι αφησα ηθελημενα κατι απεξω ,θα εχει γινει κατα λαθος και να με ενημερωσεις να σου απαντησω..[/quote']

 

 

Είδες εσύ πουθενά να γίνεται κανένα Ρατσιστικό φεστιβάλ' date='

ή διαφημίσεις με αφίσες στους τοίχους "φάτε τους ξένους" ;

 

Επομένως η στρατηγική της ήπιας ισχύος εφαρμόζεται μόνον

προς την κατεύθυνση του λεγόμενου "αντιρατσισμού"..

Απάντησέ μου σε παρακαλώ, που βλέπεις εσύ να εφαρμόζεται τέτοια στρατηγική

από τα ΜΜΕ και τους κρατικούς μηχανισμούς;[/quote']

 

Ρατσιστικά φεστιβάλ γίνονται.Φυσικά δε διαφημίζονται γιατι δεν μπορείς να διαφημίσεις κατι δυσφημιστικό για τη χωρα σου.

Επίσης, γίνονται για παραδειγμα «ημερίδες για την Ελλήνων εγερσις» ,όπου ουσιαστικά είναι μια εκδοχή ενος ρατσιστικού φεστιβάλ με λιγότερες θερμίδες.

Αρχιφασιστες γκαρίζουν σε ενα αναπηρο κοινό που χειροκροταει στα ανεκδοτα κατα των μειονοτήτων και των ομοφυλόφιλων και τα αποδεκτά highlights προβαλλονται απο τα κανάλια τους(τηλεάστυ κλπ).Ο κρατικός μηχανισμός απλά κάνει οτι δεν τα βλεπει.

 

Από εκεί και πέρα τα πράγμα έχει να κάνει με την ικανότητα του καθενός

για το αν και το πόσο θα αξιοποιήσει τα δικαιώματά του' date='

ώστε να ωφελήσει τον εαυτό του και τους άλλους.

Διαφωνείς;

Πού αλλού οφείλεται αν όχι στην "ποιότητα" του καθενός; [/quote']

 

Οχι,δε διαφωνω,ισα ισα που ερχεσαι στα λογια μου.Το εχω αναφερει στο 1ο μου ποστ σε αυτο το θεμα.

Αλλα' date='όπως και να έχει το πραμα, δεν καταλαβαίνω τι εμποδίζει κάποιον από το να καλλιεργηθεί εκτός από την προσωπική του αυτοδιάθεση. ;[/quote']

Τότε μπήκαμε στη βαβελ του διδασκαλου.

 

Για το θεμα του αν ειμαι απο το Χαρβαρντ(που φυσικα δεν ειμαι,εχω πει ποιανου ειμαι :lol: ) και εσυ του Λυκειου,πεφτεις εξαιρετικα χαμηλα σε φτηνο κομπλεξισμο και προσπαθεις να ενωσεις οσους δεν ετυχε να σπουδασουν κατι εναντιον του "κακου που μας το παιζει εξυπνος".Ακραιος λαϊκισμος,αλλα τουλαχιστον τον περιμενα.Παντως να ξερεις οτι γνωριζω καθηγητες Πανεπιστημιου με παρομοιες αποψεις με τις δικες σου για τις οποιες σε κρινω,οι οποιοι ειναι πραγματικα επικινδυνοι.

 

Για το θεμα των εισαγωγικων γυρω απο το "επιστημων ανθρωπος" ισχυει το ιδιο,αλλα να σου γνωστοποιησω αν δεν εχεις προσεξει,οτι ποτε δεν εχω αυτοχαρακτηριστει ετσι εδω μεσα ουτε στην πλακα.

 

Τελος,καταλαβαινω οτι δεν εχουμε χρονο και οι 2 να γραφουμε 5 σελιδες καθε μερα για αυτα που θεωρουμε αυτονοητα.Επισης δεχομαι οτι μπορει να σε εκνευρισα και να κουραστηκες και να το ξεχασες αυτο,αλλα πρεπει να παραδεχτεις οτι ειναι πολυ αστειο.

 

Αφού πρώτα σου απαντήσω σε αυτά που έγραψες σε αυτό το πόστ' date='

[b']θα θέσω κατά σειρά αυτά που εσύ ζορίστηκες να απαντήσεις… [/b]

.....

Αυτά για απόψε. Μούφαγες τον ύπνο απόψε … :evil:

 

Αύριο θα θέσω με σαφήνεια τις θέσεις μου και … τέλος. :x

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

 

Παρότι λέω πολύ φιλικά το τελευταίο (μόνο το τελυταιο πια),να ξερεις οτι θα μου δωσεις απεριοριστη χαρα αν το επομενο σου ποστ θα ειναι το τελευταιο σου με την προϋπόθεση να διατηρηθεί αυτη η πρόταση για αναλογα θεματα στο μελλον.Θα εχει αποδειχθει οτι δε χρειαζεται καποιος να σε "φιμωσει" οπως χαίρεσαι να επαναλαμβανεις,αλλα να βρεθει καποιος να συγκρατησει με νυχια και με δοντια την ψυχραιμία του για να σου απαντησει εντονα αλλα κοσμια και να σε βαλει στη θεση σου.Φυσικα δεν θα ειναι κατι για το οποιο θα μου αξιζε καποιο βραβειο,γιατι δεν θα μαθεις ποτε, αλλα συγκρατησε αν θελεις,οτι το μεγαλυτερο ποσοστο απο τους ανθρωπους που μπορουν να σου απαντησουν καταλληλως δεν ασχολουνται μαζι σου.

Φρίττω στην ιδεα να είχα όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικά μου ίδια και η μονη μου διαφορα απο αυτο που ειμαι τωρα να ηταν οτι ειμαι Αλβανος και να ειχα να σε αντιμετωπισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blue, το παράδειγμά σου με το "Ήξεις αφίξεις ου εν τω πολέμω θνήξεις" ήταν ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ.

 

Όχι φυσικά στον γραπτό λόγο, γιατί δεν γραφόταν στο κάτω-κάτω. Στα προφορικά, με κατάλληλη τέχνη, μπορείς να αποφύγεις να δείξεις που ακριβώς θα μπει το κόμμα, κάνοντάς την διφορούμενη. Αν αυτό δεν είναι διφορούμενο, τότε δεν ξέρω τι είναι...

 

Να προσθέσω επίσης πως τα κανονικά βιβλιοπωλεία συνήθως έχουν ονόματα όπως Ελευθερουδάκης, Παπασωτηρίου, Πρωτοπορία, Δομή, Γνώση κλπ και όχι Βιβλιοθήκη των Ελλήνων, Ελληνικόν, Έθνους Έγερσις κλπ.

 

edit (για ορθογραφικό λάθος):

@ boukaw7 ναι, έτσι είναι

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic mode on]¶σχετο αλλά το "Ήξεις αφίξεις ου εν τω πολέμω θνήξεις" δεν είναι παρόμοιο με το "Πίστευε και μη ερεύνα";[offtopic mode off]

 

Αλλάζοντας 1 κόμμα, δεν αλλάζει και όλο το νόημα;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζοντας 1 κόμμα' date=' δεν αλλάζει και όλο το νόημα;[/quote']

 

Ναι, αλλά τι σχέση έχει με το "Πίστευε και μη ερεύνα"; Εκεί ούτε κόμα υπάρχει, ούτε αυτή η διφορούμενη διάθεση. Τι έχεις κατά νου;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζοντας 1 κόμμα' date=' δεν αλλάζει και όλο το νόημα;[/quote']

 

Ναι, αλλά τι σχέση έχει με το "Πίστευε και μη ερεύνα"; Εκεί ούτε κόμα υπάρχει, ούτε αυτή η διφορούμενη διάθεση. Τι έχεις κατά νου;

 

Πίστευε, και μη ερεύνα

Πίστευε και μη, ερεύνα

 

Νομίζω πως τώρα έγινε εμφανής η διαφορά. :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, σε σχέση με όσα συζητούνται, θα ήθελα να πω τα εξής: εδώ είναι ένα φόρουμ συζητήσεων με θεματικό άξονα τη μουσική τεχνολογία. Είναι νομίζω εντελώς φυσιολογικό, η Ελλάδα να μη χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης σε ένα τέτοιο χώρο, ακριβώς διότι η παρουσία της στο τομέα των τεχνολογικών εξελίξεων είναι σχεδόν μηδενική - και μάλιστα αυτό ισχύει εδώ και πολλές δεκαετίες.

 

Είτε είναι αρεστό είτε όχι, μία χώρα δεν κρίνεται ποτέ από το παρελθόν της: κρίνεται από το παρόν της και από το διαφαινόμενο μέλλον της. Η ανθρωπότητα έχει κάνει κάποιες βασικές επιλογές: μία από αυτές τις επιλογές είναι η διαρκώς μεγαλύτερη εξάρτηση των ανθρώπων από τεχνολογικά αντικείμενα και η Ελλάδα δεν φαίνεται να έχει να προτείνει κάτι που θα την καταξιώσει στα μάτια των υπολοίπων. Συμφωνώ με τον harilatron ότι ο μυστικισμός δεν έχει καμία θέση στο σύγχρονο κόσμο, ιδιαίτερα ο επαγγελματικός μυστικισμός των ιερατείων και των επίσημα οργανωμένων (χριστιανικών ή άλλων) τελετών. Δεν εκτιμώ ότι ο κόσμος από αύριο το πρωί θα αρχίσει να αναζητά μύστες οπότε θα στρέψει τα κουρασμένα μάτια του στην Ελλάδα και το φιλοσοφικό μοντέλο της - ο κόσμος έχει ΚΑΕΙ από μύστες και τους έχει γενικώς φτυσμένους.

 

Αν εδώ ήταν ένα φόρουμ για το ούζο ή το τυρί "φέτα", αναμφίβολα θα είχαμε περισσότερους "φιλέλληνες", αλλά όταν από δώδεκα ετών είμαι υποχρεωμένος να κοιτάζω "έξω" για να κάνω τη δουλειά μου ή να διασκεδάσω τότε (σόρυ κιόλας) η Ελλάδα (σαν ειδικός γεωγραφικός και ιδεολογικός χώρος) εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου και μάλιστα (και μιλώ ειλικρινά) θα συμβουλέψω το παιδί μου να σηκωθεί να φύγει από εδώ το συντομότερο δυνατόν.

 

Αυτά δε σημαίνουν ότι δεν αγαπώ την πατρίδα μου - την αγαπώ όμως όσο με αγαπάει και δεν θεωρώ αυτονόητο ότι εγώ πρέπει να την αγαπώ περισσότερο. Η δε "λατρεία του παρελθόντος" είναι κάτι που (συμπτωματικά ίσως) δεν με ενδιέφερε ποτέ: είμαι πολύ ευτυχής να πω ότι δεν με απασχολεί καθόλου το παρελθόν των λαών και των κρατών, παρότι το σπούδασα αρκετά ώστε να έχω άποψη και μάλιστα ιδιαίτερα εμπεριστατωμένη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου