Προς το περιεχόμενο

Ένα μικρό κομματάκι μου.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/neeq/Alexandra.mp3

 

Το κομμάτι ονομάζεται Alexandra και είναι μέρος ενός concept μου.

Αυτή είναι η MIDI version του (χρησιμοποίησα αρκετά το Reason αλλά και Triton Le +τη σπασμένη μου melodica).

 

Ελπίζω σύντομα να γίνει η ηχογράφηση με φυσικά όργανα.

 

Πείτε μου τη γνώμη σας αν είχατε την υπομονη να το ακούσετε.

 

 

Υ.Γ. Συγγνώμη αν απογοητευσα κάποιους που περίμεναν να ξαναπέσω στη θάλασσα με το ποδήλατο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίος! (Ακόμα κ χωρίς ποδήλατο :D )

Θα το ηχογραφήσεις με φυσικά όργανα; Καλή φάση! Ο ήχος που ακούγεται ακριβώς πριν μπει η μελωδία τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρω τα κατάλληλα άτομα ναι. Δε θυμάμαι τι είναι ο ήχος.Περιγράφει το κούρδισμα του Καρουζελ που ακούγεται και μετά τον ήχο όταν το αφήνω στο τραπέζι. Στην αρχή έψαχνα να ηχογραφήσω κάτι κουρδιστο. Πρέπει να είναι έτοιμος ήχος από κάποιο adventure game.

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφο ρε!

 

μπράβο.

 

και το φοβομουνα στην αρχη με όλα τα μη-φυσικα όργανα που είπες, αλλά τελικά κάθεται μια χαρά.

 

περιμένω κι άλλα! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη μελωδία είμαι σίγουρος οτι με φυσικά όργανα θα αναδειχθεί πλήρως.Στα αρνητικά,σόρυ αλλα δε μπορούσα να σταματήσω να μετράω κοινά στοιχεία με τον Tiersen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αρνητικά' date='σόρυ αλλα δε μπορούσα να σταματήσω να μετράω κοινά στοιχεία με τον Tiersen.[/quote']

 

 

:( + :D

Αδυναμίες είναι αυτές. Tους τελευταίους μήνες μόνο Tiersen και Pain of Salvation ακούω.

 

Πάντως δεν είναι αντιπροσωπευτικό του στυλ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ποιό ειναι το πρόβλημα με τα φυσικά όργανα. Μια χαρά (μην σου πώ δυο χαρές) ακούγεται έτσι.

 

Νομίζω θα δυσκολετείς να βρείς τα κατάληλλα άτομα καθώς και τον εξοπλισμό να το ηχογραφήσεις...

 

Είναι από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω ακούσει. Συγχαρητήρια...

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλα στα μέρη με το ακορντεόν περίμενα να ακούσω το Νονό απο πίσω: "Antonio you have betrayed the family....) :D :D :D :D

 

Μην το πειράξεις καθόλου. Δεν νομίζω ότι μπορει να γίνει καλύτερο.

ΤΙ όργανα χρησιμοποίησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Τον εξοπλισμό και τον χώρο τα έχω. Και μια μικρή τρέλα να τα γράψω φυσικά.

 

Όσο για όργανα, πιάνο είναι το απλό preset του Reason "A Grand Piano".Αγγλικό κόρνο επίσης από reason, όπως και το ακκορντεον, από το οποίο έκοψα λίγα πρίμα.

Τσέλο από το triton le όπως και το music box.

Φλάουτο έπαιξε μια φίλη μου και χαλασμένη μελόντικα η αφεντιά μου. Αυτά, δε νομίζω να ξέχασα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν επιτρέπεται.Προσβάλλεις προσωπικά δεδομένα.

 

Σοβαρά τώρα:

Από το Reason με rewire στο Cubase. Το Τρίτον με τον παραδοσιακό τρόπο των δυο καρφιών στην κονσόλα.

Φλάουτο με ένα δυναμικό πάνω από το όργανο και ένα πυκνωτικό για την αναπνοή και τον χώρο (σημείωση ότι δεν έχω πολλές γνώσεις στο αντικείμενο, απλά πειραματίζομαι, γι'αυτό βγήκε λίγο σαν Mellotron).

 

EDIT: Και όλα αυτά στο πολύ καλό και αναξιοποίητο στουντιο που έχω στήσει με ένα φίλο.

 

Χαίρομαι που σου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου