Προς το περιεχόμενο

Guitar hero


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι και αυτός γαμάτος επίσης! Πολύ Jet o Kiko έχω ένα εκπαιδευτικό του που έχει πολύ γέλιο - βασικά είναι όλο στα πορτογαλέζικα οπότε δεν καταλαβαίνω γρι, αλλά αυτό που έχει γέλιο είναι πως παίζει ένα απίστευτο solάκι και όταν πάει να δέιξει κάτι σαν άσκηση ... δείχνει τα ακκόρντα και τα riff της rythm:D. Χειρότερο και από τα εκπαιδευτικά του malmsteen:D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά για τον Jonny Greenwood των radiohead πώς και δεν έχει μιλήσει κανείς ;;;

Όπως βλέπω τα πράγματα από τον μικρόκοσμό μου από το '97 και μετά όλοι οι κιθαρίστες θέλουν:

1)να μην χωράνε να πατήσουν στο studio από τα πολλά πετάλια

2)οπωσδήποτε μια Tele (sunburst κατά προτίμηση)

 

 

Για παίξιμο τι να πούμε.Αρχίσαν να μπαίνουν σε κομμάτια "παραγωγής" και ακκόρντα με πάνω από 3 φθόγγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πολύ ενδιαφέρον αυτό το θέμα, και το γεγονός ότι "κρατάει" και επανέρχεται μετά από τόσο καιρό, κάτι δείχνει.

 

Αυτό που έχω να πω, μετά από κοντά 25 χρόνια που η μουσική με (για) κιθάρα είναι η πρώτη προτίμησή μου είναι το εξής: όλα κινούνται σε κύκλους, δημιουργικούς/καλλιτεχνικούς αλλά και εμπορικούς.

 

Όταν ήμουν πιτσιρίκι, η έννοια του guitar hero σήμαινε Page, Blackmore, Clapton, Beck. Μετά ήρθε η εποχή των Satriani, Vai, Malmsteen και η περίοδος του shredding. Και σαν αντίδραση σ'αυτό (?) η περασμένη δεκαετία ήταν μια περίοδος που η έννοια "guitar hero" ήταν σχεδόν προσβλητική.

 

Όπως έγραψε όμως ο gto (αν θυμάμαι καλά) όλα αυτά τα χρόνια υπήρχαν δεξιοτέχνες που είχαν, να το πούμε έτσι, τη δικιά τους "ατζέντα". Holdsworh, McLaughlin, Morse και ατέλειωτος αριθμός από τζαζίστες μουσικούς. Όπως είχε πει κάποτε ο McLaughlin, η δεξιοτεχνία δεν σημαίνει τίποτα, αν το σκέφτεσαι όταν παίζεις. Έφερε σαν παράδειγμα αφρικανούς λαϊκούς μουσικούς που παίζουν ένα εκατομμύριο νότες το δευτερόλεπτο, αλλά δεν το σκέφτονται, αυτό που έχουν στη συνείδησή τους είναι ότι λένε μια ιστορία.

 

Όπως έχετε πει λοιπόν πολλοί από εσάς, καλό είναι να αξιολογούμε ένα μουσικό με βάση το να παίζει μουσική! Η ηλεκτρική κιθάρα μάγκες έχει γίνει το δημοφιλέστερο όργανο στην Ιστορία και υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος γι'αυτό. Δεν υπάρχει άλλο μουσικό όργανο (και εννοώ το combo κιθάρα+εφφέ+ενισχυτής) που να μπορεί να δώσει τότα εκφραστικά εφόδια στο μουσικό και παράλληλα να παραμένει "ανθρώπινο" (ας με συγχωρήσουν οι φίλοι πληκτράδες...).

 

Τα μυαλά μας ανοιχτά λοιπόν, και μακριά τόσο από μόδες, όσο και από "παραδόσεις". Χαλαρώστε και απολαύστε το... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που ασχολουμαι εξ ολοκληρου μονο με την 80's - 90's σκηνη του heavy metal ...μπορω να πω με σιγουρια πως κιθαριστα σαν τον George δεν εχω ξανανακουσει - εκφραστικος οσο δεν παιρνει - αψογος ηχος που με το που τον ακους λες αυτο ειναι Lynch και τεχνικα αρτιος... ΑΛΛΑ αν θελαμε να δωσουμε βραβεια στον καθενα ξεχωριστα π.χ σε αλλον για το feeling σε αλλον για την τεχνικη κ.λ.π το πραγμα μπερδευεται δεν νομιζετε;;; Ολοι τους ειναι guitar hero για μενα και ξερετε γιατι; Γιατι ολοι αυτοι εστω και για μια φορα μας εκαναν να παραληρισουμε στος νοτες που - αργα αλλα εκφραστικα η ταχυτατα και ασταματητα - δεν εχει σημασια... Εμενα παντως (που οπως προειπα εχω ακουσει και δει ) παρα πολλους κιθαριστες εκεινης της εποχης - μαζι με πολλα ονοματα που λιγοι απο εδω μεσα θα εχουν ξανακουσει μπορω να πω οτι το 70% αν μιλαμε για τεχνικη ηταν τρελοι ''σκιστες'' π.χ Akira Takasaki = μηχανη στη κυριολεξια - τον δειτε live θα καταλαβετε τι εννοω.....Παρεπιπτοντως δεν ειδα το ονομα του κ. Malmsteen να αναφερεται πουθενα στο topic - βαρετος και ανουσιος ναι αλλα τεχνικα δεν νομιζω οτι συγκρινεται οθτε καν με τον Michael Angelo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειδα το ονομα του κ. Malmsteen να αναφερεται πουθενα στο topic - βαρετος και ανουσιος ναι αλλα τεχνικα δεν νομιζω οτι συγκρινεται οθτε καν με τον Michael Angelo....

 

τι ακριβως εννοεις για τον malmsteen;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειδα το ονομα του κ. Malmsteen να αναφερεται πουθενα στο topic - βαρετος και ανουσιος ναι αλλα τεχνικα δεν νομιζω οτι συγκρινεται ουτε καν με τον Michael Angelo....

 

O Malmsteen όμως τουλάχιστον βρήκε αυτό που πολλοί κιθαρίστες ψάχνουν και δε βρίσκουν ποτέ.Ηχο και στύλ παιξήματος.Κακά τα ψέματα τις περρισότερες φορές που ακούμε μια καταιγιστική αρμονική κλίμακα Malmsteen αναφωνούμε και φυσικά νομίζω ότι δε ζορίζεσαι και πολύ να καταλάβεις τον Malmsteen απο τον ήχο του πόσο μάλλον το πολύ χαρακτηριστικό "τα σπάω" vibrato του.

Στην τελική ο Malmsteen έχει κάνει και κάποια hits και έχει εξασφαλίσει την θέση του στην ιστορία της μουσικής άσχετα που την έχει δεί και μέχρι και ο Satriani τον λέει μ#@$#α(Παρόλα αυτά εξέφρασε ο Joe την επιυθμία να τζαμάρουν)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως respect στον Yngwie για αυτό που έκανε. Προσωπική μου άποψη πως αυτά που λένε για τον χαρακτήρα του και το "θάψιμο" που ρίχνει στους άλλους είναι λίγο "τραβηγμένα". Ο τύπος είναι "χαβαλές" και εντάξει το G3 2003 με Vai Satriani και Malmsteen είναι το καλύτερο που έχει γίνει μέχρι στιγμής.

Φίλε George Lynch καλός ο Akira Takasaki αλλά όχι στο επίπεδο που λες -κατά την γνώμη μου. Εντάξει ο Lynch είναι ιδαιίτερη περίπτωση. Ενώ τεχνικά ο Michael Angelo επέτρεψε μου να πιστεύω ότι δεν παίζεται αυτός ναι είναι μηχανή, ούτε ο Malmsteen δεν έχει την ακρίβεια του.

Βέβαια εγώ γουστάρω περισσότερο Yngwie από Michael Angelo, ειδικά στις ροκιές του [You don't remember, diaskeves του Carry On των Kansas, διάφορα των DP/ Rainbow και Hendrix και φυσικά στα τελείως neoclassical Far Beyond The Sun, Black Star και δεν συμμαζεύεται]. Ένας άλλος τρελός παίχτης είναι και ο Patric Rondat δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και φυσικά ο τρελός κιθαρίστας των Freak Kitchen Mathias EKlundh [ή κάπως έτσι]. Δεν ξέρω αν έχει γίνει λόγος για Alejandro Silva, Goncalo Pereira και Bruce Boillet.

Γενικά νομίζω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί άρτια τεχνικά παίκτες και η διαφορά μεταξύ τους έγκειται στο τι έχουν κάνει στην καριέρα τους και πόσος κόσμος τους έχει ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω αρκετά χρόνια και μπορώ να έχω άποψη και αντικειμενική πολλές φορές

 

Τώρα δε θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά' date=' αλλά πιστεύω ότι [b']κανείς[/b] δεν έχει το δικαίωμα να λέει (και αυτό ισχύει και στη μουσική βέβαια) ότι η γνώμη του είναι αντικειμενική. ¶σχετα με το αν συμφωνούν μαζί του πολλοί ή λίγοι, δεν παύει η άποψη που εκφράζει να είναι υποκειμενική.

Πολλώ δε μάλλον όταν μιλάμε για μουσική...

 

(Ίσως τα παραπάνω που γράφω να είναι και off topic, αλλά από την άλλη το τι είναι off topic ίσως είναι πάλι υποκειμενικό ζήτημα :D )

οταν ενας κιθαριστας σολαρει μονο στην πεντατονικη και μαλιστα φαλτσαρει κατα εξακολουθηση τοτε δεν ειναι αντικειμενικα κακος?η οχι και τοσο καλος?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου