Προς το περιεχόμενο

Guitar hero


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαμηλη ταχυτητα = τεχνικη και μελωδια.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι καλυτεροι κιθαριστες ειναι απο jazz & blues.

Να το θεσω αλλιως προσπαθηστε να παιξετε τεταρτα σε 120b.p.m.

και τεταρτα σε 40 b.p.m.

τον ρυθμο σε μεγαλες ταχυτητες τον εχουμε, λιγο πολυ, μεσα μας

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε γρήγορο tempo ειναι δυσκολότερο να συνδυάσεις ταχύτητα, καθαρές νότες μελωδικό και εγκεφαλικό-ευρηματικό παίξιμο από ότι σε αργό tempo.χωρίς να θέλω να γίνω σπαστικός....αν κάποιος παίζει 4αρτα σε 140 bpm η και γρηγορότερα, σε 40bpm τα παίζει άνετα ενώ κοιμάται, παίζει τάβλι η τρώει ένα σουβλάκι με τζατζίκι η χωρίς.. :D ..κάποτε έπαιζα 4αρτα σε 160 με 170 bpm..

θα ρωτήσετε σε τι με ωφέλησε αυτό.. με έκανε άνετο με την ταστιέρα στα χαμηλότερα tempos.. κάτι άφησε χρήσιμο η εποχή που έβραζε το αίμα μας.. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα ρε superfunk :D τα links με τους κιθαριστες ειναι απιστευτα.οι κιθαριστες αυτοι που ουτε καν τους ηξερα Γ....ΝΕ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε WHITE NOISE μακαρι να ηταν ετσι απλα τα πραγματα.

μην δοκιμασεις να παιξεις σολο στα 40b.p.m. προσπαθησε να παιξεις

πανω στα χτηπηματα του μετρονομου...

για καποια χιλ. δευτερολεπτου θα βγεις εκτος ισως στην κιθαρα μην εχει τοσο σημασια αλλα στο μπασσο και στα ντραμς ειναι κανονας

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμη και αν ήταν έτσι όπως λες .είναι δυσκολότερο να σολαρεις μελωδικά και ευρηματικά σε χαμηλό τέμπο απο οτι σε γρήγορο που τρέχεις να προλάβεις τις αλλαγές των συνχορδιων,προσπαθείς να παίζεις καθαρά και παράλληλα πρωτότυπες ιδέες και μελωδικές χωρίς να επαναλαμβάνεσαι ?δεν νομίζω...πιστεύω πως η κουβέντα μας είναι για κιθάρα και όχι για αλλά όργανα αν και το ίδιο ισχύει σε όλα...

Τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα φιλε.. παλιακαραβανα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

"χαμηλη ταχυτητα = τεχνικη και μελωδια"

 

 

Αυτά για μένα τα λένε οι παράλυτοι χαχα!

 

Λοιπόν, όσο για τα προηγούμενα που ειπώθηκαν για το Hammett εγώ να πω ότι δεν θυμάμαι να είπα καμιά φορά "Α, ο τάδε θα έπαιζε καλύτερο solo εδω απ'αυτόν". Όχι, εμένα μου αρέσει ο Hammet και δεν θα έλεγα με τίποτα ότι δεν αξίζει να είναι στους Metallica. Να πας εσύ ρε φίλε στους Metallica, εσύ που το είπες. Ξέρω και σχετικό ανέκδοτο...

 

Επίσης, να πω βέβαια οτι οι πωλήσεις ουδεμία σχέση έχουν με το πόσο καλός μουσικός είναι κάποιος. Θυμηθείτε τον Cobain...

 

Και στο κάτω κάτω εγώ γουστάρω να ακούω και King/Hanneman. Ποιο το πρόβλημα αν ΌΛΟΙ τους κράζουν; Το συναίσθημα που θέλουν να περάσουν το περνάνε με τις "διαβολικές" τους κλίμακες.

 

Α, κάτι ακόμα, δεν θα βαρεθώ ποτέ τον Knopfler. Δεν ξέρω, κάθε φορά που τον ακούω με στέλνει. Δηλαδή γενικά το σύνολο Straits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, βέβαια, ο άλλος για guitar hero είπε, και ο καθένας τη γνώμη του θα την πει...

 

Και είναι στη φύση του κάθε κιθαρίστα να έχει την τελευταία λέξη πάντα, είναι γεγονός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Τα πρώτα άλμπουμ του Vinnie δεν μου αρέσαν επειδή ήταν πολύ neoclassical ενώ οι προτιμήσεις μου στο instrumental είναι περισσότερο rock based [Vai - Satriani - Blues Saraceno - Richie Kotzen κτλ]. Από την άλλη και για να μπω στην φιλοσοφία της τροπής που έχει πάρει το thread, μου αρέσουν τόσο "λιτοί" κιθαριστές [π.χ B.B King, Alfred King - ακόμα και ο Clapton σε κάποια και φυσικα SRV, Kenny Wayne Shepherd, Bernad Allison, Eric Gales] όσο και "παιχταράδες". Δεν υπάρχουν διαχωρισμοί του τύπου 5 νότες και χίλιες νότες, το θέμα είναι να σου κάθεται στο αυτί και να ταιριάζει στα μουσικά γούστα σου. Νομίζω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό. πάντως θα συμφωνήσω με την κατάληξη του Superfunk, ότι πρέπει να είναι πρώτα μουσικοί και μετά κιθαρίστες.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου