Προς το περιεχόμενο

Guitar hero


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδες που τελικά η λέξη "τεχνική" εξαργυρώνεται κυρίως σε "ταχύτητα"; Τώρα ποιος έχει καταφέρει να περάσει αυτή την ιδέα, για εμένα παραμένει άγνωστο. ¶ντε με το καλό να βάζουμε και... κοντέρ πάνω στους δίσκους, ώστε να επιλέγουμε τον πιο γρήγορο σολίστα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι υ2 είναι γκρουπαρα φίλε και το έχουν αποδείξει σε όλη την ιστορία τους και ο edge έχει δημιουργήσει δική του ιστορία με την τεχνική του και δεν χρειάζεται να παίξει 64 σε 200 bpm.γράφει καλή μουσική και ότι χρειάζεται ένα κομμάτι κιθαριστικα. όσο για τον φίλο που έχει ορκιστεί δικηγόρος του hamett και μιας και έχει τόσες γνώσεις περι metallica σίγουρα θα έχει δει το video που κυκλοφόρησαν με τις ηχογραφήσεις του black album.αν όχι να το δει. θα δει πολύ απλά τον bob rock(που είναι και η ψυχή τους) να έχει βάλει κάτω τον hamett σαν σχολιαρόπαιδο και τον συμβουλεύει πως να γράψει το σόλο του unforgivenn την ώρα που ο εν λόγο κύριος προσπαθεί να μην φαλτσάρει(κοινώς παίζει στο γάμο του καραγκιόζη)και όλα τα αλλά μέλη του γκρουπ κλείνουν τα αφτιά τους χιουμοριστικά(μάλλον ο χειρότερος μαθητής του satriani)....όσο για τις συνθέσεις τους δεν έχουν καμία σχέση οι αρχικές ,απτις τελικές που σαφέστατα επενέβη καταλυτικά ο bob.δες το και θα καταλάβεις.

ναι προτιμώ τους παλιούς megadeth που είχαν τον πολύ friendman του οποίου τα solos είναι ίσως τα καλύτερα –εμπνεύσμενα- επιθετικά-μελωδικά στο χώρο του μεταλ και ας έπαιξε μεταλ πρώτη φορά στη ζωή του με τους megadeth.ξεκολλά απτο MTV και θα μάθεις πολλά...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλησπέρα μια και είμαι νέο μέλος !

 

Ρε παιδιά, δεν αξίζει να λογομαχείτε και να μπαίνετε στον φαύλο κύκλο, του ποιος είναι ο καλύτερος κιθαρίστας. Η κιθάρα και γενικά το κάθε μουσικό όργανο είναι ένας τρόπος έκφρασης. Δεν μπορείς να παίξεις ακριβώς το ίδιο με κάποιον άλλο. Ακόμα και σε ένα απλό ακκόρντο, ίσως δώσεις λίγο παραπάνω πάθος, γιατί απλούστατα έτσι σου βγαίνει.

 

Θαυμάζω όλους τους speed guitarists, γιατί απλούστατα παίζουν πράγματα που δεν μπορεί να τα παίξει ο καθένας. Εξαιρετική τεχνική, και γνώσεις πάνω στη θεωρία της μουσικής.

 

Με συγκινεί προσωπικά όμως περισσότερο ένα εκφραστικό bend σε ένα blues κομμάτι από αυτό τον καταρράχτη νοτών. Συναισθηματικά εννοώ. Προσωπική μου άποψη φυσικά.

 

Ψάχνοντας ποιος έχει προσφέρει κ ποιος όχι στη μουσική πας πολύ μακρυά... Δεν μπορείς να κρίνεις κάτι τέτοιο, καθώς μπαίνει ο υποκειμενικός παράγοντας, ανθρώπινη κρίση στη μέση. Ακόμα και συ (γενικά μιλάμε) που σαν έφηβος 15 ετών τζαμάρεις όλη μέρα με τον ενισχυτή στη διαπασών, προσφέρεις στη μουσική, καθώς θα αλλάξεις τα μουσικά γούστα της γειτόνισσας, η οποία θα ακούει ηλεκτρική κιθάρα και θα αλλάζει πεζοδρόμιο.

 

Ας αλλάξουμε λοιπόν την ερώτηση, όπως είπε κ ένας άλλος φίλος, στο σε ποιον κιθαρίστα θα θέλαμε να μοιάσουμε...!

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάντως όταν λέω καλό κάποιον κιθαρίστα δεν εννοώ γρήγορο απαραίτητα .αλλά με κορυφαία τεχνική και ενδιαφέρον αυτοσχεδιασμούς ..το αν είναι καλός σύνθετης είναι άλλο ζήτημα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν έχω ορκιστεί δικηγόρος του Hammett, απλώς δεν μπορώ να δεχτώ να τον μηδενίζουν.Ο Friedman που αναφέρεις είναι σκάλες ανώτερος του Hammett, αλλά ο άλλος παίζει στους Metallica :wink: Βεβαίως και έχω το DVD που αναφέρεις και ότι λες ισχύει, αλλά ξεχνάς να αναφέρεις πόσες φορές μετά την κυκλοφορία του Black Album o Hammett ανακυρήχθηκε κορυφαίος κιθαρίστας από περιοδικά και λοιπά και όχι μόνο στην Αμερική, αλλά σε όλον τον κόσμο. :wink:

 

Μπορεί να το παίρνω λίγο προσωπικά, αλλά εγώ απο την μουσική των Metallica εμπνεύστηκα να αρχίσω να παίζω κιθάρα, είμαι ένας από τους πιο εξαρτημένους :lol: fans τους που υπάρχουν αλλά μπορώ να δω την πραγματικότητα.Γενικώς, πιστεύω ότι σε κανέναν δεν αξίζει αυτός ο μηδενισμός, πόσο μάλλον στον Hammett που είναι μάλλον αναγνωρισμένος...

 

Όσον αφορά το θέμα της προοπτικής ενός guitar hero, εμένα ακόμα με εντυπωσιάζει η ταχύτητα! The faster, the better... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Speed guitarists" ...o καημένος ο Al DiMeola τι πρέπει να πει δηλαδή; Οι πλειοψηφία των speed/metal guitarists έχει παραδεχτεί ότι έχει επηρρεαστεί από τον γέρο-Αl.Σίγουρα δεν βγάζει όσα λεφτά όσα οι Metallica,σίγουρα δεν έχει τόσα εξώφυλλα στο Guitar Player/World/etc όπως οι Metallica,αλλά όποιος έχει εμβαθύνει έστω και ελαφρώς,ξέρει ότι ο Αl είναι πολύ καλύτερος από τους βαβουροφαφλατάδες του metal/neoclassical.Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να παίζω καλό slide με το μπουκάλι μπύρας,όπως ο συγχωρεμένος ο Gatton...μήπως πρέπει να αλλάξω μάρκα; (μπύρας) :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι κιθαρίστας και δεν σκαμπάζω από την σχετική τεχνική, υπάρχει ένας κιθαρίστας που όποτε τον ακόυω παθαίνω πλάκα. Υπήρξε μέλος των Lounge Lizards και μέλος της μπάντας του Tom Waits εδώ και χρόνια. Λέγεται Mark Ribot και σας συστήνω να τον ακούσετε οι κιθαρίστες... Εχει και δύο προσωπικούς δίσκους με το συγκρότημά του Los Cubanos Postizos (αν δεν κάνω λάθος από τη Warner) και παίζει και στο τελευταίο μαγικό άλμπουμ του Waits. Παίζει δύο νότε το λεπτό βέβαια, οπότε οι οπαδοί του speed μάλλον θα απογοητευθούν. Αλλά νομίζω πως είναι επιδραστικός όσο λίγοι άλλοι. Επίσης ένας καλός κιθαρίστας είναι ο Vernon Reid - μαύρος, funky - metal ήχος... Απίστευτη τεχνική ΚΑΙ ήχος

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SORRY για τα Greeklish... όλα μια ιδέα είναι...

 

Αγαπητέ OLORIN,

 

Από την υπογραφή σου βλέπω ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα στο να χρησιμοποιείς ελληνικά και θα ήθελα ειλικρινά να μου εξηγήσεις αυτή την "άποψη" ή την "ιδέα" (σε ξεχωριστό thread σε παρακαλώ).

 

Οι κανόνες χρήσης απαγορεύουν τα greeklish, καθώς πέρα από το αισθητικό και το γλωσσικό υπάρχει και ένα σημαντικό "τεχνικό" θέμα που δυσκολεύει την πρόσβαση κάποιων ανθρώπων σε site με greeklish.

 

Εκ της διαχειρήσεως,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου