Προς το περιεχόμενο

Σε τι σχηματάκι θα θέλατε να παίζετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Drums: Ο βράχος!

Hihat 16α και μπότα' date=' ταμπούρο στακάτα. Τα τομ να τά' χει οριζόντια για ν' ακουμπάμε τις μπύρες και τα πιατίνια για να μη τον στραβώνουν τα φώτα. [/quote']

 

Σχεδον φωτογραφικο το "νομοσχεδιο" :lol: :

 

puffy1995-1.jpg

 

έεεεεεεετσι....O Bordin είναι θεός!!!!

 

προσέξτε λίγο το τομ του...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, εγώ θα το γυρίσω στις επιρροές: θα ήθελα να παίζω σε ένα γκρουπ με το groove και τον κιθαριστικό ήχο των Queens of The Stone Age, με την heavy ψυχεδελική ωμότητα των Kyuss, με τα fuzz των Fu Manchu, την μελαγχολία και τα ξεσπάσματα των Sentenced, τα πινκφλουδικά αιθέρια delay των Gathering, τα τοπία των Mogwai, την "εγκεφαλική" δομή των Tool, την αλητεία των Black Rebel Motorcycle Club, την καρακιτσαριά και την ενέργεια των Cramps και των καταδικών μας Sound Explosion, το δέσιμο των Dream Theater, τις πολύπλοκες ενορχηστρώσεις, τον λυρισμό και την απίστευτη (πρώην) φωνή των Nightwish, το "χάσιμο" στα ατελείωτα σόλο του Χέντριξ, τις φράσεις του Jeff Beck, την τεχνική και το αυτί του Eric Johnson, τις ιδέες στους αυτοσχεδιασμούς του John Coltrane, την ατμόσφαιρα της Loreena McKennitt, την παιχνιδιάρικη αλλά και ρομαντική διάθεση όλων των σάουντρακ του '60...

 

... πολλά ζητάω; :roll: 8O :lol:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον εχω αρχισει να πιστευω οτι η μελωδια της φωνης, η ερμεινια και η σκηνικη παρουσια του τραγουδιστη ειναι ΠΙΟ σημαντικη απο τα ακορντα....

 

... εκτος κι αν ο σκοπος της μπαντας δεν ειναι να κανει καλα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ... αλλα να παιζει ωραια μουσικη...

 

....και μην μου πειτε οτι σε ενα τραγουδι ο τραγουδιστης δεν αποτελει το βαρομετρο..δεν το δεχομαι...

 

μπορει ανετα να απογειωσει μια απλη Φα-Σολ-Λαδα, και να καταστρεψει την 9η συμφωνια...λεμε τωρα...

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για το B3 κάτι σαν τον κύριο θα έλεγα... κι η μπάντα δεν πάει πίσω.

http://www.youtube.com/watch?v=nrCL1r0h4mU

 

όσο για drummer, καλός ο κύριος που προτείνατε αλλά είναι άλλο στυλ. Προτιμώ κάτι σαν τον κύριο...

http://www.drummerworld.com/Videos/stevegaddpocketgroove.html

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για drummer' date=' καλός ο κύριος που προτείνατε αλλά είναι άλλο στυλ. Προτιμώ κάτι σαν τον κύριο...

http://www.drummerworld.com/Videos/stevegaddpocketgroove.html[/quote']

 

Ξανασκεψου το ομως, γιατι ελαβα υποψην μου τα μπυρο-τομ. :lol:

 

Η μπαντα που θα θελα να παιζω, θα ταν κατι αναμεσα σε Faith No More/Ministry/ Pain of Salvation. Κοινως περα απο τον βασικο πυρηνα(ντραμς, κιθαρα, μπασο, φωνη), θα εμπαινε στο κομματι οτι "επρεπε" να μπει(samples, μπλιμπλικια, πληκτρα,σαξοφωνο, σιταρ, μπαντζο κλπ κλπ κοινως βαλτε μεσα στα παραπανω γκρουπ ulver, tea party, lorena mckennitt, the who...).

 

vs,

δεν ξερω αν σε εχει επιρρεασει η ελληνικη πραγματικοτητα ή η "pop" ανα τον κοσμο, αλλα οχι, η φωνη δεν ειναι το Α και το Ω ενος τραγουδιου. Ειναι αναλογα σε τι κοινο θες ακουστεις. Η φωνη ειναι παντα ο "ευκολος" τροπος να φτιαξεις ενα τραγουδι που θα ξεχωρισει, αλλα για να αξιζει πραγματικα ενα τραγουδι, πρεπει και τα υπολοιπα να ειναι του ιδιου επιπεδου.

Υπαρχουν τραγουδιστες που εχουν ανυψωσει απλα κομματια(βλεπε Robbie Williams), υπαρχουν τραγουδιστες που εχουν κρατησει συγκροτηταμα μακρια απο την τελειοτητα(βλεπε LaBrie) υπαρχουν και τραγουδιστες που εχουν συμβαδισει με την τελειοτητα των οργανων και εχουν μεγαλουργησει.

 

Εσυ απλα πρεπει να διαλεξεις πλευρα. Κατα την γνωμη μου, ναι μεν γενικα η φωνη ειναι το πρωτο πραγμα που θα ακουσει ο πολυς κοσμος, αλλα αυτος που θα ακουσει ΜΟΥΣΙΚΗ, δεν μενει στην φωνη. Ωραιες φωνες μπορεις να βρεις παντου, σε οποιαδηποτε μουσικη, ανεξαρτητως γουστου.

Καλες μπαντες με καλο τραγουδιαρη ομως δυσκολα βρισκεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=Be6jlCuMvVQ

Παιδιά ,ποια είναι η άποψή σας για τον κύριο?...

Μια και μιλάμε για τραγουδιστές..

Πιστεύω είναι από τις πολύ

καλές περιπτώσεις νέων καλλιτεχνών.Εύπεπτα τραγουδάκια,ευκολοάκουστα

με πολύ καλές παραγωγές και αρκετά καλή μπάντα... :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν θελω να ξεκινησω μια αντιπαραθεση χωρις τελος, απλα να υποστηριξω λιιιγο την αποψη μου

 

2) ναι μου αρεσει η βρετανικη κιθαριστικη BRIT-pop

(ακουω και αλλα πραγματα...γενικα δεν εχω καποιο συγκεκριμενο κολλημα...απλα με εκφραζει αυτη φλωρικη για πολλουσ σκηνη)

 

παρ'ολα αυτα θεωρω οτι δεν υπαρχει ευκολο στην μουσικη...δεν μπορεις να πεισ ευκολη λυση την φωνη για να φτιαξεις ενα τραγουδι...θελει και αυτη δουλεια, μελετη, εμπνευση οπωσ οποιοσδηποτε αλλο οργανο...

 

ευκολοι ειναι οι εντυπωσιασμοι στην σκηνη που μπορει να κανει μια μπαντα...

 

προσωπικα δεν διαχωριζω το τραγουδι απο την μουσικη ...και δεν διαχωριζω και το ακροατηριο σε μουσικους και μη...

 

οπως και να εχει οταν ακους ενα τραγουδι για πρωτη φορα σου μενει η γενικη εικονα.....

 

παντωσ οπως και να εχει, οσοι εχουν καταφερει να φτασουν την μουσικη τους στον πολυ κοσμο σιγουρα ειναι καλοι μουσικοι, τουλαχιστον στο οργανο τους (ΟΚ μην μου πειτε για τον κομπειν-αλλα και αυτος αυτο που ηθελε να παιξει, καλα το επαιξε)

 

απλα πιστευω οτι ο τραγουδιαρης την κανει την διαφορα στην μπαντα. ο κιθαριστας δυσκολα...και δυσκολα θα κανει μεγαλη την μπαντα ενας κιθαριστας....(δεν ξερω αν ειναι καλο παραδειγμα αλλα παρτε π.χ. Βαι (οχι αυτο στην κρητη), Σατριανι κλπ - ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ, δεν λεω...αλλα στην τελικη δεν σου δινουν το κατι παραπανω).....

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι παστέλιε, δεν μου αρέσει, λίγο της σειράς μου μοιάζει... επίσης το ριφάκι του είναι κλεμμένο από εδώ (κόκκινη κάρτα):

 

http://www.youtube.com/watch?v=ju4Y-J_8zEY

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pop το εβαλα πριν σε εισαγωγικα, γιατι απλα δεν ειναι τοσο συγκεκριμενο σαν ειδος. Δεν τα βαλα ειρωνικα :)

 

Aπο κει και περα, προφανως δεν προκειται να κρινω κανενος τα μουσικα γουστα, ο καθενας ακουει οτι γουσταρει και καλα κανει.

 

Οι τραγουδιστες ειναι οντως κατι που πρωτο θα προσεξεις σε ενα γκρουπ, ειναι αυτο που "χτυπαει" κατευθειαν στο αυτι. Ομως σκεψου ποσο διαφορετικοι θα ηταν οι Muse χωρις τα keys που εχουνε. Τραγουδιστες σαν τον δικο τους βρισκεις αρκετους, αλλα το θεμα για μενα ειναι ο ηχος που εχουνε φτιαξει. Μετα δες τους Dredg. Αν και οι τραγουδιστες τοσο κοντα σε υφος, τα συγκροτηματα ειναι διαφορετικα και αυτο γιατι υπαρχει αλλη χημεια και αλλο ορομα στην μουσικη και στο ταιριασμα των οργανων και της φωνης.

 

Αναμφισβητητα ομως, ενας καλος performer στην σκηνη (οχι απαραιτητα ομως κορυφαιος τραγουδιστης) μπορει να κανει την διαφορα σε μια μπαντα.

 

Αντιπαραθεση παντως, εκ των πραγματων, δεν υπαρχει:)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου