Προς το περιεχόμενο

Το νέο "τέρας" του Myung!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακάσχημο είναι το ρημάδι! :lol: :lol:

 

Και γιατί επιμένει στο ασημί αυτό το παιδί;

 

Πάντως, πραγματικά σπουδαίος παίχτης, τουλάχιστον για τη "σχολή" του (βλ.λ. "ακροβάτες της ταστιέρας") :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως στο Dark side of the moon cover ηταν ο καλυτερος απο ολους τους DT, αποδεικνυοντας πως μπορει να παιξει ο,τι κατσει...χωρις τις κλασσικες μπουρμπουληθρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που επαναφέρω τη συζήτηση στο "προσκήνιο" απλά να πω ότι για να μεταπήδησε ο John στη Music Man από τη Yamaha μετά από τόσο καιρό δεν είναι τυχαίο...τουλάχιστον για το εν λόγω μοντέλο....

 

Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ο John στο νέο αλμπουμ των theater (όπου έπαιξε -εκτός μικρών εξαιρέσεων που χρησιμοποίησε sterling- με Egyptian Smoke Bongo 5 HH) για πολλούς ακούγεται πιο καλός από ποτέ (ηχητικά, γιατί τεχνικά δεν είναι να αποδείξει κάτι.....)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το ότι μουσικοί του επιπέδου του Μιούνγκ μεταπηδούν από την Α εταιρία στη Β δεν πιστέυω ότι έχει να κάνει τόσο με την ποιότητα των οργάνων, αφού έτσι κι αλλιώς όλοι αυτοί έχουν όργανα από τα custon shop των διαφόρων εταιριών τα οποια είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους και με άριστη ποιότητα υλικών και κατασκευής. Αυτά είναι κόλπα μαρκετινγκ των εταιριών που απλά κάνουνε διαφήμηση. Ο μουσικός πάει στην εταιρία που του δίνει τα περισσότερα λεφτά και εμφανίζεται δημοσίως με τα δικά της μόνο όργανα, και στις συνενταύξεις λέει ότι είναι ότι καλύτερο έχει πιάσει ποτέ του, δεν το πίστευε, κτλ... Απο'κει και πέρα στο σπίτι του και στο στούντιο παίζει και γράφει με ότι γουστάρει και δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν.

 

 

Εμένα πάντως κάτι έχει αυτό το μπάσο που μου αρέσει. Είναι κακάσχημο με ωραίο τροπο. 8O :? :? :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο'κει και πέρα στο σπίτι του και στο στούντιο παίζει και γράφει με ότι γουστάρει και δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν.

 

Mόνο που στο making of dvd του Systematic Chaos όντως παίζει με το Egyptian smoke Bongo 5 hh σε όλα τα κομμάτια....

 

Το θέμα βέβαια είναι το ΠΩΣ είναι το συγκεκριμένο όργανο....Σαν αυτά του εμπορίου φαντάζομαι πως όχι.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Παναγιώτη, εννοείται οτι στο dvd θα μοστράρει το Bongo. Του το επιβάλλει η σύμβαση. Το ίδιο πραμα λεμε. Από εκει και περα, όταν δεν φαίνεται δημοσίως, μπορεί να παιζει και με Bongo και με οτι άλλο γουστάρει.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγεται πιο καλός από ποτέ (ηχητικά' date=' γιατί τεχνικά δεν είναι να αποδείξει κάτι.....)[/quote']

 

Φυσικά κάθε γνώμη αποδεκτή, αλλά το παίξιμο και τον ήχο των Images, Awake και Falling δεν το έχω ξανακούσει από τον Myung. Και ενώ στα live είναι φανταστικός, στους δίσκους η εμμονή των Petrucci και Portnoy σε μια συγκεκριμένη προσέγγιση στον τομέα της παραγωγής (του ήχου καλύτερα) αδικεί τον Myung- κατά τη γνώμη μου βέβαια!

 

Καταλαβαίνω πως πιθανότατα αρκετοί έχετε αντίθετη γνώμη, αλλά ΚΑΙ σε αυτό το άλμπουμ νιώθω πως ο φίλτατος ασιάτης δεν αφήνεται να "αναπνεύσει" όπως στα άλμπουμ που ανέφερα πιο πάνω.

 

Και δεν το συσχετίζω επ'ουδενί με το ποιο μπάσσο είχε σε κάθε άλμπουμ (δε ξέρω κιόλας!), ούτε με το αν το νέο 6άρι Bongo είναι καλύτερο από τα RBX6JM I και ΙΙ- που λογικά θα είναι πιο προσεγμένο όργανο γιατί κοστίζει τα διπλά από το Ι και τα τριπλά από το ΙΙ!

 

Το συγκεκριμένο post έχει να κάνει πιο πολύ με την αίσθηση μου πως στις προαναφερθείσες δουλειές ένιωθα πιο δημιουργικό τόσο τον Myung (ή τον άκουγα περισσότερο!) όσο και τη μπάντα στο σύνολο. Να υπογραμμίσω το "άκουγα" βέβαια...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου