Προς το περιεχόμενο

Buddy Guy....μαγεία.


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταζομαι οτι θα εισαι και ΠΟΛΥ καλυτερος τραγουδιστης απο τον FRANK SINATRA ετσι δεν ειναι?? :lol:

 

¶ργησες αλλά το κατάλαβες! Η δικιά μου φωνή όχι μόνο εξαφανίζει από το μουσικό χάρτη Σινάτρα' date=' Νατ Κινγκ Κόουλ κι άλλους παρόμοιους φεημστορίτες, αλλά έχει κι ένα υπέροχο φυσικό chorus και reverb (μου έχουν πει ότι ακούγομαι σαν χορωδία 80 ατόμων στον καθεδρικό ναό του Αγίου Παύλου στο Λονδίνο). Ο Πλαθίντο με παρακαλούσε γονατιστός να του αποκαλύψω την τεχνική μου ενώ η Μονσερρά αποφάσισε να τα παρατήσει μόλις με πρωτοάκουσε. Κι όλα αυτά χωρίς ούτε ένα βζου. Τι; H φωνή δεν βγάζει βζου; Δικό σας πρόβλημα που δεν τραγουδάτε...

 

Έχω όρεξη, δεν μπορεί να ξεκολλήσει το μισό θρεντ και να πάει στο Ανέμων και υδάτων; Χωρίς πλάκα συγνώμη μπος, η ζωή με κάνει έτσι. Σας αφήνω, έχουμε και δουλειές...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς πλάκα συγνώμη μπος, η ζωή με κάνει έτσι

 

in the immortal words of PANOS GAVALAS

( http://wiki.phantis.com/index.php/Panos_Gavalas ):

 

"Μας χωριιιιιιιζειιιιιιιι βλέπεις ηηηη ζωηηηηηηηη..."

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγώ: κρίνεις ένα άνθρωπο που εδώ και 40 χρόνια θεωρείται θρύλος από ένα βίντεο 3 λεπτών.Δεν έχεις δηλαδή τη νοητική ικανότητα να πεις στον εαυτό σου" Ας δώ ποιος είναι αυτός ' date='τί έχει κάνει και τι πιστεύουν άλλοι για αυτόν,ας ακούσω και κανα CD του, και μετά κρίνω"

[/quote']

 

Αγαπητέ odis13' date='

 

Υπέθεσα ότι για να ποστάρει το συγκεκριμένο βίντεο και να το βαφτίζει "μαγεία" θα είναι το καλύτερό του.

 

[/quote']

 

όντως odis13 το συγκεκριμένο κλιπ είναι παγερά αδιάφορο και δεν είναι και τόσο μαγικό στα μάτια και στα αυτιά ενός έμπειρου κιθαρίστα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλεπω να ερχεται... :lol:

 

Λοιπον μαλλον οι επομενοι ειναι οι:

 

BEATLES: τα κομματια τους ειναι πολυ ΕΥΚΟΛΑ και δεν κανουν καλα σολα' date='ασε που ο ντραμμερ τους δεν ξερει να...παιζει...

 

ROLLING STONES: μα καλα ουτε ενα 20λεπτο σολιδι με ESP & POD?και αυτος ο RICHARDS επισης δεν ξερει να παιζει

 

JAMES BROWN: Καλα αυτος κι αν ειναι για τα μπαζα,το ιδιο ακκορντο για 10 λεπτα παιζει και ουτε ενα τρελλιαρικο πεντατονικο σολιδι ρε παιδι μου.....

 

ΒΒ.KING: Καλα ηχος ειναι αυτος?Που ειναι τα γκαζια?Και δεν ξερει και ακκορντα.....ασε που παιζει ολα τα ιδια και τα ιδια 12μετρα μπλουζ (ειναι γνωστο οτι οι περισσοτεροι μαυροι που γεννηθηκαν το 1925 σε φυτεια βαμβακιου οπως ο ΒΒ KING εχουν διαπρεψει στη συνθεση πειραματικης ηλεκτρονικης μουσικης.....δεν εχουν κολλησει στα ιδια και στα ιδια μπλουζ,τα οποια ΦΥΣΙΚΑ και τα παιζει καλυτερα απο τον ΒΒ στο ...ξενοδοχειο του ο Λαμπρουκος!!)

[/quote']

 

Μέχρι εδώ συμφωνώ. Έ όχι και τους παλιούς λαικούς και κλασσική μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες πως σε ξερω?? :lol:

 

να μαντεψω κι αλλα?

 

BRIAN SETZER: καλα αυτος μπουζουκι παιζει η κιθαρα,ασε που παιζει...folk!!

 

DANNY GATTON:

σιγα τον κιθαριστα εγω τον τρωω λαχανο αυτα που παιζει τα παιζω ορθιος στο ενα ποδι και μονο με τον αριστερο μου αντιχειρα!

 

: αλλος μπουζουκτζης μας βρηκε,ασε που δεν τον ξερει ουτε η μανα του!!

α,και αυτον τον ΝΙΚΑΩ αν τζαμαρομονομαχησουμε....

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγώ: κρίνεις ένα άνθρωπο που εδώ και 40 χρόνια θεωρείται θρύλος από ένα βίντεο 3 λεπτών.Δεν έχεις δηλαδή τη νοητική ικανότητα να πεις στον εαυτό σου" Ας δώ ποιος είναι αυτός ' date='τί έχει κάνει και τι πιστεύουν άλλοι για αυτόν,ας ακούσω και κανα CD του, και μετά κρίνω"

[/quote']

 

Αγαπητέ odis13' date='

 

Υπέθεσα ότι για να ποστάρει το συγκεκριμένο βίντεο και να το βαφτίζει "μαγεία" θα είναι το καλύτερό του.

 

[/quote']

 

όντως odis13 το συγκεκριμένο κλιπ είναι παγερά αδιάφορο και δεν είναι και τόσο μαγικό στα μάτια και στα αυτιά ενός έμπειρου κιθαρίστα.

 

 

 

Μα δε κάνει τίποτα σε αυτό το clip.Το μαγεία το έγραψα γενικά για αυτόν τον άνθρωπο και το έργο του.Και ξαναλέω: το βίντεο δεν το έβαλα για να αποδείξω τις ικανότητες του buddy.Το έβαλα ετσι για να δούμε τον BG να παίζει κάτι από Hendrix,να περνάει η ώρα ρε αδερφέ...

 

Α ρε λάμπρο για ηχογράφησε μας ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ Bend που να φτάνει έστω λίγο αυτό του bbking.Οχι κομμάτι ,ΕΝΑ bend.Η ένα vibrato .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βίντεο δεν το έβαλα για να αποδείξω τις ικανότητες του buddy

 

Να εισαι σιγουρος οτι οι....ικανοτητες του Buddy δεν χρειαζονται αποδειξη... :lol: ειναι σαν να προσπαθεις να αποδειξεις οτι ο Picasso ηταν καλος ζωγραφος... :lol: (βεβαια ΟΛΟΙ ξερουμε οτι ο Λαμπρουκος ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τον Picasso... :lol: :lol: ο οποιος τι κανει ...μουντζουρες στην τυχη,ο...Ρουβας της ...παλλετας ειναι!!! :lol: )

 

Το έβαλα ετσι για να δούμε τον BG να παίζει κάτι από Hendrix,να περνάει η ώρα ρε αδερφέ

 

δηλ. θες να πεις οτι ο Hendrix ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙΘΑΡΑ? 8O Αφου ΟΛΟΙ ξερουμε οτι ηταν ΑΣΧΕΤΟΣ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PicassoGuernica.jpg

τστσ ειναι και ασπρόμαυρο και χαλια ποιότητα...

ασε που ειναι και ψιλοατεχνο γενικά.

(ενας φιλος μου που την εχει δει απο κοντα μου εχει πει πως κανει και βζζζζζ)[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μα δε κάνει τίποτα σε αυτό το clip.Το μαγεία το έγραψα γενικά για αυτόν τον άνθρωπο και το έργο του.Και ξαναλέω: το βίντεο δεν το έβαλα για να αποδείξω τις ικανότητες του buddy.Το έβαλα ετσι για να δούμε τον BG να παίζει κάτι από Hendrix' date='να περνάει η ώρα ρε αδερφέ...[/quote']

ok τότε μαζί σου..

στην προκείμενη περίπτωση ο ΒG παίζει ένα κομμάτι που δεν είναι δικο του, προσπαθώντας να το παιξει στο υφος του πρωτότυπου χωρίς προσωπικά δικά του στοιχεία(λάθος κατ’εμε όταν είσαι ο BG).

Το αποτέλεσμα δεν είναι κάτι το αξιόλογο κατά την ταπεινή μου γνώμη

Ο BG όμως είναι ένας θρύλος αν και η κιθάρα έχει πάει πλέον πολύ μπροστά.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου