Προς το περιεχόμενο

Buddy Guy....μαγεία.


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ανέφερε τπτ για τεχνική ο kwstas79. εννοεί πιθανολογώ για εκφραστικές και τονικές δυνατότητες.

 

στο πιάνο η τεχνική μπορεί να έχει εξαντληθεί ήδη με την εμφάνιση του liszt, ωστόσο έκτοτε έχουν γραφτεί/παιχτεί και συνεχίζουν να παίζονται φανταστικά κομμάτια.

 

το πιάνο έχει 88 πλήκτρα. μια συνήχηση 2 νοτών σημαίνει 88*87=7656 πιθανούς συνδυασμούς. μια συνήχηση 3 νοτών είναι 88*87*86= 658416 συνδυασμοί, ενώ μια ακολουθία 3 νοτών είναι 88^3=681472. αν λάβεις υπόψη τις διαβαθμίσεις δυναμικών και τουσέ και τις ρυθμικές παραλλαγές θα δεις ότι είναι πρακτικά ανεξάντλητος ένας συνδυασμός από 3 μόνο νότες.

 

το ίδιο ακριβώς ισχύει και στην κιθάρα. ακόμα και ο σαφής περιορισμός της κίνησης σε μπλουζ κλίμακα και δωδεκάμετρο σου δίνει την ελευθερία και πρακτικά άπειρες εκφραστικές δυνατότητες

 

edit: βλέπω ότι κάποιοι με προλάβανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΜΑΓΚΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΚΙΘΑΡΑ ΚΟΡΕΣΤΗΚΕ,ΠΑΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εγώ πάντως τώρα που έχω κάνει τα πάντα με τη κιθάρα λέω να μάθω αφρικανική γκάιντα, η οποία ως γνωστών είναι ακόρεστη γιατί περιλαμβάνει 2 δεσμους ανάμεσα στα άτομα του άνθρακα και το κλαβιέ με τα π πλήκτρα.Superfunk ενδιαφέρεσαι?Βρήκα μια καλή σχολή.

 

 

Τέλος πάντων από ότι φαίνεται ορισμένοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η λέξη ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ

υπωδηλώνει ΜΟΥΣΙΚΟ όχι ΑΚΡΟΒΑΤΗ και ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΚΤΗ.Και ναι με τίποτα δε θα έπαιρνα σε συγκρότημα μου κιθαρίστα που δε συνθέτει και αυτοσχεδιάζει.Τι να τον κάνω?Θα βάλω το Band In A Box να παίζει στη θέση του,δε θα αργεί και στις πρόβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλο πράγμα ο αυτοσχεδιασμός και άλλο πράγμα η σύνθεση.Ούτε εγώ θα έπαιρνα κιθαρίστα όχι στην μπάντα, αλλά τα τζάμια να μου πλένει αν δεν μπορούσε να αυτοσχεδιάζει.

 

Νομίζω ότι έχουμε διαφορετικές λέξεις για όμοια πράγματα, με αποτέλεσμα άλλα να λέει η θεια μου, κ άλλα να κουν τα αυτιά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης....

 

http://www.youtube.com/watch?v=t5xMQ1fmomQ (πόσο τον γουστάρω αυτόν)

 

και

 

 

Αυτό θα λέμε τώρα?

 

Στο πρώτο σου βίντεο, έχουμε slap τεχνική μπάσου, η οποία είναι αρχαία

και στο δεύτερο έχουμε tapping το οποίο είναι επίσης πολυ παλιο.

Κ στα video που πόσταρα είναι κάτι διαφορετικο, αλλά είναι πάλι tapping...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λες ' date='πώς θα συνθέσεις αν δε ξέρεις να αυτοσχεδιάζεις?[/quote']

 

Με τη σκέψη, και την πείρα στο τί θα ακουστεί καλό και τι θα ακουστεί άσχημα. Ο Mozart έγραφε κατευθείαν στο χαρτί χωρίς να παίξει τίποτα. Αυτο που λές εσύ στην περίπτωση της σύνθεσης είναι "πειραματισμος" δηλαδή "καθομαι στο πιάνο\κιθάρα και τεστάρω αυτό που σκέφτηκα, αν όντως ακούγεται καλό ή όχι"

Υπάρχει και η περίπτωση να σ αρέσει κάτι που έκανες σε αυτοσχεδιασμό και να το κρατήσεις, αλλά η σύνθεση δεν προυποθέτει αυτοσχεδιασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου θυμίσω ότι ο Mozart έγραφε κλασσική μουσική,στην οποία υπάρχουν πολλοί κανόνες και μπορώ και εγώ να γράψω κάτι που να μην έχω ιδέα πως ακούγεται και που να είναι από μέτριο ως πολύ καλό.Επίσης ο Mozart φανταζόταν την ορχήστρα και τους ήχους, ζούσε ένα κονσέρτο μέσα στο μυαλό του και μετά το αποτύπωνε σε χαρτί.Σε μουσικές όπως fusion, funk ή blues δε νομίζω να μπορείς να γράψεις κάτι στο χαρτί κατευθείαν, ειδικά όταν σημαντικο ρόλο παίζει ο τρόπος και το αίσθημα που θα βάλεις στο παίξιμό σου, πράγμα που δεν αποτυπώνεται στο χαρτί.Ασε που στην jazz οι λίγοι κανόνες που υπάρχουν υπάρχουν για να παραβιάζονται.Πχ άντε γράψε κάτι σε στυλ weαther report χωρίς να αυτοσχεδιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η συζήτηση από ένα σημείο και μετά γίνεται για να γίνει... Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε ότι το x όργανο (και δη η ηλεκτρική κιθάρα) έχει κορεστεί, τι κάνουμε στο noiz, οέο? To όργανο δεν μπορεί να κορεστεί, η φαντασία ενός ανθρώπου πολύ εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου