Προς το περιεχόμενο

Ένα τραγούδι για το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να το έκανες αυτό προφανώς θέλησες να υπερασπιστείς την άποψη ότι ναι μέσα σε 1 λεπτό μπορείς να κρίνεις ένα ολόκληρο κομμάτι!!

 

Mπορεις και παραμπορεις σε αυτο το ειδος της μουσικης (δηλαδη το ειδος που πηγαινει σε ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ δηλαδη μουσικης που απευθυνεται σε ΕΥΡΥ κοινο).

 

Αν το κομματι δεν σε πιανει στα πρωτα 4-8 μετρα ΒΡΑΣΤΑ κι αστα....... :roll: σιγα μη περιμενω το...90' για να το...αξιολογησω.....μιλαμε για ΛΑΪΚΗ μουσικη (με την ΕΥΡΕΙΑ εννοια της) οχι για συμφωνικα εργα (αν και ΟΛΑ τα μεγαλα συμφωνικα εργα απο το πρωτο μετρο σε "πιανουν"......)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα απαντώντας σε σένα menelaos δεν αισθάνθηκα ότι θα έπρεπε να σου ζητήσω συγνώμη' date=' διότι μπήκες στη μέση της συζήτησης και μάλιστα στο χρονικό σημείο που μιλούσα εγώ με τον yameth για το 1 λεπτό ακρόασης. Για να το έκανες αυτό προφανώς θέλησες να υπερασπιστείς την άποψη ότι ναι μέσα σε 1 λεπτό μπορείς να κρίνεις ένα ολόκληρο κομμάτι!!! Αν δεν το έκανες για αυτό το λόγο και κατάλαβα λάθος, για ποιο λόγο πόσταρες το μήνυμά σου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή; Δεν κατάλαβα το λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να σου ζητήσω συγνώμη. :roll:[/quote']

 

 

 

Καλά, εγώ θα έλεγα ένα συγνώμη (επειδή άλλα έγραψα εγώ και άλλα κατάλαβες εσύ, και μου την είπες και λιγουλάκι), αλλά αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός. Πέραν αυτού όμως..... Μπήκα στη μέση της συζήτησης;;;;;;;; Εδώ πέρα είναι forum, δεν είναι τηλέφωνο, ο καθένας γράφει τη γνώμη του επί του θέματος!! Πόσταρα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή επειδή ΤΟΤΕ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM??!?!? 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι σονικ ζεντ, έχεις άδικο. Σε διάφορα σημεία.

 

Στην μίνι αντιπαράθεση με τον Μενέλαο (ας κλείσει εδώ παιδιά).

 

Στους διαγωνισμούς που "κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνονται". Μέγα λάθος. Το ότι εσύ δεν θες / χρειάζεσαι ευκαιρίες για να παρουσιάσεις τη δουλειά σου δεν είναι δικαιολογία.

 

Στην ακρόαση του ενός λεπτού. Δυστυχώς πρέπει να σου πω ότι φαίνεται από μίλια μακριά ότι δεν έχεις σχέση με τις συνθήκες αυτές... αν είχες βρεθεί στη θέση του Μενέλαου πχ., πίστεψέ με ότι τα ίδια πράγματα θα έλεγες. Όλοι όσοι έχουν περάσει από την θέση αυτή θα έδιναν 100% δίκιο σε αυτά που γράφει, και προσωπικά θα έβαζα άνετα και την δικιά μου υπογραφή κάτω από αυτά τα ποστς του. Το τραγούδι πρέπει να έχει αυτό το "κάτι" για να σε πιάσει απ΄τα αυτιά και να σου πει "εδώ είμαι". Αυτά τα μαζεύεις και στο τέλος (ΜΟΝΟ στο τέλος) τα ξαναακούς αρκετές φορές για να αποφασίσεις για το καλύτερο.

 

Στις περιορισμένους μουσικούς ορίζοντες των συμμετεχόντων σε κριτικές επιτροπές. Κι αυτό είναι λάθος. Σχεδόν εξ ορισμού αυτοί έχουν ακούσει τόσα διαφορετικά στυλ και τόσες διαφορετικές προσεγγίσεις μουσικών θεμάτων που είναι αρμόδιοι δια να... ομιλούν - και για να κρίνουν, επίσης. Εσύ το σκέπτεσαι λες και βάλανε τον Χατζηνάσιο να ψηφίσει την καλύτερη μπάντα σε διαγωνισμό νεανικών συγκροτημάτων black metal κάτω των 18. Αυτ(ι)ά από μένα.

 

 

ΥΓ. Και για να μην ξεχνιόμαστε:

 

Κάποιο από τα πετάλια της σειράς g της zoom (g2 g7 g9). ΠΟΛΥ καλές βρωμιές' date=' ανεκτότατα εως καλά καθαρούλια, ΑΘΟΡΥΒΑ (δεν κάνουν καθόλου βόμβο, είναι τελείως ψηφιακά)

 

Ποιο τραγούδι του Χατζηνάσιου ή του Πολυκανδριώτη τους κατατάσει στους Μουσικάρες????[/quote']

 

http://anatolikos.net/fileupload/store/TAKA-TAKATA.wma

(Πρέπει να το έχει εμπεδώσει ως τώρα)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το έκανες αυτό προφανώς θέλησες να υπερασπιστείς την άποψη ότι ναι μέσα σε 1 λεπτό μπορείς να κρίνεις ένα ολόκληρο κομμάτι!!

 

Mπορεις και παραμπορεις σε αυτο το ειδος της μουσικης (δηλαδη το ειδος που πηγαινει σε ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ δηλαδη μουσικης που απευθυνεται σε ΕΥΡΥ κοινο).

 

Αν το κομματι δεν σε πιανει στα πρωτα 4-8 μετρα ΒΡΑΣΤΑ κι αστα....... :roll: σιγα μη περιμενω το...90' για να το...αξιολογησω.....μιλαμε για ΛΑΪΚΗ μουσικη (με την ΕΥΡΕΙΑ εννοια της) οχι για συμφωνικα εργα (αν και ΟΛΑ τα μεγαλα συμφωνικα εργα απο το πρωτο μετρο σε "πιανουν"......)

 

Μπορείς ομως superfunk να μου λύσεις μια απορία; Γιατί κατά κοινή ομολογία περνάνε συνθέσεις-σκουπίδια στο φεστιβάλ θεσσαλονικης και πάντα μα πάντα αρκετά από τα κομμάτια που κόβονται είναι κατά πολύ ανώτερα;;;

 

Τί να πρωτιθυμηθώ από το φεστιβάλ του 2005...

Το ζαμπόν χωρίς λιπαρά;

Το χαμένο τρένο;

;;;;;;;

 

Τί να πρωτοθυμηθώ από το φεστιβάλ του 2006...

Την μπαλάντα του μαλάκα; ( μαλάκα και μαλάκα άκουγες μέσα από την κρατική τηλεόραση !!! )

Της άρνης το νερό; ( στυλ τραγουδιού τόσο παμπάλαιο όσο και οι ρίζες του ελληνικού κράτους και ακόμα παραπέρα )

;;;;;;;;

 

¶ντε να δούμε και φέτος. Γιατί είμαι σίγουρος ότι και πάλι θα γελάσουμε με το... επίπεδο των συνθέσεων;;; :lol: :lol: :lol:

 

Όλα αυτά λοιπόν δεν σου λένε απολύτως τίποτα;;;

Πραγματικά πιστεύεις ότι τα καλύτερα τραγούδια που κατατέθηκαν στο φεστιβάλ 2005 και 2006 ήταν το ζαμπόν χωρίς λιπαρά και ο μαλάκας;

 

Sorry αλλά δεν γουστάρω να με δουλεύουν και να μου λένε ότι αυτά ήταν τα καλύτερα που στάλθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε ευχαριστώ Sonic_Z για την ενημέρωση.

Θα το λάβω υπ'όψη στην επόμενη διοργάνωση που θα κάνω... του Φεστιβάλ Θεσ/νίκης. :wink:

 

Αρκετά όμως. Αν θες προσπάθησε να συνεννοηθείς με τους υπόλοιπους.

καταλάβαμε τις ενστάσεις σου. Μην επαναλαμβάνεσαι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ για το off topic αλλα blοody sunday απο την μια λες να κλεισει εδω μια παρεξηγηση...:

 

Σόρι σονικ ζεντ' date=' έχεις άδικο. Σε διάφορα σημεία.

 

Στην μίνι αντιπαράθεση με τον Μενέλαο (ας κλείσει εδώ παιδιά).

 

..και απο την αλλη για δευτερο ιδιο ποστ μεσα σε λιγες μερες την λες ειρωνικα σε καποιον και αναβεις φωτιες λεγοντας αυτο...:

 

ΥΓ. Και για να μην ξεχνιόμαστε:

 

Κάποιο από τα πετάλια της σειράς g της zoom (g2 g7 g9). ΠΟΛΥ καλές βρωμιές' date=' ανεκτότατα εως καλά καθαρούλια, ΑΘΟΡΥΒΑ (δεν κάνουν καθόλου βόμβο, είναι τελείως ψηφιακά)

 

Ποιο τραγούδι του Χατζηνάσιου ή του Πολυκανδριώτη τους κατατάσει στους Μουσικάρες????

 

http://anatolikos.net/fileupload/store/TAKA-TAKATA.wma

(Πρέπει να το έχει εμπεδώσει ως τώρα) [/quote']

 

οποτε ας κλεισει και το δικο σου θεμα εδω... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα απαντώντας σε σένα menelaos δεν αισθάνθηκα ότι θα έπρεπε να σου ζητήσω συγνώμη' date=' διότι μπήκες στη μέση της συζήτησης και μάλιστα στο χρονικό σημείο που μιλούσα εγώ με τον yameth για το 1 λεπτό ακρόασης. Για να το έκανες αυτό προφανώς θέλησες να υπερασπιστείς την άποψη ότι ναι μέσα σε 1 λεπτό μπορείς να κρίνεις ένα ολόκληρο κομμάτι!!! Αν δεν το έκανες για αυτό το λόγο και κατάλαβα λάθος, για ποιο λόγο πόσταρες το μήνυμά σου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή; Δεν κατάλαβα το λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να σου ζητήσω συγνώμη. :roll:[/quote']

 

 

 

Καλά, εγώ θα έλεγα ένα συγνώμη (επειδή άλλα έγραψα εγώ και άλλα κατάλαβες εσύ, και μου την είπες και λιγουλάκι), αλλά αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός. Πέραν αυτού όμως..... Μπήκα στη μέση της συζήτησης;;;;;;;; Εδώ πέρα είναι forum, δεν είναι τηλέφωνο, ο καθένας γράφει τη γνώμη του επί του θέματος!! Πόσταρα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή επειδή ΤΟΤΕ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM??!?!? 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

Menelaos, ηρέμησε. Απλά θα πρέπει να καταλάβεις και μόνος σου ότι δεν γίνεται να ακούς το 1ο λεπτό ενός κομματιού και να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, πόσο μάλλον το 1ο λεπτό ενός ολόκληρου δίσκου και να κρίνεις ολόκληρο το δίσκο. Απλά δεν γίνεται. Γι αυτό στη συνέχεια μίλησα και για κριτικούς που κάνουν γελοία reviews.

Αυτό που είπα ότι μπήκες στη μέση της συζήτησης ( εννοούσα την παρέμβασή σου ) δεν το είπα για κάτι κακό, μπήκες για να πεις την άποψή σου και πολύ καλά έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά λοιπόν δεν σου λένε απολύτως τίποτα;;;

Πραγματικά πιστεύεις ότι τα καλύτερα τραγούδια που κατατέθηκαν στο φεστιβάλ 2005 και 2006 ήταν το ζαμπόν χωρίς λιπαρά και ο μαλάκας;

 

Η προσωπικη μου αποψη για το φεστιβαλ ειναι πολυ κοντα στην αποψη του γερμανου παραγωγου (στη χωρα του θεωρειται θεος) που φιλοξενουσα στο σπιτι μου την ημερα του φεστιβαλ και το οποιο τον υποχρεωσα να παρακολουθησει για να κατανοησει την.....ελληνικη μουσικη πραγματικοτητα....

 

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΒΑΡΑ ΝΟΜΙΖΕ( ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ) ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΝΝΙΤΑΣ ΠΑΝΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ...

(στο λογο της τιμης μου στο λεω αυτο!!) :lol: :lol:

 

Κατα τη γνωμη μου ολα αυτα τα "φεστιβαλ" και οι διαγωνισμοι δεν προσφερουν (ουτε προσφεραν ποτε ) ΤΙΠΟΤΑ...& καλο ειναι να αγνοουνται για να παμε επιτελους και λιγο μπροστα σε αυτη τη χωρα.... :twisted:

 

Οσο για τα τραγουδια που ..συμμετηχαν βρηκα το ενα πιο βαρετο και οπισθοδρομικο απο το αλλο χωρις καμμια φαντασια σε κανεναν τομεα και με μηδενικη αισθητικη.... :wink: (ενα καρμπον δηλαδη της mainstream ελληνικης μουσικης πραγματικοτητας και τιποτα παραπανω η παρακατω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις Tάκη (σοβαρά). Από τη μια ζητώ να κλείσει μια παρεξήγηση και απ΄την άλλη αναζωπυρώνω μια άλλη... :(

 

 

 

 

 

Παρεξήγηση δεν σημαίνει ότι έχουμε καταλάβει κάτι λάθος για κάποιον άλλο; Tι λάθος να καταλάβω για τον βζου;;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Menelaos' date=' ηρέμησε. Απλά θα πρέπει να καταλάβεις και μόνος σου ότι δεν γίνεται να ακούς το 1ο λεπτό ενός κομματιού και να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, πόσο μάλλον το 1ο λεπτό ενός ολόκληρου δίσκου και να κρίνεις ολόκληρο το δίσκο. Απλά δεν γίνεται. Γι αυτό στη συνέχεια μίλησα και για κριτικούς που κάνουν γελοία reviews.

Αυτό που είπα ότι μπήκες στη μέση της συζήτησης ( εννοούσα την παρέμβασή σου ) δεν το είπα για κάτι κακό, μπήκες για να πεις την άποψή σου και πολύ καλά έκανες.[/quote']

 

 

Hσουνα ποτε σε αυτη τη φαση?Αν οχι, τοτε δεν ξερεις πως ειναι καθε καμμενη εταιρια που υπογραφει τον καθε ΑΤΑΛΑΝΤΟ να βγαλει και να σου στελνει 100αδες cd για να κανεις review. Kαι το ξαναλεω. Σε ενα web-zine, σε ενα περιοδικο, σε ενα οτιδηποτε, δεν μπαινεις ως reviewer για τα παντα, αλλα για κατι που κατεχεις και ξερεις τι θα γραψεις. Πραγμα που σημαινει δεν πας ως "reviewer για rock μπαντες" αλλα για κατι πολυ συγκεκριμενο.

 

Και ναι. Σε αυτα(δεν λεω οτι δεν υπαρχουν π@παρες) μετα απο λιγο καιρο και 100αδες reviews και εχοντας αποκτησει πληρη επαφη και με το hobby αλλα και με την μουσικη ως ειδος, θα μπορεις να κρινεις εναν δισκο ακουγοντας μονο το πρωτο λεπτο απο καθε κομματι(εκτος αν μιλαμε για ειδη τα οποια θελουν παραπανω "ακροαση" οπως το Post rock, progressive). Δηλαδη αν σου ρθει ενας δισκος που βλεπεις οτι ολα τα κομματια ειναι 3λεπτα και 4λεπτα, που οντως πρεπει να δειξεις τα δοντια σου απο την αρχη(και κακα τα ψεμματα τα 3 πρωτα κομματια συνηθως ειναι αυτα που επιλεγονται ως καλυτερα και για αυτο μπαινουν ως τα 3 πρωτα του δισκου) και εσυ χασμουριεσαι, τι παραπανω πρεπει να ακουσεις?

Ναι, θα κατσεις να το ακουσεις ολο, αλλα η γνωμη που ειχες σχηματισει απο τα πρωτα λεπτα ολων των τραγουδιων, δεν προκειται να αλλαξει ουτε στο ελαχιστο οταν θα εχεις ακουσει ολο τον δισκο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου