Προς το περιεχόμενο

Ένα τραγούδι για το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πέραν αυτού' date=' έχοντας κάνει 5 χρόνια σε ένα μικρό webzine οφείλω να σου πω ότι όταν έκανα reviews (που έκανα συνέχεια, έχω κάνει πάνω από 500cds), και ενώ [b']είχα βάλει από μόνος μου τον περιορισμό να επιβάλλω στον ευατό μου να ακούσει τουλάχιστον δύο φορές ένα cd πριν γράψει κριτική[/b], στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ήξερα που θα παίζει ο βαθμός και τι θα γράψω μέσα στο πρώτο λεπτό του δίσκου. Το οποίο δε συμβαίνει επειδή είμαι προκατειλημένος, απλά συνήθως το πράγμα φαίνεται. Αν κάτι αρχίζει τυπικά, συνήθως πάει έτσι μέχρι τέλους. Τώρα αν γίνει η έκπληξη καλοδεχούμενη, αλλά σπάνια. ;)

 

¶κουγες το 1ο λεπτό του δίσκου και έκανες review για ολόκληρο το δίσκο;;;

 

Όχι ρε συ, διάβασέ το λίγο πιο προσεκτικά :) ¶κουγα τον κάθε δίσκο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δύο φορές πριν γράψω κριτική. Απλά λέω ότι συνήθως η γνώμη που είχα μετά το πρώτο λεπτό της ακρόασης δεν άλλαζε με τις δύο πλήρεις ακροάσεις του δίσκου. Φυσικά και δεν είναι δυνατόν να γράψω ολόκληρη κριτική βασισμένος στο πρώτο λεπτό, αυτό έλειπε, απλώς συνήθως το cd πήγαινε ακριβώς όπως το περίμενες εξ αρχής, χωρίς εκπλήξεις.

 

Ρε παιδιά πέραν αυτού, έλεος, μήπως λέω ΜΗΠΩΣ είμαστε λίγο σκληροί με την κάθε κριτική επιτροπή; Δηλαδή συγνώμη αλλά ένα ωραίο κομματάκι δεν είναι απαραίτητο να εντυπωσιάσει μια κριτική επιτροπή. Επίσης μια παραγωγή "καλή για home studio" δεν είναι απαραιτήτως και ΚΑΛΗ. Δηλαδή έλεος, το ότι (μεταξύ μας) εμείς ρίχνουμε τις προσδοκίες όταν ακούμε ένα τραγούδι κάποιου γνωστού ή φίλου δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνει το ίδιο και μια κριτική επιτροπή. Αν κάποιος (φυσικά αυτό συμπεριλαμβάνει και εμένα) στείλει κάτι world-class και απορριφθεί, ok, ας φωνάζει. Αλλά δε νομίζω να έστειλε κάποιος κάτι τέτοιου επιπέδου και να απορρίφθηκε. Χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά, και χωρίς να θέλω ούτε να θίξω κανέναν, ούτε και να πω ότι εγώ είμαι καλύτερος. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ένα τραγούδι που το ακούς και λες "καλούλι" δεν είναι απαραίτητο να πιάσει, και δε νομίζω ότι αυτό είναι θέμα κλίκας ή ρουσφετιού. Στην τελική δεν πιστεύω ότι θα τους χάλαγε στο φεστιβάλ θεσσαλονίκης να βγει κάτι που θα έκανε πάταγο, απλά υποθέτω ότι δε λαμβάνουν κάτι τέτοιο... Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μην παρεξηγηθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μενέλαος θα είχες δίκιο, αν τα τραγούδια που διαγωνίζονταν κ κέρδιζαν τελικά ήταν καλύτερα απο αυτά που απορρίφθηκαν και γενικώς να είναι το ένα καλύτερο απο το άλλο. Τι να θυμηθώ? Το ζαμπόν χωρις λιπαρά, την μπαλάντα του μαλκα ή της αρμης το νερό??? Το μόνο τραγούδι που μ άρεσε ποτε απο το φεστιβάλ ήταν Πύργος της Βαβέλ και το Τζερώνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαος θα είχες δίκιο' date=' αν τα τραγούδια που διαγωνίζονταν κ κέρδιζαν τελικά ήταν καλύτερα απο αυτά που απορρίφθηκαν και γενικώς να είναι το ένα καλύτερο απο το άλλο.[/quote']

 

Παρόλο που συμφωνώ στο ότι βρωμάει συντεχνίλα η όλη υπόθεση (τουλάχιστον σε μένα όπως το βλέπω) θα κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου. Το ότι κάτι δεν μου άρεσε, δεν σημαίνει αμέσως ότι ήταν κατώτερο από κάποιο άλλο που "αδικήθηκε" στα αυτιά μου. :wink:

 

Εξάλλου θυμάμαι όταν αναβίωσε αυτός ο θεσμός, όλοι λέγανε ότι αδικήθηκε η κοπελιά που βγήκε 2η (με κάτι γυαλιά που φορούσε) και όχι 1η, γιατί είχε έντεχνο τραγούδι, ωραίο, άρεσε στον κόσμο κτλ κτλ Εμένα το συγκεκριμένο μου φάνηκε ως τραγικά κάτω του μετρίου. Παρόλα αυτά άρεσε σε άλλους, οπότε....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο ωραίο που είχε αυτη η κοπέλα ήταν ποδια. Πάλι καλα που της έκοψε να βάλει μίνι φούστα τότε... Φαίνεται ότι έτρωγε ζαμπόν χωρίς λιπαρά, γι αυτό δεν ήταν χοντρά και με κυταρίτιδα τα πόδια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτή τότε ήταν χοντρούλα και βγήκε ντυμένη απλά με 1 μαύρο τζιν και μαύρη μπλούζα. Αν έβαζε μινι φούστα τραγουδώντας κάτι που έφερνε σε πυξ-λαξ, τότε θα έτρωγε ντομάτες!

 

Και αντικειμενικά είχε ωραία φωνή!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, το φεστιβαλ δινει στον κοσμο αυτο που ζηταει. Καλως η κακως η ελλαδα μας ειναι ζαμπον χωρις λιπαρα, βας βας, κλαψοπυξλαξοχατζηγιαννης, μπουζουκια, σκυλαδικα στην εθνικη και διαλειμματα εντεχνης κουλτουρας. Τωρα το ποιος φταιει και ποιος συντηρει αυτην την κατασταση ειναι μια αλλη ιστορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς deadenmind ΑΛΛΑ σου ξεφεύγει κάτι πολύ σημαντικό. Το φεστιβάλ τραγουδιού είναι απο το ΚΡΑΤΟΣ από την ΕΡΤ, στηρίζεται από ανθρώπους που μάχονται για το έντεχνο και το ποιοτικό στην Ελλάδα. Δεν μπορείς λοιπον "κουλτουριάρη" κριτικέ να μου φέρνεις το ζαμπόν και τα λιπαρα, ή την μπαλάντα του μαλάκα στο φεστιβάλ ώς έντεχνο και ποιοτηκό και να δικαιολογείς την επιλογή σου ως "είναι μια διαφορετική άποψη, κάτι "ψαγμένο" και πρέπει να ακουστεί"

 

Το φεστιβάλ τραγουδιού δημιουργήθηκε για να προωθεί ΝΕΟΥΣ καλλιτέχνες σο έντεχνο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΤ

Η ώρα της ακρόασης των υποψήφιων τραγουδιών έφτασε. Το δύσκολο έργο της επιλογής 16 τραγουδιών, που θα διαγωνιστούν στις 18 Οκτωβρίου, από τα οποία θα περάσουν τα 10 στον τελικό του Φεστιβάλ που θα γίνει στις 20 Οκτωβρίου, ανέλαβε μία εννεαμελής επιτροπή.

 

Την Παρασκευή το μεσημέρι, παρουσία δημοσιογράφων, παραγωγών ραδιοφώνου και φορέων της πόλης θα ανοιχτούν οι φάκελοι των συντελεστών των τραγουδιών που θα προκριθούν και θα γίνει μια πρώτη, άτυπη ακρόαση των τραγουδιών αυτών.

 

Την Επιτροπή ακρόασης αποτελούν οι:

Γιώργος Χατζηνάσιος, συνθέτης

Θανάσης Πολυκανδριώτης, συνθέτης

Φίλιππος Γράψας, στιχουργός

Σταύρος Σιόλας, τραγουδοποιός (1ος νικητής στο Φεστιβάλ του 2006)

Γιώργος Παντελιάς, τραγουδοποιός/ συγκρότημα Κίτρινα Ποδήλατα

Κεράσα Βατμανίδου, διευθύντρια του Ρ/Σ Ερωτικός

Γιάννης Τσολακίδης, δημοσιογράφος, παραγωγός Ρ/Σ 102 FM

Αντώνης Ανδρικάκης, Γενικός Διευθυντής Ελληνικής Ραδιοφωνίας

Μαργαρίτα Μυτιληναίου, Διευθύντρια Προγράμματος Ραδιοφωνίας

 

Τα σχόλια δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να σας πω και κάτι άλλο; Η επόμενη μέρα τέτοιων φεστιβάλ μου θυμίζει τις αντίστοιχες των καλλιστειών. Όλες αδικήθηκαν προς χάριν της νικήτριας, η οποία σαφώς και είναι 3 φορές πιο άσχημη από αυτές... Χώρια που τις παρουσιάζουν ως τις ωραιότερες Ελληνίδες κάθε χρονιάς, ενώ με 1 απλή βόλτα έξω, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι τπτ περισσότερο από μέτριες, αλλά πολύ ψωνισμένες γυναίκες...

 

Κάτι τέτοιο μου βγαίνει εμένα.... Από Γιουροβιζιον ως και συνοικιακές εκδηλώσεις, πάντα αυτό μου μένει στο τέλος!

 

Για να μην πω τι παίρνουν στην τελική οι νικητές και φάω κανά ξυγυρισμένο ban(-ιο)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου