Προς το περιεχόμενο

Δεν πέρασα στο Μετσόβιο.


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιάξε ένα θέμα "Καμαρώστε τον ........." ( <---Εδώ συμπληρώνεις τον provider της αρεσκείας σου).

Φαντάζομαι ότι ο καθένας απο τους χρήστες είναι υπεύθυνος για το τι κάνει με την παροχή του, όχι;

Όσο για την ιερότητα του πανεπιστημίου και το τι θα κάνουν όσοι βγουν απο εκεί, το bandwidth σε μάρανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ίδια άτομα που ανεβοκατέβαζαν παράνομα λογισμικό και άλλα προιόντα λογισμικου θα απαιτήσουν μετα απο λίγα χρόνια να πληρώνονται (και μάλιστα αδρά ως πτυχιούχοι του μετσόβιου) για πωλήσεις λογισμικού?

 

δηλαδη εσυ που θα γινεις νιντζα και γω καμαριερα, οκ εχουμε το δικαιωμα να κανουμε οτι θελουμε???δεν πιανω το συλλογισμο σου. οκ πυροβολησε εναν τυπο που εκανε υpload μια τσοντα, και μην ασχολεισαι πχ με το οτι η φοιτηση στο πανεπιστημιο ευνοει και καλλιεργει την πειρατια, γιατι οταν σου λενε πχ καν το στο matlab δεν σου δινουνε και ενα licence(καμια φορα σου δινουν και το σπασμενο οι ιδιοι)

 

αν πραγματικα σε ενδιαφερουν βαθυτερα τα ζητηματα περι πειρατικου λογισμικου, κατι στο οποιο κ εγω και αλλοι ειμαστε ιδιαιτερα ευαισθητοι για διαφορους λογους, ανοιξε ενα σοβαρο θεμα να το συζητησουμε εκει.

 

αλλιως δειξε μου το download history σου και την ip σου και το torrent list σου, να σου πω ποιος εισαι, θα μπορουσε να λεει ενα ρητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω κάτι τέτοιο.

 

Να το εκφράσω αλλιώς μήπως καταλάβετε τί εννοώ:

 

"Με τί μούρη θα ζητήσει ο απόφοιτος προγραμματιστής του μετσόβιου (πρών "κατεβασιάρης" από την σύνδεση του πολυτεχνείου, που τον έκανε ό,τι είναι, πληρωμή? Αφού θα υπάρχει πειρατία. Κ με τη μούρη θα καταπολεμήσει την πειρατεία που κάποτε ήταν φάν?"

 

Το θέμα είναι ΗΘΙΚΟ. Ούτε να τους πιάσουμε, ούτε να τους συλλάβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια υποκριτική μούρη που φοράμε σχεδόν όλοι μας κάθε μέρα (που κάνουμε όσα δεν θέλουμε να μας κάνουν) - ξέρεις: Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο κλπ.

Μπορεί μέχρι τότε να έχει μετανοήσει, που ξέρεις;

Επόμενη ερώτηση. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πραγματικα σε ενδιαφερουν βαθυτερα τα ζητηματα περι πειρατικου λογισμικου' date=' κατι στο οποιο κ εγω και αλλοι ειμαστε ιδιαιτερα ευαισθητοι για διαφορους λογους, ανοιξε ενα σοβαρο θεμα να το συζητησουμε εκει.[/quote']

 

Εμένα το λές? Είναι το πιο σοβαρό πόστ μου και απο άποψη περιεχομένου και σύνταξης (ο τρόπος που το άνοιξα και διατύπωσα) και το κάνατε μην πω πώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια υποκριτική μούρη που φοράμε σχεδόν όλοι μας κάθε μέρα (που κάνουμε όσα δεν θέλουμε να μας κάνουν) - ξέρεις: Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο κλπ.

Μπορεί μέχρι τότε να έχει μετανοήσει' date=' που ξέρεις;

Επόμενη ερώτηση. 8)[/quote']

 

Πολύ σωστός. (εσύ nickel όχι ο απόφοιτος και αυτό που θα κάνει)

 

Πόσα κομποσχοίνια πρέπει να μετρήσω για να μετανοήσω και να μου συγχωρεθεί 1gb παράνομου πορνό? :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν καταλαβαίνετε την διαφορά της υπόθεσης.

 

Ναι γίνεται (η πειρατεία) και θα γίνεται πάντα.

 

ΑΛΛΑ

 

¶λλο να την κάνει ΙΔΙΩΤΗΣ απο την σύνδεση του σπιτιού του και άλλο να το κάνει φοιτητής με την σύνδεση του πανεπιστημίου.

 

Το ίδιο είναι από τη στιγμή που σου δίνει τη πρόσβαση να μπείς σε κάποια labs για πρόσβαση στο Internet για προσωπικούς λόγους (δλδ όχι απαραίτητα επιστημονικούς)

 

1ον: εκθέτει το ίδιο το πανεπιστήμιο και

 

Αν και η πειρατεία είναι κάτι κατακριτέο σε γενικές γραμμές είναι πασίγνωστο ότι στα περισσότερα πανεπιστημιακά ιδρύματα του κόσμου γίνεται αυτό... δε περίμεναν να ψαξουν τι γίνεται στο ntua.

 

2ον: ρίχνει την ταχύτητα σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με κάτι σοβαρό με το νέτ του πανεπιστημίου.

 

Με το bandwidth που έχει το ntua είναι πάρα πολύ δύσκολο.

 

Και θέτω το ερώτημα (και θέλω απάντηση)

 

Από το μετσόβιο βγαίνουν άτομα που αύριο μεθαύριο θα ασχοληθούν οι ΙΔΙΟΙ με την ανάπτυξη λογισμικού' date=' τον προγραμματισμό.

 

Τα ίδια άτομα που ανεβοκατέβαζαν παράνομα λογισμικό και άλλα προιόντα λογισμικου θα απαιτήσουν μετα απο λίγα χρόνια να πληρώνονται (και μάλιστα αδρά ως πτυχιούχοι του μετσόβιου) για πωλήσεις λογισμικού?

[/quote']

 

Παρόμοια σχολή έχω τελειώσει σε ΤΕΙ και πίστεψέ με το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που ξέρουν προγραμματισμό είναι υπέρ του Open source.

 

Επίσης μη ξεχνάς πως σε μια σχολή σου αναθέτουν εργασίες πάνω σε πανάκριβα εξιδεικευμένα προγράμματα, τα οποία φυσικά δε πρόκειτε να αγοράσεις για να κάνεις μια εργασία (και πολύ πιθανόν να μη τα έχει αγοράσει ούτε η σχολή) και πολύ δύσκολα μπορείς να βρεις κάποια χρονική περίοδο που το εργαστήριο είναι ανοιχτό για τους φοιτητές στην οποία δεν έχεις κάποια άλλη υποχρέωση για τη σχολή. Ακόμα και να βρεις δεν είναι το ίδιο με το να κάτσεις σπίτι σου με την ησυχία σου ότι ώρα θες για να το μελετήσεις.

 

Φυσικά υπάρχουν και πολλά στραβόξυλα καθηγητες που απαιτουν να κάνεις την εργασία με ένα συγκερκριμένο πρόγραμμα (πχ Word, Powerpoint) και απορρίπτουν τα αντίστοιχα free. Είμαι πολύ χαρούμενος που από τη στιγμή που αποφοίτησα έχω ξεfορτωθεί πολλά άχρηστα (για μένα) προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το πιο σοβαρό πόστ μου και απο άποψη περιεχομένου και σύνταξης (ο τρόπος που το άνοιξα και διατύπωσα)

 

main-animation.gif

 

 

 

 

 

...

 

 

 

 

 

 

how-to-deal-with-annoying-people.jpg

 

 

gun.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι bandwith έχει το μετσόβιο. Έχω δεί να κατεβάζουν με 12ΜΒ το δευτερόλεπτο. Αν ανεβοκατεβάζει ο καθένας με 400kb\s τί θα μείνει όμως?

 

Δεν νομίζω ότι το ίντερνετ (το οποίο μπήκε και πληρώνεται από το κράτος) μπήκε για να το κάνει ό,τι γουστάρει ο καθένας όπως συμβαίνει και στα σχολεια.

 

Δεν αγοράζεις τα προγράμματα (υποθέτω ότι μιλάς για εργασίας σε στυλ CAD που έχουν όντως πανάκριβα προγραμματα). Τα έχουν στους υπολογιστές του πολυτεχνείου να πας να τα κάνεις. (και αποκλειεται να μην υπάρχουν αντίστοιχα open source ή freeware)

 

Είναι υπερ του open source??? Και στις εμπορικές εταιρίες παραγωγής λογισμικού ποιός δουλεύει? Και γιατί λοιπόν στους υπολογιστές του πολυτεχνείου έχουν Windows και όχι Linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο άμα περάσεις από το ΤΕΙ Αθήνας για παράδειγμα θα δεις μέσα στον κυρίως διάδρομο πολλούς πάγκους που πουλάνε DVD & CD με Mp3, ταινίες, προγράμματα τύπου Autocad, matlab, etc.

 

Μέχρι πριν μερικά χρόνια ΟΛΑ τα πανεπιστήμια είχαν πειρατικά software κατά κύριο λόγο.

 

Δεν κατακρίνω εν προκειμένω (δεν έχω καμία όρεξη) κάνω διαπίστωση της πραγματικότητας.

 

Μη σε χαλάει λοιπόν το θέμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου