Προς το περιεχόμενο

Δεν πέρασα στο Μετσόβιο.


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι πολοί οι προγραμματιστές (σε σχέση με τον πληθυσμό του πολυτεχνίου) αλλα αριθμιτικά είναι αρκετοί. Κάθε χρόνο μπαίνουν 600 ηλεκτρολόγοι. Να μην βγαίνουν κάθε χρόνο 100 προγραμματιστές?

 

Σιγά μη μπαίνουν και κανά δυο εκατομμύρια...

 

 

Και ποιος σου είπε ότι και στις σχολές των προγραμματιστών άλλων πανεπιστημίων δεν γίνεται το ίδο?

 

Σίγουρα το ίδιο γίνεται απλά όπως σου είπαν τα παιδά παραπάνω το "κόστος" που έχει αυτό στο bandwidth κάθε ιδρύματος είναι πολυ μικρό και αν ήθελαν θα τους το έκοβαν το βήχα' date=' όχι μόνο τη σύνδεση. Πολλοί ξέρεις αναγκάζονται να κατεβάσουν πειρατικό σοφτςαρε γιατί η οργάνωση πολλών σχολών είναι τόσο γτπ που, όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, σου βάζουν εργασίες σε προγράμματα που δε σου δίνουν και που για να τα αγοράσεις αυθεντικά θες πολλές φορές μερικές χιλιάδες ευρώ. Για τις ταινίες και τις τσόντες, αν κάποιος από τους υπευθύνους είχε πρόβλημα δε θα γινόταν αυτό το πράγμα. Τόσο απλά. Το είπε και ο Χαρίλαος. Κι εγώ είμαι εναντίον της πειρατείας αλλά ο τρόπος που το έθεσες εξ'αρχής είναι τελείως λανθασμένος.

 

Λές για αυτούς που στηρίζουν και προωθούν το open source. Πόσοι είναι αυτοί? Και σε τι ποσοστό απ όσους είναι στο πολυτεχνείο?

 

Πολλοί. Ξέρω ότι γίνεται στο Μετσόβειο, ξέρω ότι γίνεται και στο πολυτεχνείο που σπουδάζω εγώ (στο Αριστοτέλειο). ¶σε κάποιους που το ζουν να ξέρουν καλύτερα από εσένα που απλά πήρες μια μυρωδιά ή απλά εικάζεις.

 

Edit: Δεν το είδα γιατί έγραφα, ο Μήτσος ζωγράφισε πάλι! Θεός!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίδες και στο γεωπονικό ισχύει αυτό. Έχουν ρυθμίσει το bandwith έτσι, ώστε 1 μικρό ποσοστό να "φεύγει" προς τις διάφορες ασχολίες των φοιτητών, το οποίο όμως είναι άσχετο με αυτό της έρευνας. Λάμπρο δεν είναι μόνο οι υπολογιστές που βρίσκονται στην βιβλιοθήκη και είναι άμεσα διαθέσιμοι στον οποιοδήποτε φοιτητή, αλλά και αυτοί στα εργαστήρια-γραφεία.

 

Α ναι και το γεωπονικό πέρασε στην εποχή του Λινουξ βάζοντας Μαντριβα σε όλο το δίκτυο. Πάει η Μικροσοφτ. Ε ρε πρωτοπορίες!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι και το γεωπονικό πέρασε στην εποχή του Λινουξ βάζοντας Μαντριβα σε όλο το δίκτυο. Πάει η Μικροσοφτ. Ε ρε πρωτοπορίες!!!

 

Και στο δικό μου τμήμα όλοι οι υπολογιστές των εργαστηρίων φοράνε Ubuntu πλέον (ξέχασα να το πω). :wink:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι εξελίξεις, όχι αστεία!!! Εγώ σν παμπάλαιος στο ΤΕΙ Πειραιά, μόλις που πρόλαβα την μετάβαση από τα υπολογιστικά φύλλα Lotus 1,2,3 σε Excel 4!!! το 1994! Xoxoxoxoo

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω τα'χω χάσει λίγο μ'αυτό το θρεντ.

 

Ρε παιδιά αν δε συμφωνεί κάποιος με τον Λάμπρο(τζιτζι) πάνω στο θέμα δικαίωμά του. Αλλά να τον πούμε και χαφιέ, λωποδύτη, ρουφιάνο, καταδότη, κτλ νομίζω πάει πολύ και ξεπερνάει τα (όποια) όρια που θέλουμε να βάζουμε στους εαυτούς μας στο ΝΟΙΖ.

 

Ομολογώ δεν πολυκαταλαβαίνω την χρησιμότητα και το νόημα του θρεντ αλλά ως εκεί, έκανα μια διαπίστωση και τέλος. ¶σχετα με το αν κάποιος νιώθει ότι έχει προηγούμενα με τον author του θρεντ τι νόημα έχουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί;

 

Και ο τίτλος; Υποθέτω λόγω του περιπαιχτικού χαρακτήρα αλλάχτηκε από mod. Μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως όλο το σκηνικό σαν τσίρκο μου φαίνεται. Είναι κρίμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο τίτλος; Υποθέτω λόγω του περιπαιχτικού χαρακτήρα αλλάχτηκε από mod.

 

Όλο το θέμα είναι τρομερά αστείο και άσχετο, κρίμα που δεν το πρόλαβα εν τη γεννέση του.

 

Συνεχίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι χαζό να το συνεχίζουμε αυτό το θέμα.Ο λαμπρος ανακάλυψε αυτή την κατάσταση και λογικά ενοχλήθηκε.Και αποφάσησε να το μοιραστεί, με πολύ λάθος τρόπο, μαζί μας.Και ζήτησε κιόλας κάτι να γίνει.

Οπότε?Θα πρέπει ο Superfunk να μη κανει setup σε όργανα φοιτητών του Μετσόβιου?Να απαγορεύονται οι φοιτητές του μετσόβιου στα live των μελών του NOIZ?

Η μήπως να μαζέψουμε υπογραφές και να στείλουμε στον πρύτανη ένα μύνημα του τύπου:

''H διαδικτυακή κοινότητα μουσικής τεχνολογίας Noiz και τα μέλη της θα ήθελαν να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους σχετικά με το φαινόμενο που παρατηρήθηκε να ανεβάζουν φοιτητές σας παράνομες πορνοταινίες από τους υπολογιστές του εργαστηρίου''

 

Τελικά ρε Λαμπρο αφού είσαι τόσο ρομαντικος και θες να εξαλείψεις την πειρατεία ,πάνε στον πρύτανη και πές του αυτό και αυτό, φέρε και τον Ευαγγελάτο, να γίνει ντόρος, να υσηχάσεις και να μας αφήσεις ήσυχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειωσω οτι το μετσοβειο επισημα εχει εναν απο τους σημαντικοτερους ftp servers για ανακτηση ΕΛΕΥΘΡΕΡΟΥ(ανοιχτου κωδικα) λογισμικου.

 

λαμπρο κανε μια βολτα εδω http://ftp.ntua.gr/pub/ .

 

θα βρεις τα παντα, ιδιαιτερα απο bsd και σοβαρες linux διανομες.

ειναι το λιγοτερο αφελες να χαρακτηριζεις ενα ιδρυμα καπως με τοσο αφελη τροπο.

 

επειδη ειμαι κ γω πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης, μπορω να διαβεβαιωσω πως τουλαχιστον στο αριστοτελειο, αν απο γραφειο διδακτορικου παρατηρηθει υποπτη κινηση(στις νησιδες ειναι ολα κομμενα), ΑΜΕΣΩΣ γινεται τηλεφωνα απ τα κεντρικα του δικτυου. ειναι πανευκολο να ελεγχεις το traffic, και ο λογος που το ελεγχουν ειναι για να μην ξεσκιζεται το δικτυο στο UPLOAD, αν υπαρχει προβλημα. στο μετροβειο επειδη εχουν πολλα... κιλα ιντερνετ εxoυν μια ανοχη παραπανω.

 

επισης, αν και το ανεφερε κ ο electric_wizard(εχουμε καποιες κοινες νησιδες), οι υπολογιστες μας ειναι dual boot(η νησιδα των μηχανολογων εδω και χρονια), προγραμματισμο διδασκομαστε πλεον σε περιβαλλον linux, και μαλιστα αρχιζει να υπαρχει τοσο μεγαλο ενδιαφερον, που η διπλωματικη μου εχει θεμα "ελευθερο λογισμικο / λογισμικο ανοιχτου κωδικα και ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑ"

 

δεν το παιζω ξερολλας, ουτε τπτ αλλο, απλα ζω στο πολυτεχνειο 6 χρονια ηδη, οποτε εχω μια λιγααααακι καλυτερη εικονα(εγω και ολοι οι αλλοι φοιτουντες βεβαια).

οποτε, εν γενει , θα σου συστηνα να εισαι λιγοτερο σιγουρος γι αυτα που λες, και να εισαι και περισσοτερο διαλακτικος. ακου και καμια αλλη γνωμη ρε αγορι μου.

 

ειναι λιγακι δισκολο να εισαι παντοτε σωστος και να σε κυνηγαει η μαφια που θελει τον λαμπροτζιτζι φοιμωμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγακι δισκολο να εισαι παντοτε σωστος και να σε κυνηγαει η μαφια που θελει τον λαμπροτζιτζι φοιμωμενο.

 

video%20mafia.jpg

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου