Προς το περιεχόμενο

Δεν πέρασα στο Μετσόβιο.


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάμπρο άμα περάσεις από το ΤΕΙ Αθήνας για παράδειγμα θα δεις μέσα στον κυρίως διάδρομο πολλούς πάγκους που πουλάνε DVD & CD με Mp3' date=' ταινίες, προγράμματα τύπου Autocad, matlab, etc.

 

Μέχρι πριν μερικά χρόνια ΟΛΑ τα πανεπιστήμια είχαν πειρατικά software κατά κύριο λόγο.

 

Δεν κατακρίνω εν προκειμένω (δεν έχω καμία όρεξη) κάνω διαπίστωση της πραγματικότητας.

 

Μη σε χαλάει λοιπόν το θέμα.[/quote']

 

Στην Φιλοσοφική σχολή εδώ σπουδάζω και τα βλέπω. Μην ανυσηχείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω τι bandwith έχει το μετσόβιο. Έχω δεί να κατεβάζουν με 12ΜΒ το δευτερόλεπτο. Αν ανεβοκατεβάζει ο καθένας με 400kb\s τί θα μείνει όμως?

Με 100 Mbps που έχει bandwidth το ΕΜΠ' date=' πάλι θα έχει για όλους.

 

Δεν νομίζω ότι το ίντερνετ (το οποίο μπήκε και πληρώνεται από το κράτος) μπήκε για να το κάνει ό,τι γουστάρει ο καθένας όπως συμβαίνει και στα σχολεια.

Σιγά το έξοδο που επιβαρύνει και το κράτος! Όσο κοστίζει μηνιαία το internet του ΕΜΠ χρειάζεται ο κάθε υπουργός για το σωφέρ και τον bodyguard που έχει, μην τρελαθούμε!

 

Δεν αγοράζεις τα προγράμματα (υποθέτω ότι μιλάς για εργασίας σε στυλ CAD που έχουν όντως πανάκριβα προγραμματα). Τα έχουν στους υπολογιστές του πολυτεχνείου να πας να τα κάνεις. (και αποκλειεται να μην υπάρχουν αντίστοιχα open source ή freeware)

Κάθε σχολή έχει κατά μέσο όρο 150 και βάλε άτομα ανά εξάμηνο. Δεν έχω δει εργαστήρια σχολής με πάνω από 100 υπολογιστές (στη δική μου έχει καμιά 30άρα). Κάνε τους υπολογισμούς σου. Επίσης' date=' βρες μου ένα freeware που να κάνει τα ίδια με το Matlab ή το Visual Studio. Μετά κάνε εργασία και πήγαινέ τη στον καθηγήτη. ¶ν τη δεχτεί, να κάτσω να με βράσεις!!!

 

Είναι υπερ του open source??? Και στις εμπορικές εταιρίες παραγωγής λογισμικού ποιός δουλεύει? Και γιατί λοιπόν στους υπολογιστές του πολυτεχνείου έχουν Windows και όχι Linux?

Η Microsoft είναι παντοκρατορία dude, συνάψανε και ειδική συνεργασία με το ελληνικό Δημόσιο για ακόμα μεγαλύτερα κολλητιλίκια! Να γιατί έχουν Windows! Και ναι, όταν οι μισοί συμφοιτητές μου έχουν αυτοκόλλητα με τον Tux στα laptop τους, μάλλον συμπεραίνω ότι γουστάρουν open source!

Τέλος, πόσες μεγάλες εταιρίες παραγωγής λογισμικού νομίζεις πως έχει η Ελλάδα; Σιγά τη Silicon Valley...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αν κι εγώ δεν πολύ πάω καλά με τους πειρατές (όχι ότι δεν έχω κάποιες σχέσεις με δαύτους), παρόλα αυτά, αυτό είναι άθλιο, κατινίστικο χτύπημα κάτω από τη μέση και ότι άλλο θέλει ο καθένας να συμπληρώσει....

 

Αφού το ανέφερες ξανά και ξανά σε άσχετο thread, άνοιξες δικό σου (ούτε καν το πρόσθεσες σε κάποιο από τα υπάρχοντα που αναφέρονται στην πειρατεία), δίχως κάποιο λόγο. Γιατί; Για να πούμε μπράβο σου και ντροπή και αίσχος στα κωλοπαίδια που κάνουν τέτοια πράματα; ¶ηντε και το είπαμε. Έπειτα;

Σειρά έχουν όλα τα πανεπιστημιακά ιδρύματα σε όλον τον κόσμο, οι διάφορες εταιρίες με τις εταιρικές συνδέσεις και τέλος ο καθένας ξεχωριστά;. Αλήθεια αυτόν τον διαχωρισμό μεταξύ ιδιώτη-πανεπιστημίου δεν την κατάλαβα. Και μην ανησυχείς. Το bandwith που είναι απαραίτητο για την έρευνα (που τόσο κόπτεσαι να μην πάει χαμένο), είναι καταχωρημένο. Αυτό για τα ανεβοκατεβάσματα είναι το διαθέσιμο για την οποιαδήποτε άλλη ασχολία των φοιτητών. Οπότε τουλ. προς αυτό, πρόβλημα μηδέν.

 

Είναι άλλο πράμα να τάσσεσαι κατά της πειρατείας και άλλο πράμα να γίνεσαι ρουφιάνος (αυτή σου η πράξη μόνο ως τέτοια εκλαμβάνεται) και να μην προσφέρεις στην τελική τπτ.

 

Εδώ ο πρώην άρχων του του τομέα του λινουξ στην ibm Bill Hilf, έγινε ο υπεύθυνος καταπολέμησής του εκ μέρους της microsoft (α ρε κακομοίρη torvalds τι άκουσες) αυτό εδώ

"Με τί μούρη θα ζητήσει ο απόφοιτος προγραμματιστής του μετσόβιου (πρών "κατεβασιάρης" από την σύνδεση του πολυτεχνείου, που τον έκανε ό,τι είναι, πληρωμή? Αφού θα υπάρχει πειρατία. Κ με τη μούρη θα καταπολεμήσει την πειρατεία που κάποτε ήταν φάν?"

σε πείραξε;

 

 

Λοιπόν άποψή μου ψοφήσει αυτό το thread και αν θες να πεις κάτι για την πειρατεία, είτε πες το σε άλλο προυπάρχον Thread, ή ξεκίνα κάποιο καινούριο στην σωστή βάση.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύουν μόνο Ελλάδα οι απόφοιτοι του Μετσόβιου. Μην ξεχνάμε ότι είναι από τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα πανεπιστήμια του κόσμου.

 

Ποια είναι η σωστή βάση δηλαδή?

 

Αντε πάλι με το ρουφιάνος...

 

Ο κόσμος το χει τούμπανο...

 

Δηλαδή δεν το ξέρατε? Δεν το ξέρουν όλοι τι γίνεται...

 

Κάνανε αταξία οι φοιτητές του πολυτεχνίου και τους κάρφωσε ο κομπλεξικός Λάμπρος...

 

ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΑΘΑΝΕ ΟΛΟΙ ΔΛΔ???

 

Ειλικρινά ντρέπομαι... :oops: :oops: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7f0bb1ba.jpg

 

Μπράβο παιδί μου Earendil. Ξέρεις να κάνεις κουλουράκια με το mspaint. Μήπως να σε στείλουμε και σένα στο μετσόβιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω 10 άτομα που σπουδάζουν πολυτεχνείο.

 

9 Ηλεκτρολόγους μηχανικούς και 1 Ναυπηγό

 

Απο αυτούς 1 ξέρει τί εστι open source και κανείς δεν χρησιμοποιεί.

 

Και έχω πάει αρκετές φορές πολυτεχνείο και πιστεψε με δεν έιδα ούτε ένα αυτοκόλλητο Tux ούτε μια διανομή linux στ υπολογιστές ούτε κάτι παρόμοιο.

 

Λίγοι είναι αυτοί που ψάχνονται και ασχολούνται με αυτά. Και ξέρεις το γιατί? Γιατι για να γράψεις 19000 μόρια στις πανελλήνιες και να μπείς ηλεκτρολόγος δεν σε ρώτησε κανείς για open source, για θέματα ηθικής κλπ.

Όπως κάθε Έλληνας νέος κοιτάει το εύκολο, και το καλό τζάμπα θα κατεβάσει απ όπου βρεί.

Και αφού, όπως αναφέρθηκε προηγουμένως το σύστημα λειτουργίας του πολυτεχνίου δεν ευνοεί το ψάξιμο και το ευγενές δωρεάν η κατάσταση ανακυκλώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lambrosgg αφού για άλλη 1 φορά στην λέει ολόκληρο φόρουμ, ακόμα δεν καταλαβαίνεις...

 

Στην αρχή νόμιζα ότι έκανες πως δεν καταλαβαίνεις, δυστυχώς διαρκώς αποδεικνύεις, ότι δεν καταλαβαίνεις, όχι ότι κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε λαμπρο τζιτζι στην Βιλαριμπα εχουν πανηγυρι' date=' αντε να πλυνεις κανενα πιατο και μην μας σπας τα @

[img']http://www.agm.me.uk/blog/uploaded_images/fairyliquid-796603.jpg[/img]

 

Αμα σου σπάω τα @ μην απαντάς. Έχει και άλλα τόπικ το noiz να παρακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου