Προς το περιεχόμενο

Θύμα εξαπάτησης.. HELP.....


Ajowerty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα το θέμα <<Ελληνικη πρα-γαματικοτητα...>> και άρχισα να μπαίνω σε βαθιές σκέψεις...

 

Ύστερα από 6 χρόνια παρέα με την πρώτη μου κιθάρα, αποφάσισα να αγοράσω και εγώ ένα καλό όργανο... Με τα πολλά, αποφάσισα την αγορά μιας fender stratocaster..

 

Μετά από σχετική (μικρή) έρευνα, κατέληξα στην FENDER AMERICAN DELUXE HSS STRAT....

 

Ύστερα από ένα Tour σε μαγαζιά της Αθήνας, πήγα στον Καγμάκη, ο οποίος αρχικά με έβαλε μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή, για να δούμε απο το site της Fender την κιθάρα που ήθελα.. Του έδειξα την ακόλουθη.......:

 

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0101500764

 

Όταν μιλήσαμε για το πόσο θα μου την έδινε, τον προειδοποίησα ότι την έχω βρει από το thomann 1190 Ευρώ, και αν έβλεπα υπερβολές στην τιμή, θα την έπαιρνα τελικά απο την Γερμανία... Μου λέει <<θα το ψάξω και θα σε πάρω τηλ.>>

 

Μετά από λίγες μέρες, με ειδοποιεί ότι μου την αφήνει 1150 euros...! Φυσικά, τρέχω, δίνω προκαταβολή και κάνω την παραγγελία...

 

Όταν πάω να την παραλάβω, ξαφνικά ο τύπος που μου έδειξε την κιθάρα δεν με χαιρέτησε καν, μόνο μια ευγενική κοπέλα (ταμίας), μου είπε να ανοίξω την θήκη για την δω.... Έτσι κι έκανα......Το pickguard ήταν άσπρο.... Λέω..<Μπα, μάλλον θα βγαίνει και έτσι, έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν συμπάθησα το λευκό...>>

 

Όταν πήγα σπίτι, έβγαλα τις καρτέλες που είχε πάνω η κιθάρα και από τα κλειδιά κρεμόταν μια καρτα που έλεγε Fender American Deluxe Stratocaster ή κάτι τέτοιο... Μού έφυγε κάθε αμφιβολία όταν το είδα.......

 

...........μέχρι χθές, που χάζευα στο site της Fender, και πήγα στο section που μέσα από το serial, μαθαίνεις την ημερομηνία κατασκευής κάθε Fender κιθάρας..

 

Λέει εκεί πως το Serial number των Deluxe οργάνων αρχίζει από D...

 

E.........η δικιά μου δεν αρχίζει.........!!!!!!!!!!!!

 

Είναι και μαύρη-ασπρη...

 

Τί είναι.......;

 

Αυτή είναι.........:http://www.thomann.de/gr/fender_amstrat_s1_blk_egitarre.htm

 

Aπο την Fender... (απλά η δική μου είναι μαύρη)

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0117002747

 

Με λίγα λόγια, μου πούλησε μια άλλη κιθάρα για deluxe, πιο φθηνή, την οποία την έβρισκα 999 Euros, και εγώ το ανακάλυψα 2 μήνες μετά...!!!

 

Η απορία μου είναι...:

 

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ....;

 

Έχω την απόδειξη κτλ, αλλά....πώς μπορώ να κινηθώ....;

 

Νοιώθω βαθύτατα εξαπατημένος, καθώς δεν μπορώ να αποδείξω ότι είχαμε κανονίσει την αγορά της Deluxe.. Προφανώς θα το αποδώσει σε λανθασμένη συνεννόηση, κάτι που δεν ισχύει, αφού συγκεκριμενοποίησα το μοντέλο που ήθελα....

 

Σας παρακαλώ, αν κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει, ας το κάνει, γιατί απο την στιγμή που το ανακάλυψα, δεν περιγράφεται η αγανάκτησή μου.......

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχει και αλλες διαφορές

1) το σύστημα S-1

2) οι noiseless μαγνήτες

3) το nut

 

για κοιτα γιατι ειναι πολυ κουφη φαση να εβαλε επίτηδες την ταμπελα deluxe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αν είναι να κρατώ επιφύλαξη για κάτι, είναι η ταμπέλα, γιατί δεν την κράτησα...

 

Πάντως S-1 έχουν και οι 2 κιθάρες

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως, νομιζω ομως το whammy bar δεν εχει καπακι. τα ελεγξες?

ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΥ**ΙΑ να κανει τετοιο πραγμα ομως...

 

Παντως αυτην που δειχνεις την εχει 1520 ο καγμάκης.

 

μηπως νομζιε οτι θες μια κοντα στα λεφτα της και μπερδευτηκε?

 

αν ισχυει παντως αυτο με την ταμπέλα προκεται περι αισχους.

 

 

ασσυμετρη απειλή να 'ούμ... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!

 

Η απόδειξη λέει το ακριβές μοντέλο της κιθάρας; Αν όχι πήγαινε και ζήτα του μια απόδειξη που να λέει ΑΚΡΙΒΩΣ το μοντέλο, μαζί με αναγραφή του serial number. Αν "κλωτσήσει" πες του ότι τη χρειάζεσαι για να είσαι σίγουρος για την αγορά σου διότι πιστεύεις ότι έγινε λάθος, κι εξήγησέ του. Ευγενικά. Πες ότι στο κάτω κάτω δεν είναι δυνατόν μια απόδειξη να μην γράφει serial number γιατί τότε θα αφορούσε οποιοδήποτε όργανο και όχι το δικό σου.

 

Δώσε κι άλλα λινκς γιατί μας μπέρδεψες, νομίζω... Με την κιθάρα που ήθελες, που είδες στον Τόμαν, που είδατε μαζί στο pc του μαγαζιού, με το serial σου, με το λινκ στο σάιτ της Fender που αναφέρει το ψαχτήρι για τα serial numbers κλπ. Είσαι σίγουρος ότι τα πρώτα λινκς που μας έδωσες είναι σωστά;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτέλα είναι το μόνο που δεν είμαι σίγουρος από όσα σας είπα, αν την είχα κρατήσει, θα είχα τουλάχιστον μια απόδειξη στα χέρια μου...

 

Το θέμα είναι ότι ήμουν ενθουσιασμένος και σίγουρος για το όργανο που θα αγοράσω, και αποκλείω 100% να μην κατάλαβε καλά....

 

Το έκανε καθαρά να με ξεγελάσει ,και από ότι φαίνεται, τα κατάφερε...

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καταρχάς λυπάμαι που σου έτυχε αυτή η αναποδιά.

 

Πρέπει όμως να καταλάβεις ότι μεγάλο λάθος είναι στη μεριά σου που δεν γνώριζες καλύτερα τι χαρακτηριστικά έχει η κιθάρα που του είπες να φέρει. Π.χ. το Deluxe έχει LSR nut.

 

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα πάντως πήγαινε και εξήγησε την κατάσταση. Για να μη σου κάνει ιστορίες θα σου πρότεινα να πας όταν το μαγαζί θα έχει κόσμο μπας και μαζευτεί για να μην εκτεθεί.

 

Αλλά

 

αν πει οκ μην φύγεις απ'το μαγαζί χωρίς κάποια εγγύηση ότι θα σου φέρει τη σωστή.

 

 

Αν πάλι δε γίνει τίποτα και θες την Deluxe οπωσδήποτε, μπορείς να την πουλήσεις με κάποια μικρή χασούρα (ε τα λάθη πληρώνονται τι να κάνουμε) και μαζεύεις τη διαφορά και πας σε άλλο μαγαζί ή κατευθείαν απ'έξω.

 

Good luck mate :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεις και το ενδεχόμενο να πήρες λάθος κιθάρα μέσα από το χώρο του μαγαζιου; Nα ήταν αραγμένη εκεί για κάποιον άλλο και να την πήρες εσύ; Aν είναι να κάνεις κατηγορίες, να εξαντλήσεις όλα τα ενδεχόμενα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου