Προς το περιεχόμενο

Θύμα εξαπάτησης.. HELP.....


Ajowerty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θήκη τί διαφορά έχει...;

 

Οι διαφορές αυτές είναι σοβαρές, ήμουν όμως καθησυχασμένος, δεν πιστεύω όμως ότι ένα σοβαρό μαγαζί μπορεί να συμπεριφέρεται έτσι στους πελάτες του...

 

Δηλαδή αυτός ποντάρει στο αν δώ ή όχι έγκαιρα την διαφορά...:

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

ΤΥΦΛΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ??

 

 

Φιλε δεν φτανει το προβλημα του?

Μη του την λες και απο πανω.

Δεν ειναι τυφλος, ειναι απειρος δεν σημαινει ομως οτι θα τον κοροιδεψει ο αλλος.

Οταν πας εσυ και ζητας φετα στο supermarket ξερεις αν ειναι απο την Ηπειρο ή απο την βενεζουελα?

Αν του ΖΗΤΗΣΕΙΣ φετα ηπειρου, την ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ για φετα ηπειρου και αποδειχτει οτι ειναι φετα Βενεζουελας να σε βρισω εγω μετα?

Φιλικα delta66

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν η απόδειξη δεν έχει γραμμένο το ακριβές μοντέλο της κιθάρας, χλωμό να μπορέσεις να κάνεις κάτι.

 

Πάντως ένα τηλέφωνο στο ΙΝΚΑ για συμβουλές δεν βλάπτει.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα τις ερωτήσεις του τύπου "τυφλός είσαι" να του τις κάνει ο sf ή εγώ ή κάποιος στο noiz τελος πάντων παρά να πάει στο μαγαζί και να γίνει ρόμπα. Αντικειμενικά τα δύο μοντέλα έχουν εμφανείς διαφορές τις οποίες, κάποιος που έχει κανει μια τυπική ερευνα στον κατάλογο της Fender ή ξέρει να ξεχωρίζει μια ξεχωριστή κιθάρα από μια πιο απλή έκδοση, μπορεί να δει άνετα. Μου φαίνεται απίστευτο το ότι έδωσες 1000¤ για μια κιθάρα χωρίς να μπορείς να την ξεχωρίσεις πριν ακόμα ανοίξει η θήκη (ακόμα και η θήκη της deluxe ειναι διαφορετική και αξιοζήλευτη)...

Εγώ πιστεύω ότι έγινε μπέρδεμα και ο Καγμάκης νόμιζε ότι δεν θέλεις τη deluxe, αλλά το πιο απλο μοντέλο.

 

Ε, εκτός τώρα και αν έκανες τέτοιο λάθος και πήρες από το μαγαζί, χωρίς να σε προσέξει κανεις, την κιθάρα κάποιου άλλου τυχερού ο οποίος ανακάλυψε ξαφνικά ότι η Fender του έγινε deluxe!

 

Οπως και να'χει πάντως νομικά δεν θα βγάλεις τίποτα, από τη στιγμή που πήγες, είδες την κιθάρα, πλήρωσες, πήρες την απόδειξη και έφυγες. Θα σου πουνε αφού την είδες ας μην την έπαιρνες.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα τις ερωτήσεις του τύπου "τυφλός είσαι" να του τις κάνει ο sf ή εγώ ή κάποιος στο noiz τελος πάντων παρά να πάει στο μαγαζί και να γίνει ρόμπα. Αντικειμενικά τα δύο μοντέλα έχουν εμφανείς διαφορές τις οποίες' date=' κάποιος που έχει κανει μια τυπική ερευνα στον κατάλογο της Fender ή ξέρει να ξεχωρίζει μια ξεχωριστή κιθάρα από μια πιο απλή έκδοση, μπορεί να δει άνετα. Μου φαίνεται απίστευτο το ότι έδωσες 1000¤ για μια κιθάρα χωρίς να μπορείς να την ξεχωρίσεις πριν ακόμα ανοίξει η θήκη (ακόμα και η θήκη της deluxe ειναι διαφορετική και αξιοζήλευτη)...

Εγώ πιστεύω ότι έγινε μπέρδεμα και ο Καγμάκης νόμιζε ότι δεν θέλεις τη deluxe, αλλά το πιο απλο μοντέλο.

 

Ε, εκτός τώρα και αν έκανες τέτοιο λάθος και πήρες από το μαγαζί, χωρίς να σε προσέξει κανεις, την κιθάρα κάποιου άλλου τυχερού ο οποίος ανακάλυψε ξαφνικά ότι η Fender του έγινε deluxe!

 

Οπως και να'χει πάντως νομικά δεν θα βγάλεις τίποτα, από τη στιγμή που [b']πήγες, είδες την κιθάρα, πλήρωσες, πήρες την απόδειξη και έφυγες[/b]. Θα σου πουνε αφού την είδες ας μην την έπαιρνες.

 

Μα αυτό είπα, τυπικά είναι ΟΚ, ελπίζω να τα βρουμε όμως, γιατί είναι πραγματικά κρίμα..

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου λυπαμαι για δυο λογους.

Πρωτα απ'ολα γιατι διαπιστωσες οτι η κιθαρα που απεκτησες με πολυ κοπο δεν ειναι αυτη που πραγματικα ηθελες.

Κατα δευτερον......χωρις να θελω να κανω το δικηγορο του συγκεκριμενου εμπορου, νομιζω οτι το μεγαλυτερο φταιξιμο ειναι δικο σου.

Καταρχην,αποκλειεται να σου αφησε 1150 κιθαρα που στον καταλογο του

κανει 1790!!! Για να σου κανει τετοια εκπτωση η ειναι γνωστος σου (πραγμα που απο τα λεγομενα σου το αποκλειουμε)

ή σε συμπαθησε ιδιαιτερα και επομενως δεν θα προσπαθουσε να σε "εξαπατησει" :roll:

Πιστευω πως δεν κανατε καλη συνεννοηση αρχικα για το ποια κιθαρα θελεις.

Μπορει οταν την παρηγγειλες να μην καταλαβε αυτος καλα,αλλα....μετα απο

2 ΜΗΝΕΣ διαπιστωσες οτι αλλο πληρωσες (που δεν το νομιζω) και αλλο πηρες???Καταλαβαινω τον πονο σου ,αλλα μηπως αντι να κατηγορεις για εξαπατηση τον οποιοδηποτε εμπορο να σκεφτεις λιγο ψυχραιμα την ολη διαδικασια που ακολουθηθηκε στην αγορα σου για να διαπιστωσεις ο ιδιος τι δεν πηγε καλα????

Ελπιζω να βρεις την ακρη, οποια κι αν ειναι αυτη.

 

Υ.Γ. Αν ο Καγμακης εχει αρχισει να κανει τετοιες τιμες,με βλεπω να τον

ξαναεπισκεφτομαι συντομα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομα γιατι μου εμεινε απορια.

Οταν εγω πριν κανα 6μηνο πηρα απο εκει μια Strat,

ο ιδιος ο Καγμακης συμπληρωσε το service book της κιθαρας σημειωνοντας το serial number σε αυτο και στον υπολογιστη του αν δεν κανω λαθος στην καρτελα πελατη που μου ανοιξε.Εγινε κατι αντιστοιχο οταν παρελαβες την κιθαρα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρό, αλλά με κάτι τέτοιες πίκρες μαθαίνουμε (όλοι μας)... :?

 

Μη σε παίρνει από κάτω, φχαριστήσου το κιθαρόνι που έχεις, και στην επόμενη αγορά, θα είσαι πολύ πιο προσεκτικός.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και από εμένα.

 

Παίρνω σαν δεδομένο ότι τα πραγματικά περιστατικά της ιστορίας έχουν όπως μας τα περιέγραωε ο φίλος.

 

Η αλήθεια είναι ότι α) η ανεπιφύλακτη παραλαβή της κιθάρας αό τον φίλο και β) η παρέλευση χρονικού διαστήματος 2 μηνών (το οποίο θεωρώ ότι για τις περιστάσεις είναι μάλλον μεγάλο αναφορικά με τον έλεγχο του προϊόντος που αγοράστηκε) μειώνουν αν δεν εξαλείφουν την όποια δυνατότητα νομικής αντίδρασης. Από την άλλη, όπως παρατήρησε και άλλος φίλος νωρίτερα, η ενώπιον οποιασδήποτε Αρχής (Δικαστηρίου, ΙΝΚΑ κλπ) απόδειξη του όποιου γεγονότος, από την στιγμή που ελλείπει κάποιο έγγραφο (παραγγελία, αληλογραφία), φαίνεται εξαιρετικά δύσκολη, αφού είναι ο λόγος του αγοραστή έναντι του λόγου του πωλητή. ¶λλο σημείο είναι ότι, ουσιαστικά, η διαφορά της κιθάρας που παρελήφθη με την κιθάρα που παραγγέλθηκε είναι τέτοιας αξίας που δεν δικαιολογεί την προσφυγή σε δικαστικές ενέργειες λόγω των μεγάλων εξόδων. Τέλος, πάντοτε η απόδειξη "απάτης" είναι εξαιρετικά δύσκολη. Δυστυχώς η θέση του καταναλωτή, ιδίως του όχι τόσο "ψυλιασμένου" καταναλωτή, είναι εξαιρετικά δυσχερής σε αποδεικτικό επίπεδο.

 

Γι'αυτό θα συνηγορήσω κι εγώ με την γνώμη των φίλων που υποστήριξαν την -ευγενική αλλά έντονη- προσωπική επαφή του αγοραστή με τον συγκεκριμένο καταστηματάρχη ή / και την επαφή με την fender αμερικής. Ίσως εκεί εκτιμούν περισσότερο τον υποψήφιο αγοραστή από ό,τι εδώ.

 

Πάντως, η "ασχετοσύνη" ή η απροσεξία του φίλου που αγόρασε την κιθάρα δεν δικαιολογεί την συμπεριφορά του πωλητή, ο οποίος είναι υποχρεωμένος είτε να δώσει στον αγοραστή αυτό που του ζητήθηκε, είτε να πει ότι δεν μπορεί προχωρήσει στην συγκεκριμένη συναλλαγή με τους όρους που τέθηκαν (χαμηλότερο τίμημα) και όχι να παραδώσει ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ από αυτό που παραγγέλθηκε.

 

Πάντως, εάν είναι τα πράγματα έτσι όπως μάς τα περιέγραψε ο φίλος, είναι κρίμα να διαπιστώνεται ότι και ο Καγμάκης, που έχει τόσα χρόνια μαγαζί, συμπεριφέρεται με τον τρόπο αυτό.

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι να διαβάσω όσα γράφτηκαν, οπότε αν το έχει πει ήδη κάποιος συγχωρέστε με.

 

Απάτη υπάρχει μόνο αν σου πούλησαν μία κιθάρα σε τιμή καλύτερης κιθάρας. Αν σου την πούλησαν στην τιμή που ήταν κατάλληλη για την κιθάρα που σου πούλησαν, τότε δεν υπάρχει ζήτημα απάτης, αλλά ζήτημα δικής σου απροσεξίας και ελλειπούς ενημέρωσης.

 

Σε ακόμη πιο απλά ελληνικά: εσύ ήσουν διατεθειμένος να πληρώσεις την κιθάρα που λες ότι δεν σου δώσανε ή απλά πίστεψες ότι βρήκες μία καλύτερη κιθάρα σε "ευκαιρία";

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου