Προς το περιεχόμενο

Κατά μήκος της ταστιέρας...intonation??


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το προβλημα υπαρχει και οταν παιζεις χωρις ενισχυτη (κουφα που λεμε), και δεν υπαρχει προβλημα χορδων (μπαγιατικες π.χ.), τοτε ειναι κατα τη γνωμη μου θεμα κατασκευαστικο. Δηλαδη ή τα ξυλα δεν ειναι τοσο καλα, ή η συναρμολογηση δεν ειναι τοσο καλη, ιδιως αν το οργανο ειναι bolt on.

Γι'αυτο συνηστω σ'ολους οταν αγοραζουν οργανο η πρωτη επαφη να γινεται χωρις ενισχητη, να ακουν δηλαδη τα ξυλα αν παιζουν και μετα τους μαγνητες.

Αν δεν παιζουν τα ξυλα οτι και μαγνητες να βαλεις .....

Αν παιζουν ομως τα ξυλα αλλαζεις μαγνητες και το οργανο αναστενεται.

Φιλικα Σπυρος.

Ενημερωσε μας τι εγινε τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που έκανα ήταν να φέρω πιο κάτω (πιο παράλληλα δλδ) τις χορδές Ε,D απο τη γέφυρα.Δεν ξέρω ακριβώς πώς μου ήρθε,αλλά παίζοντας λίγο μετά,το πρόβλημα είχε ελαττωθεί κάπως αισθητά..Γενικότερα το κακομεταχειρίζομαι και πάνω στο παίξιμο (strumming & κοπάνημα χορδών :lol: :lol: ) .Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Το όργανο είναι deadbolt ή κάπως έτσι ( :lol: ),με κολλημένο το μπράτσο πάνω στο σώμα δλδ.Το intonation ( απο το post του φίλου alter έμαθα τί ειναι κι εγώ), δεν είναι και τόσο καλό, προφανώς απο το κοπάνημα που λέγαμε. :lol: :lol:

Οι νότες ακούγονται κάπως τζούφιες όμως ακόμα,δεν ξέρω μήπως έχει σκεβρώσει, αλλά δε φαίνεται κάτι τέτοιο.

Θα την ψάξω που θα πάει ευχαριστώ σας :) παιδιά

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα τάστα στα προβληματικά σημεία είναι ΟΚ? Οι χορδές? Μήπως έχουν "παραταλαιπωρηθεί" σ' εκείνα τα σημεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε το για ένα καλό σετάπ και θα στρώσει σε μεγάλο βαθμό. Όχι τελείως όμως, αυτά έχουν τα φεντεροκουπιά... :D :D :D

 

Το όργανο είναι deadbolt ή κάπως έτσι ( :lol: )' date='με κολλημένο το μπράτσο πάνω στο σώμα δλδ.[/quote']

 

Ποιός έκανε αυτήν την εξυπνάδα/ηλιθιότητα; Έχω ακούσει για μεταλλικά inserts στο μπράτσο για πιό σφιχτό βίδωμα με το σώμα, αλλά τέτοια "πατέντα" πρώτη φορά ακούω. Ντόπιο "μάστορα" μυρίζομαι...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο συνηστω σ'ολους οταν αγοραζουν οργανο η πρωτη επαφη να γινεται χωρις ενισχητη' date=' να ακουν δηλαδη τα ξυλα αν παιζουν και μετα τους μαγνητες.

Αν δεν παιζουν τα ξυλα οτι και μαγνητες να βαλεις .....

Αν παιζουν ομως τα ξυλα αλλαζεις μαγνητες και το οργανο αναστενεται.[/quote']

 

 

Σωστός.....Δε ξέρω κάποιοι,δε δίνουν και πολύ σημασία στον ακουστικό ήχο μιας ηλεκτρικής,πάντως για μένα είναι πολύ σημαντικό.Ισως επειδή παίζω συχνά unpluggged.Το καλύτερο είναι να κολλήσεις το αυτί σου στο σωμα ,ειδικά εκεί που ενώνεται με το μανικι,και να κτυπήσεις μια συγχορδία .Στην τελική,αυτόν τον ήχο θα πάρουν οι μαγνήτες και θα στείλουν στον ενισχυτ'η.Αμα είναι προβληματικός αυτός ο ήχος,τότε αστα να πάνε...και τους καλύτερους μαγνήτες να βάλεις,πάλι ένα μέτριο ότγανο θα έχεις.

 

Πάντως pastelius όπως και να έχει το πράμα,ρίξε ένα καλό setup στο όργανο ,μόνο καλό θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harilatron: τα τάστα φαίνονται οκ, οι χορδές είναι καινούριες :roll:

@kwstas79: εννοείται με βίδες βρε!ολόκληρη fender θα τις τσιγκουνευότανε?πώς αλλιώς να το κολλήσουν, με ξυλόστοκο ? :lol: :lol:

@οdis13:Πόσο δίκιο έχετε κι εσύ και ο delta, έχω παρατηρήσει το ίδιο ακριβώς..

Συμφωνώ ότι θέλει ένα καλό setup το όργανο για να σφυράει..

 

Θα επανέλθω 8) thanx

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ένα σαν αυτό του μπάρμπα στο avatar σου(εχω κολήσει μιλάμε,πως τον λένε?).Ουτε βίδες,ούτε τάστα,ούτε μαγνήτες και αηδίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα μάστορα να δει το πρόβλημα. Να τσεκάρει relief, μπράτσο γενικά, intonation, τάστα άνισα φαγωμένα, ύψος μαγνητών, action χορδών και θα τη βρει την άκρη. Δεν μπορεί να μη διορθώνεται. Αν πάλι δεν...τότε μάλλον dead spots. Αλλά ψάξτο λίγο!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρόλο το σεταπ, το κουπί σου κάνει πάλι τα ίδια, μην απελπίζεσαι, πολλοί μπασίστες όπως ο Billy Sheehan χρησιμοποιούν ένα βάρος στο headstock, κάποια εταιρεία το βγάζει αυτό το μαραφέτι αλλά δεν θυμάμαι όνομα κλπ. Ο σκοπός του είναι να μετατοπίσει το βάρος του οργάνου με τέτοιο τρόπο ώστε να αποφεύγονται τα dead spots! Έχω και φωτό:

 

instr_01.jpg

 

¶τιμο e(vil)bay, για πάρτη σου αγρυπνώ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου