Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Συνδεσμολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θέλω να κάνω τη παρακάτω συνδεσμολογία, με έναν από τους δύο τρόπους που φαίνονται στο σχεδιάγραμμα (μάλλον το δεύτερο). Αυτό που θέλω να καταφέρω, είναι είτε να ακούω τη κάρτα ήχου κατευθείαν από τα monitors, είτε να ακούω (όχι ταυτόχρονα) το μίκτη από τα monitors, ο οποίος θα είναι συνδεδεμένος με το out της κάρτας ήχου. Έχω εστιάσει μόνο στο out 1/2 της κάρτας ήχου, καθώς εκεί θα συνδέονται τα monitors και το 1 channel του μίκτη.

 

Ο δεύτερος και καλύτερος πιστεύω τρόπος, χρησιμοποιεί και ένα passive line switcher (ή όπως αλλίως λέγονται), όπως αυτός: http://www.smproaudio.com/index.php?option=content&task=view&id=25 . Σχετικά με τη συσκευή αυτή, ισχύει πως δεν επιρρεάζει καθόλου τον ήχο; Επίσης υπάρχει κάποια τέτοια (passive) συσκευή, πιο φθηνή από αυτή του link που κάνει 129 euro;

 

Γενικά μία τέτοια συνδεσμολογία, με καλής ποιότητας καλώδια και βύσματα, θα παρουσιάζει κάποια απώλεια στη ποιότητα του ήχου (λόγω των πολλών καλωδίων και συνδέσεων);

 

Τα monitors, τα καλώδια τους και οι εξόδοι της κάρτας ήχου είναι balanced. Το ίδιο και ο line switcher παραπάνω. Όλα τα υπόλοιπα καλώδια και βύσματα θα επιρρεάσουν την balanced σύνδεση με τα monitors;

 

Τέλος, σχετικά με το πρώτο τρόπο, υπάρχουν y-cables που να "κλέινουν" τη μία από τις δύο εξόδους ή εισόδους τους με κάποιο διακοπτάκι;

 

 

syndesmologia3xk8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το SM M-Patch2, ισχύει ότι δεν προσθέτει θόρυβο, ως passive. Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όμως, το INPUT SELECTION είναι είτε το STEREO (XLR) είτε to AUX (RCA), δεν μπορείς να ακούσεις δηλαδή και τις 2 εισόδους ταυτόχρονα! Στα OUTPUTs μπορείς να συνδέσεις και δεύτερο ζευγάρι ηχείων και να ακούς ταυτόχρονα και στα 4 ηχεία (έχει δύο buttons) ό,τι έχεις επιλέξει ως INPUT. Ενημερωτικά, δουλεύει και χωρίς ρεύμα, εκτός αν θες να χρησιμοποιείς τον ενισχυτή ακουστικών, οπότε πρέπει να το τροφοδοτήσεις με το μετασχηματιστή που υπάρχει στο κουτί. Γενικά, πιστεύω ότι δεν σου δώσει λύση στο πρόβλημά σου.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Michelangel γιατί λες πως το M-Patch2 δεν θα δώσει λύση στο πρόβλημά μου; Όπως φένεται στο σχεδιάγραμμα, χρειάζομαι ένα input που θα συνδεθεί η κάρτα ήχου και δύο outputs, τα οποία δεν θέλω να παίζουν ταυτόχρονα. Αυτό το κάνει το M-Patch2.

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα ερωτήματα ποια είναι η γνώμη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη λύση είναι η σωστή για αυτό που θέλεις να κάνεις .Η πρώτη είναι λάθος.

 

Πάντως φαίνεται ότι δεν έχεις δύσκολο setup,γιατί δεν αλλάζεις χειροκίνητα τα καλώδια για να μειώσεις την ποσότητα καλωδίων και ανταπτόρων που μειώνουν την ποιότητα του ήχου αναπόφευκτα (πράγμα που θέλεις να αποφύγεις φαντάζομαι)?

 

Αργότερα παίρνεις ένα ποιοτικό patchbay που θα σου δώσει άπειρες δυνατότητες συνδεσμολογίας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy thanks. Mέχρι τώρα κάνω τις αλλαγές χειροκίνητα. Νιώθω όμως πως αν το κάνω αυτό συνέχεια θα αρχίσουν να φθείρονται οι υποδοχές της κάρτας ήχου 8O

Όταν λές για patchbay, ποιες είναι οι δυνατότητες μίας τέτοιας συσκευής; Είναι και αυτές passive; Μπορείς να μου δώσεις links για ένα δύο φθηνά παραδείγματα;

 

 

Για τη διατήρηση της balanced σύνδεσης των monitors, θα πρέπει όλα τα καλώδια που χρησιμοποιώ να είναι balanced και αυτά, σωστά; Υπάρχουν όμως ή μπορούν να κατασκευαστούν απο ειδικό, balanced Υ-cables;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Michelangel γιατί λες πως το M-Patch2 δεν θα δώσει λύση στο πρόβλημά μου; Όπως φένεται στο σχεδιάγραμμα' date=' χρειάζομαι ένα input που θα συνδεθεί η κάρτα ήχου και δύο outputs, τα οποία δεν θέλω να παίζουν ταυτόχρονα. Αυτό το κάνει το M-Patch2.

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα ερωτήματα ποια είναι η γνώμη σου;[/quote']

Με αυτό το σκεπτικό, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (διατηρώντας τη συνδεσμολογία που προτείνεις). Για τα άλλα ερωτήματα, δεν έχω την εμπειρία να σου απαντήσω, αλλά γνώμη μου είναι ότι τα Y-cables θα έχουν κάποια επίπτωση στην ποιότητα.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy thanks. Mέχρι τώρα κάνω τις αλλαγές χειροκίνητα. Νιώθω όμως πως αν το κάνω αυτό συνέχεια θα αρχίσουν να φθείρονται οι υποδοχές της κάρτας ήχου 8O

Όταν λές για patchbay' date=' ποιες είναι οι δυνατότητες μίας τέτοιας συσκευής; Είναι και αυτές passive; Μπορείς να μου δώσεις links για ένα δύο φθηνά παραδείγματα;

 

 

Για τη διατήρηση της balanced σύνδεσης των monitors, θα πρέπει όλα τα καλώδια που χρησιμοποιώ να είναι balanced και αυτά, σωστά; Υπάρχουν όμως ή μπορούν να κατασκευαστούν απο ειδικό, balanced Υ-cables;;[/quote']

 

Tα patchbay είναι συσκευές παθητικές σαν αυτό

 

118484.jpg

 

όπου στην πίσω μεριά συνδέεις όλα τα in και out των μηχανημάτων σου και από μπροστά κάνεις την ροή σήματος.

 

Αυτά βέβαια είναι χρήσιμα όταν αποκτήσεις περισσότερα μηχανήματα ώστε να μπορείς να αλλάζεις συνδεσμολογία ροής εύκολα από το μπροστινό panel.

 

Πάντως διάβασε αυτόν τον πολύ χρήσιμο οδηγό

 

http://www.hosatech.com/hosa/downloads/PHB340_350.pdf

 

που εξηγεί πλήρως τις δυνατότητες συνδεσμολογίας με ένα μετατρεπόμενο patchbay.

 

Όσο για να αγοράσεις κάνε ένα search στο thomann για patchbay και θα σου βγάλει πολλές λύσεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Michelangel και εγώ την ίδια αμφιβολία έχω με τα Υ-cables. Ευχαριστώ πολύ!

 

Harry έψαξα λίγο στο net για patchbays. Είδα πως αυτά που έχουν a-gauge βύσματα είναι πολύ πιο φθηνά και αν δεν κάνεις συχνές αλλαγές στις συνδέσεις είναι μια χαρά (τα βύσματά τους φθείρονται πιο γρήγορα από των ακριβότερων b-gauge). Τα τρία patchbays παρακάτω είναι λογίκα αυτής της κατηγορίας. Από τη στιγμή που είναι passive και με πολύ περισσότερη ευελιξία από ένα SM Pro Audio M-Patch 2 που ήθελα να αγοράσω, πιστεύω πως είναι καλύτερο να αγοράσω ένα patchbay. Θα μπορώ όμως να κάνω mute ένα output χωρίς να ξεσυνδέσω κάτι; Με το M-Patch 2 μπορούσα να το κάνω με διακόπτη output switch.

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_px3000_ultrapatch_pro_patchbay.htm

http://www.thomann.de/gr/samson_spatch_patchbay.htm

http://www.thomann.de/gr/samson_spatch_plus.htm

 

 

 

Για τη διατήρηση της balanced σύνδεσης των monitors, θα πρέπει όλα τα καλώδια που χρησιμοποιώ να είναι balanced και αυτά, σωστά; Υπάρχουν όμως ή μπορούν να κατασκευαστούν απο ειδικό, balanced Υ-cables;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι ZombieTone; Αν μιλάς για το mute ενός out του patchbay, το χρειάζομαι γιατί όταν θα ακούω το main out του μίκτη από τα monitors (το οποίο στέλνεται από software τύπου virtual dj), δεν θέλω να ακούω ταυτόχρονα το 1ο out της κάρτας ήχου που πηγαίνει και απευθείας στα monitors. Αν δεις το σχεδιάγραμμα θα καταλάβεις.

 

Αν μιλάς γενικά για τη συνδεσμολογία που θέλω να κάνω, είναι γιατί η κάρτα ήχου μου έχει δύο outputs, τα οποία θέλω να πηγαίνουν στα 2 κανάλια του μίκτη μου. Το 2ο out της κάρτας, πηγαίνει στο κανάλι 2 του μίκτη και το 1ο οut θέλω να πηγαίνει και στο κανάλι 1 του μίκτη, αλλά και στα monitors απευθείας, όταν χρησιμοποιώ cubase. Την απευθείας σύνδεση monitors-κάρτας ήχου, τη θέλω για να αποφύγω απώλειες ήχου, όταν αυτός θα έπρεπε να περάσει πρώτα από το μίκτη μου. Γενικά δε νομίζω πως είναι "ιδανικό" να περάσω τον ήχο από dj μίκτη όταν χρησιμοποιώ cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου