Προς το περιεχόμενο

OD για μπάσο?


iassael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμ καλη ερώτηση δεν είμαι σίγουρος...

Αλλά θέλω να μπορώ να ξεφύγω και να μην είμαι μόνιμα πίσω από την κιθάρα.....

Ανοιχτός σε προτάσεις και θα παω να δοκιμασω.... :D

 

Τον ίδιο προβληματισμό είχα και εγώ όταν άρχισα να ασχολούμαι με το μπάσο. Μέχρι που κάποιος γνωστός μπασίστας μου είπε ότι κάνω το πολύ βασικό λάθος που κάνουν αρκετοί' date=' δηλ να προσπαθώ να παίζω μαζί με την κιθάρα. Το "σωστό" είναι να παίζει το μπάσο τη βασική νότα (και όχι όλες τις πενιές του κιθαρίστα) και να σκάει [b']πάντα[/b] μαζί με την κάσα. Από εκεί και μετά και εγώ είδα διαφορά, και το συγκρότημα απέκτησε μπάσο που ακουγόταν. :wink:

Μήπως κάνεις το ίδιο λάθος με εμένα και παίζεις σαν κιθαρίστας?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παίζω μαζι με τον κιθαρίστα.... θα το δοκιμασω...

τι εννοεις "να σκάει παντα μαζι με την κασα"?

Παντως κατι για να ξεχορίσεις και να βγείς από σχετικά πανω σε κάποιο bass n' drum σολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το "ντουπ" της κασας να σκάει ταυτόχρονα με το "μπββββββββββββββ" του μπάσου. Εγώ αφού το συνειδητοποίησα και το εφήρμοσα αυτό άκουσα και τον ήχο του μπάσου να ξεχωρίζει πολύ καλύτερα στο σύνολο του συγκροτήματος.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ρόλος του μπάσου είναι λίγο έως πολύ παρεξηγημένος...

Το μπάσο είναι η βάση σε ένα συγκρότημα και αποτελεί συνδετικό κρίκο ανάμεσα στα τύμπανα και τις κιθάρες...

 

Δυστυχώς πολλοί μπασίστες παίζουν με την νοοτροπία κιθαρίστα, μέγα λάθος κατά την άποψή μου...

 

και που να ήμουν και μπασίστας

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω.... και το αποφευγω....

αλλα καποιο πεταλακι OD που θα ανέβαζε αισθητά τον ήχο μου?

 

Και γιατί δλδ να στον ανέβαζε και να μην στον κατέστρεφε; Αν παίζεις σαν τους Motorhead τότε το χρειάζεσαι. Αν όχι όμως, στις περισσότερες περιπτώσεις θα είναι περιττό. Πάντως αρκετοί μπασίστες παίζουν με καθαρό ήχο μπάσου και μέσω του σωστού συνδυασμού του με τη μπότα (κυρίως), πετυχαίνουν απίστευτο ήχο.

Με λίγα λόγια θα πρέπει εσύ να καταλάβεις τι θες να παίξεις. Γιατί αν παίζεις ως κιθαρίστας αντί ως μπασίστας, τότε μάλλον βαβούρα θα βγει προς τα έξω. Είναι άλλο πράμα τα τύμπανα, άλλο η φωνή, άλλο το μπάσο και άλλο η κιθάρα, όσο και αν τα 2 τελευταία μοιάζουν εμφανισιακά! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις "να σκάει παντα μαζι με την κασα"?

Εννοεί να έχει Groove!!

 

Το μπάσο δεν είναι απαραίτητο να σκάει μαζί με την μπότα! Αν ακολουθείς αυτή τη φιλοσοφία μόνο πίσω μπορείς να πας και όχι μπροστά! Το μπάσο πρέπει να σκέφτεται μαζί με τα τύμπανα γενικά και να αφομοιώνεται στο στιλ του κομματιού και να ακολουθεί κάποιες βασικές φιλοσοφίες! Πχ στη funk μουσική το ποιο σημαντικό είναι το 1! Αν είσαι σωστός στο 1 στα υπόλοιπα 3/4 μπορείς να παίζεις ότι θέλεις! Αν παίζεις ροκ πρέπει να ξεχάσεις τις δυο τελευταίες χορδές αν παίζεις blues πρέπει να μάθεις να περπατάς, αν παίζεις punk πρέπει να παίζεις με πένα! Δεν υπάρχουν κανόνες, υπάρχει όμως συνειδητοποιημένο παίξιμο!

 

Και βασική αρχή είναι ότι πάνω απ'όλα παίζεις για το κομμάτι και τίποτα άλλο!

 

Τώρα επί του θέματος, αυτό που ζητάς μπορεί να σου το προσφέρει ένα Booster ή ένας κομπρέσορας, το overdrive δεν θα σε βάλει μπροστά αλλά θα χαλάσει τον ήχο σου και θα ζαλίσει τους ακροατές σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας πεις λιγακι τα ακουσματα σου?Για να καταλαβουμε πως θα θελες να ακουγεται το overdrive σου και αν πραγματικα το χρειαζεσαι!Πες μας μερικους μπασιστες που σαρεσει το overdrive που χρησιμοποιουν!

 

Επισης να συμπληρωσω οτι το overdrive στο μπασο με βαση καινουριες μουσικες κυκλοφοριες απο νεες μπαντες της εποχης μας και οσον αφορα την rock-metal μουσικη ειναι σχεδον must!Οι νεες μπαντες μας εχουν δειξει πολλουν νεους τροπους να παιξουμε μπασο και καλο ειναι να μη το αγνοουμε!Οσον αφορα το 'κολημα με τη μποτα' το να το ακολουθει κανεις πιστα το βρισκω αρκετα οπισθοδρομικο..Μεχρι ενα σημειο ναι οκ!Αλλα μην το παρακανουμε..Εκτος βεβαια και αν το groove ειναι νο.1 και μοναδικη προταιρεοτητα (Βλεπε funk).Πολλες φορες ομως μπορει και να ην ειναι επιθμητο κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις "να σκάει παντα μαζι με την κασα"?

Εννοεί να έχει Groove!!

 

Το μπάσο δεν είναι απαραίτητο να σκάει μαζί με την μπότα! Αν ακολουθείς αυτή τη φιλοσοφία μόνο πίσω μπορείς να πας και όχι μπροστά! Το μπάσο πρέπει να σκέφτεται μαζί με τα τύμπανα γενικά και να αφομοιώνεται στο στιλ του κομματιού και να ακολουθεί κάποιες βασικές φιλοσοφίες!

 

+1000

 

drummer και μπασίστας γίνονται ένα.....Δε γίνεται να έχουμε ένα στιβαρό, δεμένο rythm section αλλιώς..... :wink: δηλαδή το βασικότερο σε μία μπάντα....

 

τεσπα στο θέμα μας....ξεφύγαμε :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου