Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένο πλήκτρο...


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαρακο πιο πληκτρο εχει προβλημα?

Αν δεν βγαλεις ακρη και θελεις να το δωσεις στειλε πμ , ενδιαφερομαι για ενα μικρο κλαβιε ,θελω να triggeraro ενα drum machine με χαλασμενα pads που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό:

edirolpcrm1wb3.jpg

 

Δεν ξέρω τι θα το κάνω γιατί μόλις έδωσα το μεγάλο που είχα και έχω μείνει με αυτό τώρα... αν και σκέφτομαι σύντομα να πάρω καινούριο...

δεν ξέρω...[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι εντός εγγύησης γιατί δεν ενημερώνεις το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες;

Γνωστός μου που είχε το ίδιο πρόβλημα του το επισκεύασε η εδώ αντιπροσωπεία στην Αθήνα κάπου στο κέντρο Φιδίου είναι ένα μικρό μαγαζί όπου είναι και το service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, φιλε σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να ανεβασεις φωτο :)

Η συμβουλη μου θα ηταν να παρεις ενα Σπρευ πεπιεσμενου αερα και να το αδειασεις σε αυτο πληκτρο.

Αν μπεις στην διαδικασια να το ανοιξεις μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα σπρευ καθαρισμου ηλεκτρονικων επαφων Philips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου καλε, καλε μου φιλε αν φτασεις στο σημειο να το ανοιξεις να το κανεις με προσεκτικα βηματα γιατι μπορει να χαλασεις ολο το κλαβιε!!sorry που το λεω και αναιρω καποιες αποψεις αλλα οτι και σπρευ να ριξεις δεν θα γινει καλα το πληκτρακι σου!!ειναι κλασσικο προβλημα της edirol(νεκρα πληκτρα) και αυτο γιατι οι σχεδιαστες (τσιγγουνιδες)δεν εχουν ελεγξει τις επιστρωσεις μολιβδου στις λεγομενες βεντουζες(τις φουσκαλες που πατανε τα πληκτρα)!!αν εχεις φυγει απο την εγγυηση(απο οτι καταλαβα ετσι ειναι)τοτε θα κανεις μια πατεντα που την εχω κανει προσωπικα στο yamaha psr-48(ενα παλιο εκπαιδευτικο)το οποιο ειχε 4 νεκρα πληκτρα και τωρα λειτουργει σαν καινουργιο!!!θα ανοιξεις το keyboard και θα σηκωσεις τα πληκτρα ωστε να δεις αυτο το πλαστικο μακρηναρι που εχει σε καθε πληκτρο μια φουσκα, θα δοκιμασεις να το σηκωσεις αυτο το μακριναρι και να το αναποδογιρισεις.στην φουσκα του χαλασμενου παρε ενα μολυβι οχι μυτερο αλλα να εχει χοντρη μυτη και ζωγραφιστο ωστε να επικαλυφθει με μολυβι!δοκιμαζεις και βλεπεις αν δουλευει....αν οχι τοτε θα κωψεις λιγο αλουμινοχαρτο και θα το κολλισεις εκει που το ζωγραφισες πριν!να ξερεις οτι με το αλουμινοχαρτο θα δουλευει στανταρ!αν δεν δουλευει φιλε και με αυτο τοτε εχει προβλημα κυκλωματικο το keyboard με αποτελεσμα να μην μπορεις να κανεις τιποτα παρα μονο service σε αρμοδιο ηλεκτρονικο!

Αν κουρασα ζητω συγνωμη....

 

 

φιλικα Σουλης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη μου με έσωσες!! :lol: :lol:

 

Πήγα στο σημείο που είπες και απλά το καθάρισα με την μπλε μεριά της γόμας (αυτές τις παλιές που είχαμε στο σχολείο) και παίζει μια χαρά τώρα!

 

θένκσ ρε παιδιά.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο!Αλλαεισαι τυχερος που εξυσες μονο την βρομια και οχι την αγωγιμη επιστρωση της φουσκας.Αλλη φορα πολυ απαλα με ενα καθαρο πανακι.

Η σβυστρα και μαλιστα η μπλε πλευρα ειναι οτι χειροτερο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο!Αλλαεισαι τυχερος που εξυσες μονο την βρομια και οχι την αγωγιμη επιστρωση της φουσκας.Αλλη φορα πολυ απαλα με ενα καθαρο πανακι.

Η σβυστρα και μαλιστα η μπλε πλευρα ειναι οτι χειροτερο. :wink:

 

Όντως...και απο οτι βλέπω δεν έκανες ακριβώς οτι σου έγραψε ο Σούλης...

 

Πριν πολλά έτη (1990 μιλάω τώρα) είχα κάνει το ίδιο γιατί αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε πολλά πλήκτρα σε ένα παλιό εκπαιδευτικό psr-127. (Δηλαδή όχι εγώ αλλά ο πατέρας μου. Εγώ ήμουν 11 χρόνων τότε). Μόλις το τρίψαμε με τη γόμα και το κλείσαμε πάλι δούλευε καλά, δεν μπορώ να πω, αλλά μετά απο καμια ώρα έπρεπε να καθίσω πάνω στο πλήκτρο για να παίξει.

 

Η συνέχεια έχει πολύ γέλιο...Ο πατέρας μου πήρε το οργανάκι και απο τα νεύρα του (γιατί ήθελε υπομονή να το ανοίξεις και να το ξανακλείσεις) το πέταξε απο τον τρίτο όροφο κάτω... Πολύ γέλιο!!!

 

Η όλη ιστορία μου βγήκε σε καλό γιατί μετά πήρα το πρώτο μου synth :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λειτουργησε, μια χαρα φιλε!παντως οπως ανεφεραν και ο φιλος ο Νικος και ο taskor εισαι πολυ τυχερος που δουλευει!!!

 

Η όλη ιστορία μου βγήκε σε καλό γιατί μετά πήρα το πρώτο μου synth

Αν το ηξερα Νικο θα το αφηνα και το δικο μου χαλασμενο!!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου