Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για maple καλο σκουπισμα.Τιποτα αλλο.Αντε το πολυ με λιγο βρεγμενο πανακι για να μαλακωσει η μπιχλα.Μετα σκουπισμα με στεγνο.

Για εβενο και rosewood τριβω με τηλεκαρτα η παλια πιστωτικη, για να φυγουν τα χοντρα.Καλο σκουπισμα μετα με micro fibber cloth.

Το σφουγγαρακι κανει και αυτο καλη δουλεια αλλα φροντιζω να μην γινει η μπιχλα τοσο απαιτητικη :P

Lemon oil και σε εβενο και σε rosewood, σκουπισμα και μετα fast fret(αν και προσωπικα δεν μου αρεσει η αισθηση του)

 

Lemon oil οχι σε maple.

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για εβενο και rosewood τριβω με τηλεκαρτα η παλια πιστωτικη

Κόβεις και την τηλεκάρτα ώστε να κάνει γωνία και όχι καμπύλη και καθαρίζει πολύ καλύτερα.

Βέβαια, ότι και να λέμε, το καλύτερο είναι να καθαρίζεται η ταστιέρα μετά από κάθε ενασχόληση. έτσι δύσκολα να μαζέψει μούργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για maple ισως κανει και το υγρο για zippo(λεω ισως γιατι εξαρταται απο την ποιοτητα του φινιρισματος)

 

Παντα δοκιμαζουμε πρωτα με πολυ λιγο υγρο σε ενα πανακι(προτεινω στα τελευταια ταστα στην πλευρα των μπασων χορδων που δεν παιζουμε και πολυ).

Αν σιγουρευτουμε οτι δεν γινεται ζημια τοτε μονο προχωραμε και παραπανω.

 

Βεβαια το zippo ειναι η τελευταια λυση.Πρωτα καθαριζουμε καλα και απλα, και μετα δοκιμαζουμε χημικα

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως, με αναζήτηση βρίσκεις πολλά μιας και κάθε τρεις και λίγο συζητιέται το θέμα καθάρισμα,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=6209.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170324.0

 

Enjoy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω βρει κατι υγρα μαντηλακια καθαρισμου επιπλων απο τον ΑΒβασιλοπουλο και περναω ολη την κιθαρα με αυτα και τριψιμο τα ταστα και μπορω να πω οτι καθαριζουν πολυ καλα.

 

Βεβαια τωρα που διαβασα μερικους να λενε οτι δεν κανουν ολα τα καθαριστικα για ολα τα ξυλα αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι και τα καλυτερα αυτα τα μαντηλακια, παντως η συσκευασια λεει οτι εχουν 5%μη ιονικα και ανιονικατασιεργα και αλας EDTA

 

ξερετε τι ειναι αυτα???   ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντως εγω αποφεύγω τα σύρματα-γυαλόχαρτα, είτε στην ταστιέρα είτε στο πίσω μέρος του neck, όπως κάνουν διάφοροι γνωστοί μου και φρικάρω :) κανείς δεν έπαθε τπτ βεβαίως και μάλλον είναι κόλλημα, απλώ φοβάμαι να χαλάσω την ακεραιότητα του φινιρίσματος, όσο και να έχω πληρώσει το όργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τασιενεργά χρησιμοποιούνται συνήθως στα απορρυπαντικά για τη δημιουργία γαλακτώματος μεταξύ λιπαρής και υγρής φάσης οπότε και να διαλύσουν πιο αποδοτικά λιπαρούς λεκέδες. Μη διαλυμένα στο νερό έχουν απορρυπαντική δράση, αλλά μου φαίνεται πιθανό ότι θα αφήνουν τυχόν κατάλοιπα στη ταστιέρα.

 

Γιατί δε καθαρίζεις όμορφα κ ωραία με καθαρό οινόπνευμα κ lemon oil ή αμυγδαλέλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτό που βγάζω από τα links για τα maple μπράτσα είναι ότι (εκτός από το στεγνό καθάρισμα με πανί) καλό είναι να χρησιμοποιούμε τα ίδια τα καθαριστικά που χρησιμοποιούμε για το σώμα της κιθάρας.

 

  Μια ερώτηση μόνο κι ας ακουστεί παράξενη. Είναι καλό για maple μπράτσο με lacquer finish να χρησιμοποιούμε καθαριστικά/γυαλιστικά σώματος που περιέχουν lacquer?  

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε καθαρίζεις όμορφα κ ωραία με καθαρό οινόπνευμα κ lemon oil ή αμυγδαλέλαιο;

 

Γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα. πρωτη φορα τα ακουω  ;D  ;D

 

αλλα θα δοκιμασω γιατι αποτι φαινεται οι πιο πολλοι αυτα χρησιμοποιουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα τα παλιοτερα thread  που εδωσε η Evil, και επειδη λεγανε για καθαρισμο και γυαλισμα γενικοτερα εχω μια συμβουλη που κολλαει και εδω (αν και αξιζει δικο της thread, ισως forum ολοκληρο! ;D, για στεγνο καθαρισμα γενικης φυσεως: Οτι και να κανετε στη ζωη σας, παρτε τουλαχιστον ενα πανι με microfibers!

 

Κιθαρες? Τζαμια? Γυαλια μυωπιας? Φακους φωτογραφικων μηχανων? Αυτοκινητα? Μπαλες μποουλινγκ? Κανει για τα παντα! Οτι ειναι γυαλιστερο δηλαδη. Ειναι καπως σαν το Windex στο My Big Fat Greek Wedding. Αμα το βρεξεις με χλωροφορμιο κανει και για ξεκαθαρισμα λογαριασμων - και στεγνωνει και πολυ γρηγορα. Βασικα ειναι μαγικο, οποιος χρησιμοποιει ξερει τι λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου