Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Tascam


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα 8ιντσο είναι και το woofer και με παρόμοιες διαστάσεις με τα 8ιντσα (το γουφερ έτσι).

 

Μήν ξεχνάς όμως ότι η απόδοση στα πολύ χαμηλά είναι παράγοντας εξίσου της διαμέτρου και της διαδρομής που διανύει εκ κατασκευής ο κώνος του μεγαφώνου. Οπότε ένα μεγάφωνο ειδικά σχεδιασμένο για sub θα μπορούσε θεωρητικά να είναι και μικρότερο απο τα ηχεία που συμπληρώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι δεν διαφωνώ. Απλά δεν θεωρώ τα σαμπ αυτά απαραίτητα για τα 8ιντσα σε αντίθεση ίσως με τα 5ιντσα. Ίσως και να κάνω λάθος όμως. Γιαυτό και είπα ότι θα περιμένω να τα ακούσω πρώτα, αν και από τα specs της tascam, μάλλον δεν κάνω λάθος.

Εξάλλου με τα σκεπτικό σου ίσως και τα 8ιντσα να είναι πλήρη και να μην τα χρειάζονται τα σαμπ, αλλά ακόμη δεν τα 'δαμε γιαννη τα ονομάσαμε έχω να πω. Οπότε λίγο υπομονή!

 

Αν και μάλλον συμφωνώ με το τελευταίο του npap, αλλά τέλος πάντων...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον ακούτε τον npap, είναι ο σοφός γέροντας του φόρουμ, έχει πολλά να σας διδάξει, και μοιάζει αφόρητα στον Βόγλη. Παππούκο, cheers!  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω να τα βγάλει ο Θωμάς - thomann τα TASCAM VL-A8 στο e-shop του και να τα τσιμπήσω κατευθείαν.

400 euro θα δώσω θα πάρω και 2 euro ρέστα!  ;D

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το πρόβλημα (που μάλλον δεν έχετε καταλάβει) δεν είναι η ποιοτική σχεδίαση και εν τέλει υλοποίηση ενός sub...

είναι το matching του με τα ηχεία που καλείται να συνοδέψει και κατά συνέπεια η διατήρηση της πολυπόθητης

"συνέχειας" στο ακουστικό φάσμα..

 

στην φθηνή κατηγορία τιμής αυτό δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου τόσα χρόνια (ούτε από προσωπική μου εμπειρία

ούτε άλλων που εγώ να γνωρίζω, ούτε καν σε "πακέτα" που έρχονται ως 2.1 από την εταιρεία) και περιμένω εναγωνίως

να μου βάλετε να ακούσω έναν τέτοιο συνδυασμό που να "εξαφανίζει" το πρόβλημα μιλώντας πάντα για "μόνιτορ"

καταστάσεις...

(για ακρόαση όπως προείπα ή και στην περίπτωση του φίλου αν το θέλει αποκλειστικά για χρήση σε e drums,

περί ορέξεως το θεμιτόν...)

επίσης στο home cinema όπου τα sub καλούνται να αναπαράγουν κυρίως effect (εκρήξεις, σεισμούς και καταποντισμούς...),

οι "άμυνες" χαλαρώνουν (αν δεν διαθέτεις βέβαια πχ τα nautilus ως front) και οι reference (κατά το δυνατόν της τσέπης) ανησυχίες, υποβαθμίζονται ... ;D

 

θα επιμείνω λοιπόν μέχρι τότε στην αρχική μου θέση και θα μοιράζω ...αμύγδαλα Κωστή μ'... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα (που μάλλον δεν έχετε καταλάβει) δεν είναι η ποιοτική σχεδίαση και εν τέλει υλοποίηση ενός sub...

είναι το matching του με τα ηχεία που καλείται να συνοδέψει και κατά συνέπεια η διατήρηση της πολυπόθητης

"συνέχειας" στο ακουστικό φάσμα..

 

Ναι τουλ. εγώ το κατάλαβα. Απλά ίσως με τα 5ιντσα να επιτυγχάνεται καλύτερα το ταίριασμα των sub και η όποια συνέχεια στο ακουστικό φάσμα. Δλδ μπορεί να δικαιολογηθεί σε κάποιον βαθμό η χρήση και των 2.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα σε απογοητεύσω Γιάννη μου (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου βεβαίως που το εύχομαι αλλά δεν το ελπίζω...)

 

από την άλλη πάντα δικαιολογείται εύκολα (ειδικά σε περιπτώσεις όπως των Τascam που διαθέτουν low cut filter)

η απόκτηση ενός καλού sub γιατί η χρήση τους σε ένα σπίτι, δεν περιορίζεται αποκλειστικά σε ένα mix...

πχ. αλήθεια πως θα βάλει κάποιος το αποτέλεσμα της δουλειάς του σε έναν φίλο να το ακούσει από το vl 5 ???

με το sub όμως θα τον εντυπωσιάσει αρκούντως και εύκολα...θεμιτόν και αυτό καθότι το να διαθέτει  ένα έστω

και ικανοποιητικό mid field ζευγάρι συμπληρωματικά στο δωμάτιό του, σπανίζει...

 

κάνεις λοιπόν τη μίξη σου στα vl 5 (με κάποιες σύντομες αν θέλεις Α/Β συγκριτικές ακροάσεις και με το sub on)

και μετά κάνε ότι θες ώστε να το απολαύσεις κάνοντας τσιγάρο... ;D

 

στην περίπτωσή μας όμως, από την στιγμή που υπάρχουν τα 8άρια (και αν οι μηχανικοί της Tascam -όπως η μέχρι τώρα γραφή τους συνηγορεί- έχουν κάνει καλή δουλειά στον έλεγχο των χαμηλών ..) δεν τίθεται για μένα δίλημμα για την επιλογή...

(και στο vl 8 βάλε και το sub αν θέλεις για ακόμα περισσότερο εντυπωσιασμό...θα τον πετύχεις με σωστή τοποθέτηση... να σαι σίγουρος...κι ας έχουν την ίδια διάμετρο τα woofer...σε άλλο post στο παρελθόν νομίζω έχω εξηγήσει και τους λόγους...)

 

τα πράγματα αλλάζουν άρδην αν κάποιος ασχολείται με 5.1 mix... (ή απλά θέλει να βλέπει και ταινιούλες γιατί όχι...)

παίρνει 5 VL- A5 με το sub τους ... εκεί όμως ο ανταγωνισμός μεγαλώνει και γιατί πχ να μην πάρει

ένα σετάκι της blue sky που είναι και must και δοκιμασμένα σε ανάλογες καταστάσεις και...και...

 

να ξέρεις ότι οι "παρατηρήσεις" που κάνω κατά καιρούς (και με το συμπάθειο δηλαδής...) πάντα σαν σκοπό έχουν όχι να επιβάλουν επιλογές, αλλά να τις κάνουν πιο συνειδητές..."ξέρω τι θέλω, πως το θέλω και κυρίως γιατί το θέλω"...

αυτό για μένα είναι το ζητούμενο...

τώρα αν η Τascam αλλάξει τα δεδομένα επί του πρακτέου, θάμαι ο πρώτος που θα χαρώ... άλλωστε όταν πρωτάκουσα τα αρχικά vl δεν

πίστευα (μέχρι τότε) ότι με 200 ευρώ μπορεί να υπάρχει reference "άρωμα" σε ένα entry level home mix...

 

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε διαφωνώ κάπου σε όσα λες! Εξάλλου μιας και μου έκατσε στραβή με αυτά που είχα ως τώρα πάω για τα 8αρια.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(νομίζω πως) γενικά ισχύει οτι οσο χαμηλότερα είναι το roll off του δορυφόρου τόσο το καλύτερο. δλδ στην περίπτωση των tascam,προτιμότερο είναι να αρχίζει να μπαίνει το sub απο τους 60-70 κυκλους (αν έχεις το 8άρι),παρά απο τους 100-120 (αν έχεις το 5αρι). οπότε πιο σωστό matching πετυχαίνεις με ένα μεγάλο ηχείο.

διορθώστε με αν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς φίλε johnnyK δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας κι εδώ...

αν υπάρχει low cut στους δορυφόρους, ξεκινάς με την συχνότητα αποκοπής που θέτει έτσι κι αλλιώς

ο κατασκευαστής τους με δεδομένο ότι και το sub διαθέτει ανάλογο high cut και μάλιστα μεταβλητό...

 

όταν δεν υπάρχει (όπως στο πλείστον των περιπτώσεων) τα πράγματα δυσκολεύουν καθότι καλείσαι

να ταιριάξεις την φυσική αποκοπή του μεγαφώνου των χαμηλών και η περιπέτεια ξεκινά με αμφίβολα

αποτελέσματα πάντα μιλώντας για το κατά δυνατόν ιδανικό που καλείται να υπηρετήσει την "αναφορά"

για κάποιο mix...

 

η διάμετρος του woofer είναι ενδεικτική και δεν αποτελεί σε καμμιά περίπτωση απόλυτο κριτήριο για το

που θα τεθεί  το σημείο cross...

ποιος λέει ότι σώνει και καλά ένα 8άρι δηλώνει a priori καλύτερη συχνοτική συμπεριφορά ενός ηχείου πχ. μέχρι τα 70Hz, από ένα 5άρι?

 

για να μην μπλέξουμε και την κλίση αποκοπής  ανά οκτάβα σε dB και την ποιότητα κατασκευής των φίλτρων, όπου καταλαβαίνεις ότι

τα πράγματα περιπλέκονται κι άλλο....

 

εν κατακλείδι η συμβουλή μου είναι  όποιοι δεν διαθέτουν εμπειρία σε ανάλογα matching να αποφεύγουν όσο γίνεται την ενασχόληση

με τέτοια βάρβαρα σπορ... η ευκολία που μετατρέπεται ένα αναπαραγωγικό σύστημα ήχου σε ανεξέλεγκτη γεννήτρια "μπασοβουητού", είναι παροιμιώδης...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου