Προς το περιεχόμενο

προσθηκη νέων ήχων σε KORG TR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Έχω ένα TR και θέλω να περάσω αν γίνεται με κάποιον τρόπο ήχους από VST instruments που χρησιμοποιώ όπως για παράδειγμα τo B4 στο KORG.

Μπορώ να φτιάξω κάπως toυς ήχους και αν ναι πως θα τους μετατρέψω σε format που αναγνωρίζει το TR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ανοίξει ένα σχεδόν ίδιο θέμα πρό καιρού...

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10589&start=0

 

Το μόνο που δεν αναφέρθηκε στο παραπάνω thread είναι οι ήχοι από VST. Αναγκαστικά θα κάτσεις να σαμπλάρεις κάποιο VST και να φορτώσεις τα δείγματα στο TR με τις γνωστές διαδικασίες.

 

Αλλιώς, πούλα το TR και πάρε ένα laptop κι ένα MIDI keyboard να κάνεις τη δουλειά σου. Έτσι κι αλλιώς, οι ήχοι του TR δε σου κάνουν, γιατί το παιδεύεις το θέμα και ψάχνεις πράγματα που θα σου δυσκολέψουν τη ζωή; :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν αναφέρθηκε στο παραπάνω thread είναι οι ήχοι από VST. Αναγκαστικά θα κάτσεις να σαμπλάρεις κάποιο VST και να φορτώσεις τα δείγματα στο TR με τις γνωστές διαδικασίες.

 

Με το samplerobot θα συμπληρώσω που το κάνει αυτόματα και με καλά αποτελέσματα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το samplerobot θα συμπληρώσω που το κάνει αυτόματα και με καλά αποτελέσματα

Χμμ, νόμιζα ότι το samplerobot κάνει το ανάποδο από αυτό που θέλει ο φίλος. Θέλει από VST σε hardware ενώ το samplerobot κάνει cloning κάποιο hardware synth σε VST, σωστά; :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Έχω ένα TR και θέλω να περάσω αν γίνεται με κάποιον τρόπο ήχους από VST instruments που χρησιμοποιώ όπως για παράδειγμα τo B4 στο KORG.

Μπορώ να φτιάξω κάπως toυς ήχους και αν ναι πως θα τους μετατρέψω σε format που αναγνωρίζει το TR?

 

Eίμαι κάτοχος ΜΟΤΙΦ οπότε δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς πως θα το κάνεις αλλά απο όσο ξέρω θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει τον sampler ο οποίος είναι έξτρα και πρέπει να το αγοράσεις.

 

Tα samplerobot είναι αρκετά ακριβό , ο ποιός φτηνός τρόπος είναι χειροκίνητα. Δηλαδή ηχογραφήση δείγμα , δείγμα , 4 νότες ανα οκτάδα, μόνο τις οκτάδες που σε ενδιαφέρουν , και διαφορετικά velocity αν τα χρείαζεσαι.

 

Ενναλακτική λύση και πολύ πιο γρήγορη

 

Το ΜΟΤΙΦ μου έχει μια επιλογή για ηχογράφηση audio που μετά κάνει split το audio σε samples αυτόματα. Αλλά δεν αναγνωρίζει νότες οπότε τα βάζει σε διαδοχικές νότες , ανεξάρτητα απο την μελώδια. Αυτό είναι και ένας πάρα πολυ ταχύς τρόπος να κάνεις sampling. Μπορει το TR σου να έχει κάτι ανάλογο.

 

Τα πλεονέκτημα του Workstation σε σύγκριση με το DAWs είναι οτι τα τελευταία είναι αρκετά δύσχρηστα γιατί στυρίζονται πολύ στα ακατάληλα γιa μουσική , mouse and pc keyboard. Εξάλλου το να σαπλάρεις ενα VST είναι κάτι το πανεύκολο , το να χειριστείς ένα DAW όχι. Ειδικά αν έτσι και αλλιώς είσαι περισσότερο του performance παρά του midi and audio editing.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παλιότερα ρώτησα όντως κάτι ανάλογο αλλά όχι αυτό. Βρήκα το samplerobot και θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη γιατί είναι η πρώτη μου φορά. Όσο για τους ήχους του οργάνου γενικά με καλύπτουν, έχω φτιάξει και δικούς μου αλλά θα ήθελα να προσθέσω και κάτι διαφορετικό...Ευχαριστώ για την αμεσότητά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου