Προς το περιεχόμενο

FoivoELEOS!


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα αυτη η Βανδή καριέρα με μαιμούδες έχει κανει... Θυμηθείτε και το insomnia αλλα και εκείνο το απίστευτο περιστατικό με το φόρεμα της Βισση. Η Βανδή πολύ απλά φόρεσε το ίδιο σε μαιμού έκδοση, Με σήμα την μπανανα :ΡΡΡΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδιά γιατι δεν μπορείτε να τον δείτε σαν επαγγελματία? Πέρα του ότι πιστεύω ότι έγινε επίτηδες η αντιγραφή ακόμη και αν έτυχε δεν είναι δύσκολο!

 

Σκεφτείτε το πολύ απλό: Πόσα τραγούδια έχει γράψει ο Φοίβος? ΑΠΕΙΡΑ! Ποιος θα κάτσει να τα μετρήσει? Δεν είναι φυσικό και επόμενο, στατιστικα να το σκεφτείς ότι κάποια θα μοιάζουν με άλλα? ότι θα μοιάζουν κ μεταξύ τους? Όσο έμπνευση και να έχεις δεν μπορείς να γράψεις τόσα τραγούδια και να είναι όλα αυθεντικά. Και στο κάτω κάτω σεβαστείτε το εξής στο Φοίβο:

 

ΠΗΡΕ ΚΟΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΑΣΑΡΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.

 

Βανδη?

Μαζωνάκης?

Κοκκίνου?

 

Ποιός είπε κομμάτια του Φοίβου και δεν έκανε καριέρα?

 

Επιστρέφω σε αυτό που είπα στην αρχή: Δείτε τον σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ αν θέλετε να "συμφιλιωθείτε" μαζί του. Αν δεν θέλετε βρίζετε τον στο noiz. Το ίδιο του κάνει πιστέψτε με. Αυτός κανει το χαβαλέ του και θυσαυρίζει. Εσείς που τρώγεστε κερδίζετε τίποτα?

 

Όσο αναφορά την κλεψιά... Εμένα δεν μου φάνηκε και τόσο κλεμμένο! Απλά είναι ίδιες συγχορδίες και ρυθμική αγωγή. Με αυτό το σκεπτικό:

 

Το "Δώδεκα" του Καρβέλα

Το "αν μου τηλεφωνούσες" του Χατζηγιάννη

Το "Πριν το τέλος" του Παπακωνσταντινου (δεν ξέρω ποιος το έχει γράψει)

 

και πολλά άλλα είναι κλεμμένα απο το I cant Live (if living is without you).

 

Τα έχω βάλει να ακούγονται ταυτόχρονα και πέφτει το ένα πάνω στ άλλο.

 

 

Για τον Γκύ: Ο τυπάς το έχει γαμ... τελευταία. Την έχει δεί Λαζόπουλος σε στυλ Αλ Τσαντήρι, σχολιάζει τους πάντες και τα πάντα και ειδικά πολιτικά θέματα στα οποία είναι άσχετος με το τί συμβαίνει Ελλάδα και πετάει τρελές κοτσάνες. Στις αρχές όταν είχε μισάωρη εκπομπή στο mad και ήταν πιο σεμνός έβγαζε πολύ γέλιο. Τον έβλεπα τακτικά τότε. Τωρα την ψώνισε. Αν όντως τον απολύσανε καλο θα του κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως τον απολύσανε καλο θα του κάνει.

 

έλα όμως που φαίνεται οτι τον απελυσαν για τη συγκεκριμένη εκπομπή... αν έγινε έτσι ντροπή.

 

όσο για το κομμάτι είναι κλασική κλεψιά φοίβου αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί είναι ετεροχρονισμένη... θα έπρεπε να το είχε κανει πριν απο 2-3 χρόνια ,τότε που το clocks ήταν επιτυχία. αλλά τι να λέμε για τους ανθρώπους που δε τους έφτανε να αντιγραφουν τραγούδια και άρχισαν να ξεσηκώνουν μέχρι και τα videoclip...

 

http://www.youtube.com/watch?v=1_JaPdqd5Aw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σταυρωθεί ο Φοίβος και απονεμηθεί μετάλλιο ανδρείας στον Γκι, επιτρέψτε μου δύο κουβέντες:

 

Α) Το να σατιρίζεις κάτι πασιφανές πιστεύοντας ότι κάνεις και κάτι σπουδαίο, είναι σαν να κοροϊδεύει κάποιος το καθυστερημένο παιδί του χωριού. Θα χασκογελάσουν οι χάχες, αναθρεμμένοι με επιθεωρησιακό χιούμορ και το karma του τύπου θα ανέβει 2-3 βαθμούς από τη βλάχα της γειτονιάς (κι ίσως κανα βράδυ τής τον ακουμπήσει ελαφρώς).

Αν πιστεύετε ότι ο Γκι είναι απλώς ένας πρόσφυγας που δεν είχε (και δεν έχει) στο ήλιο μοίρα και με τα χίλια ζόρια είχε εκπομπή στο mad, μάλλον σας διαφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες (και χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι, κατά βάθος). Αν όντως "τον διώξανε", αυτήν τη στιγμή ο μπαμπάς του θα διαπραγματεύεται για ένα μεγαλύτερο μισθό ή θα του αγοράσει κάτι καλύτερο κι απ' το Mad.

 

Β) Το αν κλέβει ή όχι ο Φοίβος, αφήνει παγερά αδιάφορο το (πρωταρχικό) target group των τραγουδιών του. Αυτό είναι θέμα των -εκάστοτε- Coldplay (αν ποτέ μπουν στον κόπο να ενδιαφερθούν). Το τραγούδι που λέει η Βανδή είναι μια χαρά ακίνδυνο ποπάκι (όποιος κι αν είναι αυτός που το έγραψε).

 

Κι εν τέλει, αισθητικά αν το προσεγγίσουμε (τηρώντας τις αναλογίες για το κοινό στο οποίο απευθύνεται), είναι προτιμότερο τα πιτσιρίκια να ακούνε συμπαθητικά κλεψιμέικα κομματάκια, παρά αυθεντικούς και πρωτότυπους εμετούς.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και αν είναι ο Γκυ, δεν παύει να είναι ένας ΓΑΛΛΟΣ ο οποίος δεν ξέρει καλα καλά Ελληνικά και είναι ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ. Και παιδιά με πτυχία δημοσιογραφίας και φιλολογίας μένουν έξω απο τέτοιες δουλειές.

 

ΪΔΙΕΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΜΟΝΙΚΟ ΡΥΘΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΨΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το κομμάτι όντως θυμίζει clocks αλλά τα δύο τραγούδια δε μοιάζουν περισσότερο απ'ότι πολλά άλλα σεβαστά που μοιάζουν μεταξύ τους. Μπορώ να αρχίσω και με παραδείγματα αν θέλετε...

 

Πάντως αυτό το πυροβολημένο τον Γκι εγώ δεν τον αντέχω με τίποτα. Ίδια εξυπναδούλα με την Καλομοίρα πουλάει, που λέει πέντε μαλακίες σε ασυνάρτητα ελληνικά και γελάμε που και καλά δεν ξέρει να μιλήσει. Χαχα αστείο. Άμα δεν ξέρεις να μιλάς μια γλώσσα μάθε την. Έλεος δλδ! Και επιπλέον, 100+ σε αυτό που ειπώθηκε για αντιγραφή Λαζόπουλου: λέει ό,τι βλακεία του κατέβει μ'ένα και καλά ειρωνικό/αστείο/λαϊκό/αυθεντικό (κατ'εμέ απίστευτα στημένο) υφάκι και κάνει κάτι μεγάλο. Έχουμε πήξει από τέτοια τυπάκια, έβλεπα και τον γιαγκόναν χθες. Έλεος πια, βγαίνει ο κάθε έξυπνος και σε ερώτηση τύπου "τι ψήφισες" λέει "επειδή η ψήφος είναι σαν τη γάτα κάτω από το δέντρο, εγώ προτείνω σε όλους να αλλάξουν αυτοκίνητο και νομίζω ότι ο καλύτερος πολιτικός της ελλάδας ήταν ο Μεταξάς" και γελάνε σαν τα ζώα όλοι από κάτω. Έλεος πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lost highway δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχεις να ποστάρεις αλλά χαίρομαι που ξαναγράφεις (δεν κάνω πλάκα). Τεσπα ούτε η πρώτη φορά ούτε η τελευταία είναι με την αρχαία πια Καρβελοφοιβομπουζουκοβλαχομπαροκολαϊκοποπολαϊφσταϊλοτρεντοκαψουροαηδιοξεπατικωτουροκλεψιά (πες το τρεις φορές γρήγορα που λέει κι ένας φίλος μου). Ας είναι καλά η Britney, οι Faithless, oι... Deep Purple κι ότι παίζει στο cd των "συνθετών" αυτών... Το τι κερδίζουμε εμείς; Tην επίγνωση για το ναυάγιο ενός σημαντικού μέρους της ελληνικής μουσικής πραγματικότητας, όχι του 100% αλλά πολύ πιο πάνω του 50%.

 

ΪΔΙΕΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΜΟΝΙΚΟ ΡΥΘΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΨΙΑ!

 

ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ!! Αμα σας λέω εγώ να μην το αφαιρούμε εμείς το κάρμα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΪΔΙΕΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΜΟΝΙΚΟ ΡΥΘΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΨΙΑ!

 

Ελα βρε! Και ειχα γράψει το "Παψε και σκαρφαλωνε" πάνω στο "Stairway to Heaven" αλλα φοβομουν αγωγές, μηνύσεις και τέτοια σαχλά. Ας το ηχογραφήσω το τιμημένο να βγάλω τα φραγκάκια μου. Και απο έμπνευση... να κι αν ερθει να κι αν δεν έρθει.

Πέρα απο την πλάκα ολοι δίκιο έχουμε, ακόμα και όσοι εξοργιζόμαστε. Ειναι αδικία, αλλα και ο Φοιβος είναι μάστορας της ελληνικής πραγματικότητας. Μαγκιά του ξαναλέω. Όσοι τον ξέρουν δεν λένε και τα καλύτερα για τον χαρακτήρα του, αλλα έτσι βγαίνουν τα φράγκα. Σκεφτείτε μόνο οτι εαν έχετε το 'Θέλω' στον σκληρό σας δίσκο για sharing, μπορεί να πάτε φυλακή. Εαν όμως είχατε (αντι)γράψει το 'Clocks' και το μοσχοπουλάγατε, θα ήσασταν άρχοντες...  Και μην ξεχνάτε τόσα χρόνια κλοπής απο ανατολίτικες επιτυχίες, κομμένες και ραμμένες στα μέτρα ελλήνων τροβαδούρων. Με αυτα τα τσιφτετέλια μεγαλώσε η Ελλάδα. Τώρα θα πειραχτούμε απο ένα clocks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια. Τι χιούμορ είναι αυτό που πλασάρετε? Μες την ηλιθιότητα. Έβλεπα σκερτσάκια και είναι υποτίθεται σε εστιατόριο. Πάει η σερβιτόρα να παρει παραγγελια και λέει ο πελάτης "Θέλω κάτι να τσιμπίσω". Στήνει μάγουλο η σερβιτόρα και λέει "τσιμπήστε με" Και πεθαίνουν στο γέλιο τα μόγγολα απο κάτω. Τέτοιες μαλακίες (emo να το πω? Γλυφάδα να το πω? Λετσοτρέντυ να το πω?) δεν λέγαμε ούτε στο Δημοτικό για να γελάμε. Έλεος πια! Δεν είναι μόνο ο Γκυ. Όλοι οι παρουσιαστές του mad κάνουν τέτοιο χιούμορ.

 

Πάλι καλά που υπάρχει ένας Λαζόπουλος, ενας Μιτσικώστας, τα παιδιά της Ελληνοφρένιας, ο Περρής και κρατάνε στο ύψος της τη σάτυρα και το χιούμορ σε αυτή τη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου