Προς το περιεχόμενο

FoivoELEOS!


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά lambrosgg είσαι πολύ φαουλ σε όλα όσα είπες, αλλά τέλος πάντων...

 

Το γιατί να πάρει αυτός μια εκπομπή (ο Γάλλος που δεν ξέρει σωστά τα ελληνικά) ούτε που το σχολιάζω! Μουσική εκπομπή κάνει, όχι τις ανιχνεύσεις.....

 

Όσο το να κρίνεις κάτι τόσο υποκειμενικό όσο το τι είδους χιουμορ έχει επίπεδο και ποιο όχι, είναι άλλο...

 

Στην τελική τον διώξανε επειδή είπε την αλήθεια. Και τι έπαθε δλδ ο Φοίβος και ο όποιος Φοίβος. Καλό το κάνει που ξανασχολούμαστε επί πόση ώρα μαζί του!

 

Τώρα για τους λόγους της τεράστιας εγχώριας επιτυχίας του, δεν θα το σχολιάσω καν....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Πέρα απο την πλάκα ολοι δίκιο έχουμε, ακόμα και όσοι εξοργιζόμαστε. Ειναι αδικία, αλλα και ο Φοιβος είναι μάστορας της ελληνικής πραγματικότητας. Μαγκιά του ξαναλέω. Όσοι τον ξέρουν δεν λένε και τα καλύτερα για τον χαρακτήρα του, αλλα έτσι βγαίνουν τα φράγκα"

 

Τελικα ομως αυτη ειναι η επικρατουσα αποψη,και δεν αναφερομαι  μονο στο Φοιβο αλλα σε ολο το συνοθυλευμα που επικρατει στο ελληνικο τραγουδι 20 χρονια τωρα."Ναι αλλα αυτος τα κονομαει  κι εσυ κανε κριτικη"

Οι υποστηρικτες αυτης της αποψης ομς ξεχνανε φαινεται οτι δεν ειναι αυτοι που παιρνουνε  τα φραγκα αλλα αυτοι που τους τα δινουνε και οτι πανω απ ολα ειναι ΑΚΡΟΑΤΕΣ .Τι μενει σ αυτους τελικα?

Γιατι ο"Σταυρος του νοτου,Ο δρομος και δεκαδες αλλοι ιστορικοι δισκοι πουλησαν τοτε και εξακολουθουν να πουλανε και σημερα δεκαετιες μετα την ηχογραφηση τους.Κι αυτοι λοιπον κατι κονομησαν τοσα χρονια (λεμε τωρα...)Αλλα και στον ακροατη-αγοραστη κατι η μαλλον πολλα εμειναν.

Για μενα παντως ειναι εξοργιστικο να υποστηριζω την υποβαθμιση της κουλτουρας μου αλλα και της νοημοσυνης μου με το επιχειρημα οτι καποιος ΑΛΛΟΣ  τα κονομαει .Ας το κανει ο ΑΛΛΟΣ τουλαχιστον που μερα με τη μερα γινεται και πλουσιοτερος σε βαρος της αισθητικης μας και της τσεπης μας.ΑΥΤΑ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα παντως ειναι εξοργιστικο να υποστηριζω την υποβαθμιση της κουλτουρας μου αλλα και της νοημοσυνης μου με το επιχειρημα οτι καποιος ΑΛΛΟΣ  τα κονομαει .Ας το κανει ο ΑΛΛΟΣ τουλαχιστον που μερα με τη μερα γινεται και πλουσιοτερος σε βαρος της αισθητικης μας και της τσεπης μας.ΑΥΤΑ.

 

ΕΙναι ομως η πραγματικότητα. Οι ραδιοσταθμοί Φοίβους ζητάνε. Μη τυχόν και προβληματιστεί ο ακροατής και αλλάξει σταθμό. Μη τυχόν ξεφύγουν οι στίχοι απο τη θεματολογία "Σχεση, καψούρα, χωρισμός" και βραχυκυκλώσει ο Έλληνας. Αυτη είναι η νοοτροπία των Ραδιοσταθμών. Γιατι να πληρώνει κουλτούρα η Heaven, όταν το χρήμα πέφτει στα πανηγύρια. Εταιρεία ειναι. Δεν προωθεί την ελληνική κουλτούρα. Προιόντα παράγει. Το χρεος για προώθηση της ελληνικής κουλτούρας, οφείλουν τουλάχιστο να το εξοφλούν οι κρατικοί ραδιοσταθμοί. Πιστεύω οτι στους κρατικούς ραδιοσταθμούς, κάτι καλύτερο γίνεται. Ας αποφασίσουμε μόνο με ποιον θα τα βάλουμε. Με το κράτος, με τον ιδιώτη επιχειρηματία, με τον συνθέτη που κλέβει, με τον στιχουργό που δε τολμά, με τους υπόλοιπους Έλληνες που δεν ακουν ότι κι έμεις?

Υπομονή. Η καλή Ελληνική μουσική υπάρχει, μονο που θα πρέπει να ψάξουμε λίγο πιό βαθιά να την βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μαζί σας για το γενικό επίπεδο των στίχων, απλά θα κάνω μια ερώτηση (χωρίς να υπονοώ ότι το επίπεδο των στίχων που παίζουν στα ραδιόφωνα δεν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ γτπ): γενικώς, στα υπόλοιπα είδη μουσικής εξίσου άθλιοι στίχοι δεν παίζουν κατά μέσο όρο; Συγνώμη, αλλά κατά τη γνώμη μου και στα πιο "ψαγμένα" είδη πάλι μπούρδες γράφουνε και αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια. Είναι δύσκολο να γραψεις στίχους της προκοπής κατά τη γνώμη μου.

 

 

 

Υγ. από τη Γερμανού και τη Δρούτσα βέβαια δεν παίζει να υπάρχει ελεεινότερος στιχουργός. Αυτοί που γράφουν τη μουσική για μένα είναι ok, στους στίχους είναι η μεγάλη ξεφτίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μαζί σας για το γενικό επίπεδο των στίχων, απλά θα κάνω μια ερώτηση (χωρίς να υπονοώ ότι το επίπεδο των στίχων που παίζουν στα ραδιόφωνα δεν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ γτπ): γενικώς, στα υπόλοιπα είδη μουσικής εξίσου άθλιοι στίχοι δεν παίζουν κατά μέσο όρο; Συγνώμη, αλλά κατά τη γνώμη μου και στα πιο "ψαγμένα" είδη πάλι μπούρδες γράφουνε και αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια. Είναι δύσκολο να γραψεις στίχους της προκοπής κατά τη γνώμη μου.

 

 

 

Υγ. από τη Γερμανού και τη Δρούτσα βέβαια δεν παίζει να υπάρχει ελεεινότερος στιχουργός. Αυτοί που γράφουν τη μουσική για μένα είναι ok, στους στίχους είναι η μεγάλη ξεφτίλα.

 

θα συμφωνήσω με το μενέλαο. Αν και δεν ξέρω από στίχους πιστεύω ότι το επίπεδο είναι ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ στην ποπ. Ακόμη και ένας άσχετος μπορεί να το καταλάβει. Η μουσική τουλάχιστον έχει κάτι το πιασάρικο. Που και πού ακούς και ένα σολάκι κιθάρα στα λαικο-πόπ. Σε μερικά υπάρχει και ενδιαφέρον μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μαζί σας για το γενικό επίπεδο των στίχων, απλά θα κάνω μια ερώτηση (χωρίς να υπονοώ ότι το επίπεδο των στίχων που παίζουν στα ραδιόφωνα δεν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ γτπ): γενικώς, στα υπόλοιπα είδη μουσικής εξίσου άθλιοι στίχοι δεν παίζουν κατά μέσο όρο; Συγνώμη, αλλά κατά τη γνώμη μου και στα πιο "ψαγμένα" είδη πάλι μπούρδες γράφουνε και αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια. Είναι δύσκολο να γραψεις στίχους της προκοπής κατά τη γνώμη μου.

 

 

 

Υγ. από τη Γερμανού και τη Δρούτσα βέβαια δεν παίζει να υπάρχει ελεεινότερος στιχουργός. Αυτοί που γράφουν τη μουσική για μένα είναι ok, στους στίχους είναι η μεγάλη ξεφτίλα.

 

θα συμφωνήσω με το μενέλαο. Αν και δεν ξέρω από στίχους πιστεύω ότι το επίπεδο είναι ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ στην ποπ. Ακόμη και ένας άσχετος μπορεί να το καταλάβει. Η μουσική τουλάχιστον έχει κάτι το πιασάρικο. Που και πού ακούς και ένα σολάκι κιθάρα στα λαικο-πόπ. Σε μερικά υπάρχει και ενδιαφέρον μάλιστα.

 

συμφωνώ και εγώ

καλά λέω οτι τους καλυτερους στίχους τους γράφει ο ... NiVo  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου τη σπάει περισσότερο στο ελληνικό μουσικό αντίσκηνο είναι ότι το 90% των τραγουδιστών (και των κουλτουριάρικων) περιορίζεται στην ερμηνεία και περιμένει να τους γράψει μουσική και στίχους κάποιος άλλος.

 

-Πως είναι ο καινούριος σου δίσκος Μαίρη Μαζόχα??

-Ααααα, ο καλύτερος της καριέρας μου!!! Στα τραγούδια 1-5 μου γράφει μουσική η κούλα και στίχους η σούλα, και στα 6-10 μουσική ο μάκης και στίχους ο τάκης!

 

Ό,τι νά'ναι δηλαδή... ::)

 

Μπορείς κύριε μου να γράψεις τραγούδια για να εκφράσεις αυτό που αισθάνεσαι Ε-Σ-Υ?? Κάντο.

Δεν μπορείς?? Ε πάνε άνοιξε σουβλατζίδικο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς κύριε μου να γράψεις τραγούδια για να εκφράσεις αυτό που αισθάνεσαι Ε-Σ-Υ?? Κάντο.

Δεν μπορείς?? Ε πάνε άνοιξε σουβλατζίδικο καλύτερα.

 

Και που θα βρει άτομα να το ανοίξουν το σουβλατζίδικο και να το συντηρούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς κύριε μου να γράψεις τραγούδια για να εκφράσεις αυτό που αισθάνεσαι Ε-Σ-Υ?? Κάντο.

Δεν μπορείς?? Ε πάνε άνοιξε σουβλατζίδικο καλύτερα.

 

Και πώς θα ζήσουν ρε συ τα ΤΟΣΑ σουβλατζίδικα που θα ανοίξουν;;; ;D ;D ;D Πέραν της πλάκας, μην είσαι και απόλυτος, αν κάποιος έχει φωνάρα αλλά δεν είναι καλός στη σύνθεση γιατί να πάει χαμένος; Από την άλλη κάποιος που γράφει καταπληκτική μουσική αλλά δε μπορεί να τραγουδήσει και δε γουστάρει να είναι σ'ένα group γιατί να μη γράψει τραγούδια; Αλλά όντως είναι περίεργο το ότι ΤΟΣΟ λίγοι τραγουδιστές γράφουν, στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nτροπη και αισχος οχι μονο για τον Φοιβο που αν ζουσε στο εξωτερικο θα ηταν στη φυλακη με τοσες αγωγες που θα χε φαει, αλλα και για αυτους που ακουνε αυτα τα αποβλητα. Αυτη ειναι η συγχρονη Ελλαδα κυριοι, θαυμαστε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου