Προς το περιεχόμενο

FoivoELEOS!


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

lost highway δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχεις να ποστάρεις αλλά χαίρομαι που ξαναγράφεις (δεν κάνω πλάκα).

 

Πάει κανα τρίμηνο...(δεν είχα ΗΥ)

Κι εγώ χαίρομαι που σας ξαναβρίσκω.  :)

 

(συγγνώμη για το offtopic)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχει καταλάβει κανείς γιατί ασχολούμαστε με το τι κάνει ο Φοίβος, να μου το πει και εμένα...

 

Καλή ερώτηση. Μεταξύ μας πάντως, ειναι πολύ πιο ενδιαφέρον από την επανάσταση του Γκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που υπάρχει ένας Λαζόπουλος, ενας Μιτσικώστας, τα παιδιά της Ελληνοφρένιας, ο Περρής και κρατάνε στο ύψος της τη σάτυρα και το χιούμορ σε αυτή τη χώρα.

 

Άντε πάλι εκτός θέματος αλλά θα σιγοντάρω. Με τέτοιες διαπιστώσεις μου έρχεται να πηδήξω από... αυτό το ύψος αλλά ευτυχώς, θα είναι σαν να κατεβαίνω από το πεζοδρόμιο. Ας ελπίσουμε να μην περνάει καμιά νταλίκα, χαχαχαχα (για τέτοιο "ύψος" χιουμορ μιλάμε).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα δε με απασχολεί ο γκυ και το χιούμορ του. μερικές φορές έχει πλάκα,τις περισσότερες είναι ψιλοσπαστικό. όμως "προτού σταυρώσουμε" τον γκυ για τα υπέροχα ελληνικά του και το ιδιοφυές χιούμορ του καλό είναι να σκεφτούμε πως δεν έκανε πραξικόπημα για να πάρει κάποια εκπομπή. στο mad άρεσε,προφανώς πούλαγε οπότε σε τι ακριβώς φταίει ο γκυ? (κατα τον ίδιο τρόπο,σε τι ακριβως φταίει ο βας βας που τον φάγαμε στη μάπα ενα χρόνο περισυ?). αν μας προσβάλει η αισθητική του κάθε γκυ το φταίξιμο είναι σε εμας (που τον βλέπουμε) και κυρίως σε αυτούς που του έδωσαν την εκπομπή.

 

και επιμένω ,αν και εφόσον τον έδιωξαν επειδή τόλμησε να ειρωνευτεί τον κολοσσό phoebus-vandi-wind τότε ΝΤΡΟΠΗ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και αν είναι ο Γκυ, δεν παύει να είναι ένας ΓΑΛΛΟΣ ο οποίος δεν ξέρει καλα καλά Ελληνικά

 

Όσο αναφορά την κλεψιά...

 

...

 

Πριν σταυρωθεί ο Φοίβος και απονεμηθεί μετάλλιο ανδρείας στον Γκι, επιτρέψτε μου δύο κουβέντες:

 

Α) Το να σατιρίζεις κάτι πασιφανές πιστεύοντας ότι κάνεις και κάτι σπουδαίο, είναι σαν να κοροϊδεύει κάποιος το καθυστερημένο παιδί του χωριού.

 

Η διαφορά είναι οτι το καθυστερημένο παιδί εδώ, είναι τοπ, υποτιθεται, σε αυτο που λεμε ελληνικη μουσικη βιομηχανια.

Κατα συνεπεια,για το θεμα της σάτιρας (αν δεν πρεπει να σατιριζουμε κατι πασιφανες (ως προς ποιον πασιφανες?)) δεν πρεπει να υπαρχει σατιρα κατά Λιακόπουλου,Καρατζαφέρη και άλλων (τυχαία επιλογή προσώπων που σατιρίζονται) . Αν ηταν περιθωριακά αστεία τυπάκια,θα ηταν οντως κομπλεξική η σάτιρα απέναντι τους.Επειδή όμως εχουν μεγαλυτερη απηχηση από τη δεουσα,τους αρμοζει ενα εστω ξεσκεπασμα.Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω ποτε θα ήταν δόκιμη η σάτιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σατιρίζεις κάτι πασιφανές πιστεύοντας ότι κάνεις και κάτι σπουδαίο, είναι σαν να κοροϊδεύει κάποιος το καθυστερημένο παιδί του χωριού.

 

Η διαφορά είναι οτι το καθυστερημένο παιδί εδώ, είναι τοπ, υποτιθεται, σε αυτο που λεμε ελληνικη μουσικη βιομηχανια.

 

Δεν είναι αυτό το ζήτημα.

Εξάλλου, αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

 

Εν πάση περιπτώσει, παρασχοληθήκαμε.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος πια! Δεν είναι μόνο ο Γκυ. Όλοι οι παρουσιαστές του mad κάνουν τέτοιο χιούμορ.

 

Το διασκεδαστικό μέρος των παρουσιαστών του madtv είναι αυτο ακριβώς. Η προσπάθεια της ευφυΐας να διατηρήσει την αέναη απουσία της απο τα κείμενα τους. Άλλωστε αυτο που πλασάρει το madtv ειναι το εμπόρευμα και όχι η ουσιαστική επικοινωνία με τον θεατή. Πάντως μαγκιά του Γκυ να μην το βουλώσει το στοματάκι του. Μπορεί να το πάσαρε κακόγουστα το σκεπτικό του, αλλα τουλάχιστον δεν σέρβιρε τα σκουπίδια πασπαλισμένα με χρυσόσκονη. Αρχίζει να ξυπνάει διάφορα διαόλια η κουβέντα αυτή και θα πάρει η μπάλα και κάτι δηθεν ροκ σταθμους της χώρας, κάτι δήθεν ροκ περιοδικά και πάει λέγοντας.

ΑΛλα το thread αυτό αφορά το 'Θέλω' και την κατα την γνώμη μου αποτυχημένη αντιγραφή του "Clocks". Θυμάστε την περίπτωση του "my sweet lord" του George Harisson ; Γιατι να το κρύψουμε οτι πρόκειται για ίδια περίπτωση. Μόνο που τότε το δικαστήριο έκρινε ένοχο αντιγραφής τον Χαρισον. Αυτο που έχει ενδιαφέρον είναι η δήλωση των υπολοιπων σκαθαριών. "-Τοσο καιρό μαζί μας στους Beatles, ο Τζωρτζ έπρεπε να γνωρίζει πως να αντιγράφει ένα κομματι χωρίς να το καταλάβει κανεις..." . Αυτα λέν οι σύγχρονοι σοφοί της μουσικής, και υπο αυτο το σκεπτικό, ο Φοίβος έκανε μία αντιγραφή μάυρα χάλια αφου απο παντού μυρίζει το 'πρωτότυπο'. Πουλάει όμως. Ναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου