Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαριλατρόνιο και στο δικό μου λάπτοπ (που δεν είναι μηλαράκι) κάνουν spill test, drop test από 1 μέτρο και διάφορα άλλα που έχω διαβάσει ότι τα κάνουν και σε άλλες εταιρίες... Έεεεεχει πιει...

Πες μου ότι έχεις κι εσύ Tecra, αυτό μόνο πες μου, τέλλλλος... 8)

 

Φίλε Sotoman, ο ποιητής θέλει προφανώς να επισημάνει κάποια πολύ σοβαρά προβλήματα που έχουν αντιμετωπίσει, αντιμετωπίζουν ή πρόκειται να αντιμετωπίσουν οι χρήστες των Mac. Πολλά από αυτά αφορούν κυρίως τους Έλληνες χρήστες και έχουν να κάνουν με την αντιπροσωπεία-τσίρκο που ονομάζεται Rainbow.

 

Eye, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η ατάκα που παρέθεσες είναι απόλυτα αληθής! Μετά από 2 ώρες εργασίας, το MacBook Pro με λίγο λαδάκι κάνει άνετα για τηγάνισμα μπακαλιάρου! Τουλάχιστον το παραδέχονται τα παιδιά! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρεται!

λοιπον υπαρχουν και κομπιουτεριστικοι και μουσικοι λογοι για να παρεις Mac και ΜΟΝΟ Mac!!!!!

 

το hardware ειναι πολυ δυνατο και γρηγορο κλπ κλπ αλλα!!!τι γινεται οταν δεν μπορεις να το εκμεταλευτεις???τζαμπα το χεις!!!!οποτε τι να τον κανεις τον quad core οταν ενα os δεν μπορει να τον εκμεταλευτει!!!?τι να τα κανεις τα 4 gb ram οταν ενα os δεν μπορει να τα διευθηνσιοδοτησει??!!!

Τα vista δουλευουν τοσο γρηγορα σε ενα καινουριο πισι οσο τα xp στο παλιο σου!!!(βλακεια ε???!!)

εχουν registry!!!!!!(ασχολιαστο!!)το file system τους προσπαθει να μιμιθει το fs του unix αλλα μπα.....!δυσκολα!!τρωνε και τοσους πορους του h/w που για τι δουλεια σου δε θα μεινει τπτ@!!!επισης θελει να κανεις και defrag!!!(δουλεια δεν ειχε ο διαολος....).Καθε 3 και λιγο θα θελει και το φορματ του!!επισης(να μη μιλησω για multitasking) στα παραθυρα δεν λενε το tasks switching time ενω σε ολα τα σοβαρα λειτουργικα συστηματα πχ unix το λενε!!!!(γιατί αραγε??!!).επισης καθε 3 και λιγο θελει να κανεις restart!!(απο διαχειρηση μνημης......πετανε.....!!!!).Απο ασφαλεια δεν χρειαζεται να πω τπτ!!!δεν υπαρχει απλα!!!τι να συγκρινεις με unix!!!χιλιοι αλλοι λογοι!!!!!!!Απο την αλλη πλευρα ενα σοβαρο λειτουργικο εκμεταλευεται το h/w στο οποιο ειναι εγκατεστιμενο!!!και ουσιαστικα σε αφηνει να χρησιμοποιεισεις ο,τι πληρωσες!!!το Mac OS X ειναι ενα unix os με bsd πηρυνα,πολυ αξιοπιστο σταθερο γρηγορο(αφου εκμεταλευεται και το τελευταιο ευρο που εδοσες για το hardware σου!!)και πολυ ασφαλες (βλεπεις bsd!!!)οποτε ενα imac δεν ειναι πλεον και τοσο ακριβο.....ασε που η οθονη του ειναι μαματη!!!!Tο Mac os x δεν ειναι μονο για μουσικη!!!!κανει τα παντα!!![αν δεν ηθελες το pc για μουσικη,και το linux ειναι μια πολυ καλη λυση(για τους ιδιους λογους που ειναι και το Mac os x δηλ unixoειδες κλπ κλπ)!!οσον αφορα το software για μουσικη το linux εχει το ardour και το rosegarden αλλα δεν ειναι σε επιπεδο logic και pro tools!!επισης στο linux δε θα βρεις οδηγους για καρτες ηχου(motu κλπ)!!οποτε ειναι μονοδρομος!!!]Apple Macintosh!!!

 

Το logic 8 ειναι πιο ευκολο προγραμμα στην εκμαθηση πλεον!και συνοδευεται απο 40 gb content στη μιση τιμη απο 7.!!αξιζει!!και εχει παρα πολλες δυνατοτητες,plug ins το main stage κλπ κλπ!ειναι ενα full πακετο!!επισης επιδη ακριβως δεν θα παρεις μακ για να το πουλησεις αλλα για να το χρησιμοποιησεις  οταν στο μελλον παλιωσει θα το χρησιμοποιησεις ως node!!!!και θα το συνδεεις στο τοτε καινουριο σου μακ και θα φορτωνεις οσα καναλια θες στο παλιο σου και τα υπολοιπα στο καινουριο σου μακ!!!(αυτο σε βαθος χρονου!!)Distributed processing ή grid ή cluster οπως θες πες το!!!(κατι που στα win πολυ δυσκολα!!)

Για να κλεισω (επιτελους) ,ο ισχυρισμος "το μακ αξιζει μονο για το os x"δεν εχει κανενα νοημα!!!

 

 

η rainbow δεν ειναι επισημη αντιπροσωπεια Apple!ειναι εισαγωγεας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλάβω τι θες να μας πεις...

 

Παρέχοντας χειροπιαστά τεκμήρια, επιχειρεί την κατάριψη μερικών από τους μύθους που περιβάλλουν τα μηχανήματα της Apple.

 

Παράλληλα, θυμίζει και μερικά πάγια (εδώ και είκοσι χρόνια) ζητήματα, τα οποία είναι καλό να έχει υπ' όψιν του ειδικά ο Έλληνας καταναλωτής, όπως (π.χ.) τα προβλήματα με την εδώ αντιπροσωπεία και τον τρόπο με τον οποίο κωφεύει η αμερικανική Apple αδιαφορώντας για τους ντόπιους πελάτες (όχι για τα πορτοφόλια τους όμως).

 

Στην πραγματικότητα, τα ντόπια προβλήματα ήταν πολύ σοβαρότερα - π.χ. ποιος ξέρεις ότι όλη η συζήτηση για την ασυμβατότητα των Apple με τα PC οφειλόταν στο ότι η ελληνική αντιπροσωπεία είχε φτιάξει μία δικίά της (μη-συμμορφούμενη με τα διεθνή στάνταρ) έκδοση του ελληνικού πληκτρολογίου.

 

Και άλλα πολλά...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζει τους παλιούς καλούς Home Computers που είναι γουστόζικοι αλλά τελείως άχρηστοι πλέον

 

Εχω imac αλλα χεζω και το mac μου και τα pc ολων σας για την amiga.

Kαι επειδη η amiga δεν εχει πεθανει οποιος θελει μπορει να ερθει εδω :

 

www.amigathering.gr/

 

για να καταλαβει τη σημαινει amiga και εαν ζει ακομη ή πεθανε.

 

Ακομη δεστε και εδω :

 

www.amigahellas.gr/modules/news/

 

Μπορει να αναγκαστηκα να δουλεψω με pc και mac μετα το 1995 αλλα τα ΜΑΜΩ και τα δυο γιατι ηταν πολυ πισω καποτε απο την ΦΙΛΕΝΑΔΑ.....

 

Καποτε οι υπολογιστες ηταν πολυ καλυτεροι και πολυ πιο λειτουργικοι...

ΑΙΝΤΕ με τις μπουρουδεσας ολοι.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν μπορω να καταλάβω τι θες να μας πεις...

 

Αυτό που θέλει να πεί είναι ότι οι MAK βγάζουν προβλήματα όπως και τα pc. Αυτό που δεν μας λέει είναι πόση πιθανότητα έχει να βγάλει ο μακ και πόσο το pc. Δεν είναι μυστικό οτί πολλοί θέλουν να μειώσουν την αξία των μακ προβάλοντας τις ομοιότητες τους με τα pc. Πονυρό επιχείρημα "Γιατί να πάρεις ένα λιγότερο δημοφίλες προιον αν είναι τόσε ομοιότητες με το πιο δημοφιλές?" . Βεβαίως γαι τις διαφορές κανείς δεν μιλάει γιατί έκει είναι που πραγματικά πονάει. Εντωμεταξύ η καραμέλα είναι η ίδια πάντα. Ξαφνικά ο iMAC γίνεται desktop, το καλο design δεν αξίζει τίποτα, και εκ μαγέιας δεν υπάρχει software και ειδικά freeware γαι τους μακ,  και ενα τεράστιο μέγεθος copy & paste επιχειρήματων . Δέχομαι βέβαια οτι εξαρτάται πάντα και τι προτεραιότητες έχει ο καθένας. To σέβομαι και το εκτιμώ. Άλλο όμως "ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ" και άλλο "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ".

 

Πάντος εμένα δεν με ενδιαφερει το debate μεταξύ μακ και pc.

 

αν δείτε τα ποστ μου μιλάω ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για τον iMAC.

 

Πήρα imac ΓΙΑΤΙ:

 

1) Σιχάθηκα το τρομερά ευαίσθητο και κακοφτιαγμένο windows

2) Ήθελα ένα υπολογιστή που να είναι φορητός χωρίς να είναι φορητός. Δήλαδη χωρίς μικρή οθόνη και χωρίς αδικαιοόλογητο κόστος συντήρησης, και την άσχημη στάση του σώματος. Τον θέλω φορήτο γιατι με ενδιαφέρει να τον μετακινώ.

3) Αρκετά δυνατός για αυτό που θέλω.

4) με ενδιεφερε πάρα πολύ το iLIFE . Σε ένα μηνα που έχω τον υπολογιστή έχω χρησιμοποιήσει όλες τις εφαρμογές του.Και δεν μπορώ πια να φανταστώ το εαυτό μου χωρίς αυτό.

5) Ηθελα και εγω να δοκιμάσω το πασίγνωστο LOGIC. Όλες οι εφαρμογες που δουλευα στο πισι δουλεύουν και στο μακ.

6) Δεν με ενδιαφέρουν πολύ τα παιχνίδια και αν είναι να παίξω θα παίξω PRO6 στο  PS2 μου. Για παιχνίδια ψηφίζω κονσόλα δαγκωτό.

7) Μου άρεσε πολύ η εμφάνιση. Πολυ βασικός παράγοντας για μενα για να αγοράσω οτιδήποτε.

8) Εμπιστεύομαι πάρα πολυ την Apple , γιατι είμαι ήδη ιδιοκτήτης ένας ipod μινι 6GB εδώ και 2 χρόνια και το θεωρώ μια απο τις καλύτερες αγορές μου , κορυφαίο προϊόν. Τρομερά ανθεκτικό.

9) Το λειτουργικό μαμαει.

10 ) Η οθόνη είναι η καλύτερη που έχω δει ποτέ. Με ενδιαφέρει γιατι δουλεύω και τρισδιάστα γραφικά.

11) Το λειτουργικό είναι φοβερό αν και μου έβγαλε καποια προβληματάκια το θεωρω έτη φωτος μπροστά απο τα WINDOWS

12) Είναι αθόρηβος

13) κτλ κτλ

 

Underground εννοείται υπολογιστές σαν την amiga δεν φτιάχνονται πια. 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Underground εννοείται υπολογιστές σαν την amiga δεν φτιάχνονται πια.

 

Δεν τσεκαρες καλα τα site που εβαλα και θα σε μαλωσω.

Ψαχτο λιγο....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Underground εννοείται υπολογιστές σαν την amiga δεν φτιάχνονται πια.

 

Δεν τσεκαρες καλα τα site που εβαλα και θα σε μαλωσω.

Ψαχτο λιγο....

 

Καλο αλλά όχι το ίδιο πράγμα. Οι τιμές είναι τσουχτερές .... δικαιολογημένα .Εμμένω στην δήλωση μου.

 

Άντε να βάλω και εγώ ένα λινκ , γιατι η επιτυχία δεν κρύβεται.

 

 

http://www.sci-tech-today.com/news/Apple-Now-Firing-on-All-Cylinders/story.xhtml?story_id=11200CI7G6PS

 

http://www.newsfactor.com/story.xhtml?story_id=113006JKPUTV

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να βάλω και εγώ ένα λινκ , γιατι η επιτυχία δεν κρύβεται.

 

Πίστεψέ με, ούτε το πάθος σου να έχεις τον τελευταίο λόγο (δλδ πάντα το τελευταίο ποστ) υπερασπίζοντας την Apple, ό,τι και να σου πει οποισδήποτε... και μάλιστα ΓΕΝΙΚΑ την Apple και ΟΧΙ μόνο το iMac όπως υποστηρίζεις. Και μετά λες ότι δεν είσαι κολλημένος με τη μπάλα;;;; Προσωπικά μιλώντας, έχω διαμορφώσει άνετα και ξεκάθαρα την άποψή μου, και για την Apple και για τα... κασκόλ. Επιβεβαιώνονται ορισμένες διαπιστώσεις μου!! Φιλικά πάντα (κι όχι ειρωνικά), bloody

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple sucks... όχι σαν τεχνολογία αλλά σαν "προσωπικότητα"... Αν δηλαδή ήταν γκόμενα, δε θα την έκανα γυναίκα μου με τίποτα... Αν ήταν ελληνική θα είχε πρόεδρο τον Κόκκαλη σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου