Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ σαν home σκεφτόμουν τον Acorn Electron που είχα το '84, και σαν home σκέφτομαι το λάπτοπ και το desktop μου. Αλλά για κάθε ποστ σου kilon σκέφτομαι αυτόματα 4-5 απαντήσεις, που ειλικρινά νομίζω ότι δεν μας (σε) οδηγούν πουθενά. Δικαίωμά σου να είσαι κολλημένος με τη μπάλα...

 

Δεν νομίζω οτι μπορείς να βρείς και πολλές ομοιότητες μεταξύ ενός HOME COMPUTER και ενός PC. Ενα HOME COMPUTER κατασκευάζεται απο έναν τουλάχιστον κατά ένα μεγάλο ποσοστό , ενώ ένα pc συναρμολογείται απο πολλούς. Βέβαια και ο imac μοιράζεται εξαρτήματα με τα pc (έκει ξεκινάνε οι ομοιότητες με ένα pc), αλλά ο σχεδιασμός είναι πολύ πιο κλειστός και συγκεκριμένος (εκεί τελειώνουν οι ομοιότητες )απο ένα πχ branded pc (hp,sony,del etc.).

 

Κολλημένος με την μπάλα δεν είμαι , γιατί έτσι και αλλιώς είμαι απο τους ανθρώπους που βαριούνται πολύ εύκολα και μου αρέσει να δοκιμάζω καινούργια πράγματα. Εγώ δέχομαι οτι τα pc είναι πολύ καλά και άριστα αλλά το ίδιο συμβαίνει και για τους  imac. Τωρα το ότι διαφωνώ με εσένα και οποιοδήποτε άλλο που πιστεύει οτι οι iMAC είναι ακριβοί οί οτι τα windows είναι μια χαρά , δεν σημαίνει οτι γίνομαι αγένης , εκνευρίζομαι και αγανακτώ. Κάτι που δεν μπορώ να πω για την άλλη πλευρά. Κάθε φόρα που υποστήριξα τους iMAC είτε σε ελληνικό είτε ξένο forum πάλι καλά που δεν πέσανε να με φάνε , έφαγα βρήσιμο και ασε που κατηγορήθηκα οτι είμαι άσχετος , βλάκα , ηλήθιος και τώρα και κολλημένος. Χωρίς να με ξέρουν προσωπικά και να ξέρουν τι ξερώ ή αν ξέρω. Λυπηρό είναι , αλλά δεν πτοούμε την γνώμη μου θα τη λέω και αν ενοχλεί κάποιους ,πρόβλημα τους.   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάλι σκέφτομαι 3-4 απαντήσεις αλλά θα πω μια just for the sake of the argument γιατί έχωμεν και δουλειές που μας κυνηγάνε (όχι ότι εσύ δεν έχεις). Ας πάρω σαν παράδειγμα το λάπτοπ μου: μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί home με αυτή τη λογική γιατί βγήκε από τα χέρια ενός κατασκευαστή με εσωτερικά μέρη που δεν λένε το όνομά του απάνω, όπως βεβαίως δεν λένε τα εσωτερικά μέρη (μνήμες, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, μπαταρία κλπ) ενός μήλου "Made by Apple". Και μην εκνευρίζεσαι ούτε να αγανακτείς όταν βλέπεις ικανοποιημένους Windaz users.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κοινωνικοφιλοσοφικά να το δείς το ίδιο βγαίνει....

 

 

Εγω απο την άλλη πάντα μου λείπαν οί μέρες του Amstrad CPC 6128 (ο πρωτος μου υπολογιστης) χωρίς προβλήματα, χαρούμενες και όμορφες. Χαίρομαι που τουλάχιστον μια εταιρεία όπως η Apple φαίρνει πίσω αυτήν την εποχή. Τώρα αν είναι ο κάκος ή καλός της υποθεσης η Microsoft ή Apple, ποσός με ενδιαφέρει. Εξάλλου τα ίδια θα σου έλεγα και Για το playstation 2 μου , οτι δηλαδή το θεωρώ πολύ καλύτερη παιχνιδομηχανή απο  ένα  QUAD CORE με την καλύτερη κάρτα γραφικών είται είναι  Apple είται οποιαδήποτε άλλη εταιρεία. Μου αρέσουν τα πράγματα που προορίζονται για λίγες δουλειές αλλές τις κάνουν άριστα ή τουλάχιστον όσο γίνεται καλύτερα.

 

Για μένα ο iMAC δεν είναι ούτε pc όυτε desktop αλλά ένας καθαρόαιμος HOME COMPUTER όπως ήταν ο Amstrad και η AMIGA  καθώς και όλοι οι άλοι. Και αύτος είναι ο λόγος που τον αγόρασα , όχι απλώς το λειτουργικό του. Απλή Νοσταλγία.  Αν θες να το δεις όπως είπες κοινωνικοφιλοσοφικά. 

Τελικά ο iMac είναι ο σούπερ-ντούπερ γαμάουα υπολογιστής που τα κάνει όλα και συμφέρει (για δημιουργία μουσικής κυρίως) ή σύγχρονη έκθεση memorabilia για αθεράπευτα ρομαντικούς; ;D

 

Απ' ό,τι κατάλαβα, η μεγαλύτερη χρησιμότητα ενός iMac είναι καθαρά ψυχολογική!

-Είναι όμορφος, χαίρεσαι να τον βλέπεις και να καμαρώνεις την αγορά σου

-Είναι ξεχωριστός και cool, νιώθεις πως είσαι κι εσύ μαζί του

-Θυμίζει τους παλιούς καλούς Home Computers που είναι γουστόζικοι αλλά τελείως άχρηστοι πλέον

-Υποτίθεται ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά όπως φαίνεται μόνο τα PC εμπιστευόμαστε για κάτι τέτοιο

 

 

Αυτά που έχω αποκομίσει εγώ και συνεχίζω να τα αποκομίζω κάθε μέρα και τέλος από τη μεριά μου:

 

Τα Mac είναι πανέμορφα και πανέξυπνα σχεδιασμένα μηχανήματα, με καταπληκτικό λειτουργικό και μικρές πινελιές που τα κάνουν πολύ διαφορετικά από τη μάζα (βλέπε MagSafe connector, slot-in drive και τέτοια). Ταυτόχρονα, έχουν χτυπητά μειονεκτήματα όπως περιορισμένη γκάμα εφαρμογών, μηδενική δυνατότητα για προσαρμογή του μηχανήματος σε ιδιαίτερες συνθέσεις, εξίσου μηδενική επεκτασιμότητα (εξαιρείται ο Mac Pro), την άνευ τύψεων συνήθεια της Apple να "αδειάζει" τους χρήστες σε κάθε ευκαιρία και βέβαια την υψηλή τιμή γιατί όλα τα ξεχωριστά πράγματα χρεώνονται ακριβά.

Τα PC είναι μηχανήματα πιο "απρόσωπα" και θεωρούνται εργαλεία, όχι μόδα. Έχουν πλεονεκτήματα όπως την απόλυτη παραμετροποίηση των parts, την επεκτασιμότητα που κυμαίνεται από μικρή έως και τεράστια αναλόγως την αρχική σύνθεση που διαλέγουμε, τη χαοτική ποικιλία σε περιφερειακά και εφαρμογές και τις λογικές τιμές (πάλι αναλόγως το PC που θέλουμε). Από την άλλη, το μόνο τους ελάττωμα είναι που στην πλειοψηφία τους είναι άσχημα, δεν σου φτιάχνουν τη μέρα όταν θα τα δεις (αν και υπάρχουν λύσεις για πανέμορφα PCs). Τέλος, τα Windows είναι όντως πολλά βήματα πίσω από το OSX (που είναι όντως άψογο) αλλά υπάρχει και το Linux για όσους σιχάθηκαν τα παράθυρα και θέλουν τα οφέλη ενός UNIX-like λειτουργικού.

 

Συμπέρασμα; Όσοι δεν μπορείτε χωρίς Mac OSX ή έναν υπολογιστή που να δείχνει υπέροχος, πάρτε Mac και μην το σκέφτεστε. Όσοι πάλι θέλετε να πάρετε όσο περισσότερο "υπολογιστή" μπορείτε για τα λεφτά σας, προτιμήστε PC και θα βγείτε κερδισμένοι. Η άποψή μου είναι ότι αν η επιλογή γίνει συνειδητά και χωρίς να προβάλλονται γελοία επιχειρήματα, κανείς δεν θα μπορεί να κατηγορήσει κανέναν. Αυτά, over and out...

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω αφορούν τα Mac ΜΕΤΑ τη μετάβαση σε Intel-based αρχιτεκτονική.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μετα απο σελίδες συζητησης...

Τι λέτε να παρει καποιος ενα αξιολογο pc και με την διαφορά χρηματων απο το budget που υπολογιζε να δωσει για mac να παρει ενα mac Mini που ειναι και μουρατο εχει και mac osx και ολα τα καλα του mac?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έχω αποκομίσει εγώ και συνεχίζω να τα αποκομίζω κάθε μέρα και τέλος από τη μεριά μου:

 

Τα Mac είναι πανέμορφα και πανέξυπνα σχεδιασμένα μηχανήματα, με καταπληκτικό λειτουργικό και μικρές πινελιές που τα κάνουν πολύ διαφορετικά από τη μάζα (βλέπε MagSafe connector, slot-in drive και τέτοια). Ταυτόχρονα, έχουν χτυπητά μειονεκτήματα όπως περιορισμένη γκάμα εφαρμογών, μηδενική δυνατότητα για προσαρμογή του μηχανήματος σε ιδιαίτερες συνθέσεις, εξίσου μηδενική επεκτασιμότητα (εξαιρείται ο Mac Pro), την άνευ τύψεων συνήθεια της Apple να "αδειάζει" τους χρήστες σε κάθε ευκαιρία και βέβαια την υψηλή τιμή γιατί όλα τα ξεχωριστά πράγματα χρεώνονται ακριβά.

Τα PC είναι μηχανήματα πιο "απρόσωπα" και θεωρούνται εργαλεία, όχι μόδα. Έχουν πλεονεκτήματα όπως την απόλυτη παραμετροποίηση των parts, την επεκτασιμότητα που κυμαίνεται από μικρή έως και τεράστια αναλόγως την αρχική σύνθεση που διαλέγουμε, τη χαοτική ποικιλία σε περιφερειακά και εφαρμογές και τις λογικές τιμές (πάλι αναλόγως το PC που θέλουμε). Από την άλλη, το μόνο τους ελάττωμα είναι που στην πλειοψηφία τους είναι άσχημα, δεν σου φτιάχνουν τη μέρα όταν θα τα δεις (αν και υπάρχουν λύσεις για πανέμορφα PCs). Τέλος, τα Windows είναι όντως πολλά βήματα πίσω από το OSX (που είναι όντως άψογο) αλλά υπάρχει και το Linux για όσους σιχάθηκαν τα παράθυρα και θέλουν τα οφέλη ενός UNIX-like λειτουργικού.

 

Συμπέρασμα; Όσοι δεν μπορείτε χωρίς Mac OSX ή έναν υπολογιστή που να δείχνει υπέροχος, πάρτε Mac και μην το σκέφτεστε. Όσοι πάλι θέλετε να πάρετε όσο περισσότερο "υπολογιστή" μπορείτε για τα λεφτά σας, προτιμήστε PC και θα βγείτε κερδισμένοι. Η άποψή μου είναι ότι αν η επιλογή γίνει συνειδητά και χωρίς να προβάλλονται γελοία επιχειρήματα, κανείς δεν θα μπορεί να κατηγορήσει κανέναν. Αυτά, over and out...

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω αφορούν τα Mac ΜΕΤΑ τη μετάβαση σε Intel-based αρχιτεκτονική.

 

πάνω κάτω συμφωνώ σε αυτή την τοποθέτηση.

ειδικά αν θέλεις να έχεις daw όμως (γιατι αυτή η κουβέντα γίνεται σε ένα μουσικό forum) το linux απορρίπτεται,οι εφαρμογές για mac είναι πολλές και -κατα τη γνώμη μου-καλύτερες ,το mac osx στιβαρότατο οπότε τα mac είναι μια πολύ σοβαρή εναλλακτική πρόταση.

 

nemoo,δε θα σου πρότεινα να πάρεις mini παρα μόνο αν θέλεις να φτιάξεις car-pc !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι σκέφτομαι 3-4 απαντήσεις αλλά θα πω μια just for the sake of the argument γιατί έχωμεν και δουλειές που μας κυνηγάνε (όχι ότι εσύ δεν έχεις). Ας πάρω σαν παράδειγμα το λάπτοπ μου: μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί home με αυτή τη λογική γιατί βγήκε από τα χέρια ενός κατασκευαστή με εσωτερικά μέρη που δεν λένε το όνομά του απάνω, όπως βεβαίως δεν λένε τα εσωτερικά μέρη (μνήμες, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, μπαταρία κλπ) ενός μήλου "Made by Apple". Και μην εκνευρίζεσαι ούτε να αγανακτείς όταν βλέπεις ικανοποιημένους Windaz users.

 

Δεν αγανακτώ καθόλου , δεν σου κρύβω οτι έμεινα πολύ ικανοποιημένος απο τα pc για 20 χρόνια ακόμα απλώς ΄τωρα τελευταία είχα μια σείρα απο πολλά ατυχήματα με virus , χαλασμένο φορητο (που μου κόστισε 2000 ευρώ να αγοράσω) , crashes κτλ. και επέλεξα imac γιατι απλά ήθελα να ηρεμήσω απο αυτά. Είχα και μερικά crashes και με τον imac αλλά αντιμετωπιστηκαν τόσο γρήγορα με τα updates απο την apple. Εχω ηρεμήσει και τώρα γυρνάω απο την δουλεία χωρίς τα προβλήματα του παρελθόνοτς και αυτό με ανακούφισε. Τώρα κατα πόσο για τους άλλου αυτο είναι σημαντικό δεν με ενδιαφέρει καθώς ο καθένας έχει τις προτεραιότητες.

 

Σίγουρά συμφώνω με τους προλαλήσαντες ότι δεν μοπρεί να μιλάς για close architecture αν δεν μιλάς για το λειτουργικό.Κακα τα ψέματα το λειτουργικό είναι το Α και το Ω. Απο εκεί και πέρα αν δεν φτιάχνεις έσυ το hardware τουλάχιστον φτιάξε τους drivers. Τι πήγε στραβα με του καινούργιους imac απλά πήραν drivers την κάρτα γραφικών απο την ίδια την εταιρεία (ΑΤΙ) αντί να φτιάξουν τους δικούς τους. Τώρα όμως φτιάχνουν τους δικούς τους. Στα pc οι εταιρείες τα συναρμολογούν και άντε να βγάλουν κάνενα firmware για BIOS. Ασε που η κάθε μια έχει κάπου 30 διαφορετικά μοντέλα και σιγά μην νοιαστεί. Αλλά και ο καημένος κατασκευαστεί που να ξέρει οτι το Χ προιον +Υ προιον = conflict,bug and crash? ΌΤαν υπάρχουν χιλιάδες προιόντα στην αγορά και εκκατομύρια συνδυασμοί.  Eίχα ένα HP και θυμάμαι το site υποστήριξης , καμμία σχέση δεν έχει με αυτό του iMAC.

 

To πρόβλημα με τις εταιρείς pc είναι οτι η σχέση τους μαζί τους ξεκινά και τελειώνει με την αγορά του υπολογιστή, απο εκεί και περα είσαι μόνος σε μια πληθωρα επιλογών και πιθανοτήτων που κάτι μπορει να πάει στραβά. Κάτι τέτοιο δεν ίσχυε με τους HOME COΜPUTERS όπου οι εταιρείες υποστήριζαν πολύ την κοινότητα και τον αγοραστή , δημιουργούσαν δικά τους λειτουργικά και συνεργαζόνταν χέρι - χερι με τους software developers. Επίσης ο παράγων "user friendly" σε επίπεδο προγραμμάτων ήταν το A και το Ω. Συμφώνω οτι η Apple έχει κανει χοντρές πατάτες και δεν συγκρίνεται με την COMMODORE ή AMSTRAD κτλ αλλά απο την άλλη βλέπω τους ΜΑΚ πολύ πιο κοντά στους HOME COMPUTER αποτι τα PC ακριβώς γιατι ακολουθούνε αυτό το μοντέλο πιστά. ΣΤΑ PC το πλεονέκτημα τους ότι μπορείς να συναρμολογήσεις , γίνεται τελικά και μειονέκτημα αφου ο συνδυασμός διαφορετικών εξαρτημάτων σε συνάρτηση με το software που χρησιμοποιείται μπορεί να δημιουργήσει απρόβλεπτα αποτελέσματα.

 

Οι imac θυσιάζουν κάποια απο αυτά τα specs γαι να φέρουν πίσω τα πλεονεκτήματα του close architecture computers δηλαδή HOME COΜPUTERS  που είναι η σταθερότητα, η ευκολία (unified user interface) δηλαδή να χρείαζεται να αλλάζεις τρόπο σκέψης σε κάθε καινούργιο πρόγραμμα που χρησιμοποιέι αλλά και αποτέλει και μια δικλίδα ασφαλείας που εξαναγκάζει toy software develops να σχεδιάζουν εύχρηστα προγράμματα, η ενθάρυνση στην δημιουργία μιας ενθουσιώδης κλειστή κοινωνίας που γενά χρήσιμο freeware και δεν πλημερίζει την αγορά με πλυθώρα άχρηστων προγραμμάτων ή αρκετά περιορισμένων , ή εμφαση στο design γιατι πάνω απο όλα η ζώη πρέπει να είναι χαρά και διασκέδαση καί όχι απλώς ψυχρό αποτέλεσμα είται είσαι στην δουλειά είται είσαι στο σπίτι.  Ενάς τέτοιος υπολογιστής που προσφέρει τόσα σε 1270 ευρώ δεν είναι ακρίβος γιατι αν ήταν κανείς απλως δεν θα τον αγόραζε.

 

Το περιγράφης ένα MAC ώς ενάν λιγότερο χρήσιμο υπολογιστή ή περισσότερο ακριβό είναι αστείο όταν έχει 5% της αγοράς αλλά και 50% των software developers συνεργάζονται μαζί σου, είναι αστείο. Αν έχεις μαι κοινότητα SOFTWARE DEVELOPERS που σε εμπιστεύονται και επενδύουν σε έσενα και μαι μερίδα χρηστών που σε επίπεδο πχ μουσικής ή graphic design φτάνει το 30-50% , τα λόγια είναι φτώχια. Γιατί όλοι αυτοί οί χρήστε με την αγορά και την εμμονή τους στους μακ δηλώνουν μόνοι τους σκεπτόμενοι οτι "ΝΑΙ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΚ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ PC" ο καθένα φυσικά για του λόγους του.

 

Διαφωνώ οτι ο imac είναι λιγότερο υπολογίστης απο τα pc. Αλήθεια ποίος αντιγράφει ποιον? Γιατί ο "περισσότερο" υπολογιστής αντιγράφει τον "λιγότερο" υπολογιστη ? Γατι ο iMAC αντιγράφει την AMIGA και το PC τον iMAC ? Μήπως γιατι ο νέος είναι οραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενάς τέτοιος υπολογιστής που προσφέρει τόσα σε 1270 ευρώ δεν είναι ακρίβος γιατι αν ήταν κανείς απλως δεν θα τον αγόραζε.

 

Οι άνθρωποι δεν αγοράζουν πράγματα ασκώντας ορθολογισμό, αλλά συχνά αγοράζουν με καθαρά συναισθηματικές αφορμές. Μία βόλτα στο κοντινότερο Hondos Center θα σε πείσει γι' αυτό. Έτσι, αρκεί να πείσεις κάποιον ότι ένα προϊόν είναι καλό και θα πάει να το αγοράσει - αυτός είναι ο θεμέλιος λίθος του διαφημιστικού κόσμου.

 

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που αγοράζει ασκώντας συναισθηματικά κριτήρια - εκείνο που με ενοχλεί είναι να προσπαθεί (εκ' των υστέρων) να τα εκλογικεύσει. Αυτό είναι προδοσία απέναντι στον εαυτό του - σίγουρα δεν έχει σχέση με τη "χαρά" που αναφέρθηκε καθώς είναι μία ψυχαναγκαστική κατάσταση.

 

Ο Κίλων πρέπει να τιμωρηθεί με τον εξής τρόπο: θα τον κλείσουμε σε ένα δωμάτιο για πέντε μέρες με μία ελληνίδα που θα προσπαθεί να του εξηγήσει για ποιο λόγο μόλις ξόδεψε το μισό της μισθό στο Hondos Center. Άμα ζήσει (ο Κίλων ή η άλλη) θα πάω και εγώ να πάρω Mac.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω τα πάντα γιατί όπως είπα πριν, εγώ έχω ήδη κάνει την αξιολόγησή μου.

 

...η ενθάρυνση στην δημιουργία μιας ενθουσιώδης κλειστή κοινωνίας που γενά χρήσιμο freeware και δεν πλημερίζει την αγορά με πλυθώρα άχρηστων προγραμμάτων ή αρκετά περιορισμένων , ή εμφαση στο design γιατι πάνω απο όλα η ζώη πρέπει να είναι χαρά και διασκέδαση καί όχι απλώς ψυχρό αποτέλεσμα είται είσαι στην δουλειά είται είσαι στο σπίτι.  Ενάς τέτοιος υπολογιστής που προσφέρει τόσα σε 1270 ευρώ δεν είναι ακρίβος γιατι αν ήταν κανείς απλως δεν θα τον αγόραζε.

Να, κάτι τέτοια δήθεν cool μου τη σπάνε. Η κοινότητα των μακάδων, οι ενθουσιώδεις χρήστες που δεν βλέπουν πέρα από το Mac τους, το κόλλημα που προωθεί η Apple και το πλασάρει ως "κοινότητα χρηστών".

Όσο για το design, καλό είναι να υπάρχει. Προσωπικά δεν θα πεθάνω κιόλας άν ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ για web authoring δεν είναι υψηλού design. Αν κινδυνεύει η ψυχική σας υγεία επειδή θα δουλεύετε με άσχημο υπολογιστή, πάω πάσο.

Και για το ακριβό... πολύ αφελής δήλωση. Για να δεις ότι δεν πάει έτσι, όριστε ένα παράδειγμα. Μια Bentley κάνει ένα βαπόρι λεφτά και υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν αυτά τα αυτοκίνητα και μάλιστα παραπάνω από ένα. Σύμφωνοι, προσφέρει κάποια πράγματα που δεν μπορείς να βρεις σε ένα οποιοδήποτε αμάξι, έστω και σε κάποιο πολύ ακριβό αμάξι όπως π.χ. μια BMW M6. Αυτό σημαίνει ότι η Bentley είναι φτηνή;

 

Διαφωνώ οτι ο imac είναι λιγότερο υπολογίστης απο τα pc. Αλήθεια ποίος αντιγράφει ποιον? Γιατί ο "περισσότερο" υπολογιστής αντιγράφει τον "λιγότερο" υπολογιστη ? Γατι ο iMAC αντιγράφει την AMIGA και το PC τον iMAC ? Μήπως γιατι ο νέος είναι οραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς?

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά όσα έγραψα, θα έβλεπες ότι είπα ότι αν πάρεις PC, παίρνεις "περισσότερο" υπολογιστή που σημαίνει δυνατότερο-αποδοτικότερο μηχάνημα σε σχέση με ένα Mac στα ίδια λεφτά.

Όσο για τις αντιγραφές, τι να πω. Όπως φαίνεται, εσύ θέλεις τον υπολογιστή ξεχωριστό (όπως περιέγραψα παραπάνω) αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις και το γυρνάς σε παραλληλισμούς με υπολογιστές 20ετίας που ουδεμία σχέση έχουν με τα σύγχρονα μηχανήματα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενάς τέτοιος υπολογιστής που προσφέρει τόσα σε 1270 ευρώ δεν είναι ακρίβος γιατι αν ήταν κανείς απλως δεν θα τον αγόραζε.

 

Οι άνθρωποι δεν αγοράζουν πράγματα ασκώντας ορθολογισμό, αλλά συχνά αγοράζουν με καθαρά συναισθηματικές αφορμές. Μία βόλτα στο κοντινότερο Hondos Center θα σε πείσει γι' αυτό. Έτσι, αρκεί να πείσεις κάποιον ότι ένα προϊόν είναι καλό και θα πάει να το αγοράσει - αυτός είναι ο θεμέλιος λίθος του διαφημιστικού κόσμου.

 

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που αγοράζει ασκώντας συναισθηματικά κριτήρια - εκείνο που με ενοχλεί είναι να προσπαθεί (εκ' των υστέρων) να τα εκλογικεύσει. Αυτό είναι προδοσία απέναντι στον εαυτό του - σίγουρα δεν έχει σχέση με τη "χαρά" που αναφέρθηκε καθώς είναι μία ψυχαναγκαστική κατάσταση.

 

Ο Κίλων πρέπει να τιμωρηθεί με τον εξής τρόπο: θα τον κλείσουμε σε ένα δωμάτιο για πέντε μέρες με μία ελληνίδα που θα προσπαθεί να του εξηγήσει για ποιο λόγο μόλις ξόδεψε το μισό της μισθό στο Hondos Center. Άμα ζήσει (ο Κίλων ή η άλλη) θα πάω και εγώ να πάρω Mac.

 

;D ;D ;D

καλό!

 

Αλλά είσαι άτυχος γιατί η μητέρα μου  δουλεύει στον Hondos Center. Οπότε η τιμωρία σου δεν θα έπιανε τόπο. Διαφωνώ στο να αγοράζεις κάτι που δεν αξίζει , εξάλλου η ελληνική αγορά είναι ήδη γεμάτη με υπερφουσκομένες τίμες. Αλλά όπως έχω ήδη αναλύσει δεν θεωρώ τον iMAC ποιον ακριβό απο ένα μέσω pc . ΌΧι μόνο εγώ αλλά και τα περισσότερα περιοδικά - website κτλ που έχω διαβάσει reviews. Εξάλλου σε επίπεδο υπολογιστών είναι γνωστό οτι η αγορά δεν αγαπάει τα ακριβά προιόντα. Απο οτι φάνηκε παγκοσμίως όμως η αγορά ξετρελάθηκε με τους καινουργιου μακ γενικώς δεν ξερω για σας αλλά για μένα 30% άνοδο στις πωλήσεις δεν είναι και μικρο πράγμα. Η αγορά των υπολογιστών δεν είναι hondos center ούτε μονοπωλέιται  απο γυναίκες . Αδυνατώ να πιστέψω  οτι ό μέσος άνδρας θα έβαζε την τσέπη του σε δεύτερη μοίρα. Εγω δεν θα το έκανα ποτέ. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω τα πάντα γιατί όπως είπα πριν, εγώ έχω ήδη κάνει την αξιολόγησή μου.

 

...η ενθάρυνση στην δημιουργία μιας ενθουσιώδης κλειστή κοινωνίας που γενά χρήσιμο freeware και δεν πλημερίζει την αγορά με πλυθώρα άχρηστων προγραμμάτων ή αρκετά περιορισμένων , ή εμφαση στο design γιατι πάνω απο όλα η ζώη πρέπει να είναι χαρά και διασκέδαση καί όχι απλώς ψυχρό αποτέλεσμα είται είσαι στην δουλειά είται είσαι στο σπίτι.  Ενάς τέτοιος υπολογιστής που προσφέρει τόσα σε 1270 ευρώ δεν είναι ακρίβος γιατι αν ήταν κανείς απλως δεν θα τον αγόραζε.

Να, κάτι τέτοια δήθεν cool μου τη σπάνε. Η κοινότητα των μακάδων, οι ενθουσιώδεις χρήστες που δεν βλέπουν πέρα από το Mac τους, το κόλλημα που προωθεί η Apple και το πλασάρει ως "κοινότητα χρηστών".

Όσο για το design, καλό είναι να υπάρχει. Προσωπικά δεν θα πεθάνω κιόλας άν ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ για web authoring δεν είναι υψηλού design. Αν κινδυνεύει η ψυχική σας υγεία επειδή θα δουλεύετε με άσχημο υπολογιστή, πάω πάσο.

Και για το ακριβό... πολύ αφελής δήλωση. Για να δεις ότι δεν πάει έτσι, όριστε ένα παράδειγμα. Μια Bentley κάνει ένα βαπόρι λεφτά και υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν αυτά τα αυτοκίνητα και μάλιστα παραπάνω από ένα. Σύμφωνοι, προσφέρει κάποια πράγματα που δεν μπορείς να βρεις σε ένα οποιοδήποτε αμάξι, έστω και σε κάποιο πολύ ακριβό αμάξι όπως π.χ. μια BMW M6. Αυτό σημαίνει ότι η Bentley είναι φτηνή;

 

Διαφωνώ οτι ο imac είναι λιγότερο υπολογίστης απο τα pc. Αλήθεια ποίος αντιγράφει ποιον? Γιατί ο "περισσότερο" υπολογιστής αντιγράφει τον "λιγότερο" υπολογιστη ? Γατι ο iMAC αντιγράφει την AMIGA και το PC τον iMAC ? Μήπως γιατι ο νέος είναι οραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς?

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά όσα έγραψα, θα έβλεπες ότι είπα ότι αν πάρεις PC, παίρνεις "περισσότερο" υπολογιστή που σημαίνει δυνατότερο-αποδοτικότερο μηχάνημα σε σχέση με ένα Mac στα ίδια λεφτά.

Όσο για τις αντιγραφές, τι να πω. Όπως φαίνεται, εσύ θέλεις τον υπολογιστή ξεχωριστό (όπως περιέγραψα παραπάνω) αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις και το γυρνάς σε παραλληλισμούς με υπολογιστές 20ετίας που ουδεμία σχέση έχουν με τα σύγχρονα μηχανήματα...

 

Στο πρώτο θέμα που έθιξες η απαντηση μου ειναι:

 

Ναι αν κοστίζει 1270 ευρώ. Δεν νομίζω οτι έχει σχέση αυτο που λες με αυτό που συγκρίνεις. Αν μιλούσαμε για MAC PRO αντε  να σου έλεγα οτι έχει 1% δίκιο. Αλλά 1270 για ένα τέτοιο υπολογιστή θα είναι υπερβολικό να το καταξείς στα ακριβά.

 

Στο δεύτερο θέμα που έθιξες η  απαντηση μου είναι:

 

Και φυσικά δινω σημασια σε αυτα που γράφει οπότε ή απαντηση μου ήταν με βάση αύτα που έλεγες. Και εγώ μιλούσα για σχέση κόστους-αποδοσης. Και για να το πω ωμά για να είμαι κατανοήτος όταν ένας υπολογιστης κρασαρεις και κολάει υιους και δημιουργεί προβλήματα που πέρνουν ώρες να ληθούν,  η απόδοση του πέφτει κατακόρυφα και τότε η σχεση απόδοση-τιμή μάλλον γίνεται το μαύρο χάλι. Δεν ξέρω για σένα αλλά για μένα ένας τέτοιος υπολογιστής είναι σπατάλη χρημάτω και ακριβός. Τώρα αν για κάποιος άλλους παίζει ρόλο μόνο αν είναι QUAD CORE ή όχι, δικαίωμα τους . Eίναι η διαφορά πλασματικής απόδοσης και πραγματικής απόδοσης.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου