Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τον επαληθευσες και με το παραπανω. καταληγουμε (δηλαδη εμεις εχουμε εξ αρχης καταληξει) στο οτι mac παιρνεις ΜΟΝΟ για το Mac os X ;)

 

E...ναι.

Γιατί τι σημασία έχει αν είναι ασθενικός ο προσέσσοράς μου αφού μπορώ να έχω ανοιγμένες 3 παρουσιάσεις, ένα κείμενο με εικόνες, ταυτόχρονα να παίζει ραδιόφωνο, επεξεργάζομαι κάτι εικόνες στο Corel photopaint  και πίσω στο corel draw έχω ανοιγμένο ένα αρχείο excel και μία φόρμα στο acrobat, 2 instances του Safari, το πρόγραμμα των email το οποίο (με ενοχλεί κάθε λίγο.... τέρμα !!!  ;D δεν το παρακολουθώ άλλο αυτό το thread μπας και τελειώσω την έρμη την παρουσίαση που φτιάχνω.) Και όλα αυτά γίνονται όπως την πρώτη μέρα....με μηδενικό χρόνο και φροντίδα από την πλευρά μου. Παρεπιπτόντως το μηχανάκι μπούταρε τελευταία φορά πριν περίπου ένα μήνα... (αν θυμάμαι καλά γύρω στις εκλογές).

Θυμάμαι στα PC λαπτοπ πάντα απενεργοποιούσα τα standby hibernation κλπ γιατί έτσι κι αλλιώς restart θέλανε (αν κάποιες φορές καταφέρνανε κατά λάθος να ξυπνήσουν). Έτσι κι αλλιώς, ένα restart κάθε πρωί τους έκανε καλό.

 

(Παρόλα αυτά.... τις "βαριές δουλειές" τις έχω να τρέχουν μόνες τους σε ένα PC. Καθώς έχει σαφώς ισχυρότερη "καρδιά" τρέχει το MATLAB σε περίπου 2 πλάσια ταχύτητα από το MAC αλλά .... μέχρι να τελειώσει είναι "παγωμένο". Τα windows δεν καταδέχονται ούτε τα παράθυρα να κουνήσουν να δώ πόσο % απομένει  :D :D  Αλλά χαλάλι του....το πάει γρήγορα "το γράμμα"  ;) )

 

Το MAC OS είναι στην ουσία το ισχυρό προϊόν της Apple. Μαζί, μας "χώνουν" και ακριβό/design hardware. Αλλά χαλάλι τους. Το πάνε ωραία "το γράμμα" .  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, κάνοντας μια υποκειμενική σύνθεση στο ΠΛΑΙΣΙΟ, μπορείτε να μου πείτε αν αυτή θα είναι ένας ισχυρός (αν όχι υπέρμετρος) αντίποδας για το iMac περίπου στα ίδια χρήματα 1282ευρώ;

 

1.Θήκες Η/Υ                    Hush-001B Black -                                              73,11 Ε

2.Τροφοδοτικό                Zalman 460W -                                                    66.81

3. Επεξεργαστής              Intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) ->              201.68

4. Mητρική                      ASUS P5K Premium WiFi-AP (s775, DDR2) -              159,01

5. Μνήμη                        OCZ Ram 2GB Kit (2X1GB) DDR2 1066MHz SLI ->      163,03

6. Κάρτα γραφικών          XFX 8500 GT 450M 256MB DDR2 ->                        58,82

7. Σκληροι                      2x Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2) ->    2x 58,82

8. Λειτουργικό Συστήμα    Windows Vista Home Basic 64-bit English ->              78,99

9. Οθόνη                        L1753S-SF 17" ->                                              158,82

                                                                                                        ----------

                                                                                    χωρίς ΦΠΑ      1077,91

                                                                                        με ΦΠΑ      1282,71

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EIZO 20'' S2031W BLACK 599.00

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB 240.00

ABIT IP35 PRO 132

MUSHKIN EM DDR2 2GB (2X1GB) PC6400 800MHZ DUAL CHANNEL 96

WESTERN DIGITAL 320GB WD3200AAJS 7200RPM SATA2 68.60 €

Asus EAH 2400Pro 43.01 €

NEC DVD+/-R/RW AD-7170S 18X SATA 25 €

ETASIS ET650 POWER SUPPLY 650W 100 €

 

1185 ευρω και σου μενει να παρεις λειτουργικο συστημα + κουτι

 

και βεβαια επιτηδες τα κρατησα ολα ιδια με τον alchemist, για να κανουμε συγκρισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4) Παραγώγη θερμότητας, μικρότερο χρόνο ζωής.

 

ειναι απολυτα θεμιτο να εκφραζεις την αποψη σου, αλλα οχι με τετοιες γενικοτητες και ανακριβεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επαληθευσες και με το παραπανω. καταληγουμε (δηλαδη εμεις εχουμε εξ αρχης καταληξει) στο οτι mac παιρνεις ΜΟΝΟ για το Mac os X ;)

 

Δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ το πήρα γιατι είναι το καλύτερο hybrid all in one τής αγοράς. Καλό το MAC OS αλλά είναι μόνο το 10% της αξίας αυτού του πρωτοποριακόυ μηχανήματος που οι άλλοι απλώς αντιγράφουν τμηματικά. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4) Παραγώγη θερμότητας, μικρότερο χρόνο ζωής.

 

ειναι απολυτα θεμιτο να εκφραζεις την αποψη σου, αλλα οχι με τετοιες γενικοτητες και ανακριβεις ;)

 

Αυτό να το πεις στο προηγούμενο φορητο μου που ράγισε το κουτί του και τα φτυσε στα 2 χρόνια απο την υπερβολική παραγωγή θερμότητας. Τώρα μου κοστίζει μαι μικρή περιουσία να τον φτιάξω . Εκεί κάπου ξεχίλισε και το ποτήρι με τα Pc. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι

 

1) Δεν είναι φορητος.

2) Εχει windows αρα virus , adware , dll hell κλπ

3) Μεταπωλική αξία χαμηλή

4) Παραγώγη θερμότητας, μικρότερο χρόνο ζωής.

5) Ασχημος

6) χωρίς ilife ή κάτι ανάλογο

7) κάρτα ήχου κατώτερη

8) κτλ.

 

Προσπάθησε να του προσθέσεις αύτα και έλα να τα πουμε πως ανεβαίνει το κόστος κατακόρυφα. Το μόνο που με δελεαζεί είναι ο QUAD CORE , χμμ αλλά όχι αρκετά.

 

1) Φορητότητα = βάρος + ΟΓΚΟΣ! Άρα, ούτε το iMac είναι φορητός με το γαιδούρι 20άρι monitor. Άμα θες φορητότητα, πάρε laptop.

2) Μουσική χρήση = δεν κάνουμε βλακείες με το internet.

3) Δεν παίρνω PC για να το πουλήσω αλλά για να το χρησιμοποιήσω.

4) ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΛΕΜΕ!!! Για να μην πω για τα παστωμένα parts στο iMac, εκεί να δεις θερμότητα!

5) Χεστήκαμε...

6) Όπως στο 5...

7) Όποιος δουλεύει μουσική δεν μένει με on-board κάρτα.

8) Ποιά λοιπά;

 

Όπως κατάλαβες, κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα για μουσική χρήση. Μόνο το OSX που δεν είμαι διατεθειμένος να πάρω αν πρόκειται να μου φορτώσουν έναν μέτριο υπολογιστή σε τιμή πύραυλου...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κάνοντας μια υποκειμενική σύνθεση στο ΠΛΑΙΣΙΟ, μπορείτε να μου πείτε αν αυτή θα είναι ένας ισχυρός (αν όχι υπέρμετρος) αντίποδας για το iMac περίπου στα ίδια χρήματα 1282ευρώ;

 

1.Θήκες Η/Υ                    Hush-001B Black -                                              73,11 Ε

2.Τροφοδοτικό                Zalman 460W -                                                    66.81

3. Επεξεργαστής              Intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) ->              201.68

4. Mητρική                      ASUS P5K Premium WiFi-AP (s775, DDR2) -              159,01

5. Μνήμη                        OCZ Ram 2GB Kit (2X1GB) DDR2 1066MHz SLI ->      163,03

6. Κάρτα γραφικών          XFX 8500 GT 450M 256MB DDR2 ->                        58,82

7. Σκληροι                      2x Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2) ->    2x 58,82

8. Λειτουργικό Συστήμα    Windows Vista Home Basic 64-bit English ->              78,99

9. Οθόνη                        L1753S-SF 17" ->                                              158,82

                                                                                                        ----------

                                                                                    χωρίς ΦΠΑ      1077,91

                                                                                        με ΦΠΑ      1282,71

 

στην κάρτα γραφικών προτίμησε αποκλειστικά nvidia , μνήμη οτιδήποτε έχει εγγύηση για πάντα και εγω θα προτείνω Kingston, μακρία απο VISTA , 17 Οθόνη πολύ λίγη για DAW εκτός αν σκέφτεσαι μελλοντικά για δεύτερη οθόνη. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σας.

Είμαι νέος στο φορουμ, παλιός στα μουσικά (κάποτε έκανα drum machine έναν amstrad cpc 6128 μ΄ένα 8μπιτο sampler-περιφερειακό το 1987 αν θυμάμαι καλά!)

 

Για μένα λοιπόν το θέμα είναι λίγο πολύ απλό. Θες να είσαι σπίτι σου να φτιάχνεις μουσική; Εχεις μικρό και όχι με πολλές απαιτήσεις studio; Είσαι  αυτό που λέμε ο μέσος χρήστης, με ψώνιο στη μουσική και στον ήχο; Μ'ένα reason κι ένα sonar ¨η cubase θα δουλεύεις;  Θέλεις να κάνεις λίγο απ'όλα; Να σκαλίζεις; να ψάχνεις;

 

Πάρε pc!

 

Ζεις από την  μουσική παραγωγή; Προσοχή λέω παραγωγή, όχι δημιουργία, αυτή γινεται και σπίτι. Θες την απόλυτη ποιότητα; Στοχεύεις ψηλά;  Εχεις προθεσμίες να τρέχουν; Τα μηχανήματα εινα on 24/7;

 

Πάρε mac!

 

Ψάχνοντας στα υψηλής - εως υπέρ υψηλής ποιότητας Interfaces οι χρήστες pc νοιώθουν το σφίξιμο που νοιώθουν οι macades σε όλλα τ΄άλλα. δεν βρίσκουν!

Αρα. Διαθέτεις 2000 ευρά;. Πάρε pc. Δεν ανήκεις στην δεύτερη κατηγορία.

Είσαι επαγγελματίας; Ζητάς ποιότητα στην παραγωγή ανάλογη ή παραπλήσια μ'αυτήν του εξωτερικού (η διαφορά με την εγχώρια είναι τεράστια) και ζεις απ; αυτό;

 

Πάρε Mac

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεσταθήκανε τα αίματα, θα τα ζετάνω κι εγώ περισσότερο (δεν ξέρω για σας, εδώ πάνω τον εδαγκώνουμεν εκανονικότατα!).

 

2) Εχει windows αρα virus ' date=' adware , dll hell κλπ  [b']Ούτε καν ξέρω τι θα πει (πια) το καθένα. Τα Windows τα χαϊδεύω και με... χαϊδεύουν κι αυτά.[/b]

3) Μεταπωλική αξία χαμηλή  Μηδενική σε PC και Mac, get serious

4) Παραγώγη θερμότητας, μικρότερο χρόνο ζωής.  Nαι, αν ζήσεις... 370 χρόνια.

5) Ασχημος  Έχω δει PC desktop και laptop που βάζουν άνετα τα γυαλιά στα μηλαράκια που πασάρουν από Χόλιγουντ κλπ. σαν status symbols - ευχαριστώ, δεν παίρνω... βάζω κι ένα dual boot σε linux αν μου κάτσει.

6) χωρίς ilife ή κάτι ανάλογο  Παντελώς άχρηστο με όλη τη πληθώρα χιλιάδων προγραμμάτων που κυκλοφορούν.

7) κάρτα ήχου κατώτερη  Εδώ κι αν αμφιβάλλω... ποιος δεν θα βάλει μια καλή εξωτερική;

 

αν ψάξεις στο google θα δεις οτι η ibm έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα έναν τερατώδη g6 επεξεργαστή ο οποίος τρεχει και σε workstations της sun. τρώει όλους τους intel κ amd για πρωινό...

 

Nα με συμπαθάς για δεύτερη φορά αλλά τώρα πραγματικά υποψιάζομαι ότι είσαι στείρα στρατευμένος στα Mac. Πώς γίνεται να συγκρίνεις έναν επεξεργαστή για servers με επεξεργαστές σχεδιασμένους εξ αρχής για home συστήματα; Συγκρίνεις μήπως μια νταλίκα με ένα ΙΧ;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου