Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις στην ελλαδα οι πιο πολλοι δουλευουν με pc ,cubase nuendo etc.

ο λογος πιστευω οτι ειναι το' τσαμπα' η το φθηνα!

αφου κανω τη δουλεια μου ετσι γιατι να τα χωσω για  Μακ με original software?

το κακο ειναι οτι το κανουν"επαγγελματιες" με στουντιο που βγαζουν λεφτα απο αυτο!

σαν να παιζεις επαγγελματικα κιθαρα να παιρνεις 300ευρω μεροκαματο και η κιθαρα σου να ειναι κλεμενη!

για καντο στην Αμερικη!παει το στουντιακι!!!!

αλλα εδω ειναι greece kai eimaste pio clever!

η σωστη συγκριση δεν ειναι mac VS plaisio

αν θελετε καντε συγκριση apple macbook pro+logic +mac osx εναντιον π.χ το καλυτερο sony vaio +windows ταδε+nuendo

καντε το budget και συγκρισεις και τοτε ισως μιλουσαμε πιο αντικειμενικα

συμφωνειτε η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και για το os κυκλοφορούν σπασμένα. Απλά σε 1 μακ δεν θα μπει το πλήθος που μπαίνει σε 1 pc γιατί πολύ απλά δεν κυκλοφορεί ο αριθμός προγραμμάτων για απλ σε σχέση με αυτά των pc.

 

Και δεν είναι σωστό αυτό: "αν θελετε καντε συγκριση apple macbook pro+logic +mac osx εναντιον π.χ το καλυτερο sony vaio +windows ταδε+nuendo" καθώς άλλος δε θα πάρει vaio αλλά άλλο φορητό και φυσικά άλλο το nuendo άλλο το logic. Αυτό θα είχε βάση αν έλεγες 1 φορητό ίδιων δυνατοτήτων με το macbook pro και να τρέχουν το ίδιο πρόγραμμα (το nuendo πχ και τα 2). 

 

 

Αλήθεια σύμφωνα με τον ίδιο τον στιβ ποιος ήταν ο λόγος που εγκατέλειψε η απλ την αρχιτεκτονική των powerpc; Μήπως επειδή με τους νέους amd και Intel ξέμεινε από δύναμη ο g5; Ρωτάω τώρα...

 

 

Άσχετο αλλά στα αλήθεια νομίζεις ότι μόνο στην Ελλάδα μπαίνουν σπασμένα στα στουντιο; Αν είναι έτσι γιατί η waves μήνυσε 20 στουντιάκια στη βρετανία και στην αμερική συνεχώς τρέχουν;

 

Edit: πάλι καλά που είπα ότι δε θα συνεχίσω τη κουβέντα γιατί δε βγάζει πουθενά!  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια σύμφωνα με τον ίδιο τον στιβ ποιος ήταν ο λόγος που εγκατέλειψε η απλ την αρχιτεκτονική των powerpc; Μήπως επειδή με τους νέους amd και Intel ξέμεινε από δύναμη ο g5; Ρωτάω τώρα...

 

 

οχι,δεν είναι αυτός ο λόγος .ο g5 ήταν ένας πολύ ανταγωνιστικός επεξεργαστής που όμως έκαιγε τα κέρατά του,ήθελε, υδρόψυξη σε υψηλές συχνότητες και ήταν εντελώς ακατάλληλος για laptop. να φανταστείς,ποτέ δε βγήκε g5 laptop,τα powerbook ήταν μια γενιά πίσω. επίσης στην apple ήταν δυσαρεστημένοι με την ibm και με την μη τήρηση των χρονοδιαγραμμάτων. πρόσθεσε σε αυτό το οτι η x86 αρχιτεκτονική (επεξεργαστές ,μητρικές κλπ) επειδή είναι πιο διαδεδομένη είναι και πιο φτηνή και την επιδίωξη της apple για μεγαλύτερο market share (μέσω της δυνατότητας τα mac να τρέχουν πλέον και windows) . αν τα συνθέσεις όλα αυτά βλέπεις το λόγο που εγκαταλείφθηκε η powerpc αρχιτεκτονική.

 

υγ:αν ψάξεις στο google θα δεις οτι η ibm έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα έναν τερατώδη g6 επεξεργαστή ο οποίος τρεχει και σε workstations της sun. τρώει όλους τους intel κ amd για πρωινό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,δεν είναι αυτός ο λόγος .ο g5 ήταν ένας πολύ ανταγωνιστικός επεξεργαστής που όμως έκαιγε τα κέρατά του,ήθελε, υδρόψυξη σε υψηλές συχνότητες και ήταν εντελώς ακατάλληλος για laptop.

 

Άρα τσάμπα η δύναμη δλδ. Να μη μπορείς να βάλεις τη ναυαρχίδα σε αυτό που πουλάει περισσότερο, επειδή δεν είναι το ίδιο αποδοτικός με τους ανταγωνιστές. Άρα τι να το κάνει τότες; Η ιντελ έβγαλε ισάξιους σε δύναμη αλλά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν παντού. Είναι η λεγόμενη απόδοτικότητα του επεξεργαστή  ;)

 

Όσο για τον g6 μένει λίγο πίσω σε σχέση με το 8πύρηνο αν σκεφτείς ότι ο g6 είναι κατά 50% ισχυρότερος από τον g5;

 

 

 

Edit: Άντε και κάτι πραγματικά τελευταίο καθώς άκρη δεν βγαίνει

 

Αφού έφτασε ο κορυφαίος ως τώρα g5 εν μια νυκτί να θεωρείται ανταγωνιστικός..  :P

 

Και σε όσα site από στουντιο έχω μπει, όλα έχουν μείνει στους g4+g5 και δεν έχω δει ακόμη (εκτός από 1-2) να υπάρχουν intel mac. Αντιθέτως σιγούλια σιγούλια σκάνε τα pc δίπλα στα μακ.

 

ΤΕΛΟΣ. Δε θα βγει άκρη! Over and out! Peace

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα φίλε . Καταρχάς να πώ οτι δεν γίνεται να προκαλέσεις ενα πόλεμο που έχει ξεκινήσει εδώ και δεκαετίες. Έτσι είναι τα πάντα στη ζωή μια μάχη. Δεν είναι κακό να πολεμάς για αυτό που πιστεύεις αρκεί να έχει λογικά και ισχυρά επιχειρήματα. Και εγώ ήμουν κάτοχος pc για 20 χρόνια όσπου άνοιξαν τα μάτια μου. Άνοιξαν τα μάτια μου οτι η επιλογή μου ήταν λάθος και απλώς πήγαινα με την μάζα. 

 

"1. Αξίζει να αγοράσω iMac στα 1300ευρω περίπου που τα έχει όλα ή να ψάχνω στους πολυάριθμους κατασκευαστές περιφερειακών για την καλύτερη σύνθεση σε PC,και σε πληθώρα καταστημάτων (που όλοι θα "νοιάζονται" να μου δώσουν το καλύτερο σύστημα στα ίδια χρήματα) μιας και δεν ξέρω ποια θα είναι η καλύτερη στις ανάγκες μου?"

 

Κακά τα ψέμματα για αυτά που προσφέρει ο iMAC όχι δεν πρόκειται να βρείς κάτι ανάλογο σε pc άλλα τα περισσότερα "ανάλογα" όυτε κάν πλησιάζουν. Η μόνο εταιρεία που έχει πλησιάσει είναι η GATEWAY . Πάντα μιλάω για all-in one pc και όχι για απλό desktop. Aλλά ακόμα και με pc desktop να το σύγκρίνεις , υπολόγισε θα σου κοστίσει περίπου 200 ευρώ παραπάνω. Ο λόγος είναι η πάρα πολύ καλη Οθόνη , η πραγματική της αξία δεν είναι κάτω απο 500 ευρώ. Εμένα ο imac μου κόστισε 1270 και δεν βρήκα κάτι ανάλογο σε DESKTOP PC ή LAPTOP PC στην ελλάδα μετά απο πάρα πολύ ψάξιμο, στο θέμα κόστος. Οι περισσότεροι την πατάνε γιατί βλέπουν καθαρά τον imac επιφανειακά , αλλά ένας iMAC είναι πολύ περισσότερο συμπαγής απο ένα pc. To βασικό είναι να καταλάβεις τι είναι imac. Σε αυτό θα σε βοηθήσει μόνο το ψάξιμο που θα κάνεις εσύ. Προφανώς οι iMAC δεν είναι για όλους αλλά για αύτα που προσφέρουν είναι απλά κορυφαίοι.   

 

"2. Επειδή ηχογραφώ στον ίδιο χώρο, είναι όντως τα επίπεδα θορύβου στα iMac ελάχιστα άρα και καλύτερη επιλογή ή θα πρέπει να ξοδέψω ένα σωρό χρήματα για ψύξη και ηχομόνωση του PC?"

 

Όντως ο θόρυβος είναι πολύ μικρός και είναι σαν ένα βουητό πίσω απο ένα τοίχο, και θα πρέπει να είσαι πολύ κοντά στην οΘόνη για να το ακούσεις. Φυσικά μπορείς να φτιάξει pc ακόμα πιο αθόρυβο αλλά φυσικά θα σου κοστίσει.

 

"3. Η αντοχή στο χρόνο του iMac έναντι των PC στον χρόνο είναι καλύτερη?"

 

Έκει δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και τον imac τον έχω μόνο ένα μηνα. Aπό οτι μου έχουν πει, απάντηση είναι ένα ηχηρό ναι . Αν και για να είμαστε δίκαιοι και ένα pc μπορεί να χαλάσει μια φορά αλλά άνετα αντέχει μια δεκαετία.

 

"4. Ίσως η αλλαγή στο καινούργιο Logic Studio να είναι στην αρχή δύσκολη, αλλά η τιμή του στα 500 ευρώ περίπου δεν είναι πολύ καλή?"

 

Φίλε σε αυτόν τον κόσμο στο 90% των περιπτώσεων ότι πληρώνεις παίρνεις. Το Logic είναι ένα πάρα πολύ καλό DAW και προσφέρει ίσως τα περισσότερα απο κάθε άλλο DAW άλλα είναι απαρχαιομένο. Παράλο αύτα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι οι μακαδες έχουν κολήσει με το LOGIC , υπάρχει τόσο μεγάλος πλούτος απο προγράμματα στους μακ. Εγω πχ μέχρι πρόσφατα δοκίμαζα το φοβερό DIGITAL PERFORMER πού όπως το LOGIC δέν κυκλοφορεί για pc. Επίσης μην ξεχνάς την επιλογή bootcamp και λύσεις όπως το parallels που σου πειτρέπι να τρέχει PC εφαρμογες μέσα απο το MACOS . Υπάρχει ένα βιντεάκι στο youtube ενός τυπά που τρέχει FL στο MAC OS X 1.4. Μην σε ανησυχεί ίσως να μην χρειαστεί να αλλάξει πρόγραμμα.

 

Οσόν αφορά το LOGIC, στα 200 ευρω όσον και να φένεται απίστευτο το LOGIC EXPRESS προσφέρει όσο και ο μεγάλος αδελφός του σε μεγάλο ποσοστο. Εγω παραμένω σκλάβος του Ableton LIVE, η μεγάλη μου αγάπη.

 

"5. Τώρα πια που με την καινούργια έκδοση Leopard (το ψάχνω πολύ τελευταία κι εγώ βρε παιδί μου ;D) που θα έχει και το λεγόμενο Boot Camp και θα παίζει και Windows XP δεν θα "παραγκωνιστούν" τα προγράμματα που ήδη έχω για Windows."

 

Βασικά μετά λύπης μου να σε ενημερώσει οτι οι καινούργιοι imac κρασάρουν πολύ . ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΕΣ ΟΙ ΙΜΑΚ ΚΡΑΣΑΡΟΥΝ. Την ευθύνη την έχουν οι καινούργιοι drivers της κάρτα γραφικών. Μου έχει κρασάρει το Blender 3d , Front Row και iDVD. Αλλά τα κρασαρίματα είναι τυχαία. Αυτά είναι τα κακά νέα. Τα καλά νέα είναι οτι δεν έχεις WINDOWS που σημαίναι οτι όλα τα προβλήματα μου λύθηκαν με updates. To θέμα όμως είναι οτι εκει η Apple τα έκανε σαλάτα. 

 

Mήν βιάζεσαι για LEOPARD άστο το φρούτο να ωριμάσει. ΤΟ Bootcamp είναι διαθέσιμο για όλους τους μακαδες και όχι μόνο για το LEOPARD.

 

"6. Σίγουρα θα πρέπει να γίνει αγορά άλλης κάρτας ήχου (μιας MOTU ultralite, Focusrite ή RME firewire)."

 

Αυτό ειναι θέμα καθαρά δικό σου . Να ξέρεις πάντως οτι σαν προσωρινή λύση το Core AUDIO που έχει ενσωματομένο ο iMAC είναι πολύ καλό σε σύγκριση με αυτά που έρχονται μαζί με τα pc. Ακόμα και τα ηχεία οΘόνης είναι τα καλήτερα ηχεία οΘόνης που έχω ακούσει και αρκετά δυνατά.

 

"7. Θα χρειαστεί χρόνο μέχρι να συνηθήσω το καινούργιο περιβάλλον, αλλά ό,τι μαθαίνεις καλό δεν είναι ;);"

 

Οχι καθόλου , 0, μηδεν, zero , καμία κτλ. Είναι τόσο εύκολο και τοσο όμορφο που θα νομίζεις, οτι κάποιος το εγκατέστησε στον εγκέφαλο σου . Μέρα - νύχτα  με τα Windows.

 

Εν σύνοψη αν σε ενδιαφέρουν τουλάχιστον 90% αυτά που προσφέρει ο imac , Θα είναι τρελό να διαλέξεις pc. Αν απο την άλλη αν δεν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ τότε σε συμφέρει να κοιτάξειw και τα pc και να μην διστάσεις να επιλέξεις pc αντί για mac. H επιλογή είναι πάντα προσωπική υπόθεση. Αύτα είχα να πώ. 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι ασχετο ρε κιλον αλλά τα 2 usb στο πληκτρολόγιο λειτουργούν ως κανονικές θύρες ή ως hub;

 

Κανονικότα ώς USB2 , εκέι συνδέω το φλασάκι μου. Όταν εννοείς Hub τι θέλεις να πείς? Βασικά μια είναι ελευθερη γιατι την άλλην την καταλαμβάνει το mouse. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι πλήρης θύρα ή αν χωρίζει το σήμα σε 2, όπως κάνουν τα hubs που τα βάζεις σε 1 θύρα usb και σου δίνουν περισσότερες εισόδους

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου